Prejav Hlavu hore, ktorý zaznel 16.5.2009 v Košiciach

hlavu horePriatelia, sestry a bratia, Slováci!

Zišli sme sa tu, aby sme povedali svoje NIE súčasnému stavu, v ktorom sa naša spoločnosť nachádza. Na jednej strane prichádzajú ľudia o svoje sociálne istoty a slušný život, znižujú sa platy a prepúšťanie z práce sa stalo dennou morou mnohých z nás. Na druhej strane sú tu vyvolení so svojimi platmi a imunitami, sociálne výhody niektorých skupín obyvateľov, či nekonečné dotácie armády bojujúcej za cudzie záujmy v zahraničí.

Koľkí z vás alebo vašich známych už prišli o prácu alebo sa toho objektívne obávajú?

Mnohí preto, aby sme sa mohli tváriť, že je všetko v poriadku. U nás sa vraj ekonomická kríza neprejavila tak katastroficky ako inde vo svete, ale aj tak má nedozerné následky na mnohé naše rodiny. Sociálna nespravodlivosť sa stala okatejšou ako kedykoľvek predtým. Naša spoločnosť sa mení na neľudský kapitalizmus, sociálne rozdiely sa prehlbujú a systematicky sa likviduje stredná vrstva.


Spoločnosť sa začína deliť na chudobných a bohatých. Už malé deti si vyberajú kamarátov podľa majetkových pomerov rodičov.
Myslíte si, že je toto správne?

Základom kapitalizmu je osobné vlastníctvo a z neho prameniace výhody. Niekto má viac a niekto menej. A niekto nemá nič. Podľa logiky by mal ten, čo pracuje najviac, mať veľa a ten, čo nepracuje, nič. Tu však naša logika končí. Mnohí z nášho okolia žijú na úkor systému, na úkor nás všetkých. Nikdy v živote ani oni a ani ich predkovia nepracovali a neprispeli ani halierom do našej spoločnej kasy. Trúfam si povedať, že väčšina ich potomkov bude žiť tým istým spôsobom, a pokiaľ sa tomu nepostavíme, bude to tak navždy. Rôzne nadštandardné finančné príspevky, ustavičná pomoc na nepravých miestach, to je to, čo im a ani nám nepomáha. Iba to vyciciava sociálny systém, ktorý nemá byť spôsobom živobytia, ale len podpornou pomôckou v najhoršom čase. Pomoc na chvíľu.

Dokedy je možné, aby takýto systém fungoval?

Dôchodkový vek sa neustále zvyšuje. Majoritnej väčšine sa rodí stále menej detí, hlavne kvôli sociálnej nestabilite a neistotám. Kto bude v budúcnosti napĺňať štátnu kasu, aby mohli všetci, čo sa rozhodnú z nej len čerpať, žiť týmto spôsobom aj naďalej? Alebo budeme všetci pracovať do konca svojich fyzických síl?

Od kedy sme členmi Európskej únie a NATO získala naša krajina množstvo finančne náročných vojenských záväzkov, ktoré sme donútený plniť. Pomáhame na rôznych miestach vo svete, avšak často miesto pomoci plníme len úlohy pre cudzie mocnosti. Investujeme nemalé finančné prostriedky našej krajiny do vojny, posielame humanitárne pomoci na miesta, kde aj tak končí v rukách rôznych gangov. Ďalšie zbytočne vyhodené peniaze z nášho aj tak nie bohatého štátneho rozpočtu.

Do podpory ekonomickej reformy a sociálneho systému sa v poslednej dobe investovali peniaze, aké si nik z nás nevie predstaviť ani pri najbujnejšej fantázii. Kde tie peniaze miznú? Prečo my sa musíme uskromňovať, uťahovať opasky a znižovať komfort nášho žitia? Prečo nám politici na všetkých úrovniach nejdú príkladom? Oni si platy neznížili, ba mnohí si nadelili aj štedré odmeny, nové autá a súkromné pracovné cesty.

Nepáči sa nám to? Tak čoho sa bojíme?

Je načase dvihnúť hlavy a povedať NIE metódam, ktoré nás ožobračujú a ženú naše Slovensko na ekonomické a sociálne dno. Nie sme dav bezduchých hlupákov a osud Slovenska je osudom každého z nás. Toto je naše rodisko, naša vlasť a my sme jej minulosť, súčasnosť a aj budúcnosť. Záleží len na každom z nás!

7 komentárov

  1. alternatíva žiadna? pre vás nacionalistov staci vyslovit NIE a je po probleme? najprv ked uz chcete cosi riesit tak sa rozhodnite ako 🙂

  2. sukromne pracovne cesty?
    to je rovnaka hlupost ako anarchobolsevik:)

  3. a ako by si napriklad nazval Kanikov vilet? Ja si pod pojmom sukromna pracovna cesta predstavim vilet na statne trovy za sukromnymi ucelmi a myslim, ze to tak pochopila vacsina ludi … co je na tom nepochopitelne?

  4. neviem oco vam ide teraz ale si myslim ze ten pochod nemal chybu akurat vtom ze doslo malo ludi a otazka kvoli comu ? odpoved je jasna bud kvoli tomu ze zrazu nema penieze alebo kvoli tomu ze to nerobila ta organizacia ktora tam nebola? budeme my vobec jednotny ? hmm si myslim ze asi v takom pokracovani asi nie . tak sa spametajte!

  5. :P: uplne suhlasime, akcia bola velmi dobre zorganizovana aj napriek tomu malemu zadrhelu a aj vyborne prebehla, a aj mala svoj vyznam, svedcili o tom aj reakcie okolitych “civilistov”, to, ze v telke ukazali akurat nesuhlas jedneho cloveka a pani co nas poslala do tabora svedcilo akurat, ze nase media boli zase raz “objektivne” ja som si vsimala reakcie tych ludi a drviva vacsina pocas prejavov tlieskala a dokonca jeden pan pocas nasho prejavu svoj suhlas vyjadril aj hlasnym pokrykom “ved ma pravdu” a nebol to ziaden “nas clovek, ale obycajny clovek, ktory zije v realite

  6. no az tie nedostatky ale len take male 🙂 nato som zabudol reagovat 🙂 no este musim dodat aj to a spomenut starsiu pani ktora nam zaroven tlieskala a plakala si myslim ze to bolo velmi zlate a stoji bojovat za lepsiu buducnost 🙂

  7. samozrejme, ze to stoji za to, my si to mozno na zapade az tak neuvedomujeme, a ani ja som si to az tak neuvedomovala ake je to na vychode, ked kam kolvek pozries vidis cigana, alebo ineho darmozraca … v obchodnom dome, na ulici, v autobuse .. proste vsade … nemozes nastupovat len tak do autobusu ale len sa vsetci tlacit prednymi dverami, koli tomu, ze oni jazdia na cierno.. a kopec podobnych sice malickosti, ale obtazujucich zivot …

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: