Přepis přednášky, která zazněla na Straight edge párty v Plzni

Straight Edge – filozofie která vznikla v 80. letech 20 st. v Americe. Hlavní zásady jsou nebrat drogy – ilegální i legální (tabák, alkohol) a nebýt promiskuitní. Hodně lidí vyznávající tuto filozofii jsou také vegetariány nebo vegany. Straight Edge filozofie je nepřímo spojena s hardcoreovou muzikou, protože právě zpěvák hardcoreové kapely Minor Threat, Ian MacKaye “přišel” s touto myšlenkou jako první, v roce 1982. Název Straight Edge je odvozen od jedné písně kapely Minor Threat. Straight edge se také zkracuje jako sXe nebo jenom Edge. Má ve znaku tři XXX. Možná jako symboly toho když MacKeye vystoupil jednou na pódium a prohlásil “I´m not drinking, I´m not smoking and I´m not fucking”.Jinak lidé kteří jsou “straight edge” někdy si malují ( nebo kérují ) na ruce Xka. V 80. letech, tak byli v amerických klubech nezletilí označováni, aby jim “nenalévali” na baru. Pozdější “sXe-isti”  to převzali a malují si to jako symbol neužívání drog.

 

Straight edge není přímo spojováno s nějakým politickým, náboženským nebo sociálním přesvědčením, ale hodně sxe lidí jsou v různých ekologických, environmentalických organizacích nebo bojují za práva zvířat. Zde je ukázka jednoho straight edge songu: “Jsme lidé zrovna tak jako vy,ale máme lepší věci na práci, než jen tak vysedávat a srát si na hlavu, flákat se jako živá mrtvola, cpát si do nosu bílý sračky, prolejzat show, nikdy jsem nemyslel na speed, je to něco, co jsem nikdy nepotřeboval, mám Straight Edge!”I když tento životní styl začal jako nepolitický, tak postupem času tuto životní filozofii začala přejímat různá hnutí, ať již z levého či pravého spektra politických názorů, u nás se, s trochou nadsázky, dá říci, že straight edge propagoval jeden pán, který se narodil na konci 19.století a kdybych vyslovil jeho jméno, tak by nám to tu naši ochránci pořádku ihned rozpustili a já bych čelil několika obviněním.  

Jinak když se podíváme do současnosti, tak asi nejvýraznějším propagátorem této myšlenky je americký středoškolský učitel Robert Huber, který vlastní hudební vydavatelství a hraje v několika, hudebních skupinách. Jinak ke straight edge se  hlásí skupiny jako: Path of resistence, Eternal bleeding, Race riot, Inborn hate, Angry aryans, Anger within, Blue eyed devils, Fear rains down nebo Teardown.  

I když se dá říci, že je to módní vlna, tak pevně věřím tomu, že se v našem hnutí uchytí a my se oprostíme od image alkoholových primitivů, kteří v přesile napadají lidi na ulicích,staňme se silnějšími a nezlomnými!

Děkuji za pozornost. 

Autor / Zdroj: http://women-unity.org/Mr. xNXSx

5 komentárov

 1. veľmi sa mi páčia tieto xNSx články , je to zaujímavé terror edge atď … len by ma zaujímalo či aj NS sXe sú podaktorí veg*

 2. Presne o tomto rozmyslam kazdy den,presne toto je momenalnou domenou mojho myslenia a zrazu som nasiel clanok…

  Dlouhé věky ovládali dvounozí naši planetu. Nejdříve jsme vedle sebe žili poměrně harmonicky. Někdy jsme je lovili my, jindy oni nás. Postupně nás však začali zotročovat. Brali nás k sobě, více či méně dobře se o nás starali, a po nějakém čase nás popravili a sežrali. Nakonec to dospělo tak daleko, že jsme se rodili jenom pro to, abychom mohli prožít život v nezměrném utrpení. A tak jsme přicházeli na svět, jenž pro nás byl peklem.

  Laboratoře, vivisekce, jatka… Denně umírali miliony našich bratrů a sester v podmínkách děsivějších, než si kdokoli z vás dokáže představit. I trýznivá smrt však byla vysvobozením z nekonečných muk. Skutečný holocaust, o kterém téměř všichni dvounozí buď mlčeli nebo jej omlouvali, provázel naše životy od prvního nádechu až do posledního bolestného zasténání.

  Měli celou škálu mučíren. K nejhorším patřily pokusné laboratoře, kde byly do nekonečna mučeny miliony a miliony z nás. Denně se za zdmi „vědeckých pracovišť“ a jiných institucí odehrávaly hororové scény. Někteří dvounozí proti našemu mučení protestovali, ale většině to bylo jedno. Stejně tak nebylo mnoho těch, kteří nepožírali naše mrtvoly. Jen jediný lidský režim zakázal pokusy na zvířatech – ale podle lidí to byl režim zločinný a jeho představitelé zločinci. Jakákoli pozitivní zmínka o něm byla tvrdě trestána.

  Naše mrtvá těla ležela v chladících boxech velkých hal i malých obchůdků, mladá děvčata i starší paní za pultem brali do rukou kusy našeho masa. Lidé si nosili naše mrtvoly domů, kde to, co z nás zbylo, mrazili, chladili, pekli, vařili, smažili a následně požírali. Nikdy žádného dvounohého neděsila představa, kolik zvířat leží rozkouskovaných v jejich stáncích konzumu. Stovky? Tisíce? Desítky či snad stovky tisíc na jeden obchod?

  Z našich mrtvol vyráběli různé „pochoutky“, které dávali i svým mláďatům. Salámy a uzeniny, párečky a klobásky – znělo to lépe, než mleté mrtvoly, drcené kosti, kůže, šlachy, rozmixované vnitřnosti…

  Čas od času fanatičtí dvounozí vyrazili ve strašidelných skafandrech do našich koncentráků, aby všechny přítomné povraždili plynem. K těmto pogromům docházelo ve jménu jejich vlastního strachu z vymyšlených nemocí. Ve skutečnosti šlo o čistě politické záležitosti (k udržení lidí ve strachu) se směsicí ekonomických zájmů.

  Našli se i tací, kteří ritualizovali způsob našeho vraždění pro účely svého náboženství. Ti, kteří padli košeráckým hrdlořezům do rukou, si užili obzvláště trýznivé smrti. Jejich bůh si přál, abychom při „porážce“, jak naše vraždění nazývali, trpěli co nejdéle. Tento bestiální bůh se rád koupal v krvi, naší i té lidské

 3. neonacionalizmus a sxe si trochu odporuje nemyslite?jeden zo zakladnych znakov sxe je pacifizmus a ten NACKOVIA NEDODRZUJU!!!!!!!!!!

 4. História SE je známa, o.i. ľudia čo ho založili žijú, rovnako sú známe priamo ich vyjadrenia, postoje ……. takže na manipulácie sa vykašlime, každý si pri troške záujmu vie nájsť podklady.
  Prosím nejakého NsxeS či ako to označujete, ak sa tu vôbec niekto taký nachádza, nech mi skúsi opísať svoje pohnútky, svoje vnútorné presvedčenie, prečo sa považuje za SE a prečo je to vôbec pre neho podstatné.
  My sme celá rodina laktovegetariánska vrátane detí (toho mlieka tam zas toľko nie je, skôr výrobky), máme niekoľko kamarátov čo majú takéto rodiny, je pravda že v našom prostredí poznám osobne iba 2 ľudí po 40, čo celý život od narodenia nejedli žiadne mäso, detí vegeteriánov je už však oveľa, oveľa viac a na cestách som stretol celé kultúry tradičných vegetariánov.
  Rozhodne ale nie sme SE – ja som v mladosti príležitostne fačil, žena ani to nie – to je pre nás nezmysel, mäkké drogy bežne používame, z tvrdých sme príležitostnými konzumentmi alkoholu.
  Pre predstavu mne to vychádza cca 1 pivo na mesiac asi 1- 2 fl. šampanského pri oslavách na rok, zhruba 3l vína na rok, cca 1x do mesiaca prípitok (smutočný, slávnostný, firemný………) a asi 1/4 l tvrdého na rok.
  Ja by som sa toho v pohode vzdal, ale má to pre nás svoje tradičné čaro a vôbec ma nebaví byť zaujímavým aký som abstinent alebo v kuse sa vykrúcať že budem šoférovať……..
  Kuchynského rumu pri niektorých mlsotkách by sme sa nevzdali. Skúsili sme to.
  Aj tak chápeme zaradnie ako ,,vegetarián,, vychádzajúce od spoločnosti k nám, nie od nás von.
  Tiež mi nie je vlastné napr ani povedať som nefajčiar jednoducho nefajčím, tiež nepijem vôbec kávu atd
  Prezentovať sa však ako nefajčiar alebo nekávičkár 8)
  Mohol by to tu takto nejaký SE opísať zo svojho pohľadu.
  Nemyslím teraz to, že sa prezentuješ tým, že si vytetuješ kríž cez ruku ako na tom obrázku, to je o inom, tomu rozumiem a tomu zas asi nerozumejú ostatní.

 5. ani nie 🙂 a ten pacifizmus si kde zobral na strankach antifa.cz ci odkial AFA su toho dokazom

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: