Bombardování Drážďan – příběh očitého svědka

11Od dob, kdy se spojili USAF a RAF nálety na Drážďany se staly známé, většinou kvůli novým jatkám, o kterých existovali diskuze, pokud jde o to proč byl tento děsivý nálet považován za nezbytný.

Ve městě nebyly žádné vojenské cíle ale bylo velmi známé, kvůli tomu, že bylo přeplněno civilními uprchlíky z východu. Zde je příběh očitého svědka Lothara (na fotografii se svou sestrou), bylo mu devět let když přežil bombardování.

Bylo to 14 února 1945. Žil jsem s mou matkou a sestrami ( starší sestra měla 13 let a dvojčátka 5 měsíců) v Drážďanech a připravovali jsme se na oslavu mých 10 narozenin (16 února). Můj otec byl tesař, od roku 1939 byl naverbován jako voják a poslední dopis jsme od něj dostali v srpnu 1944. Má matka byla velmi smutná když obdržela její dopis s poznámkou: „nezvěstný.“ Žili jsme ve třípokojovém bytu ve čtvrtém patře v dělnické části našeho města. Pamatuji se na oslavu masopustního úterý (13 února) spolu s ostatními dětmi – válka z východu se čím dál víc blížila. Mnoho vojáků šlo na východ a mnoho uprchlíků na západ přes naše město a nebo zůstali zde při náletech 13-14 února.

Asi v 21:30 zazněl alarm. My děti jsme věděli, že po zaznění alarmu se musíme rychle obléci a seběhnout dolů do našeho sklepa, který jsme užívali jako proti-letecký kryt. Má starší sestra a já jsme nesly dvojčata a má matka nesla malý kufr a láhve s mlékem pro naše děti. Při poslouchání rádia jsme uslyšeli hrůznou zprávu: „Pozor, je ohlášen velký nálet nad naším městem!“ Na tuto zprávu nikdy nezapomenu.

O několik minut později jsme slyšely strašlivý zvuk – bombardéry. Výbuchy nekončily. Náš sklep byl naplněn kouřem a poté začal hořet, zranění lidé příšerně křičeli. Ve velké obavě jsme opustili sklep. Má matka a má sestra nesly velký koš ve kterém ležela dvojčátka. Jednou rukou jsem uchopil mou mladší sestru a druhou jsem se chytl matčiného kabátu.

Nepoznávali jsme naší ulici. Oheň, všude kam jsme se podívali byl oheň. Naše čtvrté poschodí již neexistovalo. Ruiny našeho domu hořely. Na ulici hořela vozidla, vozíky s uprchlíky, lidmi koňmi – všichni křičeli, křičeli ve strachu ze smrti. Viděl jsem raněné ženy, děti a staré lidi jak hledají průchod rozvalinami.

Uprchli jsme do dalšího sklepa, který byl přecpaný zraněnými a rozrušenými muži, ženami a dětmi. Všude kolem zněl křik, pláč a modlení. Nebylo zde žádné světlo kromě elektrických svítilen. A pak náhle začal druhý nálet. Tento kryt byl také zasažen a tak jsme uprchli přes sklepení. Mnoho zoufalých lidí přišlo z ulic, to nejde ani popsat! Exploze za explozí. Byla to má nejčernější noční můra. Tak mnoho lidí bylo spáleno nebo zraněno, čím dál víc jsem měl potíže se nadechnout, byl jsem špinavý a všichni jsme se pokoušeli dostat z tohoto sklepa s nepředstavitelnou panikou. Mrtvý či umírající lidé byli pošlapáni a zavazadla byla odhazována. Koš s našimi dvojčaty byl pokryt mokrými látkami který jsme tlačili mezi lidmi. Viděli jsme hořící ulice, pády rozvalin a hroznou ohnivou bouři. Maminka přes nás dala mokrý kabát, který našla ve vodní kádi.

Viděli jsme hrozné věci: zpopelněné dospělé scvrklé do velikosti malých dětí, kusy rukou a nohou, mrtvé lidi, celé rodiny byly upáleny, hořící lidé běhali sem a tam, hořeli také přeplněné vozidla s civilními uprchlíky, mrtvé vojáky a záchranáře, mnozí volali a hledali své děti a rodiny, oheň byl všude kolem nás a do toho foukal stále horký vítr z ohnivé bouře.

 

Nikdy nezapomenu na tyto hrozné vzpomínky. Nikdy na ně nezapomenu.

 

2Nyní mne matka přiměla nést malou tašku s našimi dokumenty. Koš s našimi dvočátky zmizel a pak náhle zmizela i má starší sestra. Ačkoli se po ní maminka ihned poohlédla bylo to zbytečné. Poslední hodiny této noci jsme se šly skrýt do sklepení nemocnice, která byla obklopená pláčem a umírajícími lidmi. Druhý den ráno jsme hledali moji sestru i s dvojčátky ale bez úspěchu. Z domu ve kterém jsme žili zůstala jen hořící ruina. Do domu kde zůstala naše dvojčátka jsme nemohly. Vojáci nám řekli, že každý člověk uhořel a já už nikdy neviděl mé dvě malé sestřičky.

Totálně vyčerpaní, s opálenými vlasy, popáleninami a zraněními jsme šly na Loschwitzský most kde jsme našly hodné lidi, kteří nám dovolili se umýt, dali nám jídlo a nechali nás u nich přespat. Ale pouze na chvíli protože náhle začal druhý nálet (14 února) a dům byl příliš poškozen bombardováním, mé matce shořeli poslední osobní doklady. Zcela vyčerpaní jsme spěchali na most přes (řeku Labe) s mnoha dalšími bez domova, poté jsme našli další rodinu připravenou nám pomoci, protože nějakým zázrakem jejich domov přežil tuto hrůzu.

Při celé této tragédii jsem úplně zapomněl na mé 10 narozeniny. Ale další den mne maminka překvapila s klobásou kterou dostala od „Červeného kříže“. Toto byl můj dárek k narozeninám.

Další dny a týdny jsme hledaly mou starší sestru ale zbytečně. Napsali jsme naši novou adresu na poslední zeď z našeho zničeného domu. V půlce března jsme byli evakuováni do malé vesnice blízko Oschatz a 31 března jsme dostaly dopis od mé sestry. Byla živá!!! V ten katastrofický den kdy nás ztratila byla s ostatními ztracenými dětmi odvezena do blízké vesnice. Později našla naši adresu na zdi našeho bývalého domu a ze začátku dubna ji moje maminka přivedla do našeho nového domova.

Můžete si být jisti, že tento hrozný zážitek z té noci v Drážďanech vedl k pomateným snům, bezesným nocím a k psychickému narušení jam mě tak i zbývající části rodiny. O pár let později jsem přemýšlel nad příčinou politické souvislosti z té noci. Toto se stalo velmi důležité pro můj celý život a má další rozhodování.

 

Přeložil: Rudolf Adler

25 komentárov

 1. no a? je to strasne ale v kazdej vojne zomieraju civilisti, taky isty clanok ste tu mohli skopirovat od nejakeho brita ktory prezil bombardovanie Londyna nemeckou Luftwaffe kde zomrelo 35 000 ludi…

 2. je tu tento preto, lebo všade sú len príbehy úbohých židov, ktorí prežili koncentrák…avšak čo tí civilisti, ktorí prežili napríklad toto? tí si neprežili nič strašné?

 3. uplne suhlasim … kazdy ma svoju pravdu …. ano vojna akak kolvek je hnusna a zomieraju tam hlavne nevinny .. ale presne ako povedala darkerla .. teda napisala… vasde sa horekuje.. prikazdej spomienke na 2 sv. vojnu nad tym, ako a kolko zidov, ciganov a tak zomrelo .. malo kedy vidiet niekde clanok s toho opacneho uhlu pohladu …

 4. No bombardovanie Drážďan trvalo dva dni a zomrelo okolo 300 000 civilistov,no a Luftwaffe sa zamieravalo nie na civilné oblasti ale na továrne,treba si len spomenúť,či bolo treba rekonštruovať historické centrum Londýna,ale niektoré časti Drážďan nie sú doteraz zrevitalizované.Takže tak eye

 5. urbi to je jedno, bombardovanie drazdan bola politicka sracka, ale ten clanok hovori o konkretnom pripade civilistu, nerozvija politiku takze je jedno ci bombardovali namestie alebo fabriku, chcel som len poukazat na to ze ooo zas to bol nemecky obyvatel ktory trpel, nemecky vojak ktory bojoval, pritom slovania nemaju s germanmi nic spolocne, preco radsej nepisete ako trpeli ukrajinci za stalina na hlad, ste len cisto zaorientovany na tretiu risu, ste ako tazne kone ktore maju na ociach tie klapky aby sa mohli divat len rovno ,

 6. Keď sa tu objaví článok o Slovanoch ako trpeli,budem len spokojný.Ale pravda je,že ani o Slovanoch,ani o Germánoch sa nehovorí.Hovorí sa len o jednej skupine,ktorá je stále odškodňovaná,chránená zákonmi a pod.Stalo sa,že sa objavil článok o Nemcovi, tak sa stalo.Mohli sa Ukrajinci spojiť proti Boľševikom a netrpeli by,to už je na dlhšiu debatu.

 7. Sorry,to som sa pomýlil,to nepísal eye.Ja blbec:-(

 8. eye je zasrany nacionalista
  urcite je to chumaj od slovenskej ony pospolitosti ze

 9. Draždany …smutny pribeh…bolo to mesto bez strategickeho vyznamu v tej dobe ked ho bombardovali spojenci,dobre vedeli ze je plne utecencov..dodnes nikoho neodsudili….kde je spravodlivost?

 10. mathews: som clovek bojujuci za slobodu a za zivot na libertinskych principoch, vobec nie nacionalista

 11. a to su ake

 12. mathews, so svojim obmedzenym videnim sveta to asi nepochopis, co su libertinske principy. Ale ak chces skusit, tak tu mas nieco http://en.wikipedia.org/wiki/Libertarianism

 13. neviem po angl
  preloz zaklady aspon

 14. mathews, nie som prekladatel. Ale moznoze toto ti trochu pomoze, aj ked je to iba taky odvar. Skus http://cs.wikipedia.org/wiki/Libertarianismus alebo http://sk.wikipedia.org/wiki/Libertarianizmus

 15. ano ano konzervativci
  tzv neokonzervativci v USraeli
  a vies preco vobec vznikla tato hospodarska kriza?
  pretoze sa nespravil zasah do podnikov.
  robos maka za 1300 dolarov
  manazer za 130 000.a aj ked ich tam mali cez 30 tak sa vykony neodzrkadlovali na vysledkoch pri podavani danoveho
  nadelili si odmeny pozvali si hercov nech im robia spolocnost a ty rob a sekaj dobortu
  nie ja neobhajujem robosov su mi ukradnuty

 16. mathews, libertiani nie su ani konzervativci, ani neokonzervativci…

 17. velmi sa mi podoba ich politika ku statu a ekonomiky
  ako keby to napisal george bush-neokonzervativec

 18. mathews, porovnavat neocons s libertarianmi 🙂 fakt, radsej si poriadne problematiku nastuduj, inak posobis ako hlupak.

 19. porovnavat sa da vsetko ak sa nemylim
  mne to len pripada podobne.
  porovnat mozes aj hlupaka a mudreho

 20. Americane spalili v prach 3 mesta…Dresden,Nagasaki a Hirosima,takovou odpornost behem jednoho ci dvou dnu Wehrmacht nikde neudelal.A co se tyce holocaustu a domnelych 6 mil…americka agrese po roku 45 stala zivoty uz pres 8 mil lidi,coz je stridmy odhad..a ta agrese stale pokracuje ve jmenu demokracie…Jeste porad verite v zbrane hromadneho niceni v Iraku anebo jaderne zbrane v Iranu???Souhlasili jste s bombardovanim Sarajeva?Kolik valek vede Iran za poslednich 200 let??Proc si mohli teroristi zalozit svuj stat Kosovo?Nema nahodou americky kongres 70 procent Zidu?Jakym pravem sebral Izrael pudu Palesincum?Proc USA nebombarduje izrael jako Sarajevo,je to agresor…..polozte si tyto otazky a otevrete si oci

 21. mathews sorry ale ty si magor
  fany: neobhajujem americanov maju politiku takeho kapitalistickeho fasizmu 🙂

 22. eye: s teba by mali americky politici radost napisat o najzidovskejsom state, ze ma politiku kapitalistickeho fasizmu … heheh…..

 23. najzidovskejsi stat je podla mna izrael . cisto teoreticky -zid nemoze byt fasista?

 24. Ale veď aj Váš rečník na akcii za slobodu slova povedal že Izrael je fašistický štát. Všetci ste mu vtedy tlieskali a dokonca ste si prejav aj na stránke uložili….

 25. Nelituji obyvatel německých měst, že byli bombardováni. Svým dílem přispěli k rospoutání války a svým frenetickým potleskem nacistům umožnili zvěrstva která nemají obdoby v dějinách lidstva. Že jim také padaly bomby na hlavy si mohli sami. Alespoň se tak dozvěděli jaké to je, když němci dělají totéž jiným. Když odsouzení k smrti slyšeli rozsudek: Jménem německého lidu … tak v těchto chvílích bombardování německý lid dostal odplatu, za své chování.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: