Podľa akého metra sa prideľuje sociálna pomoc obyvateľom nášho štátu?

rom1vCigáňom v Starej Ľubovni vyhoreli ich búdy v osade. Snáď každý z nás zaregistroval v správach túto informáciu.  10 rodín, čo je cca 100 ľudí ostalo bez strechy nad hlavou. Aká bola,  taká bola, ale predsa len bola. No a keďže Slováci sú národ solidárny, spolupatričný a humánny, hneď po odvysielaní tejto správy začalo ich ľutovať a ich situáciu riešiť cele Slovensko. Dokonca jeden človek, zrejme šialenec, ktorého pohnútky sú pre mňa úplne nepochopiteľné, im ponúkol veľký rodinný dom a priľahlé pozemky. Avšak v správach sme mali možnosť vidieť rozvášnené cigánky ako nadávajú, že oni tam nepôjdu, že čo by tam robili. Aj Vám prebehol úsmev po tvári pri tom slove? Robili? Ale myslím, že najväčšiu radosť z ich nezáujmu majú obyvatelia tej dediny na západnom Slovensku, ktorí určite neveriaco lapali po dychu, keď si večer po ťažkom dni sadli k televízoru a tam videli, že možno budú mať nových susedov. Odpovedzme si úprimné, kto z nás by neostal v šoku, keby sa dozvedel, že niekoľko 10 cigáňov z osady sa má stať jeho susedmi. Ale humanistický zázrak sa nekonal a cigáni ostali bývať v dome kultúry, ktorý sa stal ich dočasným príbytkom. Pár dní na to sa správami mihla informácia, že dostanú nové unimobunky. A včera bol ten deň D. Dostali nie len unimobunky, ale aj drevo na kúrenie, každá rodina vrece zemiakov a nákup s potravín za 5000,-Sk. Poviem Vám pravdu, keby sa o mňa niekto takto staral asi mu ruky nohy bozkávam. Myslite, že aj oni? Nedajte sa oklamať svojimi pocitmi. Cigáni, ktorý sa vyjadrili na kameru veru ani okom nemihli, že vlastne dostali nejakú pomoc, ktorú im nik nebol povinný poskytnúť. Cigánky a cigáni tam vykrikovali ako ich štát okradol a oklamal, že oni chcú naspäť všetko čo mali. Jedna tam vykrikovala, že mala doma nakúpené mandarínky a ananásy a sme jej to dlžní, ďalšia sa rozčuľovala, že ten nákup určíte nebol za 5000,- a v unimobunke nemá kuchynskú linku, že ich chceme všetci ošklbať a posledný kričal ako on mal len zariadenie svojho „domu“ za 300 000,- a kto mu to nahradí. Aj Vám sa natíska otázka, kde asi nabral na také zariadenie?

Zdá sa Vám to smiešne? Ono to smiešne je, ale len na prvý pohľad. V tomto prípade sa úplne prejavil ich spôsob myslenia, ktorý im bol vštepovaný dlhé roky komunistickej vlády u nás, a ktorý v nich dodnes všetky naše sociálne vlády len utvrdzujú. Pocit, že my, majoritná pracujúca väčšina obyvateľov máme voči nim nejakú povinnosť starať sa o nich a poskytovať im životný luxus.

Veľmi zaujímavý by bol prieskum medzi občanmi, kto kedy v ich okolí prežil nejakú katastrofu a ako sa o neho štát postaral. Napríklad by som sa opýtala tej 20 ročnej mamičky, ktorá ako poslednú možnosť získania peňazí na operáciu, ktorá by zachránila život jej malému synčekovi, videla predaj svojich orgánov, aj keby to malo znamenať jej smrť. Prečo si ju štát nevšímal? Alebo mnohé matky, ktoré sa pretĺkajú životom aj so svojimi deťmi štýlom z ruky do úst, aj napriek tomu, že poctivo pracujú a starajú sa o svoje deti. Tieto ženy koľkokrát žijú v rôznych útulkoch, kde sa nie je také ľahké dostať a v konečnom dôsledku sú aj tak zväčša spravované rôznymi neziskovkami a štát sa o ne stará veľmi málo. Alebo chlapca, ktorý minulý rok prežil výbuch plynu, pri ktorom mu umrela sestrička a mama a ostal len on s otcom. Z ich domu ostali len ruiny a celý ich majetok sa zmenil na popol. Dostali aj oni čo len malú unimobunku? Kedy štát daroval čo i len tú malú unimobunku mladým ľuďom, ktorí sú donútení väčšinu svojich zárobkov dávať na drahé podnájmy a potom na prehnane predražené splátky hypoték.

Zdá sa Vám táto sociálna politika postavená na hlavu? Aj mne. Je pravda, že štát sa má postarať o tých, ktorí to sami nevedia. Hoci to slovo má je dosť diskutabilné ale dajme tomu, že má a musí. Ale prečo potom len niektorým? Prečo niektorí z nás musia vedieť prežiť nech sa deje, čo sa deje a druhí sa o to nikdy ani nepokúsia. Keby som mala tú možnosť veľmi rada by som položila predstaviteľom našej sociálnej vlády jedinú otázku. Podľa akého metra sa prideľuje sociálna pomoc obyvateľom nášho štátu?

20 komentárov

 1. prosím vás, kto verí tomu, že im tie chatrče (bože neviem najsť vhodnejší výraz na to polorozpadnuté niečo) zhoreli náhodou?
  a chcem podotknúť, že za komunistov im nič také vštepované nebolo, lebo za tých čias museli robiť, inak im brali prídavky na deti.
  proste si ľudia zvolili sociálnu politiku, tak tu ju majú. v plnej miere (z vlastných peňazí) to pociťujú. slováci si furt vedia kvalitne podrbať politickú situáciu a dejiny kvôli iným.
  aký meter? bohužiaľ tu už neide o jeden meter. ale aj to je už výsledkom želania “slovákov” vo voľbách. Pretože tu už neide o dobrú vôľu, ale o strašné machinácie s peniazmi národa pred našimi očami!!! ale ako dokázali zastrieť situáciu tak, aby to ľuďom nevadilo, neviem.

 2. Prečo je to tak? Lebo to jednoducho vyhovuje každej vláde a dokonca aj tým darmožráčom v Bruseli. Radšej dávajú peniaze na kvázi-rómske projekty, ako keby ich (rómov) mali pred oknami v Bruseli. Dokedy to tak bude? Kým si tie “matky” takisto neotvoria ústa, pokiaľ zákony nebudú platiť pre všetkých rovnako, kým nezrušia všelijaké sociálne dávky pre tých ktorí ich zneužívajú, kým si sociálne úrady nezačnú plniť Svoje povinnosti a nezačnú kontrolovať ako sa peniaze z daní používajú atď. Uvediem príklad. Moja mamka zomrela pred viac ako rokom na rakovinu, mala 53 rokov. Po chemoterapiach a ožarovaniach sa nemohla z postele pohnúť ani na WC, takže si viete predstaviť koľko starostlivosti poterbovala. Tie hieny zo sociálky došli až domov skontrolovať, či naozaj má nárok na invalidný dôchodok! Koľkých “invalidov” v osadách kontrolujú? Ľudia len mávnu rukou- veď ja nič nezmôžem. Omyl. Stačí príklad z Litvínova. Obyčajní ľudia povedali dosť a páni z ministerstiev sa začali budiť.

 3. to uni tak upratuju vypalia chalupu a sup do noveho ,lepsie by to bolo naopak 🙂

 4. Tu bude chyba v celej spoločnosti, ktorá je sociálna a humánna aj voči takým ktorí si to nezaslúžia. Naša spoločnosť by mala viac uplatňovať zákon prírody. V prírode, ak by sa lev alebo vlk rozhodili neloviť tak by zomreli. U nás by sa malo ísť podľa princípu kto nepracuje nech ani neje. Asociálnym, alkoholickým a narkomanským matkám a rodinám treba pobrať deti, umiestniť ich do ústavu kde by bolo aspoň trochu o ne postarané, parazitov treba eliminovať, zatvoriť do potravinovo sebestačného pracovného táboru- pod heslom práca šľachtí. Ak by si nedorobili potraviny, tak by pokapali od hladu a vyriešené, keď by pracovali na roly ,možno by sa potom aspoň nemnožili ako potkany. Čiastočný zákon prírody treba uplatniť v našej spoločnosti – takže buďme sociálni a solidárni voči tým ktorí si to zaslúžia, teda voči tím ktorý sa správajú sociálne a solidárne. Slovo sociálne – znamená spoločensky, snažiaci sa zlepšiť spoločenské pomery . Slovo solidárny- vzájomne sa podporujúci, družný, svorný. A pýtam sa , je väčšina Rómov z pohľadu celého Slovenska sociálna a solidárna ? Takže je potrebné opäť sa vrátiť čiastočne k zákonom prírody a zbaviť sa infekcie extrémneho humanizmu. A vlastne týmto pádom by sme boli aj ľudský , keďže problémovým občanom dáme možnosť prežiť. Mali by na výber buď nepracovať a umrieť alebo pracovať a prežiť. Zlodejstvo a kriminalita, je v rozpore zo sociálnom.

  Poznámka autora komentára
  Ja verím v zlatú strednú cestu !

 5. myslím si, že najhlavnejšší zákon prírody platí práve v našej spoločnosti. SILNEJŠÍ PREŽIJE
  hlavne burina, tu vyplieniť je dosť problém a zaberá životný priestor užitočnejšiemu….

 6. Nehodí sa to tu ale predsa Stastne a vesele vianoce hlavne biele 🙂 a stastny novy rok 🙂

 7. Ja som napísal- vrátiť sa čiastočne k zákonom prírody a zbaviť sa infekcie extrémneho humanizmu- kde plebs prekvitá. Je tam slovko čiastočne- ono tá zlatá stredná cesta je to taká idea zdravého sedliackeho rozumu. Ono dnes silnejší neprežije , prežívajú sebecké individualistické svine, ktoré niesu sociálne . Slovko čiastočne mám na mysli- buďme sociálny k tým správajúcim sa sociálne- k totálnym asociálom sa správajme antisociálne. V našej spoločnosti zväčša silnejší a schopnejší nedostanú priestor- čo v prírode dostanú. U nás dostávajú priestor , ľudia najme na základe známostí a peňazí.

  Dole uvádzam jeden s programových cieľov NSDAP

  20. Aby bolo každému schopnému a snaživému Nemcovi umožnené dosiahnuť vyššie vzdelanie, a tým tiež vedúce postavenie, musí sa štát postarať o dôkladné budovanie našej ľudovo-vzdelávacej sústavy. Učebné osnovy všetkých vzdelávacích zariadení je potrebné prispôsobiť potrebám praktického života. Pochopenie štátnej myšlienky je potrebné podporovať už od začiatku školskej výchovy (v občianskej výchove). Žiadame, aby bolo zvlášť nadaným deťom.

  Poznámka autora komentára
  Ja verím v zlatú strednú cestu !

 8. humanizmus je buducnost ludstva – s tou vasou NS ideologiou by sme sa akurat tak vsetci povrazdili – co sa vam nepaci na tom ze sa zachovali k romom ako ludia? to maju za hlupost niektorych ich rodicov trpiet aj ich deti ktore by mali ostat na ulici? tak niektori z nich neprejavili vdacnost – no a co? aj tak si novinari radi uverejnuju len tie najsokujucejsie zpravy – mozno aj niekto podakoval – len sa asi nezmestil do sprav

 9. človek: lenže ak si si nevšimol, tu sa humanizmus vlády prejavuje rozhadzovaním peňazí obyvateľov, ktorí pracujú a nie všetci s tým súhlasia.
  Dokonca som si všimla, že keď vidím na ulici bezdomovca, tak je biely. A vieš prečo? Lebo bielym ešte bytovky zadarmo stavať nikto nezačal. Toto je ten tvoj humanizmus, v ktorom tkvie naša budúcnosť?
  Tak to teda poriadne pracujme, nech sa cigáni majú lepšie…

 10. jo humanizmus je nasa buducnost … a pomali sa s nim prehumanizujeme k biede… ked uz aj tym ciganom pomahame…budem sa tvarit, ze som humanistka a chapem to ok…ale preco im pomahame na ukor inych? to nechapem… kazdy by mal mat pomoc len do vysky svojich zasluh … a to ze deti za to nemohli, ok toto je argument ktory ja uplne beriem, ale preco s tych deti nevychovavame plnohodnotnych obcanov, tym, ze vidia, ze ich rodicia dostanu vsetko len tak sa myslis naucia pracovat? o tom si dovolim mocne pochybovat … alebo ..cigan dostane 500korun ako motivacne ked mu dieta chodi do skoly .. to je podla teba normalne? teba kto motivuje? tebe by sa nehodilo 500 korun tiez? mne veru ano … nechcelo sa mi to preratavat na eura keby zase niekto zacal mudrovat ze uz mame euro

 11. ak sa nevie niekto o SEBA SAMEHO POSTARAT ako moze mat volebne pravo a starat sa tym padom o mna?

 12. to vase hulakanie o preziti je zabavne – nemam pocit ze by ste boli na pokraji zaniku – ak si tu adminka moze dovolit stracat cas s takymto nezmyselnym blogom, tak asi nemusi 24 hodin denne a 7 dni v tyzdni makat na jedlo, ma internet, ako aj vsetci co tu pisete, mate pracu alebo chodite do skoly – mate sa zle? mate pocit ze tu musite na niekoho utocit a zvalovat na niekoho svoje “nestastie”?
  keby ste sa nezoberali tymito kravinami a robili nieco uzitocne tak by ste sa mali este lepsie – nehovoriac o tom ze nackov nema nikto rad – len vam to do oci nepovedia – robite si sami trable.

 13. clovek: ja svoju pracu, celu, nie len tento blog nepovazujem vobez za zbitocnu a ani pracu mojich ludi … skor mi pride zbytocne toto tvoje neustale rypanie o nacistoch ….si s tym uz trapny …. ma nas rado kopec ludi, ale ty asi trpis nejakym kompexom ked stalena ans utocis a snazis sa nas a nasu pracu dehonestovat, ja osobne sa nemam az tak zle…viem si an seba a svoju rodinu zarobit a preto protestujem…ty keby si pracoval sam by si videl kolko z tvojej vyplaty by ti strhli…v podstate skoro polka toho co zyrobis ide na dane …. a to sa mi nepaci tomu ver …. my napriklad mame hypoteku … dlh voci banke 2 miliony, ktore budeme splacat do konca zivota a myslis, ze mne by sa nepacilo, keby mi niekto daroval byt alebo domcek? …… ale tebe skoda nieco vysvetlovat .. ked si nieco odzijes zmenis pohlad … nazor ktory tu propagujeme maju vsatci ludia … myslim dospeli …. v mojom okoli .. este som nikdy nepocula niekoho povedat ze by suhlasil s tym ako to je … tak uz vazne prestan utocit…prestavas ma bavit

 14. zase mas pravdu!!!to co odvadzame mesacne na daniach nestaci !!!davajme viac a budeme sa mat vsetci rovnako zle bezohladu na zasluhy,zamestnanost,odbornost a vedomosti,vsetkym vsetko rovnako vsetky peniaze systemu!!!!!iba on vie co je spravne a demokratickym sposobom nas to nauci!!!!!a cloveka uz to naucil

 15. to bolo pre cloveka toto

 16. uz len treba vymysliet ako im ukazat cestu za hranice slovenska !!!!!!!

 17. clovek: a kto tvrdi, ze tito ludia nepracuju? co si ty za debila ked tvrdis, ze musia makat 24h denne a 7 dni v tyzdni? Ty by si to zvladol? Zvladol by si vobec makat jednu hodinu tyzdenne? Asi tazko, ty si asi nejake romale co sa nahodou dostal na net

 18. Ja bývam v dedine kde je početná cigánska komunita. Samozrejme drvivá väčšina z nich nepracuje a vyciciava štát (teda aj nás). Ale na druhú stranu sú tam aj taký cigáni čo pracujú. Napr: jedna rodina ktorú poznám. Rodičia pracujú (obaja). Majú 4 deti. 1. chodí na základnú školu. 2. študuje ako automechanik 3.vyštudovaný kaderník 4. pracuje . A taká nie je iba jedna rodina. Takže sú medzi nimi aj normálny ľudia a nie je dobré hovoriť “ty si cigáň, ty si špina čo nemá na Slovensku čo robiť”. Niektorý sú fakt normálnejší ako biely.

 19. vierozvestec: o tom nik nepochybuje …. nie sme natolko slepe, aby sme tvrdili, ze vsetko je cierne alebo biele a v podstate som uz aj par krat pisala, ja beriem cigan ako formu spravania a nie farbu koze, viem, ze mnohy z nich dokazu veci, na ktore by som sa napriklad ja nikdy nezmohla …. napriklad ten chlapec Dalibor Karvay .. huslista … je mi dost jedno, ze je cigan aj tak sa mi paci, ze vie to co vie ….

 20. S ciganmi je ten problem, ze maju ine moralne hodnoty a zivotne naroky. Zakony, ktore Teba prinutia pracovat ich nie. Napadlo by niekoho z Vas “urobit” 10 deti, aby ste dostali vysoke prispevky na deti ? Bezny clovek takto proste nerozmysla, ale Oni ano. A v tom je problem, ze tie zakony sa postupne vyostruju, davky sa znizuju a v konecnom dosledku tym trpi kazdy, kto dajme tomu kratkodobo pride o pracu. A ma niekto predstavu, kolko sa rocne minie na socialne davky a ine prispevky pre romov ? Myslim, ze vlada ma velmi dobry dovod tieto cisla zatajovat, pretoze by sme asi penili, ak by sme tie cisla videli a predstavili si na ake ine uzitocnejsie projekty sa dali vyuzit. A este jedna poznamka. Niekto tu pisal, ze romovia sa mozno podakovali za unimobunky, ktore im dali ked im zhoreli ich chatrce, len sa to nezmestilo do sprav. O tom velmi pochybujem. Minule som cital jeden velmi dobry clanok, ktory pisala nejaka romka, ktora sa okrem ineho aktivne podiela na rieseni romskej otazky. Neviem presne ake mala zamestnanie, ale bola vzdelana, to bolo vidiet. Vlastne to bol nejaky rozhovor s nou. A Ta povedala, ze od romov sa nikdy nedockate podakovania. Proste to beru ako samozrejmost, ze im mame stale nieco davat a vobec si to nevazia. Ako typicky priklad mozem uviest romku, ktora sa na plne hrdlo rozkrikovala do kamery, ze ona nebude byvat v novych bytoch, ktore im postavili, pretoze maju pristup do bytov z jednej velkej chodby a ze je to ako v nemocnici ! Ak by Vam postavili uplne novy byt, tiez by ste sa stazovali na taku blbost ? Vy si mozete zobrat na cely zivot hypoteku a kupit si nejaky 30 rocny socialisticky byt, do ktoreho este vrazite dalsiu kopu penazi, aby ste ho dali ako tak dokopy. Romom sa vychadza v ustrety ovela viac ako zvysku obyvatelov a aj tak stale vykrikuju, ze este nemaju toto alebo hento. Je to az smutne, ako nezodpovedne k tomu vlada pristupuje. Stale sa hovori nieco o rieseni romskeh otazky, ale nic sa neriesi. Vlada zatajuje, kolko penazi nas stoja. Takisto statistiky ohladom ich kriminality. Ved ani nevieme, kolko ich vlastne na Slovensku zije. Oficialne je ich tusim okolo 100000, alebo tak nejako, ale neoficialne asi pol miliona. To je takmer 10% populacie !!! Kolko percent takejto populacie dokazeme ekonomicky utiahnut ? Donekonecna sa to predsa neda a kym Slovensko ako take pomaly vymiera, tak Oni sa mnozia nechutnym tempom. Ale politici to asi nevidia, ze kam to speje a ze je to casovana ekonomicka bomba. A nie len ekonomicka. Stat stale hospodari do minusu a myslim, ze nam k tomu dost pomahaju aj romovia. Ale uz sa radsej nebudem rozculovat, lebo este ma tu nikto hned oznaci za rasistu…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: