Vlkolínec

vlkolinecSlnečný víkend nás vylákal do prírody na výlet. Rozhodli sme sa navštíviť jednu z najunikátnejších pamiatok na našom krásnom Slovensku, Vlkolínec. Dedinku, ktorá slúži ako skanzen, ale pritom je stále obývaná. Vrchnou časťou obce tečie v drevených žľaboch upravený potok. Vzácnymi stavbami obce Vlkolínec sú dvojpodlažná zrubová zvonica z roku 1770, z vonkajšej strany obitá šindľom, zrubová studňa z roku 1860 s hĺbkou 13m, barokovo – klasicistický kamenný rím.kat. kostol Navštívenia Panny Márie z roku 1875, v tesnej blízkosti kostola je obecný cintorín so zachovalými kamennými a kovovými náhrobnými krížmi. V obci je aj múzeum – Roľnícky dom, Liptovského múzea v Ružomberku, s expozíciou pôvodného bývania, používania predmetov v domácnosti, v poľnohospodárstve. Vo Vlkolínci bola tiež škola, ktorá zabezpečovala vzdelávanie pravdepodobne už od 17. storočia.

vlkolinecVlkolínec sa nachádza na Slovensku vo vnútorných Západných Karpatoch, v pohorí Veľká Fatra, vo výške 718 m.n.m., pod vrchom Sidorovo, pri meste Ružomberok. Vlkolínec trvalo obývaná obec, v súčasnosti s 29 obyvateľmi v 18 domoch z celkového počtu 55 domov.

Vlkolínec má rozlohu 797 ha, zastavaná časť s drevenou architektúrou horského a podhorského typu severného stredného Slovenska, podstatnú časť chránených objektov tvoria drevenice respektíve hospodárske dvory (usadlosti).

Vlkolínec bol v roku 1993 zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ako unikátny krajinno-sídelno-architektonický komplex.

Návštevou tohto obývaného skanzenu sme si nie len spríjemnili krásny slnečný víkend ale sme spoznali ďalší kút nášho Slovenska. Nezabudnuteľná krajina vysoko vo vrchoch, krásna  historická architektúra, čistý vzduch. Všetkým takýto výlet vrelo odporúčame.

 vlkolinec103_0343vlkolinecvlkolinecvlkolinecvlkolinecP1000066vlkolinec

4 komentáre

  1. dobry den
    chcel by som sa spytat ake statne zriadenie by ste si vlastne predstavovali? Aky ekonomicky system, aky socialny, demokracia? ci vlada jednej strany? sloboda slova? ci nie? za odpoved dakujem 🙂

  2. si si isty ze je to otazka k teme tohto clanku?

  3. mozno sa pyta na system v autonomnom Vlkolinci mne sa najviac paci diktatura proletariatu,popripade anarchia

  4. Boli sme tam v roku 2001. Skutočná nádhera.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: