Severská mytológia II.

Freyja – najväčšia bohyňa Ásov

Ako dcéra boha morí Njorda a obriňou Skadi patrí Freyja (Frigg) k rodu Vánou. Po vojne medzi Vánmi a Ásmi prichádza spolu s otcom a bratom ako väzeň k Ásom a stáva sa manželkou všeotca Odina. Freyja je najvýraznejšia bohyňa nordických mýtov.Spolu so svojim manželom vládnu na tróne v Gottersaale (božská sála), a keď podnikajú cesty po zemi jazdí na svojom voze ťahaným svorkou mačiek. Ako bohyňa lásky, manželstva a plodnosti je Freyja obľúbená medzi ženami. Ale ako náčelníčka Valkýr nesie najväčšia bohyňa, ktorá zdieľa osud s ľuďmi na vojnových ťaženiach. Ako učiteľka mágie učí Freyja Ásov svoje kúzlam. S jej magickými sokolími šatami sa kedykoľvek môže premeniť na vtáka. Jeden s jej mnohých milovníkov ju mal začarovať na kanca. Jej prívlastok je vzácny náhrdelník Brisingamen. Tento získala napriek nevôli jej manžela Odina, pri ktorom strávila štyri noci s trpaslíkmi.

Baldurboh svetla a jari.
Syn Odina a Freyji sa zapísal do mytológie ako personifikácia dobra. Je to boh svetla, čistoty, pravdy, krásy a spravodlivosti. Je tiež bohom jari a kvôli jeho osudu tiež bohom ktorý umiera a potom stáva z mŕtvych. Ako nepriateľ všetkých nepráv má prezývku žiarivý.
Baldur je ženatý s Nannou, ktorá mu darovala syna Forsetho, boha súdu. Žili vo voľnej oblasti zvanej Breidabilck. Tento boh sa považuje ako najdobromyseľnejší (mierny, kľudný) so všetkých bohov a s jeho mladistvou krásou s jeho dlhými blonďavými vlasmi je považovaný aj za najkrajšieho.
Snívajú sa mu nočné mory, ktoré ho ohrozujú na živote. Veštba mu ukazuje v snoch že Baldur bude zabitý svojím bratom Hoduom. Freyja nato zoberie všetky stvorenia živé tvory, rastliny a tiež kamene, ktoré jej musia sľúbiť že jej synovi neublížia. Žiaľ zabudne na imelo, čo Loki prevedie do skutočnosti.
Počas zhromaždenia Thing strieľali Ásovia na Baldura len tak so srandy aby zistili kde je jeho zraniteľnosť. Loki zhotovil šíp s imela a podal ho Hodurovi.
Slepý syn Freyi a Odina strelil nič netušiaci na Baldura a zabil ho. Týmto sa začína súmrak bohov.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: