Cigáni donútení k úteku sú vytláčaní do giet na východnom Slovensku

Značne čítaný a vplyvný americký denník Christian Science Monitor uverejnil článok svojho spolupracovníka o situácii Rómov na Slovensku. Pre toho, kto pozná reálny obraz vecí, ide o doslova šokujúce čítanie, ktoré veľmi plasticky ukazuje, aký nesprávny dojem o skutočnosti možno sprostredkovane dostávame napr. aj o “diabolskom” Iraku, či pri iných témach, kde je tvorba verejnej mienky viac – menej plne závislá od mediálne sprostredkovaného obrazu.

Arie Farnam pre Christian Science Monitor
poznámky kurzívou Ľubomír Sedláčik

KOŠICE, Slovensko – Tínedžerka Lucia Davidová má ešte stále nočné mory z udalosti čo sa odohrala jeden večer pred dvoma rokmi, keď lokálna polícia a neo – nacististickí skinhedi zaútočili na jej rodinu v malom mestečku Štós na východe Slovenska.

„Kamene začali rozbíjať okná a dav vonku začal skandovať, že mňa a moju mamu znásilnia“ spomína si šeptom.

Potom ako sa spolu chúlili v tme niekoľko hodín, Lucia, jej rodičia a dvaja bratia utiekli z dediny aby sa už nikdy nevrátili. Tá noc bola hrozným klimaxom ročného teroru: Jej otec bol neoprávnene uväznený, a jej starší brat ťažko zbitý policajtom. Rodiny mal niekoľko výhražných telefonátov denne „Cigáni, vypadnite z mesta alebo zomrite!“

Prípad Dávidovcov je len jedným zo stoviek zdokumentovaných medzinárodnými organizáciami pre ochranu ľudských práv, ktoré dokumentujú trend násilnej segregácie Rómov (bežne volaných Cigáni) na východe Slovenska.

Hrozné podmienky

Na Slovensku žije okolo 400 tisíc Rómov, väčšinou žijúcich v úbohých vidieckych osadách a mestských getách. Každý mesiac sú ďalší premiestňovaní do oddelených oblastí. Bez ohľadu na tlak vyvíjaný Európskou Úniou na znovu začlenenie národnostných menšín, mnoho miest na východnom Slovensku posledne prijalo uznesenia zakazujúce vstup Rómom na územie mesta a už nehovoriac o bývaní v nich.

Zjavná psychologická manipulácia priam bije do očí. Z uvedených formulácií nadobúda čitateľ dojem, ako keby násilné útoky na Rómov boli posvätené štátom, resp. vedené priamo za fyzickej spoluúčasti policajných orgánov! Absolútnou lžou a nehoráznosťou je tvrdenie o zákaze vstupu Rómom do “mnohých miest”. Výrazom “premiestňovanie do oddelených oblastí” myslí autor čo? Jediný spôsob ako to môže reality neznalý zahraničný čitateľ chápať je, že ide o úradne organizovaný a oficiálny akt násilia.

„Rómska populácia je systematicky segregovaná v Slovenskej spoločnosti: v bývaní, v školstve, skrátka všade“ hovorí Claude Cahn, vedec z Európskej spoločnosti pre práva Rómov (ERRC), legálnej skupine z Budapešti v Maďarsku. „Od 1998 sa situácia zhoršila najmä v oblasti násilia skinhedov a policajného násilia. Prominentní Slovenskí politici robia radikálne vyhlásenia o obmedzení rómskej populácie a použití masovej sterilizácie na zníženie ich počtu“.

Rodina Dávidovcov teraz žije na Luníku IX, Rómskej chudobnej štvrti na okraji Košíc, druhého najväčšieho mesta na Slovensku. Tam, 5000 ľudí je natískaných do komplexu vybudovaného pre polovičný počet a mesto vyplo elektriku, teplú vodu, vykurovanie a odpratávanie odpadkov.

Poslednú bielu rodinu na Luníku IX presťahovalo mesto tohto roku a tak sa vytvorilo najväčšie čisto Rómske geto na Slovensku a ukončil sa proces započatý už Rudolfom Šusterom, vtedy starostom Košíc, teraz prezidentom.

Rudolfovi Schusterovi, pri všetkých oprávnených výhradách ku nemu, treba priznať, že ako skúsený ex komunálny politik, videl rómsku problematiku zblízka a realisticky. Problém Luníka 9 zhrnul do jedinej vety, keď na rómske sťažnosti že tam vzniká ghetto, odpovedal : “Sami si ho robia !”

Kto pozná bytovú situáciu na Slovensku a ostalo mu aspoň trocha súdnosti, okamžite vidí zjavný logický rozpor. Nerómske rodiny odišli z toho sídliska do neraz horších, aj polo provizórnych podmienok bývania (zo svojich bytov I. kategórie napr. aj do čiastočne zrekonštruovanej bývalej robotníckej ubytovne), v zúfalej snahe čím skôr uniknúť pomerom, kedy bolo pre nerómov rizikom vychádzať von pomaly už i cez deň, znášať nepredstaviteľné hygienické podmienky spôsobované sociálne neprispôsobivou väčšinou, atď.

Ku vypínaniu elektriny je tiež čo dodať. Energetické závody tak učinili samozrejme len neplatičom. V prevažnej väčšine prípadov však hneď po odchode technikov si domácnosti zapojili odber znova nelegálne, často životu nebezpečným spôsobom (napr. “rozvádzač” v podobe klincov zatlčených do kusa tehly). V tejto veci je podaných desiatky trestných oznámení a viacerí takíto zlodeji energie už boli právoplatne odsúdení.

V 1997, mestská rada Košíc, ohlásila 50 miliónový projekt na „skrášlenie mesta“. Projekt spočíval vo vyčistení barokového stredu mesta pre turistiku. Súčasťou plánu bolo aj vypudenie okolo 25000 Rómov z centra a ich presťahovaní do segregovaných zón. Interný dokument, podpísaný bývalým primátorom mestskej časti Andrejom Weberom (reportér tento dokument videl na vlastné oči) popisoval Luník IX ako „malú podštandardnú zástavbu pre Rómov“.

„Presťahovanie Rómov na Luník IX je normálny vývoj“ hovorí Zdenko Trebuľa, súčasný starosta Košíc. „Ak viete že je faktom, že istá skupina ľudí je kriminálna a netolerovateľná, potom samozrejme že ich nebude chcieť za susedov. Okrem toho, Rómovia neplatia nájomné.“

95% Rómskej populácie na východnom Slovensku je nezamestnaných, a prakticky všetky Rómske deti na Slovensku navštevujú segregované školy s učivom pre retardované deti.

Autor tu zasa navodzuje dojem, že rómske deti sú neprávom utláčané tým že ich “automaticky” umiestňujú do osobitných škôl, ktoré sú mimochodom organizované nie na princípe rasovej segregácie, ale mentálnej úrovne žiakov. Ale ak by to tak bolo, tak by logicky musel rýchlo vyskočiť v praxi rozpor: Rómske deti by v takýchto školách museli vynikať ! Nie je to tak a často práve ich rodičia žiadajú o umiestnenie detí v osobitných školách.

Kvôli extrémnej chudobe dlžoba nájmu je hlavným problémom. Luciin otec, Imrich Dávid, hovorí že aj tých zopár ktorí môžu platiť sú vysťahovaní. Bol vlastníkom svojho domu v Štóse a mal prácu ako zručný zvárač, avšak mestská rada stále oficiálne odopiera jeho právo žiť tam.

„Vytlačili nás do geta a neexistuje cesta späť“ hovorí.

Minulé leto, sa Dávid pokúsil zobrať svoje deti do kina v meste a bolo mu povedané, že Rómom už nie je dovolené ísť si pozrieť film. „Chceme odísť z tejto krajiny“ dodáva Dávid. „Chcem zobrať svoju rodinu niekde, kde nás nebudú nenávidieť.“

Alexander Musinka, antropológ na Prešovskej univerzite hovorí, že situácia Rómov v ostatných častiach Slovenska je o čosi lepšia. „Existuje však zväčšujúca sa tendencia ku getoizácii v celej krajine,“ hovorí. „Luník IX je model toho o čo sa pokúšajú ďalšie mestá so svojimi rómskymi komunitami.“

„Som rád, že sú preč“

Obyvatelia Košíc argumentujú že sú oprávnení vylúčiť Rómov. „Je nevyhnutné udržať Rómov mimo mestského centra“ hovorí Peter Schutz, politický analytik v Košiciach. „Som rád, že sú preč. Nemôžte mať krásne mesto s Rómami, ktorí krásu ničia. Majú inú mentalitu. Je nemožné začleniť ich do Slovenskej spoločnosti… Jedinou možnosťou je nútene ich dostať z mesta von.“

Nie všetci Slováci súhlasia: Malá ale rastúca skupina intelektuálov hlása, že segregácia poškodzuje obe strany, aj Rómov aj Slovenskú majoritu. Kristína Magdolénová, slovenská spisovateľka, nedávno založila agentúru s ďalšími Rómskymi kolegami, na dokumentáciu života Slovenských Rómov a vnesenie objektívnejších informácií o nich do hlavných médií na Slovensku. Hovorí, že to robí menej pre Rómov, ako pre záchranu svojej vlasti pred balkánskym typom rasového násilia.

„Ak chcete vidieť ako také medzi-etnické konflikty začínajú, pozrite sa na Slovensko práve teraz,“ vraví Magdolénová. „Jedného dňa, o 10 alebo 20 rokov, to vybuchne do násilia. Rómska populácia rastie a je doslova vytlačená na okraj spoločnosti. Je im absolútne odopieraná akákoľvek nádej na vzdelanie a slušné zamestnanie. Napokon, tak ako všetci ľudia, sa vzoprú. Toto je časová bomba v strede Európy.“

Pani Magdolenová a jej podobní aktivisti horlivo “zabúdajú” na prosté prirovnanie. Koľko kriminálnych činov vrátane priameho násilia spáchajú príslušníci rómskej menšiny z celkového podielu kriminality, v pomere ku ich počtu. Prípadom (ojedinelým), kedy sa prejaví násilie nerómov voči rómom sa venuje masívna publicita, opačným (každodenným), takmer nijaká pozornosť.

Nevieme napr. o to, že by takíto aktivisti venovali čo len najmenšiu pozornosť nedávnemu prípadu agronóma, ktorý prichytil veľkú skupinu Rómov pri krádeži ovocia v sade.

Leží doživotne ochrnutý. Netreba veľa predstavivosti, aký ohlas by mal prípad v opačnom garde. Práve štátne orgány SR majú značný neblahý podiel na sústavnom neriešení problému rómskej kriminality tým, že platí výslovný zákaz vykonávať štatistiky kriminality podľa etnickej príslušnosti páchateľov. To pripomína situáciu, ako keby lekár nesmel stanoviť presnú diagnózu a chorobu selektívne liečiť, ale na všetko by predpisoval paušálne širokospektrálne antibiotiká…

Poznámka ŠOK: Arie Farnam je absolventka slovanských štúdií a “liberal arts” – žurnalistiky na Lawrence University v Appletonu, Wisconsin. V súčasnej dobe jedna z tisícov amerických “freelance”, žijúcich v kaviarňach a paboch v bohémskej Prahe. Pôsobí ako aktivistická “novinárka”, v nedávnej dobe ako iniciátorka protestov proti začatiu vojny v Iraku; niekedy zase spracováva “reportáže” o budúcnosti NATO, budúcnosti vysielania RFE, inokedy zase analyzuje neutešenú situáciu juhoamerických indiánov, témy života kresťanov v Bosne, poľských poľnohospodárov, gerilové vojny v Kolumbii, ukrajinské detí ulice či ľudských práv v Kazachstane, bezpečnostnú situáciu v Macedónsku a situáciu miestnych Albáncov, export semtexu z Pardubíc, cigánčat na východnom Slovensku, kauzy “Matičné”…

Publikuje prevažne v Prague Postu a Christian Science Monitor, prípadne na weboch medzinárodných aktivistických zoskupení. Pikantné je, že Arie Farnam patrí medzi tú časť populácie, ktorá musí používať veľmi silné okuliare 24 hodín denne. Jej reportáže to nemôže neovlivniť.

Nemám nič proti verejným aktivitám. Nemám nič proti mediálnym “bojovníkom” za práva kohokoľvek. Od prežitia jašteričiek, cez odporcov či priaznivcov potratov, po kampane za celosvetový zákaz nášľapných min. Nemám vôbec nič ani proti mierovým aktivistom, pokiaľ zostanú iba aktivistami – kľukne ich budem i publikovať ako jednu z často zabudnutých a prehliadaných “strán sporu”. Čo tiež Britské listy urobili, keď Arie Farnam publikovali text jej dopisu a apelu na demonštrantov proti vojne v Iraku. Nemám vôbec nič proti “odvodenej” žurnalistike “tvorenej” cez internetové vyhľadávače, pokiaľ je používaná s obozretnosťou a mierou – a iba ako výplňový materiál. České a Slovenské denníky používajú výplňové materiály z ČTK a TASR bežne na polovici svojho rozsahu… Pokiaľ sa ale výplňové rešerše stanú “kmeňovým” “spravodajstvom” – najviac veľkého tlačeného denníka, je to na zamyslenie. Zvlášť vtedy, keď ako informačné zdroje rešeršistu slúžia aktivistické zdroje a editor na druhom konci zemegule nemá šancu overovať ich pravdivosť ani objektivitu takej “žurnalistiky”… Nie je možné byť zároveň v Ekvádore, na Ukrajine a v Prahe. A nie je možné byť zároveň reportérom -odborníkom na rómskou problematiku, post – komunistické reálie Poľska, klimatické zmeny, sionizmus a konflikt Izraela s Palestínou, Balkán, NATO a globálnu politiku. Pokiaľ také spektrum “špecializácií” editor svojim dopisovateľom povolí, je to závažné riziko. A to by si mala vyriešiť redakcia Christian Science Monitoru, a pravdepodobne v celom svete… Neostáva než: dôverovať, ale preverovať.

Zdroj: http://www.blisty.cz

66 komentárov

 1. no tak teraz asi jedinýkrát budem súhlasiť so Schusterom, ale to gheto si naozaj robia sami….a o tom, že skinhead chcel znásilniť cigánku som ešte nepočula….

 2. dalsi priklad novinara, ktory sa stara do toho, do coho sa nema! zahranicna novinarka nemoze vediet nic o tom ako ziju cigani na slovensku, pretoze ona nevidi ich kriminilitu a zlociny spachane na bielych. a to povie kazdy obycajny slovensky obcan(bez toho, ze by bol rasista), ze cigani su zberba a spina.

  preco sa ( ked uz chcela byt objektivna) nespytala tej bielej rodiny, ako sa im zilo na Luniku 9? isto super! bali sa vyst co i len na ulicu!
  a tak si tato skvela novinarka nasla jednu rodinu a ti jej nahuckali somariny okolo neonacistov a vyhraznych telefonatov(ak to nebol vymysel novinarky?), cim chcela ukazat celej europe, ze slovensko je rasisticky stat, v ktorom sa absolutne nedodrziavaju zakladne ludske prava! to ze dostavaju byty zadarmo a oni ich bez ucty k darovanej veci zacnu nicit a pretvarat ne ten svoj typicky cigansky chliev, to ju absolutne nezaujma!

  najviac som sa zasmial na tom, ako jej otec bol neopravnene uväzneny 😀 a jej brat zbity policajtom, ale boh vie za co?

 3. tak tento clanok ma zabil…. ten kto ho napisal velmi dobre vedel co robi podla mna… ak by sa to prilis zmedializovalo svetove velmoci by nas oznacili za rasistov fasistov a neonacistov nahrnuli by sa sem so svojimi armadami ovladli by politiku obratili vsekto na ruby a mali by sme sa ppci… tak ako to robi amerika v srbsku.

 4. bodaj by to tu tak fungovalo ako sa pise v tom clanku!!! vsetci cigani v getach, ciste ulice… To by bola krasa!!!

 5. Zaujimave,ze najviac o tom “vedia” ti,ktorych sa to priamo vobec netyka,ktori neziju vobec v danych miestach…

 6. Hlupost v clanku, hlupost to vobec vytahovat. Americania lyncujuci cernochov, to je to, cim by sa mal autor/autorka clanku zaoberat 🙂

 7. Ibaže slovenskí spisovatelia píšu o košických cigánikoch niekedy ešte väčšie bludy.
  O tom čo tam píše o tých lynčoch, tak to nemá ani poňatie.
  Sami sme zažili masové útoky a masové lynče vedené tými istými ľudmi na biele deti.
  Tieto nemali mnohokrát žiadnu odozvu v mediach, takže ste tiež mimo.
  Útoky na rómov v meste, veľmi ťažké ublíženia všetkým vekovým kategóriam. Premyslené útoky kameňmi z predu domu a mlátenie palicami utekajúcich rómov zozadu domu, podpaľačské KE útoky. O tom ste sa v médiách nedočítali.
  Masový útok v strede mesta priniesli regionálne noviny a jeden denník s rozhovormi s mladými strapatými dievčatami a jedným sopľošom. Všetci toho času po útoku ležali v nemocnici.
  žiadne haló sa nerobilo.
  Že sa situácia na čas zmenila a už sa dopúšťate rovnakého zveličovania ako autor článku. Ibaže vy žijete tu.

 8. Bodaj by to bola pravda, najlepsia je ta pasaz, ze mesta prijali uznesenie o zakaze vstupu romov do miest. hahaha skoda, predstava, ze namiesto tabule “volny pohyb psa zakazany” by som prijal “volny pohyb romov zakazany”. Krasny clanok, skoda, ze sci-fy literatura 😀 haha

 9. cigáni na slovensku sa majú lepšie ako slušný biely človek čo celí život pracuje a odvádza dane na štát.

  89% cigánskej populácie poberá sociálne dávky ktoré potom mína na alkohol a cigarety. A dane, koncesie, plyn, vodu, elektriku to načo by platili oni sa v telke ukážu ako sociálne prípady a je to hotová vec.

  Mna to vždy udivovalo že cigán dostane štátny byť len tak aby nežil na ulici a normálny ludom ešte pritvrdia na daniach aby platil aj za čiernych.

  Vid “glejovka” Pezinok vyhorelo im to a hned im tam postavili unimo bunky , a ony sa ešte sťažovali že je tam málo miesta a je tam špina a pritom tie chatrče kde bývali predtým to bolo horšie ako smetisko.

  A divia sa že ich ludia v pezinku nechcú … aby né ked chodyly kradnúť do blízkeho Tesca a ked ich prichytili tak im za to cez noc odviezly nákupné košíky do zberu.
  A na prípadné vlaky čo chodili okolo nebolo dosť že sa ludia museli dívať na ten ľudskí humus čo tam býval oni ešte aj do vlakov hádzali kamene.

  Nech toho primitíva dajú do cigánskej rodiny bývať na 1 rok ako by potom písal o nich asi by zmenil názor ?

 10. Cikani sou VELEJ problem a je treba ho zacit resit radikalne ta novinarska pi… by asi jak ctu ABY JEJI DETI SE JEDNOU BALI JIT DO SKOLIKOLEM TECH CERNEJCH PRIMITIVU aby JE NEZMLATILI NEBO NEOKRADLI a nebo NEZNASLILNILI TY SPINY SE SIRI GEOMETRICKOU RADOU JAKO KRYSI

 11. chudaci utlacany cigani, oni su velmi pracovity dokonca viac ako biely. to len my sme tie svine ze sme ich donutili zit ako prasce. ved kolko znic mohli byt slavny vedci a politici, ktory sa mohli starat o to aby svet prosperoval. oni dokazu vsetko spravit desatkrat lepsie ako my. to my im vnutime penazenku na ulici a to mysa im desatkrat nabodneme na noz aby sme im mohli dat dvadsat korun. to my sme im vybrali mozog aby boli sprosty, to my sme im spravili v statnych bytoch bordel, to my sme im pokradli radiotory a zarubne, to my im nasilu davame socialne davky, to my im sereme rovno pre dvere, to my ich nutime fetovat. za to mozme my, ze oni su v takej situacii. to my im robime kazdemu desat mladat. keby nebolo nas hnusnych bielych tak by mohol velkolepy cigansky lud prosperovat.

 12. nuz, dotycnym panom by som dopriala, aby si na mesiac vymenili svoje byvanicko za byvanie s touto pani:
  http://litvinovjanov.blog.cz/0804/vzajemne-souziti
  som velmi zvedava, ako dlho by tliachali taketo nezmysly….

 13. tiffani: vdaka za link .. dost brutal … ako je mi tych ludi vazne luto … citala som aj nejaku diskusiu tam a najviac ma tostala daniela…ci jak to bolo…a jej postreh, ze ked sa ti nepaci odstahuj sa … ake jednoduche .. len priklad … v Ba sa da kupit na pentagone … obdoba Luniku …. 3izbovy byt za cca 700 000 korun …. avsak cena garzonky v kazdej inej nie tak “lukrativnej” stvrti stoji uz dnes pomali 2 miliony … preto by ma dost zaujimalo, ze ked preda svoj byt, ktory zacal stracat na hodnote vtedy ked tam nastahovali to co tam nastahovali a dnes vlastne nema hodnotu skoro ziadnu …. teda ak ho vobec preda, tak ako si ma clovek kupit byt inde?? …. toto tu niekto nejak nedomyslel

 14. ty moj………jezis maria a to sa da? ved to byvanie je na samovrazdu!!! ostala som so sankou na kolenach…..fakt nemam slov….

 15. Skinhead je sexiiii

 16. Od kedy som to začala robiť so skinheadmi,môj život sa zmenil,oni ma tak krásne šialene zmenili,že už nechcem iného.Fakt sú drsný,hlavne ked ma tooolko krát urobil,po tom čo zbil troch čiernych pri cintoríne.

 17. Od kedy som to začala robiť so skinheadmi,môj život sa zmenil,oni ma tak krásne šialene zmenili,že už nechcem iného.Fakt sú drsný,hlavne ked ma tooolko krát urobil,po tom čo zbil troch čiernych pri cintoríne.

 18. pisete hlupost cigany su pracovite a ked nemaju pracu nezarabaju nemaju na to tak potom neplatia najomne su strasne chudobne

 19. je to hrozny clanok ako pisete o ciganoch.je to pravda ze skinhedi zautocili.cigany museli sa skryvat v lese ani policajty z toho nic nerobili.skinhedi dostali len podmienku.a potom sa bali a krycali uz vam nic nerobime.ked cigan zautoci na bieleho tak pojde do basy.niektore zabudli na to co bolo.teraz su kamaraty,pracuju,piju s ciganami.v stose ziju cigany cisto.ale v kosiach to je hrozne,a preco?bo nemaju pracu,vodu,odpadove kose,a tak ziju ze im nikto nepomoze ani vlada ani prezident skoda pisat

 20. ano je to hrozny clanok, a preto sme ho sem uverejnili :-)) … ze cigani ziju v biede lebo musia? … No a preco tam nemaju kose? Sa prosim ta spamataj a zamysli kym nieco napises …. v dnesnej dobe kryzi zije aj mnoho bielych na hranici biedy … ale nemaju doma taky bordel ako cigani…neziju horsie ako zvierata…lebo este aj tie maju vo svojom brlohu alebo hniezde poriadok.. a cigani? To ze som chudobny neznamena, ze zijem na kope odpadkov, vzdy mozu nazbierat do igelitky a zaniest to na smetisko alebo niekam do kontajnera … ved aj tak nic celi den nerobia … a ze nemaju pracu? tu nemaju teraz ani mnohy biely .. ale verim tomu, ze keby si tie odpadky chceli odviezt tak im mesto kontajner da … ma nepresvedcis o opaku a mozu zbierat odpad a nosit do zberu ako to robia trebarz biely cigani … ale im sa nechce ani to ..lebo sa to neoplati .. tak tu prosim ta nepis somariny aky su chudaci … maju sa tak ako sa mat chcu …. ty co pracovat chceli parcuju a ty co nie tak nebudu pracovat ani ked tu bude viac pracovnych miest ako obyvatelov

 21. ved to pisal cigan pozri akym stylom to je.
  dokonca by som povedal ze madarsky cigan

 22. skor to pisal nejaky debo, ktory nas chcel provokovat a ten sposob pisania je zasterka .. ze sranda podla neho

 23. nepisal to madarsky cigan , ty vies ci som cigan?alebo ty si cigan

 24. ja viem ze si cigan.a takisto aj debo ako to napsala slecna
  a este aj ziva mrtvola.coskoro konecnaaaa

 25. kokot vyjebany

 26. Tak to si sa teda predviedol TY dement.Tvoji cierny bratia spolu s tebou,su len mor,rakovina tejto inak krasnej a hrdej S lovenskej zeme.Raz pride cas ked sa aj zarytym humanistom otvoria oci a na vas skodcov ostane len spomienka a prach.A ta chudera z Ameriky nech si radsej vsima porusovanie ludskych prav a slobod u nich.Co si nezoberie na musku c 18,alebo kkk napr.Preco lebo ma strach.Dufam,ze zjednotenie slusnych,hrdych a cestnych ludi nebude trvat dlho a ze sa ho doyijem este aj ja.Potom spolu spalime na prach vsetkych nicitelov nasej zeme a slobody.

 27. Niesom rasista!!! Ale mam podnik na stanici (autobusova+zeleznicna) uz asi 12 rokov a pamatam si ako bolo a ako je a mam z toho strach… Dnes je na stanici 90% ciganov a cca 80% z ich skupiny tam ani neprislo na AUTOBUS/VLAK… Proste tam PIJU,FAJCIA – aj vnutri, ROBIA BORDEL!!! Je to strasne ked pozerate ako partia asi 20 ciganov do kruhu piju vodku a fajcia uprostred statnej budovy a nikto nic… SBSkar je rad ze nic nerozbyjaju a ked pridu mestsky tak su posrany lebo 2 vs 20 …. Kazdy co mi chce oponovat humanitou a podobne nech ide do daleka…. Alebo nech pride na vychod slovenska byvat (ale urcite niekde v blizkosti getta)

 28. A dalsia vec vydel som ako im stavaju bytovky, alebo betonove “budky”. Tyto ludia dokazu znicit svoje obydlie za 5 – 10 rokov!!! A to nieje sranda – u nas im postavili 3 bytovky asi pred 10 rokmi. Dnes poznam ludi ktory NA TOM ISTOM mieste stavaju dalsie bytovky PRE NICH MAKAJU a este maju na stavbe problemy ze sa nejako stracaju furiky,kladiva,palety….. Tie bytovky za chvilu dostavaju a stare zburaju…. ulet ved take nieco by malo vydrzat 100rokov nie?! Takze humanne nehumanne ja musim makat ked chcfem byt NEDOSTANEM HO!!! —– VED SILNA DEMOKRATICKA SVETOVA VLADA – AMERIKA TO PORIESILA TIES PO SVOJOM IDIANOV VYSTRIELALI A CO OSTALO DALI DO REZERVACIE…..

 29. Jimmy: uplne suhlasim..ja tvrdim, ze na to, aby clovek videl ako je to s ciganmi nemusi byt ziaden rasista, ale staci zdravy sedliacky rozum

 30. a jedna dve prakticke skusenosti 🙂 a zamiluje si kofoly naveky vekov

 31. ked ju milujes nie je co riesit:-)

 32. NA SLOVENSKU SU STAROSTI LEN O CIGANOCH NIC NOVE PRECO V ZAHRANICI ROBIME A ZIJEME DEDI SA TU MAJU DOBRE MAJU BUDUCNOST DOMA NIE PRI TAKICH SVINICH AKO STE A BUDETE SATAN GADZO VO VLADE TAM VAM KRADNU TOOOOO VAS SA NETIKA POZERAS TELKUUUUUUUU TI BUZZZZZ

 33. spina ciganska

 34. lebo si sedlakkkkkkkkkkkkkkkkkkukaj telku ti chu………jak vam kradne vasarasa mylijardi acomaju paniiiiiiiiiiiii nooo maju zarobeneee neee
  acigan ukradne ale ne banki jak vy to vam neva cooo

 35. skoda slov aspon vydno aky su afaci o hovne provokateri a potom ked doplacaju ako napr v Rusku tak len smutocne pochody robia

 36. ta co gadzo nudis sa

 37. Oi! na ROI 😀

 38. .mimi: BAN 🙂

 39. Vkaždej rase sa nájdu dobrí a aj zlí

 40. cigany v zahranici ziju lepsie ako na slovensko.pretoze v zahranici pracuju a na slovensku nema pracu to je najhorsie ze vsetko je drahe a maly plat na slovensku sa neoplaca zit.

 41. dbj: myslim, ze ty co chcu, ziju dobre aj tu aj v zahranici … alebo robia bordel aj v zahranici … uz sme tu o tom pisali … ako sa u nas boli skolit irsky policajti, lebo uz nevedia co s nimi a prednedavnom uz na ciganov v irsku aj iry zautocili… lebo ich to nebavi

 42. ty co byvali na slovensku v stose,no neviem ci museli utekat lucia davidova a jej rodina su bohate a mafiany
  podla mna ze nemaju problem z byvanim a tak a ze si len tak vymysleli.

 43. Kazdy den sa budim na to, ako mi male, debilne, cierne, skulave cigancata vrestia pred domov. To je uroven. Mali by ich pekne segregovat a umiestnit do deta. Ked sa nevedia prisposobit tak hold smola.

 44. master: ono je zaujimave, ze tie deti nie su v skole a nikoho to v podstate netrapi

 45. mali by ciganom vyclenit niekde uzemie s nazvom romatan a nech si hospodaria ako chcu,nech si stavaju vili s bazenmi,ale oni cakaju,ze im vsetko spadne z neba samo,bez roboty,keby nebolo bielych,ktory na nich robia cely zivot,tak by cigani pokapali,nic im nedat a mozno sa spametaju,alebo nech na nich robia americania,ved na slovensku sa donedavna mali lepsie ako bieli,podpori vyzsie ako bieli co makal aj v dvoch robotach a co si cigani vazia,palicu a ozajstne geta na nich,v kanade cernosi donedavna mali svoje autobusi,nemohli cestovat s bielimi,

 46. romaland 🙂

 47. hmm…tak celej redakcii toho americkeho dennika by som srdecne dopriala pobyt u nas na Slovensku v tych nimi spominanych ciganskych ,,getach”!!…ved ti romovia predsa musia byt slusni,poctivi,mierumilovni ludia a to,ze sa ocitli na okraji spolocnosti je len nasa vina a nie ich…pchee,ved urcite by len tak sami od seba nezacali od utleho veku fetovat,kradnut,a.pod..a urcite oni nemozu za ich mentalnu vyvinutost alebo skor zaostalost…tiez nemozu za to,ze byty,ktore dostanu zadarmo zdemoluju a nevazia si ich….a ani za to,ze romske deti zvycajne nemaju dokoncenu ani zakladnu skolu a ani nemozu za to,ze vecsina nema ani zakladne hygienicke navyky.. ..pcheee…..
  ….
  ach,kebyze som cierna,dobre by sa mi zilo!..prisla by som o byt,dali by mi novy,zmlatil by ma biely,obvinim ho z rasizmu,..vsetko,co by sa len dalo,by som zvalila na rasizmus,achh….
  ………
  Nechapem ale,ze preco vo vseobecnosti davame prednost inym (Romovia, Africania,..) pred nasimi vlastnymi ludmi:(….kebyze potrebujeme pomoc my,tak by nam ju poskytli???…zamyslime sa uz konecne a hlavne otvorme oci pred realnym svetom !!!!

 48. Chcem aby sa ty čo sa zaoberajú cigánmi a nie len oni ale aj samotný cigáni , zamysleli nad tým prečo ich nikde v Európe , ale aj na celom svete ne majú radi .

 49. Ach boze co su za ludia ty slovaci rasisticky narod toto vi

 50. 98% slovakov su rasisty a pritom je to krestansky narod toto je laska k bliznemu svojmu toto vas ucia kostoloch vy sa nebojite Boha.Toto co su teraz cigany to ste urobily vy su to uboziaci.Ale uz vas Boh tresta zo zaplavami a pride este horsie na vas.Malo sa modlite a nechodite do kostolov.Nepodate nikomu pomocnu ruku len na saba pozerate kaslete na vseckych. Ale to nic teraz su romovia ponizeni ale raz budu povyseni tak hovori Boh. Raz budete potrestany!!!

 51. all – kto su to vlastni ludia? vysvetlis mi to? ja si vazim kazdeho rozumneho cloveka, nech zije kde chce a nech ma farbu koze aku chce – pokial myslis tych vlastnych ludi rodinu tak to sa stazovat nemusis, vsak v nasich koncinach sa tomuto druhu pozitivnej diskriminacie neobvykle dari, mohli by sme rozpravat o ludoch na miestach na ktore vobec nepatria a dostali sa tam len vdaka tej vasej tuzbe – pomahat vlastnym ludom – to ze tak napachaju viac skody ako uzitku vam uz asi nevadi

 52. ahoj lidi ! menuju jse michaella, a ziju uz 10 let v nemecku. jo! a – ja jsem taky roma! ja svama souhlasym ze hodne , se neumeji dobre chovat, a ze jsou hodne primityvni. ale mi nejsme vsychni takovy, to je fakt smutny, ze vsychni (, cigani) strkate jeste furt do jedny, tasky. ja ziju v nemecku, a pracuju v nemecku 7 let, bez prestavky, a ne! u me vbite je uklizeno a ja nemam bordel v byte.!!! a ja nemam 10 deti, jak vy pysete! ja mam 2 deti aty chodi do skoly! kdyz jsem to vsechno cetla bylo mi stoho spatne, kolyk RASISMU! v roce 2010 jeste je, na Slovensku. A i kdyz se vam to nelyby ja se nezejtim jako nejaka spinava ( ciganka!) ja mam slovenskej PAS! a ja jsem Slovenka tak jako vy Slovaci. tchüss!

 53. Me by jeste zajimalo, jestly jsem ted na nejake strance, kde jsou, samy neonazis, protoze ty komentare, jsou extrem! Ja jsem uz 10 let v Nemecku, ale ani tady v Nemecku, jsem nikdy tolyk hodne Rasysmu nezazyla jako tady co ted ctu. Proc vlastne nemluvyte stema lydma , a nereknete jim do oci co se vam nelyby? JAK maj neco smenit, na jejich chovani, kdyz nevedi co se vam nelyby? Kdyz cloveka jenom furt urazis, nemluvys s nim o co vam vlastne jde, tak se nikdy nesmeni. ja tady jenom ctu, ty cigani jsou lyny, ty zijou jenom se sozialky, ale ja ziju v Nemecku, a tady je taky hodne Nemcu ktery nedelaji, ajsou lyny a chlastaji cely den, a ja( ciganka) se Slovenska na ne delam 8 hodin denne a platim je! no a co mam delat? mam jim nadavat?` vsude na svete mas takovy lidi. ja vam nerozumim jde vam o Rasismus, nebo de vam oto aby se integrovaly…..

 54. Michaela len jedno …. netrep …. za A, vzdy sme pisali, ze ich nehadzeme do jedneho vreca a za B,preco ako romka Slovenka pises po cesky?

 55. tak za prvni,- normalne se clovek , ktery ma uroven , nez odpovy, predstavy, a nezacina, hned na zacatku, zpravy, druhyho urazet. sory ze pisu po cesky, ja jsem vyrustala u mojoho strejdy, a pak jsem chodila v cechach, do skoly . protoze moje mama je s chech. ja nevym co se u vas na Slovensku deje, s ROMA, ale ja sy myslym ze ste i Slovaci, ale i Romove vyny za vsechno co tam je. Nektery Romove jsou na tom vyny , ze do dneska neumeji se slusne chovat, a nemaji zajem se nejak integrovat, a hlvne jsou ty rodice vyny ktery nemaji, ani trochu zajem aby jejich deti dostaly poradny vyuceni, aby mohly mit praci. a Slovaci jsou taky vyny, asy je ten problem, ze je moc rasismus, a ze se nikdo nezajima, o ty lydi. jak je mozny ze se u vas muze stat, ze Romove, neposlou deti do skoly? ja jsem v Nemecku, a kdyz moje deti, rano v 8 hodin, nejsou ve skole, bez omluvenky od doktora, tak mam v nejpozdeji, 15 minut po 8 tady polizeity. dalsy problem , u vas….. jak je mozny ze u romovskych getach…. tolyka bordelu, a odpadu je. Tady v nemecku by to nebylo mozny tady ma kazdy na odpady 3 popelnice a kdyz nekdo odpad zkladuje doma, nebo pred barakem, tak pridou zase polizeity nebo zdravotni kriminalka, a pak mas moc velkej problem. Ja chci tim rict, ze ty zakony nejsou tak prisny, jako napriklad tady v nemecku. Ja sem i cetla na vasi strance, ze Romove moc chlastaji……… v kazdym state najdes lydi, ktery chlastaj a delaji kraval a ja nevym co vsechno. Ja napriklad, nepiju vubec alkohol. Ja sy myslym, pokud nebudou na Slovensku, prisny zakony tak se nic nezmeni, u tech Romu ktery na vschno kaslou. Jo…. a min rasismu, by se taky hodne zmenilo. cau.

 56. JA mam toho taky, plny zuby kdyz jsou ktery, nemaji zadny uroven, a nechtej se slusne chovat. Protoze mi mi ktery jsme se uz davno integrovaly, musyme za ne to vsechno ( odsrat) V kazdym pripade, ja mam taky Slovenskej pas, ja sem rada ze ho mam, protoze ja jsem se uz v detstvy integrovala , a proto, jsem taky Slovenka…

 57. ludia preboha uz prestante pit tu vodku borovicku slivovicu a rum po uz ste sa zblaznili.Vydite sami jak vas Boh tresta z povodnami a hurikanom pridete o svoje majetky a to bude konec sveta uz sa to blizi ja mam take tusenie Varujem vas radsej chodte do kostolov a modlite sa od rana do vecera a kajajte sa lebo ste velmi hriesny narod asi najvecsi na celom svete.Nehanobte si majetky na tomto svete ste velmi chamtivy narod.A preto sa len kajajte lebo pridete vsetci do pekla.

 58. hele vys co to je mi blby se stebou bavyt, rotoze ty nemas ani trochu uroven. Stakovyma primityvna lydma jako ty ses , to nema zadny smysl!!!! Jdi jeste jedou do skoly, a nauc jse jak se mas , vyjadrovat.!!!!! du volltrotel! ( scheiss Nazi) davej bacha aby tebe buh ne potrestal . du idiot…. vydis ? j umim taky tak urazet lidi jako ty. Mozna zrovna ses ty takovej, asocialej kterej ted doma sedi a je ozralej, a ze svyho zivota ( depresovanej, )

 59. predstavi? ako sa mam predstavit? ja ti nie som prvy krat a ani sa snad nemusim kazdemu predstavovat … na to sa tu uz premlelo dost ludi …. podla nicku a ostatnych prispevkov si mohla zistit, ze som admin tejto stranky …. a moje meno je ti asi naozaj zbytocne

 60. ale teraz vazne … ja osobne som uz ciganov x krat pochvalila a nikdy som ich enhadzala do jedneho verca a tak isto viem, ze ako su neprisposobivy cigani tak aj biely ale je pravda aj to, ze tie ciganske vyciny su okate. Asi to bude tym, ze nezijes tu, inak by si videla realitu. Nepracujuci biely a cigani .. bieli si kupi vino najlacnejsie izerie sa spi v krikoch zobre ale netaha peniaze zo statu … to je zistitelny fakt, casto sa pise o tom, z enmaju ani doklady ani nechcu nic od statu, cigan dojde na urad zacne kricat ze enma co jest … potom dostane peniaze kupi si drahe cigarety a alkohol… vid nedavne povodne a pripad, ked cigni dostali peniaze a bieli nie … a za peniaze si kupili slivovicu a malborky … mnohonasobne drahsie ako tesco vino v plastovej flasi a spaky pozbierane na ulici. Dalsi priklad priamo z mojho zivota: na sidlisku nam robili nadstavbu a ostalo cele sidlisko zasvinene, ked sme chceli poriadok museli sme si sami zaplatit kontajner spravit brigadu, cigani na Luniku vyhadzuju odpadky z okien .. ked je toho moc mesto siahne do statnej kasy, do ktorej okrem poar svetlich vynimiek neprispel ani jeden obcan luniku ani centom a upracu im, dalsi pripad: biele deti chodia do skoly tak akosi automaticky, ciganske maju zadarmo, obed, skolske pomocky, cestovne a este aj statny prispevok ze to, ze chodia do skoly a aj tak nechodia. A tak by som mohla menovat do zajtra …. takze myslis, ze pre nich robime malo? Vzhladom na rozne dost nezmyselne zakoy a ludske prava ich nemozeme donutit robit nieco co nechcu, ale postarat sa o nich musime …. a teda oni nemaju ziadnu motivaciu aby sa zmenili …. znivu opakujem cest vinimkam … mas riesenie? ak ano budes kandidatka na nobelovu cenu

 61. ahoj: jo mozna mas pravdu ze nemam tu realitu, protoze nezijuna Slovensku. Kdyz to je vsechno pravda, co mi pises, tak mate, asy pravdu, ja neziju doma, ale v Nemecku, tak ja to nevydim. Reseni nemam bohuzel, protoze kdyz oni jsou takovy opravdu, tak se i nikdy nezmeni, a ani se nikdy nespusoby na vas. Ja nevym co stakovyhyma lidma udelat, me napadlo bohuzel jenom jedno jim vzit Slovenske obcanstvy,.. a je odmitnout, s Republyky. Ja sy myslym, ted, ze vam opravdu nejde o farbu , jestly je cerny, hnedy, nebo modry,….. ale ze vas stve jak se chovaji, a ze nejsou zivilosovany. To je i pro me hrozny, ze zrovna Romove takovy, jsou a nam ktery jsme uplne jiny nez oni u vas, delaji vsude po svete ostudu. Ja fakt uz nemam slova na to. Ja vym akurat jedno kdyb ja byla doma, a mela velkou moc, asi by jsem jim vzala Slovensky obcanstvy, a je vyhostila. Ale ty ktery se umej chovat, by sem skousela snima jednat , jako s kazdym druhym slusnym clovekem.

 62. aby zas niekto z EU nepovedal že sme rasisti a diskriminujeme niekoho,tak mám návrh:
  Nech členovia EU – parlamentu nájdu sponzora ktorý bude ochotný postaviť na východe Slovenska nejakú fabriku.Myslím že to bude jedno akú,ale proste fabriku pre viac tisíc ludí ale s tou podmienkou,že v nej zamestná výlučne “rómov”.Žiadny biely by sa tam nemohol zamestnať.
  A ak sa to náhodou uskutoční,žiadam všetkých bielych,aby s tým súhlasili a nebrali to ako diskrimináciu.
  Ja som presvedčený že tá fabrika by po velmi krátkom čase skončila výrobu a bola rozkradnutá.Možno sa mýlim,je to možné.Ale za pokus to stojí,a potom snáď bude pokoj.A ak mám pravdu,tak všetkých ktorí tam boli zamestnaní jeden alebo viac dní,budeme mať právo darovať parlamentu EU,nech si ich zoberú inam,aby sa u nás už viac neozývali a nezaťažovali náš sociálny systém.
  Nedávno dávali v TV dokument o Afričanoch.
  Nič nerobia,nikoho neotravujú,nič nežiadajú a nikto im nič nedáva.Žijú si svoj vlastný život.Prečo to musí byť u nás inak?

 63. Manipulacia prostrednictvom medii nie je nic nove,neprekvapuju ma tieto informacie,najma ked tieto vyjadrenia idu z ust “odbornikov”LPR,Aliancia Fair play a dalsich,ktori taketo bombasticke vyhlasenia potrebuju,aby si sami prihriali polievocku a tazili z toho.Zahranicni novinari poznaju pravdu,no boja sa ju napisat,sme totiz este zatial jedna z mala krajin,kde este mozme napisat pravdu,hoci poriadne zabalenu,inde uz tu pravdu povedat nemozu.Spominam si na clanok isteho zurnalistu zo Svedska,ktore prijalo diskriminovanu rodinu na uteku pred “skinmi”.V skutocnosti sa dokazalo,ze chajdu si podpalili sami,aby dostali odskodnenie.Citujem z jeho reportaze:”Ako je mozne,ze nevedia citat,ani pisat a aky je to stat,ked ich nechal vyrastat bez hygienickych navykov a vzdelania”Rozplyval sa nad nespravodlivostou a rasizmom Slovakov,ktori im nedovolili chodit do skoly a podpalili im dokonca dom.Po roku prisiel na to,ze veci su trochu inak,no musel to formulovat tak,ze aj tak vyznela zodpovedna Slovenska republika,nie oni.Myslite si,ze vo Svedsku pracuju?Co date robit negramotnemu,nevzdelanemu jelenovi bez zakladnych hygienickych navykov?Nic,date mu podporu a o to v skutocnosti slo.Vinnik je jasny,sme to my,vacsinova spolocnost.Ak nechodim do skoly,chodim po vlastnych vykaloch a nestaram sa o deti kto je na vine?No predsa vacsinova spolocnost,kto iny?

 64. Zdechli Bych Ste Vsechny Rasisty Gadzovsky Rakovina Do Vas Mrtky Skurvenyy

 65. som skurveny rom moj výsledok a vasich nazorou gadzovskych papul uz ma nebavia vase poctive keci zabudly ste sa pozriet do zrkadla ako vam tecie todopanok vy ste svaty

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: