Cigánsky problém

Cigáni sú skvelí herci. Tak krásne hrajú hru na nevinnosť, na svoju spoločenskú nevedomosť a všetkých vôkol pritom označujú gadžami. A pritom v nich lenivosť precitá najrôznejšími pachmi, ovocného červeného, zatuchnutej špiny, v zamútenom obale cigaretového dymu. Mnohí sa z vrodeného pudu nad nimi uľútostia a pomôžu. Tak ako to urobila napríklad i moja babička.

Od tej doby jej z pivnice zmizlo zo 50 kíl zemiakov. A pritom cigánska rodina býva v trojposchodovom činžiaku len o dve poschodia pod ňou. Momentálne ich „býva“ v dvojizbovom byte s charakteristickou arómou rozkladajúcich sa zvierat nad desať duší. V bloku žijú okrem nich samí starší a slabší občania. Veľa detí, veľa hladných krkov a stým súvisiace problémy a nedôslednosť pri výchove. Síce tí naši cigánski rodičia skôr zveria deti ulici akoby sa mali s nimi naťahovať.

V mojich názoroch ma utvrdzuje i príhoda, kedy otec mnohopočetnej rodiny prišiel so zúfalým výrazom za babičkou, že súrne potrebuje niekomu zavolať. Vraj len na minútku, drahá pani. A opäť svoju hereckú rolu zvládol. Babka sa nechala okabátiť a namiesto jednej minúty tých minút bolo päť. Peniaze so sebou však nemal a tak babke povedal, že po ďalšej sociálke vráti…najväčšie prekvapenie sa zrodilo na telefónnom účte s neobvyklými 55 korunami za volanie na mobil. Pretože moja babka v živote na mobil nevolala, a tak na povrch vyšlo ďalšie cigánske klamstvo. Babka šla teda za cigánskym susedom, ale ten iba zabedákal, že má chorú ženu, ale že pôjde „na Čechy“, a po návrate jej vráti koruny a ešte aj veľkú čokoládu. Dodnes žiadne peniaze od cigána nevidela! Čakal by nakoniec niekto z vás opak? Či nebodaj sa vám žiadna takáto príhoda nestala? Tak vyčkajte času! A hlavne vy, páni v sakách!

Je večer a ja som sa práve vrátil od babičky. Spolu s mamkou sme boli krompáčmi rozbíjať štyri vrstvy ľadu, ktoré sa po žiadnom upratovaní nahromadili. Trvalo nám to takmer dve hodiny. Následne sme ľadové kryhy so snehom odpratali spred bytovky samých starších ľudí a jednej života plnej (hlavne po nociach, keď je čo vypiť) rodiny. Načo by urobili niečo pre sporadicky vychádzajúcich dôchodcov? Tu platí známa zásada, že kde sa robí neprekážam! Namiesto pravidelného upratania nového, nezamrznutého a ľahkého snehu radšej nechali všetko primrznúť až sa niekto nepoláme. Všetky ostatné bytovky mali chodníčky i cestičky vypratané a ja netúžim potom, aby hovorili na bytovku, v ktorej bývajú slušní ľudia a jedna banda nespratníkov ako o cigánskej bytovke!
Budem len dúfať, že na televízor, ktorý hlava rodiny odniesla do záložne sa tak skoro nikto neulakomí. Nech majú ľudia v bytovke pokojnejšie noci.

• ľútosť a nechanie sa obalamutiť sú dve odlišné veci
• verejní činitelia, nezabúdajte, že všetci sme si rovní pri uplatňovaní zákonov
• všimnite si cigánskych VPP pracovníkov (koľkí pracujú a koľkí sa prizerajú)
• ak vám cigán v doprave smrdí, odsadnite si alebo mu to rovno povedzte
• peniaze na ulici dávam iba cigánskym umelcom, nikdy nie povaľačom
• cigánsky problém vyriešiť treba, cigánsky problém sa týka aj teba (ZÓNA A)
• zmeniť cigánsku mentalitu ako celok sa rovná utópii vytvorenia ideálnej spoločnosti

 

15 komentárov

 1. Peniaze cigánskemu umelcovi by som určite v živote nedal…

 2. Neviem dokedy to bude trvať, možno sa toho dožije aspoň moja dcéra, a to jedinej veci. Keď sa tí pokrytci vo vláde, či už pravej, ľavej prestanú hrať na pštrosov a pochopia, že Rómovia majú jednoducho inú mentalitu, vychovanie. Nik nech im nebráni rozvíjať to, v čom sú dobrí, ale nech si to robia medzi sebou, svojimi a nech ich nik netrepe medzi ostatných. Čo tak vziať si prípad z nedotknuteľného Izraela? Tam je segregácia ako hrom, no oni to môžu. Arabi sú oddelení od židov vo všetkých sférach života. To je OK? Je len divné, že Tí istí presadzujú v iných krajinách niečo iné.

 3. Cigánsky problém vyriešiť treba, cigánsky problém sa týka aj teba!

 4. Oravská stráž: Ja umelcovi aj áno, povaľačovi nie 😉

 5. Zaiste ste poculi co sa stalo v Janove….jedine co ktomu dodam je ze odpor v mojom srdci bije na poplach je cas konat ,pretoze za slobodu sa neprosi,za slobodu sa bojuje !!!

 6. Ked chceli brat tomu odpadu v Taliansku otlacky prstov, EU to oznacila, ako rasisticke opatrenie. To, ze ta chamrad ohrozuje slusnych obyvatelov talianska, to ich neserie. Smutne…

 7. Belbog a co dosiahnes tym,ze das prachy ciganskemu “umelcovi” ? myslis,ze je to lepsie ako obycajne zobranie ? ze on nedostava socialku a ostatne veci ?
  Tiez by som nikdy nedal peniaze ziadnemu takemuto “umelcovi”

 8. Presne tak. Niektory dostavaju dokopy viac, ako ja za poctivu robotu.

 9. cigánsky problém sa už raz začal riešiť….

  1933 :))

 10. Aj upálenie M.Gorala v 1995… ha ha

 11. mirec..a ze ty si ten nenasilny typ a smejes sa na upaleni cloveka

 12. nokia- Netvrdím, že to je najlepšie riešenie, ale v predošlom komentári sa spomenul rok 1933 a ja som k tomu chcel pridať len 1995, ale asi by to veľa ľudí nepochopilo. A ČO MÁM PLAKAŤ NAD CIGÁNOM???? Len ho ušetrili od života /údajne / v biedných podmienkach, takže mu spravili láskavosť…

 13. najviac ma dokáže naštvať, keď niekde plačú ako ich decku niekto niečo urobil…ako teraz nedávno v televíznych novinách…malý cigáň hodil starším chalanom pod nohy pirát…tí ho potom uniesli, ale nič sa mu nestalo a pochybujem, že mal z toho traumu….ale to, že pirátom mohol ublížiť na zdraví tým chalanom, to nikoho nenapadlo? a že to spravil omylom? no určite omylom….keby to nejakému z nich poriadne popálilo ruku či nebodaj spravilo aj niečo horšie, potom by to až brali inak….

 14. Presne tak, ako píše darkerka…, keby sa niekomu z nich niečo stalo, tak by sa to bralo hned inak, navyše v tej telke na mňa pôsobil skôr “nadšeným” dojmom ako vydeseným a utrápeným. Takže asi tých opilcov poznal a iba mama mu kázala, aby pred TV hral divadielko… A to čo tam trepala tá stará chéva, že sa už obávaju o svoje životy, skôr my bieli sa bojíme chodiť večer ku SNP- ke a po Jilemnickeho, kde je ich ako nasratých!

 15. Tiez som videl tie TV noviny,tiez ma celkom rozosmialo,ako “omylom” hodil ten pirat 😀 a kebyze ma taku traumu z toho,ako to bolo strasne opisovane,tak asi tazko by len tak vystupil pred kamerami a hovoril o tom tak,ako hovoril !

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: