Medzinárodný deň Zeme

hlavu hore den zeme22.04.  je deň, ktorý patrí našej planéte Zem. Zemi, ktorú by si mal každý z nás vážiť a hlavne sa o ňu aj starať. Aspoň  tento deň by sa mali ľudia odhodlať pre ňu niečo pekné, užitočné a prospešné urobiť.

S kamarátmi sme sa preto rozhodli ísť poupratovať smeti neďaleko jedného vrchu v Banskej Bystrici. V jeho okolí je niekoľko ohnísk, ktoré sú pomerne dosť obľúbené, nakoľko sú vyhradené v pokojnom a peknom prostredí. A ako isto viete ľudia sú niekedy horší ako prasatá a dokážu po sebe zanechať „pekný“ neporiadok.

Človek by neveril, že čo všetko môže nájsť v lese… Vec, ktorá ma najviac šokovala bola asi kapota z auta. Normálne som sa zamyslela nad tým, komu sa vôbec chcelo vliecť kapotu na kopec, ktorý je pomerne dosť strmý. Keďže smetí bolo až-až, rozhodli sme sa niektoré z nich aj spáliť. Samozrejme len také, ktoré by moc neuškodili našej ozónovej vrstve.

Kebyže, každý z nás by aspoň jeden deň v roku „obetoval“ našej Zemi, myslím, že by sa hneď žilo lepšie… teda aspoň čo sa týka nás a nášho okolia…

 

Prečo si práve 22.apríla pripomíname Deň Zeme?

Bolo to totiž práve 22.apríla v roku 1970, keď vedci, hlavne ekológovia v USA ovplyvnení fotografickými a telegrafickými snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme demonštračne vyzvali ku spoločnému celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme so všetkým, čo ju robí jedinečnou.

Do roku 1990 venovali pozornosť Dňu Zeme predovšetkým na americkom kontinente. Skutočne svetovým sa stal od roku 1990, kedy začalo iniciatívne a koordinačne pôsobiť Medzinárodné ústredie DŇA ZEME so sídlom v Stanforde (Kalifornia USA). V tomto roku (1990) sa pri príležitosti Dňa Zeme aktivizovalo viac ako 200 miliónov ľudí v 140 štátoch sveta, vrátane vtedajšej ČSFR. Postupne vznikali aj regionálne a národné ústredia na celej zemeguli. Dnes vo svete mocnejú názory, aby bol každý deň pre ľudstvo Dňom Zeme.

Na včasnom propagovaní a informovaní svetovej verejnosti Dňa Zeme sa už od jari 1999 hlavnou mierou podieľa koordinačné centrum EARTH DAY NETWORK so sídlom v Seatle, USA. Na začiatku roku 2000 dosiahol výsledok snáh centra 3200 prihlásených organizácií a skupín zo 166 krajín vrátane Slovenskej republiky reprezentovanej tromi organizáciami.

2 komentáre

  1. teraz som si uvedomila jednu vec, “zaujimave” ze pod takyto nejaky clanok nam nikdy nijaky afa bojovnik nenapise nic :-))) ze by nebolo slov? sok, ze ty hnusny “rasisti” a iny isti aj nieco prospesne robia

  2. Ale ved pod takymi clankami sme sa my dvaja uz co to nadiskutovali.
    Tak si zas navymyslaj, staci listovat, ked ti pamat nesluzi.
    Sok? hej sok z tvojho uvedomenia.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: