Otvorený list bojovníkom za ľudské práva

Ľudské práva sú (podľa prirodzenoprávnej náuky) isté práva, ktoré prislúchajú každému človeku od narodenia. V minulosti boli tieto práva priznávané iba vládcom a šľachte, zatiaľ, čo obyčajným ľuďom len v malej miere prípadne boli celkom upierané. Medzi základné ľudské práva patrí napríklad právo na život, osobnú slobodu a bezpečnosť, slobodu pohybu, prejavu, svedomia, spolčovania, zhromažďovania a iné.“ (zdroj: Wikipedia.org)

Po prečítaní týchto pár viet sa mi veľmi chce dodať – nielen v minulosti. Nemyslím, že by to bol len môj osobný pocit, ale nemám dojem, že by som mala všetky tieto práva zabezpečené.

Právo na život ….. predpokladám, že dôstojný život ….. toto právo je ľuďom permanentne upierané. Teda tým poctivým malým ľuďom, ktorý pravidelne ráno vstávajú, idú do svojej nie vždy dobre platenej práce, starajú sa o svoju rodinu, platia dane, separujú odpad …… Títo ľudia mnohokrát žijú aj so svojimi rodinami na hranici chudoby, a napriek tomu, že pracujú, nemôžu svojim deťom zabezpečiť všetko, čo by chceli. A na druhej strane vidíme cigánov. Nikdy nič nerobili a ani nebudú, živia sa predajom kradnutého tovaru a všetky peniaze, ktoré im my blahosklonne dávame z našich daní, minú na alkohol a cigarety. A ešte aj to im je málo.

Raz som mala zaujímavý rozhovor s jednou ochrankyňou tejto imitácie ľudí a tá mi tvrdila, že kradnú, lebo nemajú inú možnosť. Toto ma – priznám sa – dokonale pobúrilo. Takže ak chcem niečo, na čo nemám, mám sa vybrať kradnúť. Keďže viem, že na náš blog chodia i takíto „ochrancovia“, bola by som rada, keby sa k tomu vyjadrili. Prečo chránite darmožráčov, ale za poctivo pracujúceho človeka sa nepostavíte? Za niekoho, kto si na poli alebo záhradke nasadí zemiaky – a že je to drina, to môžem posúdiť osobne – a dôjdu cigáni a bez práce pozbierajú úrodu. Čo bráni tomu cigánovi, okrem jeho lenivosti, aby si pokopal tú zem okolo chatrče, vysušil to blato, v ktorom sa brodia ich deti a zasadil tam zemiaky? Toto je podľa Vás správne? Ak hej, tak nechápem, prečo to nerobíme všetci.

Právo na osobnú slobodu a bezpečnosť ….. Vy sa cítite na Slovensku bezpečne? Ja veru nie. Uznávam, že oproti napríklad Iraku sa tu máme ako prasce v žite, ale prečo sa musíme aj my obzerať ponad plece? Vás netrápi, že sa biele dievča musí báť ísť tmavou uličkou? Že sa musí mama báť pustiť svoje dieťa hrať sa von? Všade na nás striehnu násilníci a uchyláci. A čuduj sa svete, väčšina z nich je zase z našej úbohej utláčanej cigánskej menšiny. Prečo asi? Aj toto robia preto, lebo inú možnosť nemajú? A najlepšie na tom všetkom je to, že nakoniec síce zväčša skončí vo vezení, ale v konečnom dôsledku je na tom ešte lepšie ako bol. Nemusí spať v polorozpadnutej chatrči. Má pravidelný prísun jedla a zase nemusí pracovať.

Právo slobody prejavu …… toto právo mi príde ako maximálna teoretická fraška. Vy máte dojem, že si môže každý z nás vravieť len tak, keď ho to napadne, čo ho napadne? Ja ten pocit jednoznačne nemám. Je pravda, že si to vravím, ale nie slobodne. Teda, ešte je tu tá možnosť, že to ja chápem zle. Mám slobodu prejavu chápať tak, že si môžem vravieť čo chcem, ale len potichu? Aby ma pre istotu nik nepočul?Sloboda svedomia ….. tak toto ma pobavilo. Že môžem robiť všetko, čo my svedomie dovolí? Kradnúť, vraždiť, znásilňovať. Z pozície vášho miláčika, ktorým jednoznačne cigáni sú, páchať zločiny na bielych obyvateľoch? Len čo s takými čo to svedomie nemajú?

Sloboda spolčovania a zhromažďovania …… tu asi ani nie je čo dodať. Táto sloboda je povolená asi fakt len vyvoleným. Keď je niekde banda cigánov, nikoho to netrápi, ale ako náhle niekde spozoruje niekto partie národných socialistov, hneď sú v pohotovosti všetky možné bezpečnostné zložky tohto štátu. To sme taký kriminálnici?

Takže, naši milí ochrancovia ľudských práv. Podľa mňa sú ľudské práva fajn vec.

Ale prečo potom potláčate práva jednej skupiny na úkor druhej? Všetko v živote si musíme zaslúžiť. Tak to je a na tom sa nič nezmení. Prečo by teda aj tieto práva mal mať hocikto, bez zásluhy?

Vás vážne ani jedného netrápi, že chodíte do práce, poctivo pracujete, snažíte sa byť slušný občan a niekto žije z Vašej práce? Nikdy ani jeden z Vás nezanadával, keď videl v meste cigánku ovešanú zlatom ako predáva kradnuté voňavky? Keď počul ako niekde okradli roľníka o jeho úrodu? Alebo týrali, zabili a následne zjedli psa?

PS: samozrejme, že viem, že zločiny nepáchajú iba cigáni. Nebudem tvrdiť, že všetci bieli sú super. Existuje i biela spodina, rovnaký vred spoločnosti, ako sú neprispôsobiví cigán.

16 komentárov

 1. V Ý B O R N E-klobúk dole pred osobou ,ktorá napísala tento článok hlboko sa sklánam nad myšlienkami ktoré táto osoba napísala a že je to pravda.
  A pre tkz. “bojovníkom za ludské práva” odkazujem otvorte si už konečne oči však vy vyhladzujete vlastný národ na úkor iných vaše deti a vnúčatá budú otrokmi tých ktorých teraz ohbajujete čo ste to za ludia a rodičia ked toto dokážete.Ako sa možete pozriet svojím detom do očí hanba vám “bojovníci za ludské práva” HANBA.

 2. No tento clanok ma dojal, nemam co dodat ,fakt super, len keby to citali aj ti “bojovnici za prava”.

 3. Pravdepodobne ste z nejakeho mensieho mesta.
  Nechcem tu rozoberat preco je to tak, len napisem ako to je. Slovenske velkomesta su v krize. Bratislava, Kosice, Presov, tri najvacsie mesta. Presov si dokaze potrebu pracovnikov vykryt relativne chudobnym Presovskym krajom. Bratislava, Kosice su kriticke. Skutocne nikoho tu netrapi ci niekto zije z nasich penazi. Firma s ktorou momentalne robim ma sefa a siestich ciganov. CHlapci maju vsetci 28 v hrubom + si slusne zarabaju fuskami, nikto na nich nedoplaca. Ste totalne mimo realitu. Tento problem je v kazdej oblasti. Musi sa nieco udiat, zamestancov uz nevieme zohnat. Ludia maju peniaze a dopyt uz nasobne prevysuje ponuku. Firma bude rada, ked si udrzi aspon tych 6 ciganov, hoc by potrebovala momentalne aspon 10.

 4. Drahy netbojovnik …. neviem ci sme sa nepoxopili, ale nikto nekritizuje tyx co pracuju … keby tak pracovali vsetci, to by sme tu mali druhe Svajciarsko:-) Tu ide o tyx, ktory nikd nikde nepracovali, nepracuju a ani pracovat nebudu, ziju zo zlodejiny, predavaju drogy ci seba a podobne.
  To co spominas je xyba systemu. Polka ludi roby na cierno, lebo je to pre zamestnavatelov vyhodnejsie a vlastne aj pre nix a dalsi ludia prxaju do zahranicia.
  A ty poctivaci, co zijeme tu a naplname danami statnu pokladnu, tak musime krmit este aj tu cvargu, ktora sa na nas prizivuje, toto ma stve nie to ze cigan niekde pracuje.

 5. ok, chapem
  Admin suhlasim, ale tiez sa tym staviate do polohy inej, ako ten clanok na ktori reagujeme.
  Ze polka ludi robi nacierno, nemozem suhlasit. Statisticky je cca 10% nezamestnanost. Treba byt presnejsi – polka nezamestnanych. Inak Vase prispevky zbytocne kazdy vysmeje.
  To ale len zhorsuje tu situaciu, ktoru opisujem ja. Realne je je teda len 5% ludi volnych a to su presne ti ktorych Vy opisujete – ta cvarga. To znamena, ze sme presne ako tvrdim v mrtvom bode. Vieme ako to riesia ine krajiny s takou situaciou, to sa ale na tomto fore ani neodvazim rozoberat, ale vyzera to ako jedina sanca. Vyzera, netvrdim, ze je. Kludne poradte.
  Ja som len opisal uplne opacnu situaciu, nezovseobnujem ju! Preto sa mi prispevok nepaci. Ja som uviedol nezovseobecnujuci priklad ked naopak bielych ludi zivia 6 cigani a tiez naplnaju statnu pokladnu. Ved na firmu su naviazani aj dalsi ludia: ekonomka, sofer, spolupracovnici, subdodavatelia…
  To len aby ste pochopili zas Vy mna.
  Takou plytkostou a zovseobecnujucou jednostrannostou ako s tym clankom podla mna rozsirujete rady svojich odporcov a stracate sympatizantov.

 6. ok, chapem
  Admin suhlasim, ale tiez sa tym staviate do polohy inej, ako ten clanok na ktory reagujeme.
  Ze polka ludi robi nacierno, nemozem suhlasit. Statisticky je cca 10% nezamestnanost. Treba byt presnejsi – polka nezamestnanych. Inak Vase prispevky zbytocne kazdy vysmeje.
  To ale len zhorsuje tu situaciu, ktoru opisujem ja. Realne je teda len 5% ludi volnych a to su presne ti, ktorych Vy opisujete – ta cvarga. To znamena, ze sme presne ako tvrdim v mrtvom bode. Vieme ako to riesia ine krajiny s takou situaciou, to sa ale na tomto fore ani neodvazim rozoberat, ale vyzera to ako jedina sanca. Vyzera, netvrdim, ze je. Kludne poradte.
  Ja som len opisal uplne opacnu situaciu, nezovseobecnujem ju! Preto sa mi prispevok nepaci. Ja som uviedol nezovseobecnujuci priklad, ked naopak bielych ludi zivia 6 cigani a tiez naplnaju statnu pokladnu. Ved na firmu su naviazani aj dalsi ludia: ekonomka, sofer, spolupracovnici, subdodavatelia…
  To len aby ste pochopili zas Vy mna.
  Takou plytkostou a zovseobecnujucou jednostrannostou ako s tym clankom podla mna rozsirujete rady svojich odporcov a stracate sympatizantov.

 7. Tiez sa mi velmi nepaci, to az prehnane lavicovo orientovane vyjadrovane, u admina si ho dovolim nazvat az anarchistickym. Prepacte Admin, precitajte si este raz co ste napisali. Budte lavicovi ked chcete, ale nie takto.
  To je presne ako s tou nezamestnanostou, bolsevici a par ludi bez nazoru vkuse omiela: 10% to je strasne, to kazdy 10 clovek nema pracu. Sami sme to s adminom a vlastne aj s tvorcom clanku riadne nastrbili, nechajme tie zvasty bolsevikom.
  Skusme sa na to napriklad pozriet z pohladu praviciara:
  Zakladna skola je vzorka obyvatelstva. V triede ste mali cca 30 ziakov. 10% z nich su 3 ludia. Z toho sme sa dohodli ze minimalne 1 robi nacierno. Takze ostali 2. Predstavte si teraz tych 2 najvacsich lajdakov, lenivcov, mozno uz vtedy narkomanov a mozno zlodejov zo svojej triedy. Vidite ich. To su ludia ktori nechcu a vlastne si ani nezasluzia pracovat. Ja by som ich ako zamestnavatel rovno vyhodil, vsak narobia len skodu, ziaden uzitok. Ten priklad ste nikdy nepoculi? Mensiu nezamestnanost si mozu dovolit iba krajiny, ktore spominam v predchadzajucom prispevku, lebo sa otvorili cudzincom, tam su aj nasi sikovni ludia. Uz musim tak lopatisticky.
  Zobudte sa, cital som toto forum. Prisli tu ,,prezleceni,, likvidatori slusnosti a tvariac sa ako pronarodni a probieli tu robia medvedie sluzby a robia v ociach verejnosti so slusnych ludi odpad spolocnosti. Myslim aj clanok na ktory reagujem. Necudoval by som sa, keby ho pisal nejaky antifasista, snaziac sa ukazat aku slabu a nezmyselnu argumentaciu pouzivaju ludia ,,bieli bielym,,.

 8. nebojovnik mam otazku …. akeho zmyslania si ty vlastne? Lebo nejako podla toho co pises ta neviem zaradit, vpravo? vlavo?

 9. Zdravim hlavuhore.
  Trochu som vahal, ci tu este nieco napisem, ale vidim aj par dobrych veci.
  Trochu by to mozno chcelo pradstavit sa, chapem.
  Nebojovnik som sa nazval len vzhladom na nazov temy a k nemu som to vztahoval.
  Tiez sa ospravedlnujem za vykanie, zatial ho budem pouzivat. Mozte mi tykat, ziaden problem. Nemienim velmi mrhat svoj cas, ked tu nikoho nenajdem, kto by stal za to, vypadnem. Ked najdem ostanem a zacnem mu tykat.
  Otazka je velmi dobra, vzhladom na sucasny trend by som vsak nebol rad, keby nas este aj toto zacalo rozdelovat, co sa zial uz deje. Dufam ze to pochopite, takze to berte tak, ako som sa prihlasil k otazke nezamestnanost. A v prospech veci som dokonca ochotny v tomto robit kompromisy.
  Obcasna naznakovost je schvalna, kto ma pochopit pochopi, kto nepochopi tiez dobre.
  Za jeden z najvacsich problemov povazujem v sucasnosti nalinkovanie nazorov.
  Na zamyslenie davam: po prve – boj nezacal zaciatkom 20. storocia, ale ovela skor.
  Po druhe – dnes nie je zaciatok 20. st ale 21. st
  Toto akosi mnohym unika.
  A kto sam zo seba robi odpad spolocnosti slovami alebo cinmi, tak to kludne radsej moze zabalit.

 10. To Nebojovnik: Uvodom zdravim, tento clanok nebol iba o nezamestnanosti, skor by som povedal iba zlomkom z celkoveho obsahu. Budem tiez zo slusnosti tykat, aj ked to nie je mojim zvykom, takze Vas posledny posledny clanok bol naozaj obsiahly, ale pre mna dost zmatocny a ako keby som cital niekoho koncept, ktory chce este rozviest, ale to neurobil. Cize vela slov a zmysel mi akosi unikol, ale mozno ze je to iba moj pocit. Ale predpokladam, ze mozeme spolu rozviest diskusiu k tejto konkretnej teme, ktoru ja vidim nie ako o nezamestnanosti, ale skor o tom, ze su ludske prava a “ludske prava” a jednej skupine sa kvoli nim dopraje viac, nez by si zasluzili a niekomu sa snazia zrazit hrebienok v mene ludskych prav.

 11. Pardon, preklem, mal som na mysli vykat

 12. florian
  Po tom co som uviedol vyssie sa nad tym trochu vaznejsie zamyslime.
  Bud som uz rozhladeny a viem co to o svete, alebo sa iba rozkukavam kolo seba.
  Ak som to prve a precitam si ten clanok, tak sa bud pousmejem alebo zamracim.
  Ja som sa zamracil, nad vaznymi vecami sa neusmievam. Takyto nazor ma ale chtiac nechtiac odsuva na vedlajsiu kolaj. Uprimne – mysli si tu niekto, ze po takejto argumentacii by sa niekto, povedzme 40rocny, spolocensky vazeny a neviem aky verejne prihlasil k tomuto clanku? Alebo je sanca, ze pride niekto takyto podporit akciu s akoukolvek tematikou. Aj ked s nou suhlasi, nepride ked zisti ze: ,,Aha to robia tito? Nie, dakujem.” Napr. preco nikto nepride podporit pochod proti drogam. Snad mi niekto nechce tvrdit, ze drogy ludom nevadia. Vsimli ste si vobec niekedy, ze na niektore akcie pridu ludia, ktori netusia, kto je organizatorom a hned sklamani odidu. Boli aj pripady ked to dotycni okomentovali: Som proti tomu, rovnako ako vy ale po tom ako to prezentujete musim zial odist. Vadili slova do megafonu.

  A ak sa iba rozkukavam, mam napr. 14 rokov. Precitam si to, poviem si aha takto to je.
  Tak super do toho idem tiez. Neskor zrazu zistim, ze to az tak nieje a do roka az styroch som uz ,,nastastie,, na inej lodi.

  Na kolko % toto plati?

  Povazoval som si za povinnost na to zareagovat a autor nech to neberie ako samoucelnu potrebu zhadzovat ho.

  Alebo tu niekto hlada bandu primitivov na kratkodobe sialenecke bluznenie s vysledkom dlhodobej medvedej sluzby poskytnutej od bielych bielym. To som potom zabludil ja. Staci povedat, padam.

  Temu co nahadzujete Vy je strasne siroka a priznam sa, podla mojho nazoru aj velmi zlozita. Mozno este tak kazdy bod rozobrat samostatne. Po precitani clanku a prvych reakciach si skor myslim, ze sa nepohneme a ze keby som sa neozval, sklzlo by sa este k horsiemu. Ale nie som jasnovidec, mozno sa mylim.

  K tej myslienke s vazenim viem povedat tolko, ze autor o ciganoch a vazenskom systeme vie dost malo. Za zmienku stoji skutocnost, ze niektori cigani sa skutocne snazia dostat do basy. Dovod je vsak ten, ze u ciganov je ten kto bol v base podstatne respektovanejsi.

 13. To Nebojovnik:
  Ospravedlnujem sa adminovi tohoto blogu, ze je tato moja odpoved je tzv. OFF TOPIC, ale naozaj sklzla iba do odpovede pre NEBOJOVNIKA, ktory na moju otazku odpovedal zase iba vela slovami, ale nie k veci.
  Je naozaj pravda, ze dnesna IN mladez naozaj nechce pocuvat clanky ako je tento. Jednoducho ich nezaujima, ci sa niekto dovolava pravdy a ci su jeho slova vypocute, proste spolocnost bojuje za ten verejny nazor, ze vsetko pre mladez je povedane v MTV, ci jej podobnych odnoziach. Ked sa BIELY uvedomely clovek ozve, a je jedno ci do megafonu na demonstracii, ci “iba na nete”, tak mienkotvorne media ho roznesu na kopytach, ze je nacista, neonacista, nacionalista, rasista, skinhead – doplnte si podla toho ake noviny pisu.
  Ja nie som tiez jasnovidec, neviem, ako by autor dalej nadvazoval na svoje slova, vidim zatial iba jeho a neda mi, aby som s nimi nesuhlasil…
  Takze este raz, ak by ste mali zaujem o vaznesiu diskusiu na temy SLOBODA SLOVA, VYVOLENI, ci LUDSKE PRAVA, budem tu a a budem sa nedemokraticky snazit celit Vasim argumentom – tym som chcel povedat, ze sa vas nebudem snazit demokraticky zavriet za Vas nazor.
  P.S. O vazanskom systeme viem tiez viac ako dost – o prvej napravnej skupine, tak ked je zaujem, tiez si mozeme pokecat.
  S hrdostou v srdi, Florian

 14. Uz dopredu ste sa postavili do polohy ,,celit Vasim argumentom,, na tu temu.
  A to som zatial len nacrtol nazory (skor v otazkach), ci s takymto Nazi punkovym
  postojom je to to prave orechove.
  Ale dobre, nechajme teda plynut debatu na povodnu temu. Kto povazuje moj vstup za jej nevhodne narusenie, nech ma jednoducho ignoruje.

 15. To Nebojovnik: Chcel som si iba podiskutovat. A predpokladal som, ze diskusia by mala byt k clanku.
  P.S. Ospravedlnujem sa este raz za tie preklepy…

 16. Caute.
  Nebojovnik ma pravdu, precitajte si znovu co pise. Zial, pravdu ma aj autor clanku. Vidite?
  Kedze sme sa uz na aktualne krutej realite viac menej zhodli, podme sa pozriet na jej priciny. Kto uhadne? Napoveda: 40 rokov…. coho… komunizmu. Teda cesty k nemu – socializmu. Cigani predtym pekne kocovali, nikomu furt niekde neliezli na nervy. System ich usadil nasilu a naucil ich robit hovno. Ano, socializmus uci ludi robit hovno. VSETKYCH! Ako ciganov, tak aj majoritu. Vidno to vsade okolo, ludia sa tazko prebudzaju po 40 rokoch, ked im velky brat snad aj utieral prdel. A teraz maju rozmyslat sami za seba.
  Holt, mensine sa to nedari. Zneuzivali tamten system, zneuzivaju aj tento. Majorita je na tom trosku lepsie. Je potrebne nejake “systemove” riesenie. Akurat ja ho nepoznam. Som len programator, nie vizionar. Vase mozne krajne riesenie si predstavit viem, no nesuhlasim s nim a nastastie asi ani majorita.
  Ako aktualne prechodne riesenie si viem predstavit tvrdu represiu (napr. proti kradeziam plodin a lesnych plodov, kovov atd atd) aspon kym sa vymysli aj prevencia. No a ak sa nevymysli :))
  Tak a teraz si ma zaradte kam chcete 🙂
  (OFF TOPIC: autor – popracuj na hrubiciach – hlavne nominativ pluralu pridavnych mien ;))

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: