SOS zvieratá

Mám psa. Je to náš rodinný miláčik a nie len rodinný. Možno aj preto prežívam všetky veci okolo týrania zvierat citlivejšie. Neviem.

V poslednej dobe sa nám nejako rozmáha zvrátená zábava. Týranie zvierat. Alebo skôr to tu bolo vždy, len v poslednej dobe sa začína tejto problematike venovať viac pozornosti?

 

Určíte si všetci pamätáte prípad malého šteniatka, ktoré priviazali za auto a ťahali takto za sebou. Alebo prípad z pred pár dní, keď našli na ulici fenku s vrastenou reťazou v krku.

 

Čo na toto všetko vraví zákon?

 

          Trestný zákon § 203 Týranie zvierat

 

1.                   Kto týra zviera, hoci bol za podobný priestupok v posledných rokoch postihnutý, 

            alebo za taký čin v posledných dvoch rokoch odsúdený, potresce sa odňatím 

            slobody až na 1 rok alebo zákazom činnosti alebo peňažným trestom.

2.                  Kto utýra zviera, potresce sa odňatím slobody až na jeden rok alebo zákazom

            činnosti alebo peňažným trestom.

3.                  Odňatím slobody až na dva roky sa páchateľ potresce, ak spácha čin uvedený

            v odseku 1 alebo 2 verejne alebo na mieste verejne prístupnom.

 

V rámci novely Trestného zákona  navrhuje Ministerstvo spravodlivosti SR prísnejšie tresty za týranie zvierat. Navrhuje zvýšenie hornej hranice základnej trestnej sadzby z jedného roka na dva roky.

 

Nie som si istá, či prísnejší zákon je to, čo zabráni týmto zverstvám. Veď doteraz nebol ešte na odňatie slobody odsúdený vôbec nik, nech bol ten prípad akokoľvek krutý. Zakaždým sa to skončilo peňažným trestom alebo maximálne slabou podmienkou. Myslím, že pokiaľ sa nezačnú kompetentný stavať k tomuto problému zodpovedne a nezačnú prísnejšie trestať tieto činy, bude sa to opakovať stále.

 

Kto sú ľudia, čo páchajú tieto činy? Určite to nie sú mentálne zdravo vyvinutý jedinci. Sú to ľudia bez akéhokoľvek citu a podľa mňa sú jednoznačne nebezpečný aj pre svoje okolie. Veď človek, ktorý sa neštíti týrať psa či mačku, pozerať sa na to, počúvať nešťastné kvílenie trpiaceho zvieraťa a pritom si to podľa najnovšej módy ešte natáčať na telefón nemôže byť úplne v poriadku. Sú to citovo vyprahnuté indivíduá, ktoré by sa podľa tvrdenia mnohých psychológov neštítili za vhodnej „konštelácie“ napadnúť aj človeka.

 

Kde sa stala chyba? Ako je možné, že ľudia, zväčša mladý chalani, majú takýto citový blok a zabávajú sa na trápení živého tvora. Je to výchovou? Neviem, títo tyrani pochádzajú často z „normálne“ usporiadaných rodín. Je to dobou, akú žijeme? Možno. V dnešnej dobe sa často zabúda na to ľudské a veľkú rolu hrá hlavne materiálne a finančné zabezpečenie. Vytráca sa ľudskosť. Alebo je to len preto, lebo si niekto potreboval vyventilovať nervy? Na bezbrannom tvorovi, ktorý nevie vrátiť facku a ani kopanec.

Nie som vegetariánka a ani fanatická ochrankyňa práv zvierat. Len si myslím, že zabíjanie zvierat pre potravu je úplné niečo iné ako týranie a následná smrť zvierat za účelom zvrátenej zábavy. Že by sme mali týmto krutým činom povedať jednoznačne NIE a prísnejšie postihovať ľudí, ktorý sú bez citov a kúska ľudskosti.

 

 

20 komentárov

 1. ja len dufam ze sa objavi uz konecne nejaky smrtelny virus ktory vyhladi tuto pliagu zvanu ludska rasa..alebo nech nas aspon krysy pozeru

 2. Bývam v rodinnom dome, máme psa i mačku. Naša malá s nimi výchádza dobre a ak vidím, že robí niečo nevhodné (má 30 mesiacov, takže nie vždy vie, čo môže a čo nie) snažíme sa ju upozorniť. Určite je to výchovou. Mnohí rodičia možno dajú deťom po finančnej stránke všetko a nič za to nechcú, možno majú málo času vysvetľovať, čo je dobré a čo nie. Týranie je zvrátenosť.

 3. podla mna je zvratene ist do podniku so psom (bojove plemeno) bez nahubku

 4. je fajn bojovat za prava zvierat, ale akosi sa to bije s poperanim prav inych ludskych bytosti. ak si niekto nevazi cloveka tak si nikdy nemoze naozaj vazit zviera.
  biely bielym a cely neonacizmus nie je cesta ku lepsiemu zaobchadzaniu so zvieratami.

 5. A kto má na Slovensku najväčšiu zásluhu na tom, že tento zákon vôbec bol prijatý?

 6. warg: tak to je pekna somarina .. ono tie zvierata do tych podnikov vlastne ani nepatria .. aj ked priznam spravila som to aj ja par krat … ale bolo to v horucavach v ramci dlhej prechadzky ked sme skocili na kofolu a ona dostala vodu a len tak lezala … a to o tych bojovych psoch .. uplne zvrateny postoj … nebetpecna moze byt aj mala civava alebo aj macka … heh ta ked sa nastve …. ziaden bojovy pes nie je bojovy lebo je take plemeno ale preto lebo ho tak vychovali…ja mam staforda a je to jeden z najmierumilovnejsich psov na svete, co moze potvrdit kazdy kto ju pozna …. ale poznam nie jedneho psa, ktory kolko krat vzrastom ani nie je mensi od nej, len nema toto stupidne pomenovanie ze bojovy pes a je ovela horsi a nebezpecnejsi pre svoje okolie

 7. S tými tzv. bojovými plemenami nie je ani tak problém ako s ich majiteľmi. V tom súhlasím s admin.
  Nie celkom síce platí, že závisí len od výchovy, ale z veľkej časti je to skutočne určujúce.
  Okrem toho tam rozhoduje aj povaha psa a kopec okolností, dve spolu vychovávané psíčatá, súrodenci rovnakého pohlavia môžu byť rozne agresívne.
  Potom sú tam aj vrodené pudy. A človek sa nikdy nemôže zaručiť za psa v situácii ktorá je nová.
  Na jednej lesnej akcii nám napr. ušiel pes u ktorého nikdy nebol najmenší problém s počúvaním, počúval aj pri hárajúcej fene a všetci by sme odprisahali, že pána počúva na slovo v akejkoľvek situácii.
  Ibaže nám cestu skrížili asi 3 srny a bolo po poslušnosti. Pes sa stratil a až o týždeň sa ozvali ľudia čo ho našli v lesoch.
  Problém je s majiteľmi agresívnejších a nevyburených jedincov. Predsa nenechám visieť z plota nebezpečného alebo len nebezpečne vyzerajúceho psa na ulicu kde je peší ťah a zariadim aby ľudí nevyľakal. Potom ľudia na chov týchto plemien útočia a už ani nehovorím, keď sa niečo stane.

 8. antifa- Ak narážaš naSlobodu zvierat, tak ti poviem, že mali by oveľa väčšiu podporu aj z radov našich, aj z radov širokej verejnosti, keby za ňou nestál ten šašo…!

 9. Aha to si ma pobavil. Slobodu zvierat náckovia napadali v časoch keď ani netušili, že existuje nejaký Laci. Napadli protesty proti pokusom na zvieratách, potom napadli akciu poukázujúcu na utrpenie zvierat kvôli kožuchom a akciu Bojkot Gillete.
  Prvú akciu Slobody zvierat v BA tiež napadli, tam Laciho nemohli poznať. Najprv zlomili nos jednému chalanovi. Celá demonštrácia Slobody zvierat -niekoľko 100 ľudí – začala zdrhať. Ale košičania neutekali, lebo oni nepoznali brutalitu bratislavských náckov a v KE to mali iné. Vtedy prišiel jeden chalan a začal náckom dávať letáky. Nikto leták nezobral, iba …. . Pozeral na leták, potom na chalana, zas na leták a zas na chalana. Potom mu leták vrátil. Ostatní čakali čo sa vlastne stane. A …. povedal: …………… . (dokonči ak tu niekto vôbec tú dobu pamätáš 🙂 ), a všetci odišli.
  No nič zaujímavé však. Ibaže ten chalan bol Laci.

 10. Neviem, vtedy som ešte nebol aktívny… Bola iná doba, skíni si asi mysleli, že kto nejde s nimi, ide proti nim a nemyslím si, že keby tí ľudia zo Slobody zvierat boli oblečení ako vandráci- anarchisti, tak že by ich náckovia napadli! Vtedy sa bralo všetko veľmi povrchne…, aj ja som v 14 r naháňal punkáčov po RV… mladý a sprostý sa tomu hovorí, ale prešlo 10 rokov, a už viem, čo chcem, a aké sú moje priority! Pravdepodobne, keby prišla za mnou nej. slečna zo Slobody zvierat al. hocikto iný ako spomínaný L, aj by som podporil ich akcie, ale keby prišiel aj on, tak …!

 11. Asi hej doba sa zmenila a každý na to pozerá po svojom.
  Ja vravím že vtedy náckovia dokázali Laciho rešpektovať a hoc dnes vyzerá rozhodne strednoprúdovejšie a robí pre komerčnú spoločnosť, tak ho nerešpektuješ.
  A že si sa zmenil ty lebo máš o 10 viac neznamená, že sa zmenil celý svet s tebou. Je to stále o tom istom a to že je pár ľudí presvedčených, že to už tak nie je, na veci nič nemení.
  Neviem síce z čoho vychádzaš, že v tej dobe to bolo povrchné, podľa mňa len z nevedomosti, alebo že si bol ty povrchný. Presne v tej dobe sa pohyboval papier medzi náckami kde bolo akési desatoro správania sa tuším Národno-sociálnej európskej mládeže (fakt sa ospravedlňujem neviem ako to presne bolo, určite tam bola národná aj európska aj mládež) Celý jeden bod sa venoval vzťahu tejto mládeže k zvieratám. Nedokážem ho odcitovať, ale bol dobrý. Náckovia vedeli presne definovať isté pojmy, s ktorými sú problémy ešte aj tu a dnes 🙂 .
  Prirez názormi okamžite už zo začiatku tvorila napr skupina Orlík, ktorá má neskutočne veľa odkazov v textoch, ktoré vie rozlúštiť iba človek, ktorý sa problému do hĺbky venuje a sem tam sa tam nájde ešte nový odkaz. Oni napr poňali spektrum od krajného nacionalizmu – vzťah k Slovákom až po internacionalizmus – Euroskinhead. Schíza?
  Oni sa ale zvieratám nevenovali pokiaľ viem.
  Ty tvrdíš, že to bolo povrchné, ja tvrdím, že to bolo od začiatku strašne rozporuplné v postojoch od povrchných až po hlboké. Názorové rozpory vyúsťovali až vo vzájomných napadnutiach.
  Takto to bolo aj v eko aktivitách a postojoch ochranárskych. Jedni vydali ten papier a brali ho, iní ho tiež brali, ale tých čo to skutočne realizovali a neboli ,,naši,, napádali. Toto tu presne ostáva a veľmi často aj tu kladiem otázku prečo nemôžem povadať to isté čo niekto iný aby on nebol perfektný a ja idiot.
  Keď sa nácek stal vegetariánom a prestal chlastať po vzore vodcu, bol príkladným už aj vtedy. Iných čo urobili to isté však práve kvôli tomu rozkopali.
  To sa presne stalo pri tom letáku. Najprv zlomili nos. Keby ľudia začali napadnutého brániť skončilo by to bitkou, ale ľudia utekali. Potom to vlastne ostalo na ….. a ten povedal čo povedal. Keby povedal niečo iné, tak by Laciho a ostatných rozkopali, ako toho prvého.
  Vravím že dnešní náckovia sú asi rovnako povrchní, ak nie povrchnejší.
  A tá časť nacifilozofov, čo niekedy bola, vám mizne ako gáfor. V tom sa doba skutočne trocha zmenila.
  A to s tým zákonom. Paralela je tam asi taká, ako keď poviem že sa robili v koncetrákoch zverstvá ale všetky výsledky ukradnem pre vlastné potreby. No a potom príde ešte jeden a povie: Žiadne záznamy sa nenašli, takže nič nebolo. Lenže toto práve vedeli tí ,,plytkí a povrchní,, nacifilozofickyzdatní jedinci použiť bez smiešnych vykrúcačiek pre svoje teórie jasne až mi po chrbte behal mráz. A tam bolo jedno či s nimi súhlasíš alebo nie. Ako teoretikov si si ich musel chtiac nechtiac vážiť akokoľvek si nimi opovrhoval pri ich praktických riešeniach. Zas schíza?
  K tomu som dal minule citát od Jožka Cígera: ,,Najkrajšie slová sú skutky.,,
  A títo náckovia rozhodne netrepali do vetra čo ich práve napadne. Vyčítať sa im dali úplne iné veci a tých určite nebolo málo.

 12. antifa : “Ja vravím že vtedy náckovia dokázali Laciho rešpektovať” …. toto si snad nemyslel vazne …. respektovat? to si robis snan prdel …. ako by povedali bratia cesi …. som uz stara krava…ked to tak musim napisat ale o respekte na jeho ucet som vzivote nepocula .. ale myslim, ze kedze on nie je ucastnikom tejto debaty je kus od veci sa o nom bavit .. a celkove sa bavit o nom je skoda casu

 13. No vieš to máš dosť ťažké, keď nedokážeš to čo mu …. povedal odcitovať, nedokážeš povedať, kto sa za …. skrýva. Neviem ako to potom môžeš posúdiť.
  Náckovia akciu napadli, ľudia zdrhali a celé pokračovanie máš napísané.
  Slová ktorými incident skončil, boli adresované priamo Laciho osobe a boli to slová rešpektu a tom sa v pohode dokážeme baviť pri pive s aktérmi a ako starí capi si rozhodne nepripadáme. Ďalšia škatuľka?
  Ale však sa na to spýtaj mládencov starších od teba, bola tam vtedy väčšina starších z BA. A kdeže sú dnes tí chalani? Ha? Hahaha.

 14. Ved….myslim ze pri tomto nejde o to ci si ns alebo afa, ale o cloveku…aj ked najviac za prava zvierat bojuju anarchisti ako aj antifasisti, a jednoducho bezny obcan..ns zas len o tom pisu a kecaju…

 15. ja som tiez proti tyraniu zvierat, ale snazim sa preto nieco aj robit, okrem toho aj pre zivotne prostredie

 16. sarah: myslim, ze o to ide .. nie len kecat ale aj nieco robit .. mozno si si vsimla, aj my sa snazime nieco pre prirodu robit, aj ked som sa uz stretla s komentarom, ze zbieranie odpadkov po inych je somarina, ze niekto sa uspokoji aj s tym, ze ich hadzat nebude ….

 17. preco to vlastne robime co nam tie konem urobili vie te co dala bi som aj zivot za tieto zvierata viem co je to stratit psa mojmu psovi presiel po nohe nakladiak a zastrelilli ho nemam po nom nic len spomienku takze vam radi prestante !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! som site este len dieta ale ak tieto komentare pomozu tak urobim aj 10000000000000000 a moj pes sa volala PRINCI teraz mam este 1 fenku ktora borodola 7 steniatok 5 sme zachranili ale tie dve mame stale a nevieme komu ich mame dat

 18. maca: ja veru neviem, som sice dost tvrdy clovek ale ked ukazuju v telke a tak tak mam vzdy slzi v ociach … jednoznacne by sa malo zacat razne zakracovat proti takymto ludom

 19. bojove plemena ?? haha to je smiesne .. bojove plemena neexistuju… su to psi ako ostatný…. k bojom ich dostali lidia fuj je mi na grcanie ked nieco taketo pocujem … aky pán taký pes.. je jeden rozdiel medzi psíkmi a panmi,psi miluju tak ci tak,ci ma pan 100 kilo,je slepý alebo skaredý,milujú svojho pána a vo všetkom ho následujú

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: