Severská mytológia I.

Severská mytológia rozoznáva dva hlavné rody bohov: Ásov a Vanov. Vanovia boli pôvodne bohovia nižšieho radu, ktorí sa postupne vypracovali až na úroveň Ásov.Ásovia a Vanovia spočiatku vystupujú ako súperi, až po bratovražedné boje, ale uzatvárajú mier a nakoniec si vymieňajú rukojemníkov.
Vanovia sú označovaní ako bohovia plodnosti a hojnosti.

Ásovia

Odin (Wodan,Wotan) – prvý boh Ásov Knieža bohov a ludí-tiež volaný ako všeotec a syn provopočiatočného páru Bora a Bestli – ktorý vládli vo svetlých vyškach Asgardu. Mal dvoch bratov Vili-ho a Ve-a.Na jeho ramenách sedeli havrany Hugin (Myšlienka) a Munin(Spomienka) a šepkali mu všetko, čo sa deje na zemi.Pri jeho nohách ležali dvaja obrovský vlci Freki a Geri, sprievodcovia boha na bojovom poli.
S jeho manželkou ,Vánkou Frey-jou(Frigga) splodili Baldur-a (Balder), Hodur-a a Hermod-a.

Odin bol plný charakterových vlastností a boli mu pripisované úlohy:Bol rovnako bohom oblohy, vojny a smrti. Bol považovaný ako boh múdrosti ale aj ako boh mágie a extáze. Mal za úlohu vynájsť Runy, najstaršie germánske písacie znaky.

Sága mu vypomáha k tomu aby sa napil s Mimir-u chránenej studne múdrosti, ale zato musí mocný „Allvater“ všeotec obetovať svoje oko.Hojnosť jeho moci ukazuje na to, že mu (v určitých tradíciách) je pripisované stvorenie prvého ľudského páru.Jeho bohatstvo je pripisované vďaka zlatému kruhu Draupnir-u ktorý sa neustále zväčšuje.

V boji sa spolieha na kopiu Gundir, vlastní modrý kabát, helmu a osemnohého koňa Sleipnir-a. Jeho služobnice sú Valkýri, panny, ktoré viedli do Walhalli padlých v boji, kde budú prebudený k novému životu, zdokonaľujú, vyzbrojujú sa a pripravujú na posledný boj –tkz. Súmrak bohov – Ragnarok.

Odin sa rád mení, najradšej na havrana alebo na hada.Jeho nálady sú kolísavé:Môže byt pripravený na pomoc a dobrotivý, ale tiež prchlivý a strašný. Boh tiahne rád po zemi, navštevuje svojich chránencov a skúša ich pohostinnosť.

Ako grécky otec bohov Zeus, platí aj pre Odina, že ako praotec je jedinečný ochranca všetkých kráľov – a hrdinských pohlaví.

……antifahunter……

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: