Kam kráčaš zdravotná starostlivosť?

17:40  Prichádzame na pohotovosť v Ružinovskej nemocnici. Teším sa, začína to dobre, sme tretí. Obzerám si ostatných. Partia bezdomovcov, avšak pacient je len jeden z nich, postarší manželia a nejaký pán.

18:00 Vychádza von pacient. Ostáva sedieť na lavičke, čaká na výsledky. Má byť prijatý do nemocnice. V čakárni sa rozprúdi živý rozhovor, z ktorého sa dozvedám, že sme vlastne na rade, lebo všetci čakajú na výsledky alebo nejakého špecialistu. Teším sa ešte viac.

18:10 Čakáme. Radosť ma opúšťa. Bezdomovec, ktorý čaká na chirurga, nás všetkých uvádza do svojho príbehu dňa na pohotovosti. Sedí tam už od 12-tej a s kamošmi, čo s nim prišli, popíjajú vínko, a už ho to nebaví. Kamaráti ho prehovárajú, aby ešte počkal. Vzpiera sa. Má vraj dosť iných povinností, ako sedieť celý deň na pohotovosti. Všetkých nás začína zaujímať, aké môže mať taký bezdomovec už povinnosti.. Z ordinácie sa ozýva veselý smiech niekoľkých sestričiek, doktorov a sanitárov. Neviem. Ľudia v bielych plášťoch vychádzajú a vchádzajú do ordinácie, v ktorej nie je žiaden pacient.

18:20 Stále čakáme. Sestričky sa stále smejú. Biele plášte stále pendlujú hore dole.

18:25 Radosť ma opustila. Prestávam to zvládať. Vstávam. Klopem na dvere a priateľa vtláčam dnu.

18:40 Vychádza von. Brali mu krv, urobili EKG. Máme čakať na výsledky. Ľudí pribúda.

18:50 Zase čakáme. Všetci čakajú. Bezdomovcom sa minulo čučo. Idú si zapáliť. Sestričky v prázdnej ordinácii sa zase smejú.

19:00 Sanitka priviezla nepríčetne vyzerajúceho bezdomovca so zlomenou rukou a Tesco igelitkou. Berú ho hneď dnu. Všetci reptáme. Sme necitlivé hyeny. Nedoprajeme mu ani lekársku starostlivosť.

19:10 Začínam sa prechádzať. V duchu si opakujem slovník „nevybraných“ slov.

19:20 Bezdomovec vychádza z ordinácie. S igelitkou a “prázdnym“ pohľadom sa odšuchce do výklenku.

19:30 Sestričky sa zase smejú. Biele plášte pendlujú. Neobsedím. Stepujem po chodbe. Napadá ma myšlienka, že som si mala vziať krokomer, čo som kedysi dostala od kamošky, keď robila v Mc Donalde. Ďalšia hyena, dala ho mne miesto toho, aby ho dala nejakému decku do detskej porcie. Keďže nemám krokomer tak nadávam.

19:40 Už sme tu dve hodiny. Pani, čo je na rade po nás evidentne nezvláda situáciu a začína sa dobíjať do ordinácie. Vykukne sestrička. Po krátkom vášnivom monológu pacientky sa dvere zatvárajú. V čakárni nastáva ticho. Ja som prestala chodiť. Všetci upierame oči na dvere do ordinácie a čakáme. Dvere sa otvárajú. Vykúka iná sestrička s divne nevrlým výrazom na tvári a volá dnu dvoch pacientov naraz.

19:50 Nechodím. Sedím. Konečne sa to tu pohlo. Priateľa volajú dnu. Zase sa teším. Pôjdeme domov.

20:00 Vychádza von. Prežívam obrovské sklamanie. Dozvedám sa od neho, že ideme ešte na rontgen. Zabudli ho tam poslat, lebo v čase jeho vyšetrenia o 18:25 sa striedali služby. Vedľa sediaca pani na mňa súcitne pozrie. Aj ona si asi spomenula na takmer celú hodinu, keď nevzali žiadneho pacienta a na veselý smiech sestričiek, ktorý sa niesol cez dvere do čakárne.

20:05 Sme na rontgene. Sme tu sami. Priateľ sa odchádza snímkovať. Je tu dlhá tmavá chodba. Nechávam sa uniesť vášňami. Zabúdam na dobrú výchovu aj to, že som dáma. Dupocem hore dole po chodbe a hlasno nadávam. Otvárajú sa dvere. Stíchnem. Priateľ vychádza von.

20:15 Dostávame snímku. Priateľa posadím na lavičku. Idem na wc, zapáliť si a zavolať Darkerke. Potrebujem sa niekomu posťažovať.

20:20 Vraciam sa do čakárne. Priateľ už nemá snímky u seba.

20:40 Sme tu už 3 hodiny. Všetka slušná výchova ma opúšťa. Škrípem zubami a dupocem po čakárni. Starší pán, ktorý je tam so synom (mimochodom syn bol nejaký „náš“ :-)) skoro tak dlho ako my, sa pridáva ku mne. Spolu pochodujeme po chodbe.

20:55 Priateľa volajú do ordinácie. Prestávam pochodovať. S napätím sledujem dvere.

21:15 Priateľ vychádza von s príjmovým dokladom. Ide zaplatiť do pokladne 60,- SK za „nadštandardné služby“ zdravotníctva. Čakám ho na vrátnici. Počúvam rozhovor vrátničky a SBSkára. Ten prednostne prijatý bezdomovec sa im vyčúral v tom výklenku do rohu.

 21:25 Odchádzame. Som plná zmiešaných pocitov a uvažujem, či nezaložím fond na podporu a zvýšenie platov týmto ťažko pracujúcim doktorom a sestričkám. 

6 komentárov

 1. Naše zdravotníctvo je jednoznačne na vysokej úrovni. Spomínam si, ako mi pri operácii chrbtice zavideli infekciu na obličku, kvôli čomu som sa na tri týždne vrátila znova po nemocnice a pred pol rokom som sa kvôli tomu istému problému v nej ocitla znova…a na dva týždne…..alebo keď môjho otca s nádorom mali mesiac na psychiatrii, lebo ich nenapadlo, že to nebude prípad pre psychiatriu, až vtedy, keď mama zistila, že tam má známeho…..žiaľ…neskoro…..najnovší prípad však bol, keď do nemocnice zobrali moju babku…..bola to silná osobnosť. Pracovala dlhé roky ako lekárnička. Vraj rakovina ústnej dutiny. Mala dve operácie, po ktorých sa jej tvár veľmi zmenila. Nemohla ani poriadne jesť . A keď aj jedla, polovica jedla jej vytekala z úst. No a po týchto operáciach zistili, že rakovinu má na pľúcach. Čo ich skôr nenapadlo, pretože robili vyšetrenia len od krku hore. A takýchto príbehov je tisíce.

 2. doplnenie: bavila som sa o tom s kolegom a ten mi povedal, ze presne v tej nemocnici bol raz zo zenou,mala zlcnikovy zachvat, na pohotovosti a ten isty pistup. Ze ho od tial nakoniec odviedli policajti, lebo tam natiahol jednemu lekarovy hehe …. takze ak chcete umriet …. Ruzinovska nemocnica v Ba je to prave miesto na pomalu asmrt

 3. Ja mám viac menej dobré vlastné skúsenosti s lekármi, a čo sa týka zdravotnej starostlivosti, no hneď musím dodať, že to aj niečo stálo… V Ba mám skúsenosti s poliklinikou na kramároch, tiež aj s pohotovosťou o.i., no a až na dlhé čakanie, vybavovanie, som spokojný.

 4. Kym sa biely narod Europy nezobudi a nevyzenie tu Zidobolsevicku cvargu z Europy na Madagascar , biele deti , nase deti budu bezdomovcami vo vlastnej zemi . Kto moze ten narod biely zobudit ? Tolko novych stran spolkov az nit komu verit . Krestanska cirkev je mrtva , lebo zid sa votrel do Vatikanu aj do Evanielickej cirkvi ako aj ostatnych ,, PEGAN” institucii. Ved cirkev je platena statom nie atk musia drzat hubu. Majetok Vatikanu je dvesto rokov v rukach sameho Satana Rothshilda.
  Jan Pavol II , bol Slovan nie ? Nie nebol bol Zid , jeho matka bola Zidovka , KATZ bolo jej ctene meno . A sam Jan Pavol KATZ bol velkym zastancom zidov , tak ako sa ma ten narod zobudit. ???
  Prv nech zacnu v kostole , Katolickom a Evanielickom hovorit pravdu , kto sme my , biely narod Europy a kym bolJezis . Jezis bol Zidom -HA -HA- nebol . Cirkev musi zacat hovorit pravdu , aby sa biely lud zobudil a vyslobodil z Zidovskych pazurv .
  Cela ta Biblia je vlastne HIS – TORIA bielej rasy . 2000 rokov Nas klamu , ale preco ? Kto nepozna svoju minulost ako moze urcit svoju buducnost.
  Citaj Bibliu sam necakaj pravdu od knaza .Najlepsie citat Bibliu v Anglictine , alebo citajte ju tu na tejto Web stranke , hned sa Vam otvoria oci , http://www.anglo-saxonisrael.com

  Biely narod Europy a Ameriky je ten pravy Biblicky Israel .Tam su nase korene . Zobudte sa bily narod Europy a sveta , lebo ZID je SATAN , kym si nas uplne nepodmani ako otrokov , nas a nase deti nebude nikdy spokojny.

  JEZIS prisiel na svet zachranit stratene kmene Israela , nic viac . Stratene kmene Izraela ste VY bily narod Europy.

  Jezis nebol Zidom bol z kmena JUDAH a kmen Judah su Nemci a biely CAUCASIAN narod Europy .Nemcina a Anglictina su 65% hebrejskym jazykom . http://www.anglo-saxonisrael.com

  Zobudme sa bratia a sestry , kym nie je neskoro.!!!!!

 5. Nič nové, mám s tým podobné skúsenosti, odhliadnuc od toho že ma doviezla zachranka (cca o 7:10) a že si ma prehadzovali ako horuci zemiak a doktorka (v 3tej ambulancii čo som bola) mi povedala, že mi nič nieje a že mam ist domov (cca o 11:30). Tak som šla.
  Nechápem, ako môžu nechať behať hore dole človeka, ktorý ledva sedí a nakoniec mu povedia, že mu nič nieje a ešte frflú prečo si zavolal sanitku?!
  Nič proti zdravotníctvu, ale keď tam robia ludia, ktorí niesu schopní a ochotní robiť a komunikovať s ľudmi, je to na zaplakanie.

 6. Naše zdravotníctvo sa dá zhrnúť ako behanie od dverí k dverám, nervózni pacienti, doktori a sestričky, ktorí sú častokrát aj drzí a pobúrení, že ich rušíte v debatách a celé to je zle…..

  Ale minule ma dostala jedna vec…Prišla som k doktorke, ku ktorej som bola objednaná na 10.00 (stálo to 200 korún)…V čakárni bola okrem mňa ešte jedna pani.Potešilo ma to, ale moja radosť trvala len krátko, pretože potom prišla do čakárne jedna objemná počernejšia osoba s asi štyrmi deťmi a začala sa hlučne dobýjať do ordinácie.Pani jej povedala, nech počká ako my dve, keď bude na rade, avšak dostalo sa jej len nadávok od cigánky a obvinenie z rasizmu….Sestrička otvorila dvere, chcela vedieť, čo sa deje, tak jej pani vysvetlila situáciu. Sestrička dala za pravdu tej pani, čo cigánku strašne urazilo a s nadávkami a kecami o rasistických doktoroch odišla z čakárne…

  No neraz sa mi stalo, že sestrička takto nereagovala a aby sa zbavila hlučnej osoby, zobrala ju skôr ako nás, poctivo čakajúcich…A potom kto sa má ohánať rasizmom?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: