A je to tu – jsme národem Hitlerů?

kocab extremista hlavu horeJa si furt říkám- o politice nebudu psát. A pak se nechám něčím vytočit. Teď třeba rozhovorem s p. Kocábem na iDnes.

Shodou okolností jsem před několika dny napsal lehce metaforický článek, kde jsem se pozastavoval nad pozitivní diskriminací. Přijde mi to, že tento trend je čím dál silnější a bohužel často dochází k tomu,že ti slušní, pracující, oběti jsou na tom hůř, než neslušní, nepracující a útočníci. Že u nás (a abych byl spravedlivý – nejen u nás) je většina pod pantoflem menšiny. A aby toho nebylo málo, tak se i přesto všude ukazuje, jak jsme špatní a jak místo pod pantoflem bysme dávno už měli být pod lyžákem a nebo rovnou okovanou kanadou (s malým “k”, prosím).V tomto kontextu je nesmírně veledůležité menšinové Kocábovo ministerstvo.

Aby bylo jasno – nejsem rasista, nepovažuji se za něj, nefandím náckům ani extrémistům. Stejně tak nemyslím, že v naší zemi ve rasistů nebo extrémistů moc. Důkazem jsou třeba vietnamci, proti kterým nikdo nic nemá a naopak jsou spíše uznávaní pro svou pracovitost. Ale obávám se, aby tímto přístupem náckové nevznikli.

Rozhodně odsuzuji to, co se stalo ve Vítkově. Nemám rád jakékoliv násilí, které není nezbytné (což je kromě sebeobrany veškeré násilí). Pokud je díky násilí zraněn nebo zabit člověk, je to hodně špatné. Pokud je postiženo dítě, je to tragédie násobná. Proto je v pořádku, že je národ tím, co se stalo, pobouřen a vyburcován. Jeví se mi hyenistická snaha některých lidí se na bolesti, ztrátě a utrpení jiných přiživit. A je hyenismus násobný, když se na této tragédii přiživují politici s cílem získat laciné bodíky popularity.

Už začátek: jak vůbec můžou hned (pár hodin po události) prohlásit, že se jedná o věc s rasistickým podtextem? (Topolánek) Co se psalo, tak to byla jedna z tezí, se kterou policie pracuje, ale nečetl jsem, že by byla do teď potvrzena. Stejně jako snaha okamžitě a urychleně zavést protiextrémistické zákony mi připomíná zneužití tragédie pro prosazení věcí, které by normálně neprošly (viz USA – 9/11 a Patriot Act).

Kocábova věta: “Demokracie je prostě slabá, zaručuje právo na shromažďování.” mě přinutila lapat po dechu. Naštěstí to pak vysvětluje, že to nezní až tak hrozně, přesto ale myslím, že tato věta je velmi nešťastná a neměla by zaznít z úst vrcholného politika v demokratické zemi.

Na rozhovoru samém je zajímavé, že p. Kocáb si klade otázky proč u nás extrémismus narůstá, jak s ním bojovat a zároveň má v článku i odpověď. Bohužel pro něj i pro nás on nepochopil, že to co řekl je ta odpověď a řešení. 

Kocáb tvrdí: “U nás je ten nárůst střetů extremistů s Romy částečně zapříčiněn tím,že se tomu možná stát nedostatečně účinně věnoval. Ale dával bych velký pozor na to, vinit z toho stát, protože je to opravdu celosvětový trend.” Nevím, jestli je to trend celosvětový, ale zcela jistě je celoevropský. A i já, jakožto prostý český občan, jsem schopen odhadnout, že příčina je všude tatáž. Co mi není jasné, jak se jim stát nedostatečně věnoval – vžduť i za socialismu byla spousta programů pro cikány (Romy se stali až pak). Spousta těch programů a nadací pokračovala i pak. Možná méně štědře, ale pokračovala. Ano, určitě by to mohlo být účinnější. To kdyby se politici nezvýrazňovali na viditelných problémech (např. návrhy Džamily zakázat rodičům i výchovné pohlavky), ale řešili to, co je skutečně potřeba řešit.

Jedna z věcí, co lidem hodně vadí jsou přespříliš štědré sociální dávky. P. Kocáb se k tomu staví: ” Romové často bývají označováni za nepřizpůsobivé, ale oni jsou velmi přizpůsobiví a dokážou se v dávkách orientovat a využívají je.” Tady bych si dovolil být trochu jízlivý a zeptal se, proč svou přizpůsobivost neukážou i v jiných oblastech života? A druhá otázka: není náhodou systém dávek zbytečně velkorysý, když se ti, co makají (tohle slovo používám úmyslně proto, že porovnávám lidi, co dělají nejhorší, nekvalifikovanou práci za nejmenší plat) mají jen nepatrně více, než ti, co nic nedělají a jen berou dávky? Neměla by spíš být motivace, aby lidi pracovali a ne byli na dávkách? Nebylo by správné, aby lidi i s nejhůře placenou prací na tom byly výrazně lépe, než lidi, co nepracují vůbec? A poslední otázka: když jsou dávky zčásti adresné, určené pro konkrétní účel, proč se vyplácí v penězích v hotovosti? Např., kdyby se dávky na jídlo / oblečení dávaly v podobě poukázek, za něž lze koupit pouze jídlo / oblečení. Dávky na bydlení by se neměly dávat vůbec, měly by se vyplácet (do dané výše) přímo pronajímateli. Pokud by byl nájem nižší, než dávka, samozřejmě by byla snížena, když na daný účel je vyčerpána. Tím by se např. vyřešil poměrně bezbolestně problém mnoha neplatičů.

Zabývá se otázkou ghett. Myslím, že to je otázka, kterou je skutečně třeba řešit. Souhlasím i s tím, že toto řešení bude drahé. Tohle je otázka, které nerozumím, jen vím, že by se do té sféry neměly rvát peníze, dokud to nebude vyřešena komplexně, jinak jen zbydou vybydlená ghetta a nové se brzo vytvoří.

Naprosto souhlasím s p. Kocábem v následující věci: “Žádoucí je masivní přístup Romů ke vzdělání. Jakmile budou mít inteligenci, bude působit dovnitř jejich komunity a povznášet ji.” Ale nemůžu se zbavit dojmu, že to tady už je. Že možnosti mají, ale školní docházku zanedbávají už od samého začátku. Je to samořejmě převážně chyba rodičů, takže motivovat se musí oni. Co třeba navázat přídavky na děti a ostatní dětské dávky na docházku a v nějaké míře (spíš jako bonus) na studijní výsledky?

A jsem u konce. Co je teda  ten zázrak,o kterém p. Kocáb ví a přesto nechápe, že by pomohl snížit extremismus? Přece: “Každopádně si myslím, že jediná cesta je v tom, že všichni budou mít rovné příležitosti, všichni budou občané této republiky a nikdo nebude mít žádnou výsadu.” Bravo! To je to, co nefunguje, to co způsobuje celoevropsky nárůst extrémismu. Když mají členové menšin větší vyhody, než členové většin. Když mají imigranti větší práva, než původní populace. Když se neměří všem stejným metrem.

Pane Kocáb – je to tak těžké pochopit? Věřte lidem své země, svého národa. Nejsou nacisti, nejsou extrémisti. Chtějí jen cítit férové zacházení, nechtějí být utlačovaní ve vlastní zemi.

Zdroj: http://petrhajek.blog.idnes.cz

Jedna odpoveď

 1. Ten Petr je tu?
  Zaujimalo by ma jeho podobne zhodnotenie vyrokov ludi kolo HH.
  Mna nejak nenadchynaju tieto blabolky a tajne som dufal, ked sa pod velavravnym nadpisom objavilo meno M.Kocaba za bude nasledovat:
  ,, My sme deti ……….
  Radsej necitujem 8) a neonacisti uz na tuto svoju hymnu zjavne aj zabudli (vsak tradicia) a zrejme ani len netusia z koho pera pochadza 8)
  Tot jedna z neustale opakovanych schem ,,vasej,, ,,sceny,, . Ale ved je to nazor, za ktorym si roky stojite a uz nemate 20, takze si to iste pamatate a presne viete o com hovorim 8) .

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: