Kriminalita cigáňov na Slovensku

 Našich občanov znepokojuje hrozivá kriminalita Rómov proti Nerómom, ktorá už dávno-pradávno stratila charakter sociálneho zúfalstva a ocitla sa v oblasti rasového lúpežníctva z roztopaše”. Poslanec  Národnej rady Slovenskej republiky R. Hofbauer o rómskej kriminalite (SR 20. 6. 1995). Ale nechcem riešiť jeho politickú príslušnosť … tá pre mňa a ani tento článok nie je vôbec zaujímavá a podstatná.

 

Tieto slová,  za ktoré bol tento poslanec mnoho krát pranierovaný, sa o niekoľko rokov stávajú neblahou skutočnosťou, pár príkladov:

 

23.2.2004 – Rabovalo sa v Kameňanoch30 Rómov ukradlo z miestneho obchodu potraviny, alkohol, cukrovinky a iný tovar asi za 100-tisíc Sk a narobili škody približne za 70-tisíc Sk. Rómovia svoje konanie obhajovali rapídnym znížením sociálnych dávok, ktorým nie sú schopní uživiť svoje rodiny, nemožnosťou zamestnať sa, i hladom. „Chceme nakŕmiť svoje malé deti,“ kričali pred obecným úradom, kde práve prebiehalo policajné vypočúvanie aktérov “rabovačky”. S rozporom s týmito vyhláseniami je však fakt, že z pultov predajne zmizol všetok alkohol i tabakové výrobky.

 

25.2.2004 – Rómovia v noci vyrabovali predajňu v HucíneĎalší prípad rabovania Rómov v obchode s potravinami zaznamenali v noci nadnes v obci Hucín, v okrese Revúca. „Za obeť“ tam padla predajňa Jednoty, pričom škoda len na tovare je asi 100-tisíc korún.

 

26.2.2004 – Obvinení z krádeží v potravináchJednu ženu a štyroch mladistvých z obce Šivetice v okrese Revúca obvinil v stredu vyšetrovateľ z krádeže a poškodzovania cudzej veci. Skupina sa ešte v utorok v noci vlámala do šivetickej predajne potravín a so sebou si odniesli výrobky za 16 633 korún.

Snažila som sa nájsť informácie, aký je vlastne podiel cigáňov na kriminalite na Slovensku. Avšak, nemáme žiadne presné štatistiky o kriminalite cigáňov, či o počte cigáňov vo väzniciach. Jediná, ako tak presná informácia, pochádza ešte z čias ČSFR – prinášam úryvok zo správy , ktorú predniesol vtedajší generálny prokurátor ČSFR, Ivan Gašparovič:

„Osobitnú kapitolu v stave evidovanej kriminality predstavuje v ČSFR v poslednom čase stále viac diskutovaná problematika kriminality rómskej populácie. Z celkového počtu 85 880 známych páchateľov stíhaných v roku 1990 za trestné činy, bolo 11 594 obvinených príslušníkmi rómskeho etnika, čo predstavuje 13,5 %. Nárast v porovnaní s rokom 1989 nie je výrazný (2,1 %). Negatívny je nárast podielu mladistvých Rómov na kriminalite a vplyv alkoholu na kriminalitu Rómov, najmä v Slovenskej republike.

Doslova alarmujúce sú však údaje o podiele Rómov na páchaní niektorých závažných trestných činov. Najzávažnejší je tento údaj, pokiaľ ide o trestný čin lúpeže podľa § 234 Trestného zákona, na ktorom sa Rómovia podieľajú z 50,8 %. V Českej republike činí tento podiel 43,1 % (v Prahe zvýšenie o 130 %), v Slovenskej republike sa Rómovia podieľajú na trestnom čine lúpeže zo 61,3 %. Vysoký je aj ich podiel na trestných činoch znásilnenia (24,7 %), krádeží (19,1 %), vrážd (13,5 %) a ďalších. Tieto údaje sú alarmujúce najmä preto, že doterajší podiel rómskeho etnika na celkovej populácii nie je zďaleka tak výrazný ako očakávané zvyšovanie tohto podielu v budúcnosti.  Správa o stave a vývoji evidovanej kriminality v ČSFR v roku 1990 a v I. štvrťroku 1991“ – nemyslím si, že som veľká pesimistka, keď si dovolím tvrdiť, že tieto čísla sa do dnešnej doby moc neznížili.

Ďalší, ale už veľmi nepresný údaj pochádza z roku 1999, keď sa zisťoval počet cigáňov v slovenských väzniciach, ale pre nedostatok iných možnosti sa to zisťovalo na základe posúdenia antropologických znakov väzňov. Je to nekorektné a nepresné, i keď údaj, že vo väzeniach je 40% cigáňov je nepochybne zaujímaný a varujúci.

Zdá sa Vám čudné, že sa takáto štatistika nevedie? Mne osobne áno. Lebo tak ako sa vedie štatistika ženy, muži, mladistvý, deti, extrémisti …. mala by sa viest aj štatistika cigáni. Nie pre to, že sú cigáni, ale preto, aby spoločnosť vedela reagovať na ich „problémy“ správnym spôsobom. Všetci aktivisti pre rôzne ľudské pravá majú plné ústa reči, ako cigáni potrebujú špeciálny prístup, špeciálne citlivé riešenia ich problémov, situácie. Avšak neviem, ako to chcú dosiahnuť, keď nemajú detailný prehľad o správaní a pohnútkach tejto komunity.

Za všetkým je ĽPR

Pri dlhšom pátraní na internete som sa dostala k veľmi zaujímavej informácii. Do prvého polroku 2002 sa takéto štatistiky robili. Cele pojednávanie okolo tejto „problematiky“ Vám radšej skopírujem ako som to našla, lebo sa bojím, že by som nedokázala tie perly – myšlienky interpretovať dostatočne presne.

Ministerstvo spravodlivosti SR šokovalo aktivistov ľudsko-právnych organizácií! Na jeho internetovej stránke sa objavila štatistika o odsúdených za trestnú činnosť v prvom polroku 2002 (http://www.justice.gov.sk/tr-stat.htm). V nej sa prekvapujúco uvádzajú kolónky Rómovia a ženy, aj keď pre nich platí rovnaká trestná sadzba. „Ak by sme chceli byť cynickí, tento údaj poukazuje na to, že aj napriek silnej medializácii kriminality rómskeho etnika, je ich podiel na trestnej činnosti iba 20-percent. Zhromažďovanie takýchto údajov je však v príkrom rozpore s ústavou a medzinárodnými dohovormi,“ hovorí Hana Púčiková z iniciatívy Ľudia proti rasizmu. Redaktorka Sme Andrea Hajdúchová sa o tento problém zaujímala priamo na ministerstve. To, po jej upozornení tabuľky, ihneď vymazalo! Jeho pracovníci však zatajili, že kolónky obsahuje aj správa za minulý rok, a to aj osobitné kapitoly Rómovia (http://www.justice.gov.sk/images/statis00.jpg). „Nevieme, či išlo o zámer, alebo o chybu, v každom prípade ministerstvo už dávno malo prijať uznesenie o zákaze zhromažďovania údajov o etnickom pôvode odsúdených,“ konštatuje Daniel Milo, právnik iniciatívy. Právnu analýzu vypracovali JUDr. P. Gyuricek a Jana Kviečinská zo Sekcie ľudských práv a menšín Úradu vlády SR. Uvádzajú v nej, že príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine je vec slobodného rozhodovania jednotlivca, čo je zakotvené aj v Ústave SR. Vedenie takýchto evidencií, ako aj ich zverejňovanie súčasne znamená podľa nich porušenie zásady rovnosti, je diskriminačné a spôsobilé vzbudzovať rasovú neznášanlivosť. Odvolávajú sa pri tom aj na Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach a Medzinárodný dohovor o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie.

Odkazy, ktore sú tu uvedené na štatistiky sú neplatné, určíte ste aj sami zistili, ale kto hľadá nájde a ja som našla.

Takže Vám predkladám predmetnú tabuľku, ktorá tak „ kompetentných“ trápila.

 

Zdá sa Vám 22,34% veľa alebo málo?

 

Podľa http://www.gipsy.sk : „V rámci sčítania ľudu, domov a bytov v roku 2001 sa k rómskej národnosti na Slovensku prihlásilo len 89 920 obyvateľov. Štatistické údaje nevystihujú skutočný počet občanov SR rómskeho pôvodu. Počet Rómov v SR sa odhaduje na 380 000, pričom podiel detí do 14 rokov je 43,6%.“

Podľa sčítania ľudu v roku 2001 malo Slovensko 5 379 000 obyvateľov.

 

A ostatné je už veľmi ľahká matematika. 380 000 cigáňov z 5 379 000 celkového počtu obyvateľov je 7,065%.

A tým sme si odpovedali. Podiel 22,34%, ktorým sa v roku 2001 podieľali cigánsky obyvatelia Slovenska na celkovej kriminalite je veľmi veľa.

20 komentárov

 1. LEN 7%???? Nejako málo, nie?

 2. To je iba odhad, ale zďaleka nie skutočný počet… Pochodil som už kus SR, a tak si dovolím tvrdiť, že ich je MINIMÁLNE pol milióna, DOKONCA tipujem, že ich presný počet sa blíži k 750 000!!!

 3. statistiky tam hovoria iba o pocte odsudenych, takze realnu trestnu cinnost dost skresluju
  chlapec co sa sam vyhlasil za ns bodol napr v tom obdobi bieleho chlapca do hrude v mieste srdca a noz zastal na rebre
  odsudeny nebol
  rom ktory napadol roma nozom a sposobil mu reznu ranu na nohe odsudeny bol
  podobna situacia je aj dnes v pristupe k nackom, sami viete ze keby sa robili statistiky odsudenych z mladeznickych subkultur, nackovia by z toho vysli najhorsie a vysledky by boli tiez skreslene lebo ked dnes nacek napadne emaka je vacsia pravdepodobnost ze bude odsudeny ako ked napadne emak nacka
  takze dost o hovne
  rovnako sa netvarme, mate toho za sebou dost, takze viete ze dolezitych faktorov je kopec – vzdelanie, postavenie rodicov……
  staci ked sa pobijem s nackom a ja budem mat v OP Ing., rodicia MUDr, JUDr
  a on ucnovka, rozvratena rodina a na 99% budem mat pravdu ja
  dalej znamosti, a rozne cesticky – tak bol vysekany nacek s nozom
  pochybujem ze vela ciganov si da zalezat na dobrej obhajobe alebo hlada ine cesticky
  tak isto skor chytia polodebilneho naci nasilnika ako inteligentneho ekoteroristu
  a kopec dalsich prikladov
  opierat sa o taketo statistiky je smiesne
  a s tymi statistikami a naroznejsou prislusnostou – nebudte smiesni, vsetko funguje dalej aj to o com ani nemame ponatia

 4. Fakt divné počty, pri sčítaní ľudu sa zaokrúhli číslo na tisícky a pár ďalších vecí, ktoré sami o sebe pôsobia nedôveryhodne.
  Isté je že veľa rómov je papierovo slovenskej alebo maďarskej národnosti. A nie rómskej. A aj tak ostávajú rómami. Tiež je toto etnikum známe na dnešnú dobu dosť vysokým počtom papierovo neexistujúcich rómov, kde sa odhody aj dosť líšia. Stretol som sa aj s tvrdením, že všetci sú evidovaní, čo je nezmysel. Na druhej strane takýto rómovia nepoberejú žiadne dávky, lebo neexistujú.
  Ale buďme dôslední, pri všetkých faktoch aj inými spomenutými z toho z hľadiska tohto článku rómovia vychádzajú lepšie ako článok tvrdí.

 5. v slovensky ale aj ceskych vezniciach je viac cigosov nez bielych a niektory s nich su naozaj velmi nebespecny pre nasu bielu spolocnost pre takych treba len smrt nic len smrt.

 6. A teď něco pro zasmání…

  Je to černé, visí to cikánovi na krku a moc mu to sluší. Co je to?

  Dobrman!

 7. Mili moji .. tento clanok som robila ja tak par vysvetliviek …. nic som si nevymyslela…vsetko su to poctivo vyhladane udaje na nete .. ani jeden vymysel ….. jasne, ze aj bielych je vo vezeniach dost .. ale bielich nik neochranuje ako chranenu zver …. a ked porovnate percento ake ich je v pomere k poctu obyvatelov a percento kriminality …. nie je o com …..
  Braňo: vychadzaju lepsie?? a na to si ako prisiel?? Ja som ten clanok robila cez 2 dni kym som nazbierala dost udajov a ani jedno cislo nie je vymyslena ci mnou zaokruhlena cifra …. a neviem co je na tom dobre ze 7% ludi pacha 22% kriminality …

 8. ste kopa sprostych slovenskych fasistov hadzete vsetkych do jedneho vreca!!! Ale vobec ma to neprekvapuje ved co slovak v zahranici,to samy otrok tak vam treba z vasim rasizmom to daleko nedotiahnete pozrite sa na pripady aj bielych je ich urcite viac.PS:VZDY BUDU SLOVACI VO SVETE BRANI AKO SPODINA!!!

 9. a ty rom si brany ako spodina aj na slovensku a o zahranici ani nehovoriac!

 10. oprava: brani 😀

 11. a hovno,plati to prve…brany

 12. rom: a hlupaci budu za hlupakov …. ak chces nieco v buducnosti povedat na nieciu adesu co tak sa aj trochu zamysliet? ty aj vies co znamena slovo statistika?

 13. Ja si nemyslim že toto tu niekedy skonči no som skôr realista ako optimista a preto by som bol za ak by sa mladež neskorumpovana neidealizovana dala dohramady a stala si za svojimi pravami , pod vlajkou štatu a ochranou ustavy samej skoncovala z vraždami rabovačkami a vytržnictvom tychto parazitov . Je X ľudi ktory žiju biedne a v chudobe no nechodia špinavy smradľavy opiti a agresine naladeny . Je X ľudi ktory vravia že cigani ako od pradavna im bolo hovorene niesu zly , opak je skutočnosťou . epicentrum ciganskej zberby je tu a kim europska unia bude tlačiť peniaze na podporu menšin dovtedy budu naše deti chodiť v strachu a neistote do škol na ihriska a podobne .

 14. suhlas …. len vies co je problem? unia bude tlacit stale …. a financovat … minimalne preto, aby neodisli k nim …. par sa ich tam uz zabyvalo a nevedia co s nim

 15. len 7%????…nepochopil si ze cim je ich vac ..,tym viac od nas budu brat viac z dani….svine….keby sme im zrusili pridavky tak stat by mal hned penaze aj na DIALNICU CEZ CELE SLOVENSKO.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 16. ODKAZ PRE ROMA: niektori romovia uz od zacatku nemaju zaujem studovat ani mat pracu….tak preco by sme ich mali sponzorovat????A VETE PRECO VAS NIKTO NEZAMESTNA??LEBO STE SI UROBILI PEKNU POVEST…

 17. ak dnišná mladá generácia neurobý opatrenia,ako bola Nežná revolúcia,tak táto stará garnitúra štátu ich bude v kuse podporovať.Niekto by mal to vrece zaviazať a poslať na nejaký neobjavený ostrov.

 18. TIETO ÚDAJE SÚ LEN ČIASTKOVÉ A MAJÚ MINIMÁLNU VÝPOVEDNÚ HODNOTU.

  SKUTOČNÝ PODIEL CIGÁNOV NA SLOVENSKU PREDSTAVUJE NEJAKÝCH 600 000 AŽ 1 000 000 CIGÁNSKYCH ILEGÁLOV NA CELKOVOM POČTE OBYVATEĽOV SLOVENSKA !

  ICH PODIEL NA KRIMINALITE OBČANOV SLOVENSKA A OBČANOV SK V ZAHRANIČÍ JE DOBRE CEZ 50 – 60% !

  UVEDOMTE SI PRI TÝCH GAŠPAROVIČOVÝCH ČÍSLACH, ŽE SÚ TO ČÍSLA PRE CELÉ ČESKOSLOVENSKO, TEDA PRE 15 000 000 OBYVATEĽOV = ČECHY + MORAVA + SLOVENSKO.

  SLOVÁCI TVORILI 1/3 OBYVATEĽOV ČESKOSLOVENSKA V ROKU 1990, ALE NA SLOVENSKU ŽILO V TEJ DOBE 80 – 90% VŠETKÝCH CIGÁNOV Z ČESKOSLOVENSKA !
  VTEDY SA UDÁVALO ČÍSLO ” OKOLO ” 300 000 CIGÁNOV NA SLOVENSKU A NEJAKÝCH 80 000 ICH MOHLO SMRADIŤ V ČECHÁCH.

  ČIŽE AJ TÝCH 85 880 TRESTNÝCH ČINOV JE TREBA ROZDELIŤ NA 1/3, TEDA ASI 29 000 TRESTNÝCH ČINOV BOLO PÁCHANÝCH NA SLOVENSKU, ALE AŽ 80 – 90% Z TÝCH 11 594 CIGÁNSKYCH TRESTNÝCH ČINOV, TEDA NEJAKÝCH 9 300, BOLO PÁCHANÝCH CIGÁNMI NA SLOVENSKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ČIŹE CIGÁNI, KTORÍ V ROKU 1990 TVORILI NEJAKÝCH 6% OBYVATEĽOV SLOVENSKA, SA PODIELALI NA CELKOVEJ KRIMINALITE NA SLOVENSKU AŹ 32% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  TERAZ JE TO ČÍSLO OVEĽA HROZIVEJŠIE ( 600 – 1 000 000 CIGÁNOV NA SK A ICH CELKOVÝ PODIEL NA KRIMINALITE NA SLOVENSKU A V ZAHRANIČÍ 50 – 60% ) A PRETO HO VLÁDNUCI PONOVEMBROVÍ GANGSTRI ZA NIJAKÚ CENU NEZVEREJNIA, ROVNAKO AKO ŽIADNE ÚDAJE O PRIVANDROVALÝCH ILEGÁLNYCH CIGÁNSKYCH POTKANOCH, ABY SA ĽUDIA RÝCHLO NEPREBRALI A NEVYKOPLI ICH OBOCH ZO SLOVENSKA !!!!!!!!

 19. ahoj lidi

 20. Ludia ved sa poobzerajte okolo seba ,bielych zlodejov ,vrahov ,nasilnikov,pedofilov,povodnikov je daleko viac ,prestante sa vyhovarat na ciganov ,niejaky nevzdelany debil nieco napise a hned sa toho chytate ale skutocna pravda vas nezaujima ,co je toto za krajina ??????

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: