Byť hlúpym je príliš ľahké

Musím sa priznať, že vždy zaráža, keď vidím v príspevkoch mnohých hrubé pravopisné chyby. Nie každý má bunky na gramatiku, poviete si. Iste, niečo na tom asi bude. No nemrzí ani tak pravopis tých, ktorých už samotné vyjadrovanie predurčuje k bande tzv. „novej mládeže“ (marihuanisti, neo-hippies, hip-hoperi a podobne), ale obzvlášť to bije do očí u ľudí hlásiacich sa k národným myšlienkam, k vlastenectvu a k tradičným hodnotám.

Ale vlastne sa niet čomu veľmi čudovať. Myslím, že so mnou budú súhlasiť aj mnohí pedagógovia – slovenčinári, ak poviem, že gramatika, štylizácia a ďalšie k tomuto sa vzťahujúce kategórie sa najviac cibria čítaním. Nemám teraz na mysli čítanie Nového Času (čo tam k čítaniu vlastne je, že?), ale čítanie kníh. Je pravda, že dnes už tiež nemám toľko voľného času, aby som čítal také množstvo kníh, ako som zvykol pred takými 15 rokmi. V žiadnom prípade som však čítať neprestal. A viem, že nie som sám.

Je mi však ľúto, keď počujem mladého človeka, ktorý sa priam chváli, že on/ona nečíta. Načo by aj? Pamätám si jedného môjho známeho, ktorý knihu zásadne nečítal, ak bola príliš hrubá a ak v nej neboli obrázky. Dnes je to vysokoškolsky vzdelaný človek, a keď mu tento jeho niekdajší postoj pripomeniem, spoločne sa na tom smejeme, pretože úprimne prizná, aký obmedzený kedysi bol. Áno, obmedzený.

A tu sa dostávame k otázke vzdelania, priatelia. Nemyslite si, že ma škola nejako extra bavila – skôr tak priemerne, boli predmety, ktoré som mal rád, a boli samozrejme i predmety, ktoré som vyslovene neznášal. Príčin bolo niekoľko – niekedy vám obľúbený predmet dokázal znechutiť učiteľ, niekedy práve učiteľ dokázal z inak nudného predmetu učiniť skutočne zaujímavé chvíle. Dúfam, že v tomto so mnou väčšina čitateľov súhlasí.

Napriek povinnej školskej dochádzke, napriek dostupnosti mnohých zdrojov k štúdiu, je vzdelanosť našej mládeže veľmi úbohá (česť výnimkám, samozrejme). Istá časť tejto nízkej úrovne sa dá pripísať práve vyššie spomínanému deficitu v „nasávní“ informácií z kníh, dennej tlače a z iných informačných zdrojov (Internet), určitá časť je spôsobená i v podstate zámerným „usmerňovaním“ vzdelanosti ľudí zo strany médií a vládnucich kruhov.

Nemýľte sa, priatelia. Napriek rečiam o „informačnej spoločnosti“, „znalostnej ekonomike“ a podobným krásne znejúcim názvom žiadna verchuška nechce mať inteligentných poddaných. Resp. chce, ale iba do tej miery, aby vedela obsluhovať čoraz zložitejšie stroje a nástroje vo výrobnej sfére niekde pri páse v továrni. Niet divu, že sa naši poslanci snažia stále spoplatňovať vysoké školstvo. Kto by si vari prial konkurenciu pre seba a svojich potomkov? A vysoká škola nie je lacný špás, ani keď je „zadarmo“ (ona zadarmo nie je, ako vysokoškoláci dobre vedia). Vládca nikdy nepotrebuje inteligentných poddaných, pretože tí sa zvyknú veľa pýtať. A veľa otázok si vyžaduje veľa odpovedí, pričom poniektorí sa začínajú vŕtať i v otázkach, ktoré nie  sú vládnucej vrstve dvakrát príjemné.  Preto je lepšie, ak sa „plebs“ zaoberá Ordináciou v ružovej záhrade a Susedmi, než ako by sa mali zaoberať ekonomickými otázkami či otázkou poslaneckej imunity a oprávnenosti koncoročných odmien našich štátnych úradníkov.

Hlupáci sa dajú ovládať jednoducho. Pre nich médiá hovoria vždy pravdu. Politici neklamú. Darčeky nosí Ježiško 🙂 Múdrejší sú pre Veľkého Brata tvrdším orieškom – a preto prichádzajú na rad opatrenia, ktoré majú zabezpečiť, aby sa niektoré informácie pred verejnosťou ak nie utajili – čo je v dnešnej informačnej dobe značne obtiažne a niekedy priam nemožné – alebo aspoň k nim obmedzil prístup. Nemusím sa veľmi rozpisovať o tom, ktoré informácie sú dnes tie nepohodlné. Stačí sa pozrieť, na ktoré témy vzrušene reagujú „myslitelia“ typu Ivo Samson, Grigorij Mesežnikov, banda okolo OKS či „zúrivý reportér“ Ladislav Ďurkovič: antisemitizmus, Holokaust, neonacizmus, anti-amerikanizmus, anti-sionizmus – čokoľvek zakázané si len dokážete predstaviť. Chcete sa o týchto témach dozvedieť niečo na vlastnú päsť? Nuž, tak pozor na zovretú päsť Systému – takéto veci môžete študovať iba po prefiltrovaní „overenými“ a „objektívnymi“ inštitúciami typu Historický ústav SAV s perlami ducha typu Kováč, Kamenec, Hradská, ĽPR, periodík typu .týždeň či Plus 7 dní a podobných „mienkotvorných“ médií. Alebo si na internete vyhľadať v rôznych zákutiach poschovávané štúdie v pôvodnom jazyku autora alebo v tajne zhotovovaných prekladoch nadšencov balansujúcich na tenkej čiare medzi snahou o zistenie pravdy a trestným stíhaním. Nuž, doba sa opakuje, a netrvalo to ani nejako extra dlho.

Drahí priatelia, čítajte. Čítajte všetko, čo sa vám do rúk dostane. Napríklad ja momentálne čítam kulinárske časopisy. Nie, že by som bol nadšený kuchár, ale baví ma to, teším sa pohľadom na jedlá a napríklad už viem, čo je to „polenta“ 🙂 Ak vás baví Harry Potter, čítajte trebárs Harryho Pottera, skrátka čokoľvek. Vzdelávajte sa, lebo to, čo máte v hlave, vám nezoberie nikto. Bez ohľadu, či to budú príslovečné „piliny“ alebo myšlienky budúceho nositeľa Nobelovej ceny.

 …..Freeman ….

4 komentáre

  1. Informacii je vdaka internetu dost a aj v nasom alebo ceskom jazyku. Dolezita je hlavne snaha ich vyhladat a prijmat. Mam na mysli tabuizovane temy. Skola samotna mi velmi nesedela :).

  2. zaujímavé je, koľko ľudí…týmto nemyslím nikoho z prítomných….nadáva na nový čas a plus jeden deň a stále ho kupuje najviac ľudí…..to ako všetci kupujú z recesie? či kvôli horoskopu? či ako to mám chápať?

  3. darkerka: kupujú ich kvôli tomu, že chcú vedieť, čo naše ,,celebrity” robia, kedy, kde s kým, komu zasa bolo vidieť pod sukňu a komu vybehla bradavka z výstrihu, kto viac zarába a kto má aký dom a samé ,,podstatné” veci. Klebety, to ľudí VŽDY zaujímalo a aj bude, tak to skrátka je.

    K téme: ja osobne čítam veľa a rada, ak sa nájde čas a nesúhlasím s tými ľuďmi, ktorí sa chvália, že nečítajú. Však tak nech nevravia ,,nečítam, načo” ale nech povedia ,,som blbý a ešte sa tým aj chválim”…Ja osobne neznášam keď niekto drbe i a y a je mu jedno, ktoré kam dá, aj mojich kamošov týmto stále terorizujem 🙂 skrátka každý si potom utvorí mienku, že kto neovláda gramatiku (a aj spisovný jazyk) je blbý alebo celkom negramotný a potom Slováci vyzerajú ako tupci…

  4. Strasne zatrpknuty clovek musi byt tento autor clanku. Netvrdim ze zrovna nema pravdu, ale rozhodne je to kyslon typu dfens a pod..

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: