Kríza? Čo tak začať šetriť na správnych miestach?

hlavu horeUž sme tu veľa krát písali o sociálnej situácii na Slovensku. V dnešnej dobe stále rastúcej hospodárskej krízy je táto téma stále aktuálnejšia.

Aj keď pôvodne odhady nezamestnanosti a jej dopadu boli dnes už vieme, že viac ako optimistické a rady nezamestnaných sa rozširujú doteraz nepredstaviteľným tempom, stále sú v našej štátnej kase peniažky na flákačov, príživníkov a poslanecké vystrkovanie rožkov.

Šetrenie … hlavné heslo týchto dní sa tyká asi len nás obyčajných občanov, ktorí si musíme pomáhať a šetriť aj z toho čo nemáme.

Možno sa niekto zarazí, že som dala príživníkov a poslancov do jedného radu, ale podľa mňa v tomto sú si rovný. Rozhadzujú a užívajú si z peňazí, ktoré nie sú ich.

Koncom minulého týždňa sa zjavila správa, že aj napriek obrovskej kríze si naši parlamentný poslanci idú nakupovať nové notebooky, počítače, tlačiarne a plazmové televízory v hodnote 2,33 milióna eur (70,19 milióna korún). “Zámerom je postupná obmena výpočtovej a kancelárskej techniky pre potreby Kancelárie Národnej rady podľa nevyhnutnej potreby,“ zdôvodnila nákup vedúca oddelenia komunikácie s médiami a verejnosťou Národnej rady Elena Valovičová. To je šľachetné, ale nemyslím si, že tam majú takú zastaralú techniku, aby ju bolo treba meniť. Poslanci dostavajú notebooky na začiatku svojho funkčného obdobia, samozrejme nové. A tak nech teraz zdvihne ruku ten, kto má doma starší počítač a v najbližšej dobe sa k novému ani nedostane. Áno viem, technika ide rýchlo dopredu, ale zase čo takého poslanci na tých notebookoch robia? Surfujú na nete? Sem tam napíšu nejakú správu? Pokiaľ sa nevenujú bokovkám ako zložité grafické práce a programovanie, tak im tie ich notebooky ešte pár rokov veľmi dobre poslúžia.

Viete medzi koľkých nezamestnaných by sa mohli rozdeliť tieto peniaze v rámci takzvaných aktivačných prác? Že akých? Napríklad odhŕňanie snehu v zastrčených uličkách. Keďže naši cestári sú ako každý rok výborné pripravený.

No a potom príživníci, flákači, neprispôsobiví občania. Jedným slovom cigáni. A teraz nemyslím podľa farby pleti ale podľa správanie. Lebo ja osobne používam aj výraz biely cigáni a tí sú koľkokrát ešte horší ako tí čierny. Na týchto ľudí stále len doplácame. Mnohý z nás si možno do dôsledkov neuvedomujú aké peniaze to stojí náš rozpočet ročne a čo všetko by sa dalo s tými peniazmi spraviť. A hlavne dnes, keď sa pre niektorých ľudí mení finančná kríza na existenčnú. Nezamestnanosť na Slovensku naberá hrozivé rozmery. Každý deň sa na nás valia správy s každého regiónu Slovenska o prepúšťaní. Hromadné prepúšťanie sú slová, ktoré strašia zo spánku nejedného človeka. Ľudia robia čo môžu, aby uživili svoje rodiny, šetria, priťahujú už aj tak pritiahnuté kohútiky svojich výdavkov. Nezamestnanosť sa pomaly ale isto šplhá na hrozivých 10% a stále to nebude konečná cifra.

Radikálna doba si žiada radikálne riešenia. Viem, že to nie je až také jednoduché, ale mali by sa obmedziť mnohé výhody, ktoré majú niektoré skupiny obyvateľov na náš úkor. Jednoznačné by sa mali zredukovať tzv. motivačné príspevky na školné pre cigánske deti, za tú dobu už sa mohli naučiť chodiť do školy aj bez príspevku. Tak isto mnoho krát prednostná bezplatná zdravotná starostlivosť pre niekoho, kto nikdy neodviedol ani korunu svojou prácou. A tak by sme mohli pokračovať ďalej.

Vždy by sa našli v našej ekonomike takéto hluché diery, kde sa len hádžu peniaze a stále je ich tam málo.

Nechcem sa dožiť doby, keď budú stáť chlapi pri plote fabriky a čakať, či sa im dnes ujde práca ako to bolo naposledy v čase svetovej krízy. Alebo keď deti budú predávať po uliciach čo nájdu, len aby si vyžobrali na jedlo. Sociálna pomoc je krásna vec, ale mala by sa poskytovať rozumne a spravodlivo medzi tých, ktory si to zaslúžia.

10 komentárov

 1. Nad týmto článkom sa nedá iné ako plakať, že dnes existujú tak zadubení ľudia, čo také niečo napíšu.
  Priamo tu na webe vám niekoľko x odznelo, že 10% nezamestnanosť je stav kedy v takej krajine ako je Slovensko padá ďalší rozvoj ekonomiky, lebo je nemožný.
  Mali ste tu uvedený krásny príklad – vzorku národa – teda Vašu triedu – obvykle cca 30 ľudí.
  10% sú traja, z čoho minimálne 1 až 2 pracujú na čierno, teda sú tiež vedení ako nezamestnaní.
  Takže Vám ostávajú 1 až 2 najväčší flákači z Vašej 30 člennej triedy. To sú ľudia ktorí:
  1. nechcú robiť
  2. nebudú robiť
  3. nie je dobré ich zamestnať, lebo Vám urobia viac škody ako úžitku, teda na nich 2x prerobíte, raz na tom čo im zaplatíte a raz na škode ktorú Vám vyrobia.
  Okrem toho si treba trochu overovať fakty, kým niečo napíšem. OK to sa pistateľka len sekla, rešpektujem.
  Ďalšia vec, keď si nemyslíš, že majú zastaralú techniku, tak sa choď pozrieť. Majú žalostnú. Ale to je jedno. Kľudne na nej môžu robiť, keď iní štátni zamestnanci majú vybavenie až na zaplakanie.
  Fakt mi to je jedno.
  Ak by to všetko aj bola pravda, tak okrem tých 1-2 hlupáčikov z triedy vyrábame aj na chorých, deti, ženy na materskej……….
  Kde sú moje dane, nejakých 70 čo do konca marca musím zaplatiť. Kde je sociálka nejakých 5.5/mesiac.
  A čo keď sa mi nepáči, tak sa zariadim inak.
  Nech už to ide kamkoľvek, s množtvom využitia besúhlasím, tým hlupáčikom, ženám, deťom……. to dám celkom rád ale ,,pronárodní,, mamľasi čo tieto prašule tiež vyvužívali vraj jasle, škôlku, tri stupne škôl, podpora v nezamestnanosti …….. a teraz už pár smiešnych rôčkov robia a idú sa pokakať z reality mi už fakt začínajú liezť na nervy.

 2. aha tak tvoje riešenie je držme hubu a tvárme sa, že je všetko ok? :D:D

 3. Dark, zas si robme srandu však. Čo tak sa zamyslieť nad pointou oponentovho príspevku?
  Čítaj tu demagogické Vami prezentované veci a počítaj so mnou.
  Teda nezamestnanosť je pod 10%. Koľko presne? Súhlasme.
  V čase keď bola cca 7.5 % ste sa viacerí (nezovšeobecňujem) vyjadrili a aj sa stále vyjadrujete o neomylnej pravde, že rómovia sú všetci nezamestnaní a ako vždy výnimka potvrdzuje pravidlo.
  Súhlasme.
  Tiež ste sa neomylne bavili o % rómskeho obyvateľstva na SVK. Už aj Vami označované za židoboľševické manipulačné zdroje priznávajú cca 6%.
  Niektoré zaručené Vaše vyjadrenia ešte vyššie. Najvtipnejšie vyjadrenia ako nás už rómska populácia prevýšila – extrémy opomeňme a súhlasme.
  Už tu máme prvú rovnicu – každý róm nezamestnaný – % hops. Čosi prestáva sedieť ?
  A ideme ďalej sme tu ešte my – bieli cigáni – antifašisti, feťáci, emo, afa a iné duševné choroby, zapĺňame stanice……. dredy, číra, všy, nezamestnaní povaľači – nás je asi koľko %? Tvojich kamarátov katastrofické scenáre koľko dáš – min 1% – už potrebuješ nutne znižovať 8)
  A poďme ďalej – nezamestnaní pracháči – mafiáni, vydierači, podvodníci, pasáci, kšeftári – už musíš riadne škrtiť – dáme 0.5%? Radšej uber.
  A načierno pracujúci? Už si netrúfam nič navrhnúť.
  Koľko % si napočítala?
  A teraz ! – ďalšie masy nezamestnaných slušných ľudí
  nepatriace k žiadnej predchádzajúcej skupine príživnikov. Všetci tí slušní, podstiví ľudia s ktorými sa naše Slovensko blíži k stršidelným 10%…………………
  Mi povedz že som vymletý idiot a neviem počítať 2+2.
  Toto nie je demagógia? A to bol len jeden príklad
  vpodstatne neškodný.
  Prečo sa nemáme obávať takýchto ľudí a toho k čomu by mohla ďalej pokračovať takáto plytká populistická demagógia?

 4. tak jemu je to jedno lebo asi sedi niekde na urade a prdka do stolicky a hrajka sa na pocitaci a mudruje ,rukami isto nerobi tak preco by ho to jebalo nie

 5. Bastardík ja som stavbár.
  A aj tí úradníci, ktorých tak podceňuješ, pracujú rukami. Do kláves sa tiež ťuká prstami.
  Váš problém drvivej väčšiny je presne ten, že sa montujete do všetkého o čom nemáte ani páru, do každého, koho ani len nepoznáte. Máte potrebu stále niekoho kritizovať, zhadzovať, podceňovať.
  V kuse a navyše plytko demagogicky, až zákerne podrazácky len nadávať, osočovať. Že ako by bolo keby bolo a ako bolo vtedy dobre. Lebo aj dnes sa nájdu takí, čo by najradšej prišli ako slepé kura k práci, cudziemu majetku a autu len tak, ako kedysi za fúzkatého.
  A vymletí náckovia čo mali predsa aspoň kus rozumu Vám k tomu pekne spievali v časoch podstatne vyššej nezamestnanosti:
  Ty vole bastard, všetko je na hovno, za totalitného národného socíku v Nemecku, to by sa nám žilo……..
  So starými časmi choďte sa vypchať
  Nechajte si kecy na naše hlavy
  Tak radšej makajte, nenechajte sa vysmiať…….

 6. antifa: co som napisala som si overila, keby doslo na to, to tvrdenie, ze poslanci maju zastaralu techniku … srandista… robim v IT biznise a tak viem ako rychlo tato technika zastara ale menit NB kazde 4 roky … a hlavne keby menit, ze by tie stare posunuli napriklad na urady, kde maju 10 rocne PC alebo do skol … no cert ho ber… ale oni si po skonceni funkcneho obdobia tie veci nechavaju .. to je verejne znama vec tak neviem o com tocis ….
  ako ty vies kolko rokov pracujeme? Budes asi prekvapeny ale robim napriklad ja osobne cez 10 rokov, ci uz popri skole alebo naplno .. a aj keby som robila hned tyzden .. mam pravo na to, aby ma sralo ze doplacam na niekoho, kto nikdy neprelozil a ani neprelozi krizom slamy, a nehnevaj sa ale porovnavat cigana co je od narodenia na invalidnom a okrem kradnutia nic nerobil a ani nikdy robit nebude s zenou na meterskej dovolenke alebo s dietatom v skole … to povazujem za vrchol blbosti, a to ze zariadim sa inak .. nie vsetci mozeme mat zivnost a robit ako zivnostnici, keby na to doslo

 7. Admin na malé skutočne nepodstatné nedorozumenia, čo je Tvoj problém si len napísala to isté čo ja a podstate si sa opäť šikovne vyhla.
  A už sa spamätaj a nebavkaj sa, nepoznáme sa len nejaký ten piatok, takže prekvapený nebudem, že pracuješ nejaký ten rôčik. Cmuk.

 8. jojo zas mas raz pravdu za narodneho sociku by si bol fakt stavbar aj s kamosmi 🙂

 9. antifa: sa pozname? no zaujimave a ktory ze si?

 10. nepametas sa, ti kozoval garaz predsa 😀

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: