13 krokov k životu v slobode – Mary Ann Wutzke

hlavu horeMôj manžel a ja žijeme v púšti a krajine Arizony od roku 1988. Nevlastníme žiaden dom a celý náš majetok sa vojde do dodávky Volkswagen rok výroby 1967. Naším kľúčom k slobode a šťastiu je jednoduchosť. Považujeme sa za lovcov a zberačov moderného sveta.

Podriaďujeme sa jazvám prežitia a túlame sa v oblastiach, ktoré by rozodrali kožu z holých nôh a rúk mestských, ekologických, moderne vybavených turistov v kaki šortkách, putujúcich po udržiavaných trasách cez „divočinu“. Získali sme skúsenosti v stavaní, použiteľnosti a praktickosti (a občas i nepraktickosti) primitívnych nástrojov na prežitie, ako je luk, pasce a úkryty z krovia.

Vyvinuli sme originálne, unikátne a účinné spôsoby získavania a spracovania potravy zbierajúc a experimentujúc s tým, čo príroda poskytuje. Prekračujúc hranice predsudkov voči jedlu, pravidelne si pochutnávame na takých lahôdkach, ako je medvedia pečienka a konzervovaný kaktus, zajac s meskitovým dressingom a modrými pavúkmi. Tešili sme sa s opekaného bobra a opuncií s tuniakom v čokoláde ako dezert. Konzumovali sme takmer každé zviera, ktoré pláva. Lieta, behá, plazí sa a nie je zakázané ho v Arizone loviť. Starý prešibanec, pán Kojot, je jediným tvorom, ktorý voči nám vykonal gastronomickú pomstu – čo bol zážitok, ktorý nechceme opakovať. Okrem prípravy jedla sa radi venujeme spracovávaniu kožušín, od losích koží odhodených počas loveckej sezóny, až po krysy, z ktorých vyrábame hlúpe bábky.

Žijeme na čerstvom vzduchu. Varíme, jeme, kúpeme sa a spíme mimo stien, ktoré oslepujú a obmedzujú. To nám umožnilo poznať zvieratá, hmyz, rastliny, atmosféru a oblohu tak, ako to pozná len málokto. Srdcom učiteľka, rada zdieľam svoje vedomosti a skúsenosti s inými, ktorí majú podobné záujmy. Mojou nádejou je pomáhať im postupovať, aby mohli činiť svoje vlastné knihy namiesto opakovania mojich. Počas posledných deviatich rokov som preto zaznamenávala mnoho z našich pozorovaní, skúseností, dobrodružstiev, nezdarov, myšlienok, experimentov, receptov, úspechov a zlyhaní vo forme denníkov, fotografií, kresieb a zbierok.

Je obtiažne si predstaviť, ako veľa sme sa za posledných desať rokov naučili. Zdá sa mi, akoby sme to, čo poznáme, poznali  vždy. Až keď sa pozriem do svojho prvého denníka, červenám sa, zabávajúc sa na našej nevedomosti. No vzdelávanie nikdy nekončí. Každý deň predstavuje novú skladačku či objav, takže sa domnievame, že sme zachytili len záblesky dokonalých krutostí, komplexností a vrtkavosti Matky Prírody.

Aby ste mohli získať svoju vlastnú verziu slobody a šťastia, zvážte nasledujúce návrhy na zjednodušenie svojho života.

1. Zahoďte, rozdajte, predajte všetko, čo nie je užitočné, všetko, čo má len sentimentálnu (my to voláme sentimentálnu) hodnotu, ako sú rôzne taľafatky, suveníry a tak milované nazvite to ako chcete. Zbavte sa všetkého, čo „by sa jedného dňa mohlo hodiť“, ako sú kusy dreva, kovu, odpad, staré náhradné diely, nefunkčné vybavenie, nedokončené projekty, všetky nepotrebné knihy, oblečenie, hrnce, panvice a nábytok.

2. Nekupujte nič, čo si nemôžete dovoliť. Neberte pôžičky, zbavte sa kreditných kariet, zrušte bankové účty a na finančné transakcie používajte iba hotovosť alebo peňažné príkazy.

3. Nechovajte zvieratá, len vás zväzujú a sú vyžadujú si financovanie. Ak však nejaké zviera musíte mať, chovajte užitočné zvieratá – leňošiaci domáci miláčikovia patria do hrnca.

4. Nevlastnite vozidlo, ktoré bolo zámerne navrhnuté tak, aby ho bolo nemožné udržiavať či opraviť. Nevlastnite žiadnu techniku, ktorá je múdrejšia než vy.

5. Zbavte sa hračiek, ktoré nepoužívate tak často, ako by ste mali. Zamávajte na rozlúčku motocyklu, ktorým jazdíte zriedka, či fitnes prístroju, ktorý vám nahrádza prekážku na ceste ku gauču. Aj keď by ste skutočne nejaký používali – stane sa zbytočným, pretože cvičenie je prirodzeným výsledkom hôr, údolí, snehu, otvorených priestranstiev, stromov a detí. Predajte pojazdný dom a luxusný karavan, ktorý používate 2 týždne v roku – skúste stan, kanoe či čln a vyhnite sa táboriskám.

6. Zmenšite svoj životný priestor. Môžete premrhať celý život plánovaním, budovaním, čistením, opravou a pristavovaním k domu. To vás nielen vystavuje obťažovaniu zo strany vlády, ale taktiež obmedzuje vašu mobilitu. Venujte čas a úsilie vašim deťom, partnerovi, krajine, lovu a rybolovu, jazde na koni alebo čomukoľvek, čo vás teší.

7. Nik nemôže poprieť, že deti život komplikujú, ale väčšina ľudí bez nich nemôže byť, takže vás nebudem nahovárať, aby ste deti nemali. Ak ste však mladí, nesnažte sa hneď stať rodičom. Ak však máte deti, načúvajte im a pozorujte ich. Majú plno informácií o tom, kde je starká najšteklivejšia a sú „jednoducho“ múdre. Povedia vám: piknik v lese je oveľa lepší než fantastická večera v reštaurácii. Koláčiky z piesku sú zaujímavejšie než štatistiky. Čas je cennejší ako peniaze. Prehadzovanie si vajíčka navzájom je oveľa zábavnejšie, ak je to vajíčko skazené. Život je neustále objavovanie. Chodníky sú pre nasledovateľov a konformistov. Po zadku sa šmýka. Včely prebodávajú balóny. A jeden veľký čierny chrobák v ruke je hoden 20 televíznych dokumentov o hmyze.

8. Nepracujte na plný úväzok. Ak momentálne máte dobre platenú prácu, po zjednodušení svojho života a zredukovania vašich výdajov na minimum minima, možno budete chcieť rok-dva pracovať, šetriac každý halier, a potom odísť. Keď budete potrebovať peniaze, vyrábajte veci na predaj či výmenu; nájdite si voľnú brigádu či sezónnu prácu. Ak vykonávate úkolovú prácu, snažte sa, aby sa dala vykonávať jednoducho. Ak po troch mesiacoch máte dostatok peňazí k tomu, aby ste vydržali po zvyšok roka, na inú prácu nehľaďte. Je čas sa hrať.

9. Prestaňte sa snažiť fungovať v rámci Systému. Nesnažte sa podnikať, pokiaľ to nie je niečo veľmi malé, nevyžadujúce si vládnu intervenciu (čo je dnes takmer nemožné). Deti vzdelávajte doma. Nevstupujte do odborov. Nepracujte pre vládu, neprijímajte žiadne peniaze od vlády a nepodieľajte sa na žiadnych vládnych programoch. Keď začnete hrať ich hru, musíte hrať podľa ich pravidiel, ktoré sú všetko možné, len nie jednoduché. Ak si myslíte, že vstupom do partnerstva s vládou niečo získate, opýtajte sa nejakého poľovníka, čo získa zviera, ktoré sa chytí na návnadu. Konajúc proti svojmu svedomiu je taktiež komplikované. Vláda získava peniaze skrze legalizované vydieranie. Ale, pokiaľ nedovolíte, aby vaše hodnoty určovala vláda, pravdepodobne stále žijete podľa staromódneho pravidla, že kradnúť sa nemá. Preto sa nenechajte ovládnuť lakomstvom, že je OK olúpiť vášho suseda len preto, že ho vláda drží nakrátko.

10. Vyhýbajte sa hodinám, rádiám, telefónom a obzvlášť televízii, ako moru.

11. Nikdy nezabúdajte na svoju vlastnú smrteľnosť. Takto bude pre vás drahocenná každá minúta. Budete pociťovať nutnosť prežitia každého momentu naplno, tešiac sa s rodinou namiesto hašterenia sa, a vykonávať to, čo chcete práve teraz, nie v nejakom neurčitom čase v hmlistej budúcnosti. Vaše hodnoty sa zmenia a pretvoria vás z usedavého majiteľa – pozorovateľa na aktívneho vykonávateľa.

12. Zosobášte sa so svojím najlepším priateľom/priateľkou.

13. Prestaňte sa pokúšať byť predstavou úspechu niekoho iného.

Ak väčšina z toho pre vás vyznieva bolestne, potom ste sa ešte nevyrovnali s faktom, že nie vy vlastníte veci, veci vlastnia vás. Toho dôkazom je tá bolesť. Ak však objavíte, o koľko viac voľného času máte, ako ste odpočinutejší, ako viac zábavy prežívate, ako ste šťastnejší, ako sympatickejší ste…zoznam pokračuje ďalej…náhle vám napadne, že ste si to dostatočne nezjednodušili. Máme menej, než každý, koho poznáme, no moje netere a synovcovi nám nedávajú vianočné darčeky, pretože „je ťažké kúpiť niečo pre toho, kto má všetko“. Neviem, či si uvedomujú hĺbku svojich vlastných slov, ale ako náhle sa tak stane, budete sa chichotať s potešením celou cestou k odpadu a …SLOBODE!

 

Zdroj: Backwood Home Magazine, #76,  www.backwoodshome.com

Translation © 2008 Freeman

9 komentárov

 1. Zaujímavé, avšak nezávislý život je vhodnejší skôr pre dav ako pre aktivistov… pre človeka z davu je to skvelé, nakoľko sa oslobodí od brainwashu, avšak ak sa všetci aktivisti izolujú od spoločnosti, nebude mať kto hájiť záujmy našich ľudí a šíriť našu ideu.
  Párdňové výlety v prírode nám však v každom prípade môžu byť lenn osožné 🙂

 2. mne to smrdi hipisakmi pfuj ,si myslim ze sa da zit celkom nekonzumne aj bez toho abych vsetko vyhodil,zraval vevericky a spal s havedou kdesi v lese mame rok 2009 a ludia by mali byt kultivovany a niespatky na stromi a do jaskyn to je len krok spat

 3. ako zit tak stale to si predstavit neviem..ale tak na tyzden dva do roka vypadnut uplne mimo civilizacie to nemusi byt na zahodenie… uplny relax bez telefonu, internetu …

 4. Presne – tá pointa sedí.
  Nemusíme súhlasiť s detailmi.
  A keď som Vám to hovoril, že ako sa máme dobre a že to ani nepotrebujeme a že som ochotný žiť aj s oveľa menej ako mám teraz, a že za čo všetko som vďačný, tak ste mi len nadávali a nadávali ……

 5. Ich nazor na zvierata az zas tak nezastavam.

 6. ale veď toto tu už bolo a hovorilo sa im hippies.a dnes sa im hovorí bezdomovci.mary ann nepíše nič o tom koľko majú s manželom detí a ako ich vychovávajú.oni totiž prešli k súčasnému spôsobu života až potom ako zažili ten konzumný.aký vzťah k životu,k majetku a k spoločnosti by mali deti narodené už v divočine?čo ich vzdelanie?nie som si istý čo tu tento článok vlastne robí.takých mary ann môžete na luníku IX nájsť až až…

 7. iste. autorka s manzelom zrejme bude patrit medzi post-hippie generaciu ci kulturu. Co nic nemeni na tom, ze je to moznost, ako nebyt sucastou materialistickeho, konzumneho, obmedzujuceho a zvazujuceho sveta.
  A co tu tento clanok robi? nuz, mam dojem, ze na Hlavu Hore sa uverejnuju hlavne zaujimave clanky pre citatelov. Preto je i tento tuna…a sudiac podla toho, ze ta primal reagovat, je tu publikovany vhodne.

 8. ok.a čo teda výchova detí v divočine?

 9. …odkedy sa nackovia zaujimaju o hippie zivot v divocine? zahodit bomber+bejzbalku, no fuj!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: