Iggdrasil

Yggdrasil

Svet Severanov podľa ich mýtov tvorí 9 samostatných svetov, a každý z týchto svetov je obývaný určitými bytosťami. Tento celý svetový systém podopiere mohutný strom zvaný Yggdrasil. Jaseň, ktorý tvorí spojenie medzi svetmy, má korene až v podzemnom svete bohyne Hel, prerastá svetom ľudí a jeho najvyžšie výhonky siahajú až do sveta Ásov.

1.Niflheim

Zem ľadu a zimy, v ktorej pramení z Hvergelmiru Elivágy. Vládne mu drak Nidhögg. Svet se stal dočasným útočiskom mrazivých obrov, ktorí čakajú na posledný boj s bohmi zvaný Ragnarok.

2.Muspellsheim

Druhý zo svetov, ktorého časti dali vzniknúť svetom Yggdrasilu. Je obývaný ohnivými obrami, ktorým vládne čierny obor Surt. S mrazivými obramy ich spojuje jediný cieľ – zničiť rad sveta daný bohmi Asgardu.

3.Midgard

Svet ľudí, v ktorom žijeme. V tomto svete sa prelína pôsobenie síl rádu – bohov a síl chaosu – obrov. O tento svet sa vedie neustály boj a stranu Ásov tu ako ochránca Midgardu zastupuje Odinov syn Thor.

4.Jötunheim

Ďalší obrý svet – ničmenej nie všedci obri z Jötunheimu sú bohom nepriatelskí. Niektorí jötunheimský obri sú na cestách spoločníci Thorovi – spoločníci najväčšieho nepriateľa obrov. Jötunheim je drsná skalnatá zem bičovaná silným vetrom. Vládne tu obor Asvind.

5.Vanaheim (Valhalla)

Zem druhého pokolenia bohov. Vanovia sú známi bohovia plodnosti. Ich zem je zemou hojnosti a kľudu. Ničmenej cez svoje hlavné schopnosti dokážu Vanovia i tvrdo bojovať. Ich náčelníkom je Aegir. Vanaheim je známy aj ako Valhalla [zo starej nórštiny: Valholl – “Hala zabitých”, t.j. nebo] Valhalle predsedá Odin. Je to obrovská hala s 540-timi dverami, kam príde polovica mužov zabitých v bitke. Strecha je zo štítov a krovy z kopijí. Mŕtvi muži, ktorí sú tu, sa nazývajú Einherjer (“Hrdinsky mŕtvi”). Ak vikingskí bojovníci zomreli v bitke (a so cťou!), vzali ich do Asgardu Valkýry. Potom mohli vstúpiť do Valhally dverami zvanými Valgrind (“Posvätná Brána Zabitých”). Tu Einherjer zápasia deň čo deň, hostia sa a pijú, kým čakajú na Ragnarok, počas ktorého budú bojovať po Odinovom boku.

6.Ljosalfheim

Svetlí trpaslíci obývajú tento svet, ktorý je prechodom medzi najnižšími sférami Asgardu a nejvyžšími sférami Midgardu. Svetlí trpaslíci sú bytosti intelektu a spirituality. Ich vládcom je boh z pokolenia Vanov Freyr.

7.Svartalfheim

Tento svet obývajú tmaví trpaslíci – ale označenie svetlí alebo tmaví nemá nič spoločného s ich charakterom. Rovnako ako v Ljosalfheime sa tu prelínajú najnižšie sféry Midgardu a najvyžšie sféry Helheimu. Tmaví trpaslíci sú veľmi schopní výrobcovia magických predmetov, ktoré slúžia bohom k boju s obrami, cestám medzi svetmi a k iným rôznym účelom. Tmavým trpaslíkom vládne náčelník menom Modsognir.

8.Helheim

Svet studenej bohyne Hel je miestom, ktoré je dosažitelné mostom cez rieku Gjoll – jednu z Elivág. Most stráži pekelný pes Garm, ktorý žije v mieste zvanom Gnipahellir. Tento svet ovšem neni peklo z našeho pohľadu – neni tu utrpenie v kotloch variacich smolu a neposkakujú tu žiadni čerti s rohamy a kopytami. Je to skôr miesto, kam odýde vätšina mŕtvych a kde v nehybnosti mrazu očakávajú znovuzrodenie.

9.Asgard

Po stvorení sveta Ásovia prišli na pláň Idavöll a tu postavili Asgard. Hrad Ásov, sídlo Bohov ktorému vládne najstarší, najmúdrejší a najsilnejší z Ásov Ódin. Asgard je to najposvätnejšie miesto severskej mytologie. O

di

n.

10 komentárov

 1. Nie je to zbytočné? Každy s hraničným IQ si podobné informácie vyhľadá na internete a napomáha to len stereotypnému chápaniu WNs, ktorí len všetko bezhlavo kopírujú bezrozmyslu…ale možno sa mýlim a navštevuje nás tu veľká skupina Volkdeutsche…v opačnom prípade očakávam príspevky aj o slovanskej m.

 2. mne osobne je slovanská i germánska/nordická mytológia ukradnutá 🙂 a pokiaľ ide o to, či je to zbytočné, divil by si sa, akí sú ľudia leniví niečo hľadať.

 3. dobre je to… ak mas dalsie poodobne clanky a texty o severskej/starogemranskej*keltskje mytologii tak sem snimi 🙂

 4. Netreba zbytočne lpieť na prežitkoch …chcelo by to zaostriť na širšie spektrum …aby sa z toho nestával súkromný klub…trochu viac sa priblížiť mentalite prostého Slováka, ktorého podobné članky hneď odradzujú…koniec politickým dinosaurom teda progresívne a s vtipom \:=)

 5. no zemetras ….. napis nieco o slovanskej m. a dam to sem … iniciative sa medze nekladu ….. ako pisal freeman ani ja sa moc mytologii nejako nevenujem a tato sekcia sa tu zriadila lebo ludia mi poposielali clanky, ze by to tam xceli mat …. tento blog sa nerobi stylom, ze davam si sem len to co mna zaujima he ….. proste ak niekto nieco xce tak napise, posle a ja to sem dam …… teda aspon taketo veci, nepisem teraz o clankox v inyx sekciax … aj ked aj tam su mnohe take ze niekto poslal ……

 6. a este snazime sa sem davat take informacie …ktore sa daju aj inde vyhladat ale tu je to vsetko pokope a snazime sa aby to nebolo niekde skopcene a hura dame to sem ….

 7. dobre je to, budte radi ze to tu mate a ne nato este p*covat , dementi

 8. suhlasim s poslednym a 5. prispevkom…

  Na nete som nasla vela clankov, ktore si totalne odporuju… stretla som sa dokonca s clankom, v ktorom nerozlisuju Odinovu zenu Frigg (Friju) s Freyjou… inak super, ze konecne nieco obsiahlejsie nez 5 riadkov….

 9. inak povedané tento článok nieje nič viac než okopírovaný kus textu, navyše admin píše ako 15 ročný pubertiak čož hneď dáva najavo solidarito tohto webu :-)…

 10. preboha 😀 nauč sa písať VŠEDCI??? O_o

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: