Zvrhlosť alebo tradícia?

hlavu horeObchodovanie s ľuďmi alebo otrokárstvo. Pojem, ktorý sa z civilizovanej spoločnosti už vytratil pred mnohými rokmi. Avšak medzi cigáňmi je táto činnosť ešte stále obľúbeným spôsobom ako získať finančné prostriedky na svoje radovánky.

Za 13-ročnú Mariku z Lučenca žiadali jej rodičia 300 tisíc. Ďalšie, 8-ročné dievčatko, zas ponúkali na sex jeho kamaráti za približne 80 tisíc korún.

Viaceré výskumy a analýzy poukazujú na fakt, že značná časť slovenských žien predaných do zahraničia je cigánskeho pôvodu. Takisto keď sa prejdete u nás po niektorých „vykričaných“ uliciach, zistíte, že väčšina žien, ktoré tam postávajú sú cigánky. Preto mi tu niečo nesedí. Na jednej strane sa všade píše, že pre cigáňov je posvätná ich rodina, ich deti. Že žena síce žiadnu oficiálnu pozíciu v rodine nemá, ale pritom je oveľa dôležitejšia ako chlap, lebo rodí deti, stará sa o domácnosť. Na druhej strane predávajú svoje deti už od útleho veku.

Kde je potom pravda?

„Dievčatá boli vychovávané tak, aby 14- až 15-ročné boli pripravené vstúpiť do partnerského zväzku, pričom približne v 16 až 17 rokoch mali prvé dieťa. Miera vážnosti a preukazovanej úcty k žene sa úmerne zvyšovala s počtom detí, ktoré porodila. Dieťa si tradičná rómska rodina vysoko cenila, preto ak žena nemohla mať deti, muž ju mohol opustiť. Hlavnou funkciou ženy v rodine bola výchova detí (výchovu 5– až 6-ročných chlapcov zväčša prebral otec) a starostlivosť o chod domácnosti. Celá ťarcha starostlivosti o deti a domácnosť ležala prakticky na matke. Rozhodovala nielen o chode domácnosti, ale aj o ekonomických otázkach. Úlohou muža bolo zabezpečiť prostriedky na živobytie. Ak muž nemal stále zamestnanie, na ženu prechádzala aj povinnosť zabezpečiť pre rodinu základnú obživu.“ (zdroj aliancia žien). Čo z tohto vyplýva? Že majú veľa detí, lebo potom je tá žena váženejšia? Že predávajú svoje deti, lebo ich milujú? Že chlap je v podstate len na plodenie a míňanie peňazí?

Ak si tak veľmi vážia deti, prečo tieto nechodia do škôl, behajú špinavé a otrhané po svete? Otec radšej prepije čo sa dá, a potom palicou preukazuje lásku a úctu svojej rodine.

Je prirodzené, že cigánsky rodičia, ktorí patria k olašským Cigáňom predávajú svoje dcéry už v útlom veku.
Pre túto skupinu obyvateľstva je táto forma zaobchádzania s dievčatami prirodzená a berú ju ako tradíciu. Rody si medzi sebou vyberajú potenciálne nevesty a už keď dievča dovŕši 10 rokov, sľúbia ju chlapcovi z rodu. Medzi olašskými cigáňmi platí, že nevesta sa kupuje zlatom alebo hodnotnými darmi, tak sa spája majetok medzi rodmi. Dievča, o ktoré sa rodina chlapca uchádza, musí byť poctivé. Dievčatá žijú v rodinách budúcich manželov od 15-teho roku života. Vo vzťahu v tejto komunite platí, že za už skoro dospelé deti rozhodujú rodičia. Napríklad chlapcovi vyberú ženu, ktorú ani nemusí mať rád. Ale on, v zmysle rodových tradícií, sa naučí mať rád. Podobne je to s dievčaťom, ktoré po 15-tom roku veku, ako ukončí základnú školu, je určené chlapcovi z rodu. V mnohých prípadoch je to chlapec z rodiny toho istého rodu. Žije tak, ako jej mama a stará mama. Na tento spôsob života je pripravovaná už od útleho veku.

Z rodiny … ani vám neušla tato zmienka? Nie je to tak náhodou trestné? Podla § 245 Tr. z. “ Kto vykoná súlož s príbuzným v priamom rade alebo so súrodencom, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. Vyšší trest hrozí, ak páchateľ spácha čin na chránenej osobe, pod ktorou sa rozumie napríklad dieťa, tehotná žena, chorá či nesvojprávna osoba, prípadne starší človek.“ …

Zaujímavé, že u cigáňov sa to neberie ako trestný čin ale tradícia.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: