120. výročie narodenia nášho prvého prezidenta Dr. Jozefa Tisa

Dňa 13.10.2007 sa uskutočnila v Bytči spomienková slávnosť pri príležitosti 120. výročia narodenie nášho prvého slovenského prezidenta Dr. Jozefa Tisu v jeho rodnom bytčianskom dome, ktorej sa zúčastnila aj zástupkyňa Hlavu Hore.

Slávnosť organizovala Jednota slovenskej mládeže.

Pamiatku tohto muža si prišlo pripomenúť niekoľko desiatok ľudí. V rukách niektorých účastníkov nechýbali slovenské zástavy či Tisové portréty, časť z nich si vyzdobila kabáty odznakmi s jeho podobizňou.

Akcia začala tzv. verejnou časťou  v katolíckom kostole všetkých svätých, kde sa zaplnili takmer všetky lavice. Omšu slúžil kňaz Vladimír Martinický, ktorý si za svoju kázeň vyslúžil opakovaný potlesk. Ľuďom sa páčili najmä jeho slová, že bývalá hlava štátu urobila pre svoj národ všetko, čo bolo v jej silách. “Dúfam, že budúcnosť spravodlivo zhodnotí tieto historické udalosti,” dodal farár.

Po tejto omši sme sa presunuli do rodného domu prvého prezidenta. Na úvod tejto pred médiami ukrytej pietnej spomienky sme si zaspievali prvú hymnu Slovenskej republiky Hej Slováci. Po nej nám bývalý študent Dr. Tisa, pán Ľudovít Tatran, ktorý má dnes už 87 rokov porozprával o tom, čo všetko si ľudia stihli za tento čas primyslieť k udalostiam, ktoré sa stali počas jeho života. O nepresnosti skutočného počtu vyvezených židov z územia Slovenského štátu počas druhej svetovej vojny, o živote doktora Tisa, ktorý nebol vôbec jednoduchý a o rozhodnutiach, ktoré za neho často krát spravili druhí ľudia a pripisujú sa jemu.

Na záver členovia Slovenskej pospolitosti položili k buste prvého prezidenta vence, na znak úcty.

Celá akcia bola pod dozorom mestskej polície, na ktorej prítomnosť si už človek na podobných akciách dávno zvykol a nezaobišla sa ani bez rôznych nemenovaných médií, ktoré sa snažili dostať aj do rodného domu, avšak boli upozornení, že bez pozvánky tam nemajú čo robiť.

Spomienka sa zaobišla bez zásahu polície a výtržností a po skončení sa všetci účastníci pobrali v pokoji domov.

4 komentáre

 1. Na stráž,
  zučasnil som sa tejto akcie velmi vydarená ale ako je zvykom nebolo tam veľa ľudí dufam že aspom do kvality tam boli, to je základ radšej kvalita ako kvantita, tento web je veľmi vidarený, všetko nie je super ale snaha veľmi pekná, Prajem veľa uspechov.

 2. Na stráž,
  Tiež som sa zúčastnil, škoda, že bol Slavo v takom strese a akcia bola dosť chaoticky organizovaná, ale lepšie ako nič. Mohli byť aj prejavy prítomných zástupcov pronárodných združení, mohol aj Slavo odprezentovať nejaké zaujimavosti, čo väčšinou robieva a často to býva zaujímavé. Omša bola trošku čudná, ale páčilo sa mi vystúpenie proti komunizmu a proti Clementisovi. Čo sa účasti týka, trošku ma sklamalo, že 90 ročné babky, ktoré ledva vyjdu o palici pred dom na akciu prišli a mladí “skinheadi” si toľko námahy nedali, ale aspoň som na akcii spoznal niekoľko nových ľudí a vzdal úctu pánovi prezidentovi. Dúfam, že nabudúce nás bude ešte viac.
  Verní sebe – svorne napred!

 3. aj ked ja priamo som nemohla sa zucastnit, som rada, ze sa ludia zucastnuju na podobnych akciach. Je dolezite si pripominat velkych ludi a ich ciny

 4. Jožko TISO

  bol obesený čo je veľká škoda – mali ho upáliť – vraha jedného farárskeho.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: