1984 – 25 rokov po

1984 - hlavu horeKniha 1984, jej dej a myšlienka je zrejme väčšine z nás známa. Jedná sa o antiutopický román, v ktorom je opísaný hororový scenár sveta, kde život ľudí nie je riadený zdravým rozumom, ale záujmami úzkej skupiny vyvolených. V dobe svojho vydania to bola desivá predstava budúcnosti, o ktorej sa predpokladalo, že sa jedná len o fikciu. V škole nás učili, že tento scenár sa čiastočne naplnil za čias komunizmu a dnes je našťastie všetko opäť skvelé a my sme slobodní a vládneme si sami. Aká je však realita? Sme zotročení a náš svet je stelesnením toho, pred čím nás George Orwell varoval… proroctvo sa naplnilo do bodky. Všetky princípy zla, ktoré vládli vo fiktívnom svete vládnu aj v dnešnom systéme. V orwellovom diele systém na udržanie poslušnosti uplatňuje voči svojim občanom brutálne totalitné praktiky, ktoré uplatňuje aj dnešný systém proti nám.

Vaporizácia – hlavnou témou románu je manipulácia. Systém k umlčaniu a vymazaniu nepohodlných názorov či faktov používa aj likvidáciu historických dôkazov a vyrábanie falošných. Môže nechať zlikvidovať človeka a zmeniť všetky záznamy o jeho živote a minulosti. Zničiť všetky zmienky o jeho existencii aj o samotnej vaporizácii.
Toto sa dnes reálne deje!!! Tajné väznice CIA a Mossadu v Poľsku a Rumunsku sú toho explicitným dôkazom

Doublethink – na kontrolu myslenia ľudí systém využíva aj doublethink – schopnosť držať pohromade dve protikladné informácie a zároveň obidvom veriť. Neustálym opakovaním želaných tvrdení ľudí prinúti uveriť lži.
Dnes nám robia to isté. Demokracia, ktorá trestá ľudí za názory a likviduje opozíciu, alebo napríklad známe protirečiace si heslo: „Každý je iný, všetci sú si rovní“ sú vyjadrením zločinu nanucovaním doublethinku, ktorý systém pácha na svojich občanoch.

Newspeak – od občana sa vyžaduje, aby sa úprimne radoval z politiky Strany a nenávidel jej nepriateľov a zároveň o ničom nepremýšľal. Jedným z nástrojov je ideologickým oddelením umelo vytváraný jazyk, ktorý má za cieľ znemožniť vyjadrenie závadných myšlienok, možnosť vyjadrenia sa o systéme len pozitívne zafarbenými výrazmi a možnosť označiť nepriateľov systému len hanlivými prívlastkami.
V tejto oblasti sme dielo 1984 už dávno dostihli. V médiách vládne „politicky korektný“ slovník, ktorý zrejme všetci poznáme. Sú v ňom použité výrazy, šité na mieru systému. Uplatňuje sa tu aj doublethink, rozpor medzi vnímaním reality a jej opisom. Domáca mládež s kladným vzťahom k svojej vlasti a svojmu pôvodu je nazývaná extrémistami, neonacistami, rasitami… samozrejme s príslušnou negatívnou reklamou s obrázkami holokaustu či futbalových chuligánov. Nebieli kriminálnici, budiaci nepríjemný pocit neprirodzenosti svojim vzhľadom, nehovoriac o neprístojnom správaní sú zas označovaní samými kladne znejúcimi prívlastkami. Takisto názvy štátnych zriadení zodpovedajú newspeaku. Láskyplne vyslovené slovo demokracia zaberie viac než s odporom vyslovený názov fašizmus, či nacizmus.

Ideozločin – v systéme nemusíte zločin spáchať skutkom, stačí myšlienka. Ideozločinom sa rozumie akýkoľvek názor proti Strane, ktorý niekto vysloví alebo si ho len bude myslieť. Strana sa snaží zamedziť vznik záporných názorov na ňu vymývaním mozgov.
Dnes situácia ešte nedospela do štádia možnosti kontrolovania myšlienok, čo sa však môže zmeniť zavedením čipov. Vyjadrenie názoru nesúhlasiaceho so systémom je však dnes trestné a rovnako sa systém snaží tomu predchádzať vymývaním mozgov. Ako príklad uvediem výučbu na školách, smerujúcu k jednému názoru a zamedzeniu diskusie, prezentáciu dejín a súčasnej spoločenskej situácie z jediného uhla pohľadu a perzekúcia odporcov oficiálnych myšlienok.

Udržovacia vojna – vojna nie je vedená, aby bola vyhraná, ale preto, aby bola a udržovala ľudí v strachu, povinnosti platiť dane a aby prinášala zisky. Umelo udržiavané a vyvolávané konflikty sú zámienkou na ospravedlnenie opatrení totality.
Príklad – Vietnam, Irak, Afganistan… kto nevie, čo tým myslím, odporúčam pozrieť Zeitgeist.

To, že žijeme v totalite, s ktorou sa nemožno zmieriť nám bolo dúfam jasné už dávno.

Bandera

16 komentárov

 1. pekne napisane

 2. no v tej knihe este lepsie 🙂 orwel videl do buducnosti ani nevedel ako a Farma zvierat tiez skvela kniha

 3. dˇakujem Rachel

 4. roku 1927 odišiel späť do Anglicka a začal sa živiť ako novinár a esejista. Spočiatku žil ako tulák v najchudobnejších vrstvách Paríža a Londýna. Intenzívne politické a sociálne nepokoje, ktoré sužovali Európu, zmenili Orwella na vášnivého socialistu, odporcu fašizmu, zástancu rovnosti a na spisovateľa. http://sk.wikipedia.org/wiki/George_Orwell

  co vy na to? 😀

 5. no jo aj revoluciu a rioty v spanielsku si uzival a on bol proti totalitam asi vsetkym nie len proti fasizmu a vasnivy socialista? to tam zas naky nosaty picus napisal si precitaj tu knihu radsej nez wikipediu a asi si nezil aspon detstvo v komunizme na slovensku co? aky tu bol magorak v skolach

 6. G-ze si picus bolsevicky
  hlavne ze ti matka a foter sukromnici

 7. Veľa ľudí – aj tí ktorí tú knihu naozaj čítali – si myslí že tá kniha je písaná proti boľševizmu. Aký to omyl! Priamo v deji príbehu – vtedy keď už Winston leží v miestnosti 101 – sa predstaviteľ sistému ostro vyhradzuje proti “totalitným režimom prvej polky 20. storočia” a zároveň tvrdí že oni sú úplne iný.

  K newspeaku a doublethinku by som ( a to v prvom rade ) priradil CRIMESTOP. Schopnosť zastaviť sa pred kacírskou myšlienkou, odmietať rozumné argumenty a veriť absolútnym logickým nezmyslom. S tímto “pavlovovím reflexom” – pretože inakšie sa to nedá nazvať – sa dá často stretnúť u bežných ľudí pri rozhovoroch o takzvanom holokauste.

 8. to robi asi ten velky brat s hustym obocim a knirom mna tiez hned napadol stalin a dni hnevu ci co to tam mali mi tiez pripomenul pred 89 lebo si co to z toho pametam aky bol zapad zly a jedine sovietsky zvaz a podobne capiny ,mladi si ako ziju dnes ze nemusia behat na dementa v pionierskych handrach a mozu nosit co chcu

 9. Bastard ty prosím rozumieš vôbec slovu socialista?
  Samozrejme, že Orwell bol socialista.
  Socialistami sú aj anarchisti a komunisti.
  Ale aj taký Martin Luther King, ten je najznámejším kresťanským socialistom.
  Viem ti povedať niekoľko pekných príkladov, kedy a v čom nebol socialistom samotný Marx. A Lenin – ten predsa rozdal cársku pôdu do rúk bezzemkov, čím si okamžite vyslúžil obrovskú kritiku a sklamanie všetkých socialistov.
  O Hitlerovi sa ani nemusíme baviť.
  Ale fakt by ma zaujímalo, prečo podľa teba nebol socialistom Orwell.
  Ježiš bol podľa teba socialistom alebo nie?

 10. uhadol si ale ked napisal vasnivy socialista a za tym hned odporca fasizmu,tak mi to smrdi lavotou nie?a lavota mi smrdi zidacinou co hovoris sudruh?a podla mna jezis vobec nebol tak neriesim ci bol ci nebol socialista 🙂

 11. Socializmus je pekná vec, avšak aby ľudia boli presvedčení potrebe vzájomnej solidárnosti je nevyhnutné sa sebaidentifikovať so spoločenstvom s ktorým chceme byť solidárny. Samozrejme, že nikto sa nebude dobrovoľne deliť s jemu úplne odcudzenými osobami, preto socializmus nemôže fungovať bez národného uvedomenia.

 12. Aha, takže tomu fakt rozumieš.
  Keď napíšem vášnivý socialista a za tým hneď odporca boľševizmu tak ti to potom smrdí čím?
  Národný socializmus je síce dvojtvárne rozpoltený, ale je to tvojimi slovami ľavota, takže ti tiež smrdí židáčinou?
  A pre banderu i bastarda: Kto dnes tvorí na Slovensku ľavicu? Žeby aj tam chýbalo národné uvedomenie 8) ?
  Je pravda, že socializmy fungovali na silných národných princípoch aj keď sa navonok tvárili ako silne internacionálne. Ešte aj formálne si federácie ponechávali národné štruktúry (viď naša nedávna totalitná minulosť) až po silné skutočne lokálne štruktúry. A keby ste predsa len chceli oponovať národným socíkom tak to vrátim do podobnej polohy z opačnej strany, ten je totiž založený na rase (rasa je jednoznačne internacionálna) alebo inak: je pre nacistu nejaký rozdiel medzi maďarským a slovenským židom? OK nepruď , viem veľmi dobre čo som v poslednom voči naci viere splietol.
  K bandere: Teda nie je možné identifikovať sa so spoločenstvom, ktoré nie je národne alebo hoc len rasovo vymedzené? Tak to fakt zaujímavé tvrdenie.
  Tisícročia sa spájali rôzne kmene a národy v boji proti agresívnym nájazdom a ich jedinci boli ochotní chrániť vlastným životom jedinca inej národnosti. Dnešné filozofické hnutia vytvárajú nesporne solidárne siete trebárs po celom svete. Na základe viery a presvedčenia fungujú najrôznejšie skupiny solidárnejšie ako akékoľvek nepodarené pokusy o národné skupiny.
  Naopak si dovolím tvrdiť, že všetky ,,neodcudzené,, solidárne prejavy sú na základe inej identifikácie ako národnej. Odcudzené sú iba v krajnej kritickej situácii.
  Samozrejme, že pôjdem ako dobrovoľník pomáhať úplne cudzím ľuďom pri záplavách alebo pošlem peniaze na opravu ztrhnutého mosta ktorejkoľvek slovenskej obci. Pri nezištnej pomoci mi však neostávalo nič iné ako konštatovať, že cca 1/4 dobrovoľníkov hovorí česky a pri spontánnych daroch jednotlivcov pri prírodných katastrofách na pomoc postihnutým ľuďom alebo oblastiam cca 3/4 financií prišlo práve z ČR. Beriem výhradu, že časť predstavuje pomoc slovákov žijúcich v ČR, ale aj tak.

 13. vdaka za clanok, este by som dodal, ze namiesto obrazoviek cez ktore velky brat vsetko sledoval mame v dnesnej dobe priemyselne kamery a satelity a podobne vymozenosti

 14. tým príspevkom som anrážal hlavně na to, že Orwell bol anarchista, vy chytráci .
  Mathews: nie, nesukromnici a ani niesom bolsevik, ale to pre takeho webwarriora neni ziadny problem, pisat bez dokazov, zeano 😉

 15. G ale pokiaľ si si stihol všimnúť, tak oni poniektorí sú už tiež anarchisti, že áno 8)

 16. anarchista a bolsevik to je ako keby bolo mozne anarchista a fašista 😀 a nacionalnych bolsevikov (http://www.narodni-bolsevik.org/), ktori maju medzi symbolmi “acko” a bohvieco este za anarchistov nepovazujem, aj ked to mozno niektori z nich tvrdia 😉

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: