64. výročie obsadenia Bratislavy boľševikmi

devinska pomnik vojakomV sobotu 4.4.2009 sme si pripomenuli smutný deň. Deň, ktorý má oficiálny prívlastok „Deň oslobodenia Bratislavy“, avšak bol to prvý deň nástupu boľševickej nadvlády nad Slovákmi. 

Pri tejto príležitosti sme navštívili pamätník v Bratislavskej Devínskej novej Vsi a zapálením sviečok, položením kvetov a chvíľkou ticha sme si uctili pamiatku zastrelených  vojakov, ktorí položili svoj život pri obrane nášho mesta.

V bojoch o Bratislavu zahynulo 470 slovenských, nemeckých a maďarských vojakov, 742 sovietskych a 121 civilistov. Počas bojov zhorelo a bolo poškodených viacero budov, ale oproti iným zničeným mestám neboli tieto škody až také výrazné.

Na priamu obranu mesta okrem rôznych, najmä nemeckých vojenských zložiek a malej skupiny gardistov a príslušníkov Hlinkových pohotovostných oddielov, boli sformované tzv. festungsbatalióny, do ktorých zmobilizovali aj staršie ročníky bratislavských Nemcov. Na petržalskej strane zaujala obranné pozície 6. nemecká a 3. Maďarska armáda.

Priame boje o mesto sa začali 2. apríla, keď oddiely boľševických  vojsk 2. ukrajinského frontu obsadili Vajnory. Na druhý deň nastala hlavná ofenzíva Červenej armády. V skorých ranných hodinách po krátkej leteckej príprave a prudkej raketovej a delostreleckej paľbe vyrazili jej pozemné sily do útoku.

V priestore Dynamitky, Vajnorskej cesty, Trnavskej cesty a Trnávky vytlačili nemeckú obranu. Ráno 4. apríla zaútočila proti obrancom mesta  sovietska pechota podporovaná 27. tankovou brigádou a 2. rumunským tankovým plukom, ale aj bojovými plavidlami Dunajskej flotily sovietskej armády.

Obrancovia mesta boli pod náporom presily vytlačení z mesta. Avšak aj napriek značnej presile útočníkov pokračovalo niekoľko odhodlaných skupín Hlinkovej gardy a jednotiek SS v pouličnom boji.  V popoludňajších hodinách dosiahli vojaci Červenej armády západné okraje mesta a nemecké vojská boli z neho vytlačené. Posledné boje definitívne utíchli 4. apríla 1945 vo večerných hodinách.

Dnes sa nám snažia média, historici a iní odborníci nahovoriť, aké sme mali obrovské šťastie. Avšak spomienky pamätníkov hovoria o niečom úplne inom. Moja babka, ešte kým žila, nie raz spomínala ako sa mali za vojny dobre. Vo vedľajšom dome bývali  dôstojníci Hlinkovej gardy a pravidelne jej a ostatným deťom z okolia rozdávali čokoládu a iné maškrty. Vraj toľko čokolády nikdy nezjedla ako v tie dni. Myslíte, že by sa takto správali ľudia, ktorí boli zradcami svojho národa a netvormi ako sa nás snažia  „oficiálne“ inštitúcie presvedčiť?

Česť ich pamiatke.

7 komentárov

 1. ja to vidim takto – bili sa medzi sebou dve primitivne ideologie, na ktore doplatilo mnozstvo normalnych ludi.

 2. no pochybujem ze by sa tvoja babka mala tak dobre keby bola zidovka

 3. tvrdim niekde ze bola zidovka, bola Slovenske dieta a mojej babke bolo dost jedno ci bol niekto zid alebo nie,nikdy som ju nepocula povedat viac menej ziadne kryve slovo na nich

 4. vsak to – ze nebola zidovka – preto sa mala dobre, keby bola tak by deportovali – tym chcem povedat ze tento nazor na blahobyt v casoch nemeckej okupacie nie je objektivny – ona sa mala dobre – ale kolki sa mali zle – a byvali na rovnakom uzemi – vsak aj ti nemci sa mali dobre ze? takychto prikladov tu moze nahadzat XY a aj tak nenapises objektivny pravdu.

 5. clovek, a kto im sem kazal ist?

 6. kto komu co mal kazat? kto sem kazal ist fasistom? ci rusom? urcite tu ani jedni neboli vitani, len mi vysvetli ako si to myslel?

 7. Piseme nove slovenske dejiny:
  4.4.45 bol den nastupu bolsevickej nadvlady na Slovensku 8)
  Zaujimave ale je ze tato bolsevicka nadvlada umoznila nadalej fungovat narodnym socialistom v politike. Dalej mat vlastnu stranu. Potom aj intrigy narodnych socialistov. Napr rozbijanie inych politickych stran (agrarnej, pokusy o narodne strany, dokonca SNS 8) ) za cielom prilepsit si hlasmi vo volbach.
  Tato nadvlada dovolila v Cechach, Morave a Slovensku slobodne volby, co iste dovolili aj za predchadzajuce statu a protektoratu.
  Tato nadvlada dokonca umoznila potupnu porazku komnistov vo volbach ako v Cechach a na Slovensku. Nackovia skoncili ste horsie, ale sancu dostali.
  Tato nadvlada sa sklonila pred tzv. ,,Demokratickou Prahou,,
  8) 8) 8)
  A co je to vobec za nadvlada, ktora nielen ze nevladne ale aj skonci na chvoste sympatii vo volbach. To vlastne aj dnes nam vladnu presne rovnakym sposobom komunisti, nie 8)
  A v 48 bola tato nadvlada komunistov konecne zosadena a prisiel vlastne na jej miesto kto?
  Tato demagogia sa na com zaklada? Na jedna babka povedala?
  O com sa ta preboha snazia oficialne institucie presvedcit? A to je kto tie institucie?
  Zatial som len pocul ze jedna tvoja babka ma skusenosti s ruskymi partizanmi co operovali v okoli BB (?) druha babka bola deculo, jeden detko bojoval za komunistov, neviem sice preco to robil a druheho dedka zatial tajis.
  Mam uctu k tvojim predkom a trochu sudnosti by asi aj oni ocenili.
  Moji stari rodicia rozhodne detmi neboli. Tu uz ale balamutis tu dalsiu generaciu, t.j. generaciu mathewsa a spol. generaciu mojich deti.
  Tak moje decka mali zhodou okolnosti 5 pradedov. jeden z nich bol fasista a jeden prapradedo bol v Hlinkovej garde. Vasi vsetci len za komunistov bojovali, co sice vobec netusim co by mohlo znamenat. To za tych komunistov co sedeli v base stylom ze ,,pustte bratov domov,, alebo co to, kde to?
  Ale vsak Sani Mach vychadzal s komunistami tiez celkom dobre a spojila ich aj opozicia voci Tisovi a postoj nekompromisne odsudzujuci ,,predanie,, 1/4 Slovenska Madarsku atd. Take, ze prechod ludi z Hlinkovej gardy do odboja?
  Ale to sme uz zase prilis daleko a v prilis nejasnych a nejednoznacnych veciach.
  Naco, ked mozme takto pekne jasne vsetko zhodnotit stylom skutocne bolsevickym – ,,vsjo jasno, za cem bukev,, a jasne potvrdene skazkami ,, zili byli ded i baba, byla u nich kurocka rjaba i prisol nemeckyj saladat i kurocke zerna (chleba) dal, i prisol bolsevik a kurocku……..

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: