O ultras a slobodnej spoločnosti

Byť ultrafanúšikom znamená totálne podporovať svoj klub – zdôrazňujúc slová svoj a totálne – pre neho je totiž jeho klub skutočne „jeho“, nezaujímajúc sa o to, kto je práve „oficiálny“ vlastník – vlastniť futbalový klub je predsa rovnako nepredstaviteľné, ako vlastniť cudzí ľudský život…

Pod totálnou podporou zas ultrafanúšik nerozumie zaslepenosť, neschopnosť uznať porážku v zápase, ale vytváranie neporaziteľného obrazu svojho klubu zdôrazňovaním a oslavou jeho úspechov – historických či súčasných.

K tomu patrí hlasová a vizuálne podpora mužstva, ktoré nie je modlou, ale partnerom s rovnakou úlohou – bojovať za dobré meno klubu. K tomu všetkému, k ultras je potrebné v prvom rade slobodné prostredie – akékoľvek obmedzenie slobody má za následok zhoršenie činnosti ultras, či dokonca zánik takejto formy fanúšikovstva.

 

V tomto článku sa nechcem venovať obmedzovaniu slobody ultras na poli pyrotechniky, prestavby štadiónov či usporiadateľskej služby, ale z pohľadu obmedzovania slobody prejavu pod rúškom tzv. boja proti extrémizmu.

 

Začiatkom tohto roka sa na scéne objavila štúdia pochybnej organizácie Ľudia proti rasizmu (ĽPR), ktorá sa zaoberala prejavmi tzv. “extrémizmu” na futbalových štadiónoch (http://enough.sk/content/files/Analyza.pdf). Užasnutí ultras z celého Slovenska sa z tejto biedne spracovanej štúdie mohli dozvedieť o strašných „zločinoch“ „pravicových ultras“ ako napríklad vyjadrenie podpory kosovským Srbom, ktorých vyháňajú z vlastnej krajiny, alebo že takmer každá vlajka, ktorá sa na futbalových štadiónoch objavila bola inšpirovaná symbolmi Ríše, alebo je minimálne oslavou nejakých “vrahov”… Fanúšikovia Slovana Bratislava sa stali napríklad vinnými už len tým, že ich klub v minulom roku oslávil 88 výročie založenia – celá štúdia je proste výplodom chorého(ých) mozgu(ov).

 

Počas rokov museli rozumní ľudia nadobudnúť presvedčenie, že ĽPR je organizácia, v ktorej sa združujú vážne psychicky chorí ľudia, ďalej snílkovia a napokon takí, ktorých duše sú plné pekelne čiernej smoly. Trocha bližšie je jej činnosť popísaná tu (http://www.beo.sk/extremizmus/49-t/401-analyza-cinnosti-obcianskeho-zdruzenia-ludia-proti-rasizmu-1999-2006).

Organizácia má “prekvapivo” dobré kontakty na médiá (žeby mali tzv „nezávislé“ médiá a ĽPR tých istých vlastníkov?) vďaka nátlaku ktorých získava finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu, ktoré by bolo asi vhodnejšie využiť napríklad na boj proti drogovej závislosti mládeže, šport a pod. Hodnovernosť touto organizáciou udávaných informácií, ako aj kvalita jej práce nemá vysokú úroveň – cieľom je len vyvolávať paniku a šíriť pocit viny za to, že ste bieli… Príklady akými sú podpora cigánskeho vraha, ktorý v bratislavskej MHD zabil bieleho chlapca, či známy prípad „Tupý“, v ktorom táto organizácia dva roky zavádzala políciu, a tak vlastne marila vyšetrovania hľadaním vinníkov tam, kde neboli. Spolu s jej financovaním pochybnými kruhmi zo zahraničia spôsobujú, že pre rozumného človeka je ĽPR absolútne nedôveryhodná organizácia – chráňboh partner do diskusie.

 

Iný názor má zrejme Slovenský futbalový zväz (SFZ), na ktorý sa ĽPR obrátila s výsledkami „monitoringu aktivít pravicových ultras v roku 2007“. V SFZ sa samozrejme s veľkou radosťou vrhli na ľahkú korisť – vždy im je totiž príjemné, keď sa o nich hovorí ako o svetlých príkladoch bojovníkov – raz proti chuligánom, potom proti ultras, potom proti rasistom – ako keď je horúco ohľadom korupcie, slabých výsledkov reprezentácie, neexistujúceho národného štadióna, podivných personálnych pohybov, nejasného financovania atď. Funkcionári SFZ vlastne ani nemali na výber – nechceli sa predsa vystaviť prípadnému agresívnemu mediálnemu tlaku, ak by s ĽPR jednoducho odmietli spolupracovať. Tak sa zrodilo pred zápasmi najvyšších troch súťaží čítané “vyhlásenie” o zbavovaní sa rasistických fanúšikov obyčajným navádzaním na vzájomné udavačstvo (hurá 50-te roky…).

 

História ultrafanúšikov v Rimavskej Sobote začala v roku 1988, tento rok si teda pripomíname 20.výročie od počiatku organizovaného fandenia. Na zápase s Humenným v 1.lige sme sa preto snažili vyvesiť všetky vlajky. Iniciatívnemu delegátovi zápasu veľmi vadila najmä vlajka ULTRA FANS 88 – čo na tom, že symbolizuje rok vzniku ultras a na plachtu 2×1 meter sa proste celý letopočet 1988 nezmestí. Pod vyhrážkou pokuty dal príkaz zvesiť túto vlajku – na čo sme zareagovali principiálne – zvesili sme všetky vlajky a opustili sektor, aby sme na tento problém upozornili vedenie klubu. V nasledujúcom zápase s Lučencom už v blízkosti miesta, kde sa stretávame, boli celkom bezdôvodne umiestnené dve desiatky uniformovaných policajtov, ktorí bdelo prezreli každú vlajku – a „ideologicky“ im nevyhovela väčšina – pričom ako kritérium slúžil práve výtlačok štúdie ĽPR. Okrem toho, že nasadenie takého množstva polície bolo úplne zbytočné (a platené aj z Vašich daní) je fakt, že niekto obmedzuje našu možnosť sa vyjadriť na základe informácií podaných ĽPR ďalším dôvodom, pre ktorý títo strážcovia zákona nemajú žiadnu autoritu medzi ultras (teda ak nerátame jej hrdinné získavanie bitím) a nielen to – však medzi nami sú samí obyčajní ľudia a je na zamyslenie, keď občania krajiny svojej polícii nedôverujú, ba ňou až pohŕdajú.

 

Preto sa pýtame – akým právom pochybne financovaná mimovládka rozhoduje o slobode prejavu v tejto krajine? Keď zajtra napíšem kvázi odbornú štúdiu o škodlivosti vanilkovej zmrzliny na medzirasové vzťahy, zmláti polícia napozajtra všetkých zmrzlinárov, či zhabe  zásoby vanilkového cukru? Dokedy tu bude vládnuť totalitné myslenie, že to, čoho sa bojíme (alebo čim sme strašení), je treba zakázať? Väčšina príslušníkov polície veľmi dobre vie, že skutočným problémom bezpečnosti ulíc sú na alkohole a ľahkých drogách závislí občania, nezamestnaní a nevzdelaní cigáni a miestne záujmové skupiny pracujúce ako mafia – avšak od svojich nadriadených dostávajú príkazy bojovať proti chiméram, ktorými sú (v tomto čase) extrémisti, pred nimi teroristi, predtým vari buržoázni nacionalisti… Páni policajti, ako chcete získať rešpekt, ak vaši nadriadení s hrdosťou oznamujú, že Janko Mrkvička, 12 ročný študent ZŠ si na zošit z biológie nakreslil svastiku (do 2.svetovej vojny po celom svete rozšírený symbol – väčšinou šťastia), poprípade na peračník dve 8 (čo je číslo taktiež znamenajúce šťastie – náhoda:)?), pritom počas posledných 20 rokov sa tu objavil roj miliardárov, u ktorých pôvod majetku je možné slušne nazvať len “pochybný”, keď podvodníci behajú po slobode a opití vodiči na silných autách zabíjajú chodcov a cyklistov, keď rastie konzumácia alkoholu u mládeže a pomaly kto neskúsil drogovať, nie je považovaný za zdravého? Nebojíte sa pohľadu do zrkadla? Silou môžte vyhnať ozajstných fanúšikov starajúcich sa o atmosféru zo štadiónov, môžete zakázať a strhávať vlajky, ale vedzte, že myslenie silou nezničíte!

Pre nás, ako futbalových ultras, je predstava budúcnosti s prázdnymi štadiónmi šedivá. Pre nás, ako ľudí, je budúcnosť v neslobodnom systéme udržiavanom len a len silou polície príliš chladná. V srdci skutočného ultrafanúšika navždy žijú slová o totálnej podpore svojho klubu. A v jeho srdci obyčajného človeka sa menia v totálnu podporu svojho rodu. Preto vedzme, že budúcnosť bude taká, akú si ju spravíme – a vy ostatní nám verte, že my ešte budeme za svitu teplého slnka fandiť na futbale, hranom pod zástavami so symbolmi šťastnej spoločnosti!

 

www.rs.ultras.sk

21 komentárov

 1. dalsi clanok ktory ukazuje na upadok tejto stranky,ked zverejnujete taketo veci…Ultras je jedno akeho klubu je banda kokotov a nema pravo sa preco oznacovat ideami NS .Je to vznesenejsia idea a rozhodne nestoji o bandu k…v co sa po stadionoch vyzliekaju a hadzu sa na plot.dementi

 2. a jasne Prasivci ostuda naroda…strielat takych ludi…

 3. nahnevám mnoho ľudí, ale úplne súhlasím s Moshpit.

 4. Moshpit , freeman – s vašimi názormi jednoducho nemôžem súhlasiť … 😦

 5. Co ma toto spolocne s NS?! Bud vazne zijem v chorej spolocnosti alebo sa formuje nova generacia hoolskinheadov. Zobudte sa!!!

 6. No ja sa priznám, že nadpis ma trochu zneistil, či si to mám vôbec prečítať, ale potom som si povedal- adminka by to tu nedala, keby to nemalo hlavu ani pätu, no a prečítal som si a vôbec sa jej nečudujem…, lebo je to dobrý článok, len sa nad tým treba aj zamyslieť, nie automaticky reagovať negatívne…len preto, že sa jedná o futbalových fanúškov/ mimochodom aj ja som tak začínal a myslím si, že to má aj nej. klady pre život/, nemám na mysli hooligans, len priaznivcov dobrého futbalu, kt. sa prezentujú fandením svojmu klubu a podľa mňa si “cibria” pre mňa najvýznamnejšiu cnosť- VERNOSŤ!

 7. Myslim, ze v tomto pripade neslo ani velmi o ultras, ale o tom, ako stale postupuje okliestovanie nasej slobody. Ako keby nebole jedno, komu zase system chce ukazat, kto je tu panom. A to, ze ULTRAS nie su to iste co HOOLIGANS mnoho ludi asi nevie a napriek tomu im to nebrani hadzat ich dohromady… Mne su srdecne ukradnuty, ale myslienka, ze nejaky hlupaci v uniformach si silou vynucuju poslusnost ma naozaj desi.

 8. Ja si myslim ze Majo aj rene maju pravdu a vsetci vyznavaju velky hon na neonacistov pritom antifa hladi len na hon na neonacistov a neonacisti nehladia len na ludi ktory su proti nim ktory nevedia oco ide ale hladia na vsetkych na cely narod a chcu v tomto state poriadok ktore ine skupiny na to hladia aby Madari neobsadzovali juzne Slovensko ktore skupiny hladia na to ze sa pacha rasizmus aj na bielich ludoch ktore skupiny hladia na to ze v kolkych transparentoch je len cista pravda nie len extremizmus zamyslite sa poriadne nad tym a neberte lavicu a pravicu ale svoj Slovensky narod. Nasi predkovia doslova dreli svoje rite aby vybudovali pre nas to co mame a nasa vlada to zahadzuje a zapredava uz sa pre boha uvedomte tu ide o problemy ktore sa fanusikovia snazia davat na javo aby sa riesili transparentmi a choreami ale vsetci v tom vidia len debilneho nácka, pritom je to uplne inak ako si vsetci myslia my chceme pre narod len to najlepsie a neodsudzujeme vsetkych ale chceme spravodlivos a ked je ta demokracia ktora je tak slavna slobdou prejavu aj sa prejavit a vyjadrit k situacii ktora tu vladne! Nebudte zaslepeny tym co hlasaju media, co pisu noviny skuste nas spoznat spravilo to vela ludi a vela ludi zmenilo nazor, lenze niektory su stale zaslepeny vrahmi a neviem cim a kym dalsim ale preco bolo to kedysi aj to nemozme povedat s istotou aj ked to pisu v knihach a sice iba povolenych a ucia to na dejepise ucitelia a profesori! Zamyslite sa nad pritomnostou a buducnostou a preco by sa mal bit Slovak proti Slovakovi a este taky co chce pre narod len dobre pridu tazke casi a my vsetci sa budeme medzi sebou hadat bit a neviem co vrazdit a ajvacsi nepriatelia si tu budu robit co chcu a ovladat nasu Slovensku zem? Sme Slovania sme Slovaci mame svoju historiu a ti ktory o tom nic neviete a mate chabe svoje nazory sa ani nevyjadrujte a neodsudzujte nas za to ze mame vyholene hlavy a nemame radi asocialov a inych ktory nam brania v nasich aktivitach podporujucich narodne buditelstvo ked je uz aj tak velka nespravodlicost pachana voci nam a len preto ze nas nikto nechce pochopit a teda nas nikto nechape!

 9. Tak k tejto teme sa musim vyjadrit aj ja.
  Uz to tu niektory pisali a je to tak ten kto nepozna rozdieli medzi ultras a hooligans tak nech si to prosim nastuduje a potom nech sa verejne vyjadruje k takejto teme.
  Ja sam som fanusik (ultras Púchov) a mozem vam povedat ci mi to budete verit alebo nie ale my nam hlavne zalezi na nasom narode a tak tiez polka mozno aj viac z nasej skupiny su sportovci a milovnici futbalu a tak sa snazime sa nejako prezentovat! Snazime sa zviditelnit ale nie tak ze nieco rozbijeme alebo podobne my niesme hooligans!My chceme ukazat ze si stojime za svojim a tak ako milujeme nasu Slovensku krajinu tak milujeme aj nase mesto!
  Niektory tu davate na ultras a to vas nezaujime ze taky ultras su otvorene proti skorupovanym ludom v televiziach, v policii, proti ludom ktory sa snazia financne ovplivnit vysledok zapasu, a navyse si branime nasu krajinu.
  A teraz Vam dam otazku robime nieco zle?

 10. niesom ziadni antifasista ani antirasista, prave naopak ale nemusite tu repat ze to tricko sk slovan 88 nema nijaku prepojenost na nacismus a takisto to s tou rimavskou ved za to sa hambit nemusite ide skor o to ze vam to nemohli zakazat

 11. Super článok,Moshpit kokot si jedine ty

 12. Je ťažko riešiť niečo ako je ultras. Bohužiaľ, vystupujú príliš verejne (je to v podstate ich význam) takže sa samozrejme stávajú terčom ĽPR, a pre média priam výdatným pokrmom. Je však potrebné sa pozrieť aj na to, či nie je chyba aj niekde inde. Prečo sa tento článok nachádza na tejto stránke ? Ultras majú na Slovensku toho s NS scénou spoločného málo, a myslím že jej skôr škodia. Pozor, neplatí to o všetkých. Ale pozrite sa, sme sku*vene malý štát na to aby sme niečo ovplivnili tak prečo by sme proti sebe mali staviať ešte aj mestá ? Namiesto toho aby sme po boku bojovali všetci ako napr. srbi, my si tu nadávame kvôli tomu kto sa kde narodil. Zas nechcem niekoho odsudzovať. Mnoho ultras vidí bitky iba ako odreagovanie sa a mimo futbalovú scénu je pripravený stanúť po boku iného bojovníka. Ale máme tu aj takých ultras, ktorí jednoducho nie su schopní uznať spoluprácu s inými mestami. Vezmite si posmešné animácie akými sa ohadzujú slovanisti a nitrania. FAKT to potrebujeme ? Vezmite si Ruských hooligans. Tí si všetko organizujú mimo štadión, nemusia rozbiť pol mesta. Stretnú sa, rozbijú si huby, podajú si ruky a odídu. Tak v čom je vlastne problém ? ĽPR je združenie idiotov, zbohatlíkov, narkomanov a detí so značnými problémami v pohlavnom dospievaní. Že takýto odpad spolupracuje s médiami nie je žiadnym prekvapením. Mimochodom podporujem nový tlačový zákon. Lenže za to vŠetko si môžu ultras sami.

 13. kocurpo – Mas pravdu…

 14. moment, teraz som trošku mimo ostala…. Doteraz som myslela, že ultras nie je to isté ako hooligans a zrazu po prečítaní príspevku od kocurpo (kocurpa?) mi vyplýva ako keby to JE to isté… Nemôže mi to niekto vysvetliť, prosím? :-S

 15. No, ultras sa skôr angažujú v propagácii klubu… Tlačia trička, nosia vlajky, používajú dýmovnice atď. Teda s bitkami to nemá nič spoločné. Ja som ale z článku pochopil že je skôr o hooligans tak som to napísal takto. Samozrejme že som myslel skôr hooligans iba som chcel aby bolo jasné že píšem o ľuďoch, o ktorých je článok. Nechcel som teda nikoho uraziť a ospravedlňujem sa..cmuk

 16. aha 🙂 čiže ultras a hooligans nie je to isté, chápem správne? 🙂

 17. aha 🙂 čiže ultras a hooligans nie je to isté, chápem správne? 🙂

 18. Pravdaže to neni to isté… jedni- ultras sú oddaní svojmu klubu a národu/ dobrí futbaloví fanúškovia, kdežto hooligánom ide hlavne o vzbudzovanie rešpektu na základe hrubej sily oproti ultras, ktorým ide tiež o rešpekt, ale založený hlavne na povzbudzovaní a vernosti, oddanosti svojmu klubu! – môj názor

 19. aha 🙂 uz to viac menej chápem, ale mne sa aj tak zdá, že dneska je to už jedno viac-menej, málo ľudí je podľa mňa ešte takých, čo rozlišujú rozdiel medzi ultras a hooligans… Myslím akože z radov samotných fanúšikov… Lebo aj keď pozerávam TV, vždy na tribúnach robia bordel fanúšikovia klubov… Aspoň mne sa to tak vidí, možno akurát tých ,,mirenych” neberú, neviem…

 20. c_c: pekné……..

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: