Rozpustenie o.z. Slovenská pospolitosť je protizákonné!

sp1Keď som okolo obeda jedným uchom počul v rádiu o Ficovom vyjadrení na margo zrušenia Slovenskej pospolitosti, vravím si, že je len ďalší z kreténov, ktorý nevie rozoznať politickú stranu od občianskeho združenia. Akurát mi bolo trochu divné, že sa ficovci hlásia k totalizačným zásluhám dzurindovcov.

Správu som ale počul druhý krát a to už ma zamrazilo: naozaj došlo k rozpusteniu občianskeho združenia Slovenská pospolitosť.

„Toto je jasná odpoveď slovenskej vlády na obvinenia, že svojím pôsobením vytvára priestor pre nárast národnostnej neznášanlivosti v SR. Práve naopak. Neobmedzujeme sa len na slovné deklarácie, len na odsúdenie extrémistov, naša aktivita sa nekončí pri formálnom dištancovaní sa, ale nebojíme sa prijímať najradikálnejšie rozhodnutia. Vláda SR nedovolí, aby extrémisti určovali kvalitu a úroveň vzťahov štátu k národnostným menšinám, či dokonca k susedným krajinám,“ vyhlásil Fico.

Je to akt, s akým sa každý, kto si ctí pluralitu ako mechanizmus poháňajúci ľudskú spoločnosť, nedokáže tak ľahko vyrovnať.

„Združenie vyvíjaním činnosti roznecuje nenávisť a neznášanlivosť z národnostných, rasových, náboženských a politických dôvodov, čím sleduje dosahovanie svojich cieľov spôsobmi, ktoré sú v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky a zákonmi,“ uvádza sa v rozhodnutí MV SR o rozpustení občianskeho združenia Slovenská pospolitosť. Ministerstvo vnútra o tom rozhodlo 12. novembra.

Je to akt, ktorý je podľa zákonov platných v Slovenskej republike absolútne nelegitímny. A to z dvoch hlavných dôvodov:

* Aktivitám občianskeho združenia Slovenská pospolitosť nebola nikdy dokázaná protiprávna činnosť a ani nikdy v tejto dikcii nepadlo žiadne súdne rozhodnutie. Naopak Slovenská pospolitosť vyhrala niekoľko súdnych sporov, ktoré súviseli s neprimeraným označením ich združenia, alebo ktoré súviseli s porušením zákonov zo strany samospráv, napr. pri protizákonnom zrušení nahláseného podujatia ap. Vážnejšie prešľapy štátu voči o. z. Slovenská pospolitosť, napr. policajná brutalita, sexuálne obťažovanie zo strany príslušníkov PZ SR ap., sa podarilo vždy ututlať.
* Pokiaľ by zo strany akéhokoľvek občianskeho združenia dochádzalo k páchaniu trestnej činnosti, Ministerstvo vnútra musí najprv poslať výzvu na odstránenie tohto stavu. Štatutárom občianskeho združenia takáto výzva adresovaná nebola. Niet divu, keďže k žiadnej trestnej činnosti nedochádzalo.

Je jasné, že Slovenská pospolitosť sa bude právne brániť, ale ako skúsenosti s totalitným štátom ukazujú, nikam to zrejme nepovedie.

Môžeme sa preto zamýšľať, prečo k tomuto totalitnému aktu došlo. Ako vysvetlenie sa črtá vyvolanie dojmu, že Slovenská republika je exkluzívny štát v boji proti „extrémistickým prejavom“, ktorá bude dávaná za vzor v novom európskom „poriadku“ Európskej únie. Keďže za extrémizmus je v praxi označované všetko, čo sa len trochu odkláňa od štandardov parlamentných strán, tak toto protiprávne gesto možno vnímať ako signál vyslaný vládou SR, že s umlčiavaním opozície nemieni vládna represia hrať žiadnu sofistikovanú hru ani rešpektovať sebou vytvárané zákony.

Faktom tiež je, že propagačné prejavy Slovenskej pospolitosti nikdy neroznecovali nenávisť a neznášanlivosť z národnostných, rasových, náboženských a politických dôvodov. Samozrejme, tieto pojmy sú maximálne vágne, ale skôr by sa dali tieto skutkové podstaty prišiť Jánovi Slotovi z vládnej SNS ako akémukoľvek predstaviteľovi združenia Slovenská pospolitosť. Je aj preto zarážajúce, že Slovenská národná strana víta tento krok a nezabúda pripomínať, že prvý návrh na zrušenie politickej strany Slovenská pospolitosť – národná strana podala práve SNS.

Za spomenutie stojí tiež zlý predpoklad, že pokiaľ sa Slovenskej pospolitosti nepodarí zaregistrovať občianske združenie nanovo, bude pôsobiť „v podzemí“ a tak bude nekontrolovateľná. Nie je tomu tak. Represívne zložky vďaka rôznym technológiám a metódam (ako napr. odpočúvanie telefonickej a mailovej komunikácie alebo infiltrácia skupiny) sú schopné monitorovať a potláčať relevantnú činnosť kohokoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek.

Zaujímavé je aj načasovanie, v akom Ministerstvo vnútra o zrušení občianskeho združenia rozhodlo. Slovenská pospolitosť za posledné roky prežíva skôr recesiu aktivít a jej radikalizmus sa v poslednom období nijako neprejavoval. Je jasné, že vláda sa s týmto rozhodnutím ponáhľala práve kvôli plánovanému sobotňajšiemu stretnutiu premiérov Slovenskej a Maďarskej republiky. Fico tak bude mať navonok v rukáve o jedno eso navyše v porovnaní s Čiernymi Petrami maďarského premiéra.

Toto načasovanie zároveň vyznieva pre bojovníkov za slobodu prejavu tragicko-symbolicky. Päť dní od 19. výročia „Nežnej revolúcie“ došlo k protiprávnemu zásahu do občianskych práv, čo dokazuje, že k žiadnej revolúcii proti totalite nedošlo, len štát svoje totalitné praktiky urobil o niečo viac sofistikovanejšími. Naplánovaná akcia na pondelok, 17. novembra v Bratislave tak naberá zvlášť na horúcej opodstatnenosti a preto by sa jej mal zúčastniť každý, komu je hodnota slobody prejavu skutočne hodnotou a nielen farizejskou frázou prezretého komunistického netvora. V pondelok 17. novembra budeme mať dočinenia s „demokratmi“. Preto buďte pripravení na čokoľvek!

„Prežijeme, ak sa prestaneme báť!“ (Eva Kristínová)

Viliam Černák

Prevzaté z www.beo.sk.

30 komentárov

 1. jednoznačne súhlasím…sú to stále len nechutné kroky, zo strany vlády, ktorá už asi znovu má strach, že jej ľudia prejdú cez rozum a oni už nebudú môcť kradnúť a nabaľovať sa a popri tom rozprávať ľuďom, niečo sa zmení…..majú strach, že ľudia sa zjednotia a prestanú sa ich báť a vyjadria svoj názor a konečne prestanú veriť klamstvám a obrázkom, ktoré im média vytvárajú…nebojme sa prejaviť! 17ty november bude len začiatok…

 2. jj suhlas.zajtra namestie slobody Bratislava o 13.00 hod.Vsetci co to myslia vazne!

 3. je pravda že zrušenie SP je protizákonné len som zvedavý či aj Maďarská vláda bude reagovať podobne alebo či Súdruh Fico ukazuje svaly…..každopádne zajtra v BA

 4. ha haaa – vy ste si mysleli ze vam to naozaj prejde? fasisti zamaskovani za neviniatka? a vsetko co bolo napisane proti pospolitosti je pravda – mate smolu, mozete sa odvolavat aj na lamparen, nic nevyhrate, vyrobili ste si dostatok dokazov proti sebe.

 5. neboj sa pride aj na AFA a ine pseudospolky ked to slobodna vlada zakaze to je len otazka casu akurat nieste pre spolocnost az tak nebespecny takze to ma kusek cas,nech zije 1984

 6. European Heritage Greetings from Chile!!

 7. neviem ako vy ale ja rozdiel nevidim a ani vidiet nechcem. jedine co sa zmenilo ze zdruzenie neexistuje na nejakom blbom papieri. vsetkoostava po starom. to co mame v hlavach a srdcaich nemozu znicit…to je predsa jedna z nasich vyhod. nepotrebujeme pomniky a hroby padlych hrdinov. vsetko ostava v nasich srdiach. cize u mna sa nic nemeni. pospolitost vzdy bola a vzdy bude

 8. Greetings to Chile 🙂
  co sa take zaujimave stalo v 1984?

 9. skus od Orwella kniha 1984

 10. aj mna to zaujima o com to je ta kniha pribliz trosku
  inac admin? mohla by si zvysit pocet stlpikov na ” Nove komentare” aj o 5 nech je prehladnejsie.
  niekto sa dostane k PC neskorsie vecer
  dakujem

 11. mathews: mohla jasne a zvysujem na 15:-)

 12. zozen precitaj ja som to za 4 dni precital urcite budes spokojny

 13. ITC keby to mali u nas v kniznici to vies vsetky su pozicane ja sa raz ktomu dostanem
  admin: dakujem

 14. rozpustenie slovenskej posralitosti je jeden z velmi mala dobrych skutkov ktore tato vlada urobila – nejak vam to upada nackovia, mysleli ste ze sa dostanete do politiky, ale toto ste necakali nemehla 😀

 15. pozeram pozeram web SP kliknem si na odkazy a tam vybachnu na mna stranky typu narodni bolsevici, blog narodnych anarchistov, stranka akeho si pobozneho fanatika freemana a mnoho dalsich
  a ja ze oni tak velmi bojuju proti anarchii
  nakoniec som sa tymi odkazmi preklikal na antifu
  nasledne tam supnu odkaz na odpor, aryanrebel, planetu opic a time of truth
  ked uz odkaumi ” odkazuju” na nejake weby a nesuhlasia s nimi co si o tych debiloch mam mysliet
  je mi zle z toho.podpora bolsevizmu antify a potom NS
  vedia si vybrat?

 16. mathews, uz sa prestan takto strapnovat. Freeman ti celkom zrozumitelne vysvetlil a objasnil, ze ak si niekto da odkaz na svoju stranku, tak je to jeho vec a ze s tou strankou nemusi suhlasit, len to povazuje zaujimave.

 17. http://www.prop.sk , http://www.beo.sk, http://www.slobodnemedia.wordpress.com, http://sk.metapedia.org/, http://www.tvina.sk,
  Prvych 5 odkazov. Ziadny nacbolovia, ziadny anarchisti… Bud menej gramotny a robi ti problem citanie, alebo si odporny klamar a loz je tvojim pracovnym nastrojom.

 18. a ja povazujem za zaujimave ze afa pisala clanok o terajsom konflikte na blizkom vychode.
  nech si tam supnu aj ich web

 19. naschval som sa tam bol pozret aj ked stranky SP nepozeram ale pod vsetkymi tymi odkazmi je to vysvetlenie dost rozumne by som povedal a stranky AFA pozeram poznaj svojho nepriatela 🙂

 20. no zase som si pozrel podrobnejsie ich odkazy a hla nasiel som tam sionisticku stranku :/
  ked hentym kokotom nejebe v tej ich krestanskej hlave tak neviem
  neskutocny kreteni stoja za tou stranou uz fakt dufam ze ich pozatvaraju a ze tu nastupi fakt niejaka normalna strana

 21. bude bude strana neboj nic 🙂

 22. chcem tu mat NS stranu a nie bandu plesatych curakov ktory len melu pro slovanske zvasty.a jaky bol Stur a Tiso velikan.
  urobili co urobili ale uz ma z toho oci bolia
  vraj niesu skinska organizacia-to tam maju hromadny nabor ludi s rakovinou?

 23. mathevs: nebyt Stura mozno dnes blaboceme po madarsky a nebyt Tisa mozno po nemecky alebo vobec 🙂

 24. nebyt Tisa po madarsky ne?

 25. bastard: pravda aj po madarsky…vlastne ked na to tak clovek kuka…. stale nas prenasleduju :-)) … cakam kolko ludi ma obvini zo sovinizmu:-))))

 26. moze byt to by mne nevadilo ze kecam po nemecky.
  mne ide o to ze Tiso bol knaz-slaboch oproti Tukovi-ale zas Tuka bol madarsky spion.dohady dohady.co je natom pravdy.
  Tiso bol makkys mal vyhostit vsetkych prasivych ciganov a zidov na front ako zive terce a nech ich pozabijaju bolsevici.popripade ich mal vyhostit-ked nepojdes prec ides na front.tak ci onak by som ich poslal na ten vychodny.

 27. heh nemal kam vyhostit zidovskych uprchlikov nikto ich nechcel prijat a zaboha nechapem preco 🙂 taky super ludia cestny pracovity ……:-)
  adminka suhlas ,ukazali sa tym vyhlasenim ku zajtrajsej akcii v budapesti je to banda

 28. kto vyhlasil co?

 29. mathews, ty nedouk prisprostasty. Nazvat Tuku madarskym spionom moze iba clovek, ktoremu chyba dolezita cast tela a to mozog! Tiso ze bol slaboch? Uved preco… A konkeretizuj tu sionisticku stranku na Pospolitosti, som zvedavy a to velmi. Som proti tomu, aby si ludia v diskusii nadavali, ale ty si MEGABLB, ktory este nikdy nic nespravil, ale ma plnu hubu kecou voci ostatnym. Ospravedlnujem sa ostatnym diskutujucim, ale toto vidiet, tak sa mi nozik vo vrecku otvara

 30. http://666info.wordpress.com/
  a tuka mal byt spoinom-ja myslim ze aj bol.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: