Hlavu Hore v Košiciach a na Pochode proti globalizácii, kapitalizmu a za sociálne istoty.

kosiceMinulý víkend sme strávili v metropole východného Slovenska, v Košiciach. V meste, ktoré niektoré z nás síce navštívili prvý krát, ale hneď sme si ho a aj jeho obyvateľov obľúbili. Týmto sa chceme aj poďakovať všetkým našim  kamarátom, ktorí sa s nami stretli a starali sa o nás počas tých pár dní, ktoré sme tam strávili.

Keďže máme v Košiciach niekoľko „našich“ rodiniek bolo úplne samozrejmé naše rozhodnutie vybrať sa do Košíc o jeden deň skôr a navštíviť ich.

kosice_7Do Košíc sme docestovali v piatok ráno, kde nás už čakal kamarát, aktivista mladých Matičiarov, ktorý aj napriek skorej rannej hodine nemal problém prísť na stanicu a následne nám spraviť prehliadku mesta. Zaviedol nás do rôznych zákutí, ukázal mnohé pamiatky a sochy a spravil nám zaujímavý výklad o výnimočnostiach mesta. Za toto mu patrí naše veľké ďakujeme.

radnicaNaše rodinky bohužiaľ mali povinnosti, vďaka ktorým sa nie všetci s nami mohli stretnúť, ale niektorí si čas našli a sme veľmi rady, že sa nám podarilo stretnúť sa s nimi. Strávili sme niekoľko hodín v družnom rozhovore a naše priateľstvo sa len utužilo. Radosť, ktorú sa nám darí rozdávať deťom aj rodičom našou prácou, je na nezaplatenie a je našou najväčšou odmenou.

V podvečerných hodinách sme sa stretli s našou členkou, ktorá sa o nás celý večer starala a za to sme jej vďačné. Vymenili sme si skúsenosti a pripravili pár plánov, ako by sa naša činnosť dala rozšíriť aj na Východné Slovensko inak, ako len zasielať balíčky rodinám. Neskôr sme sa stretli s aktivistami AN a v družnom rozhovore prebrali sociálnu a politickú situáciu v našom štáte, v ktorej sa denne pohybujeme.

kosice pochodNa druhý deň sme sa po menšej prechádzke mestom a výdatnom obede vybrali na vlakovú stanicu, kde bol zraz pred avizovanou akciou. Kam sa človek pohol všade boli policajti a verím, že obyvatelia mesta museli zažívať celkom pekné šoky. Tak isto aj na vlakovej stanici, ktorá mimochodom svojim zápachom pripomínala dlho nečistené verejné WC. Asi si nemusíme dlho rozprávať o dôvodoch, keďže kam človek pozrel videl či už čierneho alebo bieleho povaľača.

pochod kosicePo chvíľke sa u nás pristavil človek, ktorý sa predstavil ako novinár zo SME a žiadal nás o rozhovor, ktorý sme však s radosťou prenechali jednému s organizátorov. Najviac nás pobavila poznámka dotyčného novinára, či sa dajú na nete kúpiť naše tričká a aký by to bol dobrý biznis ich predávať.

kosice pochodOkolo 15tej sa vztýčilo množstvo Slovenských a čiernych vlajok a sprievod sa pohol parkom smerom k mestu. Na jednom úseku nás „privítali“ miestni predstavitelia extrémnej ľavice, čiže ANTIFA, ktorí nás svojou predstavou vyjadrenia odporu a početnosťou akurát pobavili. Na chvíľku nás zastavila nepríjemnosť prezentovaná predstaviteľmi štátnej moci, ktorí sa rozhodli nám skrátiť trasu a na chvíľku nás podusiť v úzkej uličke na priamom slnku. Ako sme sa neskôr dozvedeli, na jednom mieste našej trasy sa konala predvolebná akcia SDKÚ a asi sa báli, že by sme im prekazili ich politické agitovanie. Rada by som poznamenala, že mi nie je moc jasné, ako mohlo mesto povoliť na trase už schválenej akcie inú akciu a tým obmedziť konanie tej prvej. Ale na toto si viete odpovedať aj sami.

Po príchode na námestie sa začali prejavy, v ktorých hlavne s kritikou sociálnej politiky u nás vystúpila naša členka a členovia Autonómnych nacionalistov, Dělníckej strany a Mladých matičiarov. Po okolí celého námestia stálo množstvo domácich, ktorých sem pritiahla nie len zvedavosť, ale aj témy, ktoré sú hlavne v tomto regióne veľmi vypuklé. Aj keď v komerčných televíziách to ukázané nebolo, mnohí počas prejavov tlieskali a tak isto sa ozývali aj hlasité prejavy súhlasu z ich strany. Všetci sme to videli a naše masmédia zase raz ukázali komu slúžia. Po prejavoch sa akcia tak kľudne ako začala a celý čas trvala, aj ukončila.

Akcia bola výborná. Nevravím, že nemala žiadne vady, ale všetci sa učíme na vlastných chybách a niektoré prekážky sa nedali ani ovplyvniť. My sa chceme poďakovať všetkým organizátorom a naším kamarátom a kamarátkam, ktorí nás na akciu pozvali a postarali sa o nás počas celého nášho pobytu v Košiciach. Určite sa sem budeme veľmi rady vracať a veríme, že sa na takýchto podobných akciách stretneme aj v iných mestách Slovenska.

kto je rasista?cigani a mhd

2 komentáre

  1. bodaj by sa s vami rodinky chceli stretnut – urcite si povedali ze s neonacistami nechcu mat nic spolocne

  2. a si ty komleptny? ani nevies co pises, keby si sledoval tuto stranku aj inak nie len sem vypisoval zvasty, tak by si zistil, ze sme s tymito rodinami v intenzivnom kontakte, zasielame im pre deti darceky a knizky, takze asi su to normalny ludia a nevidia za vsetkym strasiaka nacizmu ako ty, co tak videit veci realne ake naozaj su? ze tie rodiny su praveze rady, ze si ich niekto vsima a ze vedia, ze ked maju problem mozu sa na nas otocit a snazime sa im pomoct, ci uz materialne alebo financne … na rozdiel od nasho skveleho socialneho statu, ktory sa o pracoviteho bieleho cloveka nestara, len o ciganov a inu zgerbu

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: