George Rockwell – americký nacista

                                                                      

Jeden z nejskandálnějších politiků z okraje politického spektra byl zastřelen v roce 1967; ale až o 32 let později byl život George Lincolna Rockwella, zakladatele Americké nacistické strany, shrnut ve dvou obsáhlých biografiích v „mainstreamovém“ tisku. Obě vyšly v roce 1999.

Ačkoliv George Lincoln Rockwell sám vydal dvě knihy, Tentokrát svět (This Time the World) a Bílá síla (White Power) (kromě řady dalších materiálů, připravených tímto plodným spisovatelem, řečníkem a grafikem), obsahující mnoho biografického materiálu a náhledů do Rockwellova myšlení – včetně popisu sil a událostí, které ho přivedly k veřejnému politickému vystupování a kampani – tyto dvě nové knihy (ačkoliv jsou zaměřeny proti Rickwellovi) představují významný příspěvek do americké politické biografie a měly přijít už dávno.

Americký Führer (American Führer) od Fredericka J. Simonelliho (vydala University of Illinois Press) a Nenávist (Hate) od Williama H. Schmalze (vydal Brasseys) – obě s podtitulkem „George Lincoln Rockwell a Americká nacistická strana“ – jsou obsáhlé knihy a ačkoliv se obě zabývají týmž tématem, každá z nich obsahuje různé materiály, které doplňují tu druhou.

Schmalzova kniha je podstatně obsáhlejší (388 stran) než Simonelliho o 206 stranách a zabývá se detailnějším popisem Rockwellova osobního života. Obě knihy popisují Rockwellův často bouřlivý vztah k ostatním postavám americké „pravice“ všeobecně i k postavám takzvaného „neonacistického“ hnutí a poskytují zajímavý náhled na Rockwellovu osobnost, stejně jako na jeho kolegy. Krom toho obě knihy zkoumají reakci na Rockwellovu snahu rozšířit svůj vliv, jež přišla od amerických médií, složek dohlížejících nad dodržováním zákona a organizovaného židovského establishmentu.

Ti, kteří Rockwella podporují i ti, kteří mu oponují, najdou v těchto knihách spoustu fascinujícího čtení, vycházejícího z mnoha různorodých již dříve vydaných materiálů, dlouho utajovaných dokumentů FBI (asi 12 000 stran) a z osobních rozhovorů s jeho přáteli i nepřáteli.

Ačkoliv Americká nacistická strana založená Rockwellem nikdy nedosáhla jakéhokoliv volebního úspěchu, oba spisovatelé živě líčí Rockwellův trvalý vliv na americká rasistická a nacionalistická hnutí. Ve skutečnosti se mnoho dnešních předních postav těchto hnutí stalo politicky aktivními pod Rockwellovým vedením.

Po celá léta panovaly pověsti o tom, že Rockwell byl „nasazený“, tajně pracující (případně financovaný) pro židovskou Ligu proti pomluvám (ADL) nebo FBI. Existuje mnoho Rockwellových kolegů a jiných lidí, kteří do dnešního dne tvrdí, že byl vědomým agentem těchto sil. Autoři se těmito pověstmi zaobírali, ale (což asi nepřekvapuje) neodvažují se tvrdit, že Rockwell byl čímkoliv jiným než domácím „americkým nacistou“ vedeným vlastní filozofií a usilujícím o politický vliv.

Nicméně pokud vůbec kdy existoval nějaký věrohodný dokumentární důkaz o tom, že Rockwell byl například agentem FBI nebo ADL, je vysoce nepravděpodobné, že by existoval ještě dnes. Je skoro jisté, že FBI a ADL by si daly velký pozor na to, aby se takovéto písemné důkazy nedostaly ven.

Je zajímavé, že ačkoliv Schmalz udělal rozhovor s jedním z nejbližších Rockwellových důvěrníků a ranných učitelů, DeWest Hookerem – před Hookerovou smrtí 22. září 1999 ve věku 81 let – tak kupodivu vůbec nezmínil Hookerovo dlouhodobé a otevřené tvrzení, že Rockwella skutečně financovala ADL. Ti, kteří Hookera znali, si jsou jisti, že první, co by Schmalzovi sdělil, by byly jeho vědomosti o Rockwellových skrytých vazbách na ADL.

Během let následujících po Rockwellově smrti Hooker prohlašoval, že koncem 50. let poprvé dostal (Hooker) „nabídku“ od ADL, podle níž mu měla být za vytvoření nového „nacistického“ hnutí v Americe, používajícího pobuřující svastiku německého nacionálně socialistického hnutí, slíbena publicita a finance.

Hooker říkal, že tuto nabídku ADL odmítnul a přijal ji až jeho přítel Rockwell. Podle Hookera to Rockwell viděl jako dočasné opatření nutné k pozvednutí své Americké nacistické strany a po získání postavení v americké politické aréně by se s ADL rozešel.

Podle Hookera je obzvláště zajímavé to, že ADL vždy neústupně trvala na tom, aby toto nové hnutí používalo svastiku. Do té doby se toho žádné poválečné americké „rasistické“ nebo „nacionalistické“ hnutí neodvážilo a podle Hookera ADL cítila, že oživení svastiky jako součásti nové „nacistické“ politické strany by bylo prospěšné pro její vlastní snahy o získání kapitálu na „boj proti americkým nacistům“.

Hooker považoval Rockwella za svého nejbližšího přítele a naopak Rockwell mu ve věnování své knihy Tentokrát svět vzdal poctu jako člověku, „který mě jako první učil poznávat prohnané a odporné způsoby nepřítele“. Je tedy krajně nepravděpodobné, že by Hooker měl nějaký skrytý motiv vytvářet o Rockwellovi a nacistech lživý příběh. A Simonelli poznamenává, že Rockwell sám řekl, že to byl právě Hooker, kdo ho ve skutečnosti inspiroval k vystupování jako plnohodnotný „nacista“ – se svastikou a vším ostatním – poté, kdy ho přestalo bavit nepřesvědčivě a neproduktivně vystupovat jako typický americký konzervativec nebo nacionalista.

Když byl Rockwell 25. srpna 1967 zastřelen v Arlingtonu ve Virginii svým mladým kolegou Johnem Patlerem, bylo mu teprve 49 let. Oba autoři však upozorňují, že stále existují pochybnosti, zda Patler jednal jako „osamocený vrah“ a zda byl skutečným střelcem. 

The Barnes Review březen/duben 2002….. www.barnesreview.org                                            

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: