4 komentáre

 1. Určite vám neprídu ľudia, ktorí nesúhlasia s orientáciou tejto stránky.
  Len konštatujem, nič nekritizujem.
  Pre inšpiráciu z iných takýchto akcií.
  Niekoľko takých akcií sa robí podobne ako táto pod hlavičkami rôznych záujmových skupín, nemám voči tomu výhrady aj keď sa akcií pod hlavičkami nezúčastňujem.
  Čistím prírodu iba mimo hlavičiek.
  Jedna z akcií ktorá mi je okrem samostatných aktivít jedincov spontánne čistiacich lesy veľmi blízka vyzerá takto.
  Ľudia sa zídu v oblasti väčšinou koncom turistickej sezóny. Každý ma upravený zväčša batoh na zbieranie odpadu. Určia sa trasy aby bol zahrnutý čo najväčší rozsah danného územia. Čistiaca jednotka je jedinec. totto je najúčinnejší spôsob, keďže sa prejde najviac územia. Výhoda je tiež, že takto si jedinec najlepšie zažije kontak s prírodou, kde by si ho v skupinke určite nezažil. Pokiaľ chcú ísť hlavne mladší a prvý krát sa účastniaci, alebo zamilovaní, prípadne iné dôvody – zdravotné problémy, strach … v dvojici, je to samozrejme rešpektované. Väčšia čistiaca jednotka je menej účinná. V dnešnej dobe mobilov pri miestach so signálom nie je žiaden problém ani pre začiatočníkov. Územie je vždy zmapované, určia sa orientačné body, prípadne neznalým prefotia mapy atď. Kto nepozná územie alebo je začiatočník dostáva hlavné nekomplikované trasy.
  Začína sa čo najskôr prvé ranné a nočné spoje pre ľudí z diaľky, kto dôjde neskôr pri úplne prepracovanej akcii nájde na určenom mieste mapu s trasami, prípadne mobil atd, nemá zmysel začať o 10 a na určené miesto stretu sa dostane tak či tak, keby nestíhal nemusí sa ku koncu venovať čisteniu, aby ho nezastihla noc mimo nočného tábora.
  Na tejto akcii sa oheň nerobí, oheň do lesa nepatrí a často sa robí v miestach kde je zákaz kladenia ohňa. Aj keď v táborisku je niekedy vyhradené miesto pre oheň v duchu prežitia víkendovky s lesom sa oheň nerobí. Naplno tak prežívaš prírodu, jej zvuky, pozoruješ hviezdy, počúvaš vietor, cítiš vône lesa. Odporučí sa prežiť noc tiež sám s prírodou blízko tábora, vysvetlí sa ľuďom aké miesto si vybrať ak sa chceš ráno zobudiť celý mokrý od rosy 8) atď.
  Pokiaľ niekto narazil napr na čiernu skládku, niečo s čím si neporadí ide tam ráno skupinka v potrebnom počte. Iní pokračujú ďalej. Niekedy sa stane, že sa už ďalší deň nestretnú, lebo ľudia čo riešia problém objavený včera sa nakoniec vrátia na miesto kde sa začínalo, buď sú úplne zaťažení a viac nedokážu odniesť, samozrejme volia najbližšie miesto, kde odpad môžu odniesť alebo by už z časového hľadiska tak či tak na miesto kde čistenie končí nedošli.
  Pre bezpečnosť je dobré, hlavne ak sú tam začiatočníci evidovať ľudí a preveriť či sú na konci akcie všetci v poriadku.
  Spontánne čistenie – všade kde si odnášaš aj to čo si tam nepriniesol, v každom prípade minimálne to čo si priniesol, snáď už ani nemusím komentovať.
  Nebuďte pre prírodu náckami.

 2. co furt mate s tymi nackami??? to je nejaky vseobecne oblubeny trend aby bol kazdy nacek??
  Je mi luto, ze za kazdym nasim skutkom ludia ako ty vidia len hned nejaku akciu neviem koho … tvoj napad je urcite zaujimavy ale my to mame v plane inak … ideme vycistit okolie jedneho rybnika, kde ziju kacky, labute … . Ale myslim, ze tebe nebrani nic aby si zorganizoval cokolvek …. aj bez hlavicky

 3. Keby bol každý nácek, stratí toto oznečenie význam.
  Poďakuj sa náckom, že sa tu vytvoril trend blízky rasizmu, homofóbii, xenofóbii pričom za zaznávanú skupinu sú označení práve náckovia.
  Upozornil som, že ako by sa to nerobilo pod hlavičkou a istým imidžom, akcie by boli úspešnejšie, teda konečný efekt by bol väčší a okolie rybníka by bolo vyčistenejšie.
  Róbert Smith, spevák kapely The Cure povedal v časoch protifreónovej kampane (že rok 91, Anglicko, prosím o prepáčenie, viem že to niekoho nezaujíma) na otázku prečo sa kapela nevyjadruje k enviromentálnym témam zhruba niečo takéto:
  Tieto aktivity musia byť mimo nejakých záujmových okruhov. Príde chlapík a povie si ,, a čože čože? aha ja nemám rád The Cure,, a uprednostní freónový sprej.
  Akokoľvek sa zdá toto myslenie zvrátené, náckovia nie sú nejak orientovaní na poškodzovanie vecí ani všeobecné hanobenie a poškodzovanie hrobov. Neváhali však vypáliť isté nehnuteľnosti, okrem iného ako som sa dočítal aj na vašej stránke triediace stredisko v Pliešovciach (záložitosť s jasne ekologickým prínosom) a to nie pre to že by im vadilo, ale že ho prevádzkovali ,,anarchisti,, .
  Takže ak si niekde prečítajú ľudia že XY (doplň si poďľa vkusu napr. politickú stranu) ide čistiť prírodu, dnešný svet je taký že o.i. sa tam okamžite objavia reakcie typu:
  – Cha cha, za čo sa to zas skrývajú.
  – žeby len tak nezištne, aha už sa blížia voľby
  – aha ako sa snažia obalamútiť ekologicky zmýšľajúcich ľudí
  – no konečne! a pri tomto by mali aj ostať a vykašľať sa na predchádzajúce aktivity
  ………….
  Kto toto neberie na vedomiem je asi z inej planéty.
  Alebo vy by ste takú akciu organizovanú ,,neviem kým,, podporili?
  Tak len konštatujem, že istí ľudia ktorí by prišli ak by rovnaká akcia bola organizovaná pod inou resp. žiadnou hlavičkou proste neprídu.

 4. kto tu vytvoril aky dojem … mame tu take vyhlasenie .. ze nie vsetky nazory diskutujucich sa zhoduju s nasimi nazormi …. co myslis preco asi? … jo mohli by sme to spravit tak, ze by sa diskutovat nedalo, ale naco?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: