Kto je vinný za smrť dieťaťa?

smutna matkaReálny prípad, ktorý riešila naša justícia: Žena, matka troch detí. Sociálne veľmi slabá rodina. Manžel pracuje v Maďarsku a mesačne posiela svojej rodine 6000 korún. Matka pracuje, podľa svedkov drie v malej fabrike na topánky, za 5000 korún. Po vyplatení všetkých šekov, bytu a poplatkov im ostáva na živobytie cca. 3500 korún na mesiac (prípad sa riešil ešte pred zavedením eura). Podľa slov svedkov veľmi slušná rodina, matka sa stará o rodinu ako môže, žijú z ruky do úst, ale všetko majú vždy na poriadku, deti sú čisté. Šetrná a skromná gazdiná, ktorá si vždy, keď dostala peniaze rozpočítala každú korunu, spravila jedálny lístok na celý mesiac a nakúpila tie najlacnejšie potraviny, len aby mali čo jesť celý mesiac a netrpeli hladom. Najstaršia dcéra aj napriek tejto ich finančnej situácii študuje na vysokej škole, lebo jej chcú dopriať, aby mala raz ľahší život ako oni.

Jedného dňa, bohužiaľ tesne pred výplatami ochorel najmladší, 4- ročný Adamko. V týchto dňoch už rodina bola bez peňazí a žila len zo zásob. Matka bola dva dni s chorým chlapčekom doma a modlila sa, aby sa mu tak nepohoršilo, aby museli isť na pohotovosť, keďže nemala ani tých 60 korún, ktoré sú poplatkom za ošetrenie. Po dvoch dňoch však chlapcovi stúpla teplota a už sa inak nedalo. Zašla s ním k lekárke, avšak nemala peniaze na lieky, a tak sa vrátila domov, síce s receptom, ale stále bez liekov. V poobedňajších hodinách jej poštárka doniesla peniaze od manžela a tak sa rozhodla nechať spiaceho chlapčeka na pár minút samého a utekala do lekárne, v snahe čo najrýchlejšie zachrániť život svojho synáčika. Pozabudla na balkónové dvere, ktoré boli otvorené, aby chorému prúdil čerstvý vzduch.

A vtedy sa osud s touto ženou nepekne zahral. Za tých pár minút sa chlapček prebral, pravdepodobne sa rozhodol hľadať mamu a vďaka horúčke stratil orientáciu a vyšiel na balkón a z neho vypadol. Na mieste bol mŕtvy.

Žena sa ocitla pred súdom, kvôli zanedbaniu starostlivosti a opusteniu dieťaťa. Po mnohých obvineniach zo strany prokuratúry, ktorá ju označila aj napriek výpovediam svedkov a vyšetrovateľa za krkavčiu matku, ju však súd oslobodil. Ženin život však ostane na večné veky poznamenaný. Podľa známych ostarla minimálne o dvadsať rokov a je z nej psychický invalid.

Toľko realita.

Aj napriek tomu, že súd ju oslobodil, stále tu ostáva nevypovedaná otázka. Kto je teda vinný za smrť malého Adamka?

Moja odpoveď je: „ jednoznačne sociálny systém tohto štátu.“ Ako je možné, že biela rodina, ktorej matka drie u Ukrajinca vo fabrike za minimálnu mzdu a otec musí odísť do zahraničia pracovať tiež za pár korún, nemá na lieky? Že takáto rodina žije na pokraji biedy? Kde sú všetci sociálni pracovníci v takýchto prípadoch? Zámerne som napísala biela rodina, aj keď ma mnohí odsúdia ako rasistku. Ale za svojim si stojím. Keby to bola cigánska rodina nič takéto by sa nestalo. Cigánka by nemala problém dôjsť k lekárovi, vypísať si lieky, zájsť do lekárne a ako sociálny prípad mať toto všetko zadarmo. A to bez toho, že by prispievala do sociálneho systému ako každý z nás. A aj tá nešťastná žena, ktorej zomrelo dieťa. Ako môže niekto takúto ženu obviniť, že v tej rýchlosti, keď dostala peniaze nezháňala susedu alebo neprosila poštárku, aby ostali s jej dieťaťom? Kto z  vás by rozmýšľal nad takými vecami, keď by mal vo vedľajšej miestnosti ťažko choré dieťa a vy by ste po dvoch dňoch konečne mali peniaze na jeho lieky?

Denne vidíme v správach prípady, keď cigánske deti spadli do kanála, niečo ich privalilo alebo sa niekde zranili. Zaujímavé, že v takýchto prípadoch nikto neobviňuje ich rodičov, že sa o ne nestarali alebo ich opustili. Prečo? Prečo je ešte aj v takýchto prípadoch používaný dvojitý meter? Ako je možné, že niekto by bez problémov  starostlivú matku, ktorá len chcela svojmu dieťaťu čím skôr zohnať lieky a v tom zhone pozabudla na základy bezpečnosti, poslal do väzenia bez mihnutia oka. Zatiaľ čo druhú, ktorá sa o dieťa nestará, má ho len ako zdroj svojej obživy, nezaujíma ju jeho vzdelanie ani zdravie, sledujeme v správach ako nadáva, že bieli nechali niekde rozpadnutú budovu a zavalila jej dieťa, ktoré tam kradlo tehly. Toto je príklad starostlivosti?

Týmto nechcem tú bielu ženu obhajovať. Samozrejme, že urobila niekoľko chýb a na ne doplatil jej mali synček. Avšak, môžeme ju za to súdiť? Táto žena si svoj kríž bude niesť celý život. Nechcem ani tvrdiť, že všetky cigánky sú úplne zlé matky.

Chcem poukázať na našich mocipánov, ktorí v snahe zapáčiť sa európskej únii a cudzím pánom používajú dvojitý meter všade, kde sa to dá a ani deti a ich životy a zdravie im nie sú sväté. Alebo je problém v tom, že naše biele rodiny žijúce na sociálnom dne nekričia tak hlasno a nerobia všetko pre to, aby na seba upozorňovali ako cigánske? Že žijú v skromnosti a úzadí v snahe, čo najlepšie aj v tých najskromnejších podmienkach vychovať so svojich detí slušných ľudí? Skôr sa za svoju biedu hanbia, aj keď si ju nezavinili sami a statočne s ňou bojujú miesto toho, aby sa s ňou vystatovali a žiadali stále nejaké výhody.

Mali by sme všetci prestať stáť v úzadí a konečne dať o sebe vedieť. Nehanbiť sa za svoju biedu, ale byť hrdý na svoju rodinu a ukázať všetkým, že chceme aby sa tieto problémy riešili. Tým hore na našom národe a ani na jednotlivcovi nezáleží. Pokiaľ sa toto nezmení, budeme musieť za zlepšenie životných podmienok našich rodín bojovať sami.

12 komentárov

 1. no a aky system socialny navrhujete vy? lebo len kritikou sa nikam nepohnete, musite ponuknut predsa nejaku alternativu

 2. Za smrť je zodpovedná matka. Je to tragédia jej života. Nič to nemení na tom, že 4ročné dieťa nie je schopné preliezť zábradlie. Muselo byť buď upravané tak , že to priamo dieťaťu umožnilo, alebo bolo niečo k zábradliu priložené, po čom chlapča vyliezlo.
  To, že nešla k doktorovi je jej nezodpovednosť, ošetril by dieťa aj bez poplatkov. Keď ma nácek napadol nožom, tiež som nemal ani korunu a to kvôli tomu vykrvácam, že nemám ani fuka vo vrecku?
  Nepoznám matku, čo by nechala dieťa samé doma. Keď sa nedá zavolám rodine, poprosím susedu. Otvorím okno, nie balkón. Na pohotovosť nemusím, každý sused má doma bežné lieky pre akútny prípad zníženia teploty.
  Súd ju oslobodil správne.
  Na svete i u nás žijú milióny ľudí v oveľa horších podmienkach.
  Nezneužívaj smrť dieťaťa a tragédiu matky i otca pre svoje zločinecké demagógie.

 3. uz sme ich ponukli niekolko, je tu o tom uz par clankov a tak isto aj komentarov. …. uplnym zakladom v kocke je poskytovat starostlivost a dostojny zivot podla zasluh …. cize nemoze sa stat aby pracujuci ludia nemali na jedlo alebo lieky, a zili podstate v takej biede ako niekto kto nepracuje … len s tym rozdielom, ze on rano vstane a ide do prace a ten druhy na obed vstane posucha si pupok a duma co kde ukradne alebo kolko deti dnes splodi .. ale je to na dlhsie

 4. Anonym: no az tak zo vsetkym nesuhlasim, ty si este nikdy nekonal pod stresom? alebo nezazil ze si bol vazne bez koruny a niekto bol od teba zavisli? asi nie inak by si tak nevravel … to s tym pobodanim nackom komentovat nebudem a ani to, ze by neplatila…ja som uz na pohotovosti bola a zaujimave, ze priatel skoro odpadol a aj tak sme museli zaplatit … tak isto ze ma kazdy doma lieky, myslim, ze ten co si to dovolit nemoze nema a tak isto je rozdiel podat lieky dospelemu cloveku a malemu dietatu …. a nie vzdy tie klasika lieky zaberaju …. a ten zaver o tych zlocineckych demagogiech…to bol pokus o co? Co je zlocinecke na tom, ked chcem aby sme sa riadili podla hesla nasich predkov “Bez prace ziadne kolace?”

 5. admin: alebo biblicky: “Kto nepracuje, nech neje.” 🙂

 6. 🙂 JASNé SLEČNA SVETAZNALá.
  NA POHĽAD TO AJ MÚDRO VYZERá. LEN TO BY SOM NESMEL POZNAť VAšE SVETAZNALé KONTEXTY.
  TIE SVOJE CITáTY TO BUDE V PRVOM RADE NA CIGáNOV MIERENé A POTOM NA ĎALšíCH. MýLIM SA? 🙂
  Tí čO SA NEPRISPôSOBILI DODNES žIJÚ AKO CIGáNI. TAKžE TY PRESNE VIEš čO SOM JA EšTE NEZAžIL 🙂 ATY SI Už ZAžILA CIGáNKU SO 6 DEťMI KTORá žIJE AKO CIGáNKA, BEZ ELEKTRIKY, BEZ CENTRáLNEJ DODáVKY TEPLEJ VODY. MUž JE MURáR ONA NEZAMESTNANá. TY SI Už ROZBíJALA V TRESKÚCEJ ZIME ĽAD V STUDNI AKO ONA ABY SI DEťOM DALA NAPIť A NAVARILA? TY Máš KOĽKO DETí? NEZVLáDNEš ANI TRI V OVEĽA LEPšíCH PODMIENKACH. ALE SPLOĎ SI ASPOň 2 POTOM MI POVIEš čO JE TO PRáCA. VYMYSLI SI DôMYSELNý SYSTéM AKO SEKEROU ROZBíJAť ĽAD V STUDNI. DOBRE TíTO SI KRADNÚ DREVO Z LESA, TO JE PRAVDA. POSTARAJ SA ASPOň O SEBA SAMU NA TAKOM DREVE CEZ ZIMU NA PETRíKU A PECI NA VARENIE. DOVLEč SI DREVO, NAPíĽ, PORÚB. POTOM POKECáME.
  A VIEM žE LIEKY Má, LEBO RAZ JEJ ICH MLADší BRAT UKRADOL ABY TO PREKLADAL ALKOHOLOM.
  TO BY SI SA čUDOVALA AKO MA ZABEZPEčENÚ PEC, STUDňU ABY SA DETI NEPOPáLILI ANI INAK SI NEUBLížILI.
  LENžE CIGáNI MILUJÚ DETI, URčITE BY Z JEJ NEDBANLIVOSTI žIADNE V HORÚčKE NESPADLO DO STUDNE .
  A KEĎ SI šTYRI RODINY KÚPIA PRASA A ROBIA ZABíJAčKU, LEBO TO IM LEPšIE VýDE, TO NIE JE ROBOTA? NIE KEĎ Máš VšETKO NA TANIERIKU A NIEKTO ZA TEBA ODVEDIE šPINAVÚ PRáCU.
  TíTO PSY NEJEDIA, ALE SÚ AJ TAKí čO áNO. jA NEJEM žIADNE ZVIERATá ALE SKÚS SI PRE POROVNANIE ZODRAť KRáLIKA A UROB JEDLO BEZ RÚRY A PLYNU PRE OSEMčLENNÚ RODINU. POTOM UVIDíš, čO TO JE ZJESť PSA.
  URčITE TáTO 8 čLENNá RODINA VYPRODUKUJE MENEJ ODPADU AKO TY SAMA SO SVOJIMI TETRAPAKMI A PLASTOVýMI OBALMI. TO SI Píš. A KTO ICH PO TEBE VYNášA NA SMETIARSKYCH AUTáCH? NIE NáHODOU čIERNI SMETIARI? SOM ZVEDAVý KOĽKí Z VáS ROBIA NIEčO TAKé ZA TAKÚ PLáCU, AKO MAJÚ ONI.
  TAKýTO JE CELý TEN Váš SOCIALIZMUS A JEDNOTNý METER. MY A ONI. Už LEN TO JE DVOJITý METER.
  Už VIDíM čO BY SI PíSALA, KEBY TEJTO MATKE SPADLO DIEťA DO STUDNE. URčITE PRESNE TO ISTé AKO TERAZ?

 7. poser sa ty christov prisluhovac

 8. satanas: zrejme jeden z tych, na ktorych tento citat pasuje…?

 9. satanas: pokial udrzis stolicu a moc, je to vsetko v poriadku.

 10. s tou pohotovosťou sa trochu musím prikloniť k anonymovi, ale zas nie úplne. Pokiaľ nemáš peniaze, ako sa mne raz stalo, dostanete na pohotovosti šek, ktorý treba do istej doby na pošte zaplatiť. Čiže ani zadarmo, ale ani hneď. Avšak keď niekto ráta s každou korunou, je jedno či to zaplatí na mieste alebo o týždeň. Stále mu tie peniaze chýbať budú.
  Anonym: kto vie kde sie sa pohyboval, keď tak nácek pobodal. Lebo cez deň a na rušných miestach sa takéto veci nestávajú. A bez peňazí večer vonku….asi len v parku na víno :D:D:D ale možno malinovku, kto vie 😀

 11. Takže cez deň nie?
  http://noviny.joj.sk/krimi/20-5-2009/clanok/chlapca-dobili-na-prave-poludnie.html#tab=article-text

  Vidím že sa dobre bavíš na útoku nožom.
  Išiel som z koncertu. Trojkoncert IMT (PO), PARA (BA) a HT (ZA). A neviem, prečo je to pre teba také dôležité.
  Raz ma napadli, keď som ešte len chodil so ženou, počkali kým som ju odprevadil a cestou späť si udreli a kopli. Vieš ja mám takú smolu, že vláčiť sa v skupine mladých mužov považujem za absolútne trápne.
  Kolega mi vravel nech sem ani nepíšem. Mal pravdu, ale aspoň som sa sám presvedčil.

 12. udrzim to wiem.ostavam kostoli a takych smradov ako si ti kkt kostolnicky!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: