Klamanie sveta fotografiami

rubrika: Rusko 2008

 

Pamätáte sa na obrázok uväzneného bosnianskeho moslima za údajným ostnatým drôtom,ktorý mal prezentovať srbský koncentračný tábor v Trnopolje? Falošná fotografia odbritského tímu sa stala celosvetovým symbolom vojny v Bosne.

Dokonca aj po tom, čo sa dokázalo, že väzeň nebol väzňom a väzenie nikdy neexistovalo, boli to ľudia za plotom, fotografiu naďalej pyšne ukazujú po celom svete. Ako „dôkaz“ srbských koncentračných táborov v Bosne a Hercegovine. Haagsky tribunál ju má dodnes na svojej stránke čo je ďalšou demonštráciou predpojatosti, zámernej slepoty a vedomého prehliadania faktov a pravdy.

 

Oficiálna stránka Haagskeho tribunálu. Ako druhú zľava môžeme vidieť fotku “srbského koncentračného tábora”.

 

Klamanie obrazmi je staré ako ľudská schopnosť ich vyrábať. Manipulácia s fotografiami, vykonštruované “zverstvá”, ich okamžitá a pohotová dokumentácia a následné kolovanie po celom svete nebolo nikde tak majstrovsky použité ako vo vojne proti Srbom v 90-tych rokoch.

 

Podobne tomu bolo aj pri gruzínskemu útoku na Južné Osetsko.

 

Foto1:Túto fotografiu priniesla agentúra Reuters ako obraz „mŕtvej ženy, ktorú odvážajú gruzínski vojaci z mesta Gori“. Avšak táto „mŕtva žena“ zviera ruku sestričky. Podozrivo čistý a upravený je aj ďalší “mŕtvy” ležiaci tvárou dole.

Foto2: Táto fotografia ukazuje zúfalého muža, ktorý sedí na rovnakom mieste, ako predchádzajúca fotografia. čo to má znamenať? Nariadil Saakašvili svojim vojakom výrobu zverstiev v podobe popoludňajšieho fotografovania alebo nadpráca zahraničných agentúr?

 

 

Na tejto fotografii sa muž ležiaci dole tvárou otočil a muž z predchádzajúcej fotografie zmenil stanovisko a vyzliekol sa. Ide o gruzínske divadlo o dvoch hercoch pre západné médiá?

Foto3: Táto fotografia Reuters ukazuje „Gruzínca, ktorý stojí nad svojim mŕtvym synom v meste Gori.“

Foto4: Avšak pre účely tejto fotografie bol „syn“ premiestnený na iné miesto. Kvôli lepšiemu svetlu? Alebo sa reportérom Reuters podarilo nájsť matku, ktorá dovolila vliecť svojho syna špinou a zároveň prijímala od reportérov rozkazy kde a ako pózovať nad telom svojho mŕtveho syna?

 

 

Často počúvame správy od rešpektovaných agentúr ako Reuters, AP, AFP a iných „nezávislých“ zdrojov. Ak sú ozaj také nezávislé, ako je možné, že vždy sú na rovnakej strane konfliktu, v každej vojne, v každej konfrontácii? Ako je možné dosiahnuť tak široký konsenzus, spoločne a rovnako naladený spevokol riadiaci milióny menších novín, časopisov, webových stránok a televíznych štúdií…?

Keď však uvidíte fotografie podobné týmto z Reuters, majte sa na pozore a pamätajte možno chcú takto očierniť a zničiť celé národy, avšak vždy je za tým konkrétna osoba a jej výplatná páska.

7 komentárov

 1. Dnes, keď sa dá na počítači “zinscenovať” takmer všetko, normálne zmýšľajúcemu človeku nezostáva nič iné len veriť vlastným očiam, vlastnému rozumu a vlastným skúsenostiam. Ako sa hovorí:” Pravdu určuje víťaz”, nezostáva nič iné, len veriť a snažiť sa niečo robiť. Aby PRAVDA nebola “ničia” a bola jednoducho PRAVDOU.

 2. Propaganda sa to vola a uz naky patek ju kde kto vyuziva ale ty cigosi na tych fotkach hore to je sila teda,ale nastava cas internetu kde si kazdy najde co ho zaujima a nemusi divat spravy v TV kde vsetci davaju to iste dokola iba s 30minutovym oneskorenim len preto ze je to prave ten den najlepsia reportaz(ale podla koho?)uz som to tu raz pisal ze soudruzka cenzura je mocnej carodej

 3. pekný článok….
  s médiami to je už raz tak……

 4. co ked je toto samotny matrix okolo vas

 5. a preto inteligentný človek si nesmie prečítať a slepo veriť…ale prečítať a urobiť si svoj názor

 6. nokia & darkerka:
  matrix to je mate pravdu… staci sa trocha mrknut do historie, pobadat a ecce: pravda je chranena zakonom. preco? potrebuje to? ved pravda je predsa neotrasitelna…

 7. Pekné, zas ste si niečo ukradli od tých ,,židoboľševikov,, tento krát celý článok.
  V tipné je, že jeden z Vás ukradne tento článok súdruhom a druhý to okomentuje slovami ,,soudruzka cenzura je mocnej carodej”
  Hurá naši zvíťazili. A keď už to tu máme, aspoň to ako vždy použime proti tým, ktorým sme to ukradli.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: