Prezidentskí kandidáti nevelebia vojnový štát – Radových komunistov neodsudzujú

21.3.2008 si znovu po 5 rokoch budeme voliť prezidenta. Je len na nás, koho si zvolíme. Ťažko dávať nejaký návod, koho voliť a kto by bol lepším prezidentom, keďže ani od jedného z kandidátov nemôžeme očakávať nejaké prevratné zmeny, ale názor má každý. Možno niečo napovedia aj odpovede na 2 otázky, ktoré všetkým kandidátom položil Spravodajsky server Aktualne.sk

– Pri zvážení všetkých aspektov existencie vojnovej Slovenskej republiky v rokoch 1939 až 1945, prevažujú podľa Vás negatíva alebo pozitíva?

– Považujete komunistickú stranu na Slovenska počas jej pôsobenia v rokoch 1948 až 1989 za zločineckú organizáciu? 

hlavu horeIvan Gašparovič – súčasný prezident, podporujú ho Smer-SD a SNS

– Slovenský štát v tom čase mal svoje opodstatnenie, no zlyhal režim, ktorý ho predstavoval. 

– Zločincami boli tí, ktorí organizovali porušovanie občianskych práv a slobôd a vytvorili štátny režim, ktorý sa neštítil aj vraždiť.

10443506-iveta-radicova1Iveta Radičová – opozičná kandidátka, podporujú ju SDKÚ-DS, SMK a KDH

– Fašizmus a vojnový štát nemôžem hodnotiť pozitívne, okrem pre Slovensko významného vzoprenia sa totalitarizmu v Slovenskom národnom povstaní. 

– I keď komunistická strana nebola odsúdená ako zločinecká, faktom zostáva, že politické procesy v 50-tych rokoch boli zločinecké a normalizácia v 70-tych rokoch amorálna. V roku 1996 Národná rada SR prijala zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému. Na utrpenie a obete tisícov občanov nesmieme zabudnúť.

10489777-zuzana-martinakova1Zuzana Martináková – predsedníčka Slobodného fóra

– Ako uvádzate v otázke, aj toto obdobie malo svoje pozitíva aj negatíva, avšak nad všetko kladiem jeden principiálny fakt. Prihlásili sme sa a spolupracovali s fašistickým režimom, ktorý je zodpovedný za tie najstrašnejšie udalosti v dejinách ľudstva. Toto Všetky ostatné aspekty tohto obdobia považujem až za druhotné. V tomto prípade určite neplatí “účel svätí prostriedky”.

– Komunistickú stranu a jej čelných predstaviteľov áno. Rozhodne sa tak nepozerám na radových členov komunistickej strany, bežných ľudí, ktorí sa stali členmi z rôznych dôvodov a za rôznych okolností. Vraždenie v 50. rokoch a následné ukrajovanie zo slobody všetkých ľudí až do špiku kosti, považujem za veľmi vážne zločiny. Komunistická strana len na Slovensku zničila životy miliónom ľudí, státisícom rodín a niektoré jej symptómy cítime dodnes. Vyrovnať sa s týmto obdobím a vymazať to negatívne, čo zostalo v mysliach ľudí, potrvá ešte generáciu či dve.

10385074-frantisek-miklosko2František Mikloško – poslanec NR SR, kandidát Konzervatívnych demokratov Slovenska

– Slovenskú republiku v rokoch 1939 až 1945 zvlášť zaťažuje riešenie židovskej otázky a spojenectvo s Hitlerom. Slovenská republika mala aj svoje pozitíva, ale v kontexte povedaného je nenáležité ich dávať do pomeru. 

– Komunistická strana v Československu v rokoch 1948 – 1989 bola totalitnou stranou, ktorá bola zvlášť v rokoch 1948 – 1968 zločinecká.

10458805-milan-melnik-kandidat-hzds1Milan Melník – podporuje ho ĽS-HZDS

– Položili ste veľmi presnú otázku, na ktorú je možno exaktne odpovedať – prevažujú negatíva. 

– Považujem mnohých bývalých členov tej strany za slušných ľudí, princípy samotné, na ktorých strana fungovala a najmä, ktoré zneužívali na upevňovanie svojej vlastnej moci jej predstavitelia však považujem za nemorálne a v istom období napríklad 50. tých rokov aj neľudské. Netrúfam si tvrdiť, že išlo o zločineckú organizáciu, súhlasím však s tým, že by jej bývalí členovia dnes už nemali byť vo verejnom živote.

10494097-prezidentsky-kandidat-kss-milan-sidor1Milan Sidor – kandidát KSS

– Som presvedčený, že Slovenské národné povstanie, ku ktorého odkazu sa hlásim, je jednoznačnou odpoveďou na vašu otázku. Ľudia, ktorí sa vtedy postavili proti klérofašistickému režimu, postavili sa nie proti slovenskosti ani proti kresťanstvu: postavili sa proti neľudskej orientácii fašizmu a nacizmu, ktorých spojencom a vazalom sa vtedajšia Slovenská republika stala. Tí, ktorí sa vtedy zapojili do odboja, tie desaťtisíce ľudí rôznych vrstiev a orientácií, tí ľudia určite zvážili všetky aspekty existencie štátu, ktorého boli občanmi. Mnohí v boji proti režimu položili životy. V žiadnom prípade nespochybňujem ich voľbu a rozhodnutie.

– Keby sa po každom politickom zápase malo postupovať tak ako u nás a víťazi by mali i naďalej označovať porazených a ich organizácie za kacírske , či dokonca zločinecké, neviedlo by to k ničomu dobrému. Som presvedčený, že väčšina reálne zmýšľajúcich ľudí pozná aj iné, historicky objektívne, podstatne humánnejšie a spravodlivejšie riešenia. Na definitívne súdy treba podstatne väčší časový odstup. KSS už dávno pred rokom 1948 bojovala za práva pracujúcich, ako historicky prvá politická strana pripravila Plán industrializácie Slovenska i protifašistického zápasu a v týchto obdobiach prišla o desaťtisíce svojich najlepších členov. Mimochodom ako dnes máme hodnotiť také postavy ako V. Clementis, L. Novomestský a osobitne G. Husák ? Kedy ich mladým ľuďom približovať ako hrdinov a kedy zase ináč? Ako zrejme uznáte, život je podstatne zložitejší a preto sa v ňom nemožno hrať na jediného historického arbitra. Dejiny poznajú prípady, keď sa definitívne hodnotenia niektorých relevantných udalostí uskutočňujú s odstupom sto i viac rokov. Pri definitívnej odpovedi na túto otázku by som sa preto na rozdiel od mojich niekdajších priateľov P. Weisa, P. Kanisa a J. Migaša, ktorí tento zákon podpísali pod nátlakom, neponáhľal a nechal si vyššie spomínaný historický odstup.

10366011-dagmar-bollova1Dagmar Bollová – bývalá poslankyňa za KSS

– Slovenská historiografia nehodnotí jednoznačne dané obdobie, čo ani mne nedáva právo odpovedať na otázku. 

– Naznačujete, že tisíce občanov SR staršej a strednej generácie, ktorí boli členmi KS, sú potenciálni zločinci? To je prinajmenej zvrátený názor. NATO je podľa Vás zločinecká organizácia? Ak áno, všetci jej členovia sú zločinci? S tým, samozrejme, nesúhlasím.

Zdroj: Aktualne.sk

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: