Rozhovor Hlavu hore pre Poznanie

Prinášame Vám rozhovor, ktorý sme prednedávnom poskytli pre web Poznanie

hlavu horeAhoj, na úvod nám stručne predstav Hlavu Hore, prečo vzniklo, čo si kládlo za svoje hlavné ciele a ako sa to darí napĺňať?

Zdravím, Hlavu Hore je neformálne združenie ľudí, ktorý sa rozhodli, že zmenia „My musíme“ na „My chceme“… naším cieľom od počiatku bolo a stále je hlavne práca s rodinami, deťmi a sledovanie sociálnej „politiky“. Ja osobne si myslím, že pre rodičov je dosť dôležité, aby jeho deti mali do budúcnosti rovnocenných kamarátov, s ktorých rodičmi budú zdieľať rovnaké myšlienky a názory. Tým je oveľa väčšia šanca, že sa ich deti vyhnú rôznym nástrahám nevhodných kamarátov, napríklad drogám. Čo sa týka napĺňania našich cieľov je to ťažšie aj keď nebudem tvrdiť, že sa nám nepodarilo niektoré naplniť. Napríklad Edícia Hlavu hore, Mikuláš, či deň detí. Do budúcna by sme chceli robiť aspoň raz ročne stretnutie našich“ rodiniek”, aby sa spoznali, keďže sú z rôznych kútov Slovenska a mohli si vymieňať skúsenosti. Avšak je to dosť ťažké, nakoľko to vyžaduje určité finančné prostriedky. Ani jedna z „našich“ rodiniek ich nemá navyše a tak sa snažíme my získať peniaze napríklad predajom oblečenia v našom obchode, alebo príležitostnými zbierkami. Ale je to beh na dlhé trate. Nie je veľa ľudí, ktorý by považovali aj tieto témy za dôležité.

Ako sa rodiny pozerajú na takúto pomoc. Nestretávate sa niekedy s reakciami ako „Mne nič netreba“, či Starajte sa o seba“?

Vôbec nie. Máme niekoľko rodiniek, ktoré sú v rôznych kútoch Slovenska a to je ten väčší problém pri organizovaní akcií pre deti, keďže žiadna z týchto rodín nemá korunky navyše. S rodinkami, ktoré poznáme osobne máme veľmi vrelé vzťahy. A čo nás najviac teší, máme od nich výborné odozvy hlavne na veci, ktoré samé vymýšľame v našej edícii. A vždy, keď sa k nám takáto odozva dostane tak si povieme, „Presne toto je to, prečo to robíme.“ Niektoré rodinky ešte nepoznáme osobne, lebo niekoľké sa k nám pridali na základe referencii na nás od známych, alebo ich oslovila naša práca. S tými sa však chystáme tiež skôr či neskôr stretnúť a tak utužiť naše vzťahy.

Je Hlavu Hore čisto ženským združením?

V žiadnom prípade, aj keď je pravda, že téma, ktorej sa venujeme je bližšia nám ženám ako chlapom.

Ako sa Hlavu Hore stavia k feminizmu? Necítiš niekedy od kamarátov podceňovanie z dôvodu, že si dievča?

Ja som osobne nikdy niečo také nepocítila, ale viem, že sa s tým dievčatá, hlavne mladšie stretávajú dosť často. Bohužiaľ. Avšak, či sa mi to páči alebo nie musím priznať, že mnoho krát si za to dievčatá môžu sami. Zväčša fungujú len ako prívesok nejakej chalanskej partie alebo jednotlivca bez toho, aby sa im pokúsili byt seberovné a tiež vyvíjať nejakú činnosť. Opíjanie sa a časté menenie partnerov tiež na popularite nepridá. Teda pridá, ale … Myslim, že v tomto je napríklad Hlavu hore celkom dobrou variantov. Každá z nás má na to, aby niečo dokázala. Tým však nechcem povedať, že sme feministky, alebo by sme chceli tvrdiť, že nepotrebujeme v našom snažení chlapov. Práve naopak. Mali by sme si vzájomné pomáhať a byť si rovnocennými partnermi, s ktorých každý ma v tom o čo sa snažíme svoju dôležitú úlohu.

Národovecké akcie bývajú neraz predčasne ukončované políciou, ktorá na Slovensku dokáže vyrobiť dôvod rozpustenia zhromaždenia aj vyslovenou lžou (viď 14.3.2009, kedy označilo pozdrav „Na Stráž!“ za fašistický), alebo keď Polícia zatkne usporiadateľa ešte pred začatím akcie (Nitriansky pochod Proti drogám). Má vôbec zmysel niečo organizovať?

Myslím, že má. Avšak s rozumom. V prvom rade by sa tieto akcie mali robiť tak, aby sme nimi oslovili „civilistov”, aby mali záujem nás počúvať a hlavne uväzovať nad tým čo rozprávame. Preto by sme mali niekedy povoliť zo svojich „zásad“ a radšej spraviť malý ústupok systému pre úspech celej akcie.

Sloboda slova. Téma skutočne zaujímavá. Ako sa k nej staviaš, podporuješ absolútnu slobodu slova, ktorá by mohla aj urážať či zosmiešňovať, alebo si za to, že sú určité hranice, ktoré by sa nemali prekračovať?

Sloboda slova je veľmi silná zbraň a nie som si istá, či sme na jej absolútnosť pripravený. A tak isto aj každý z nás považuje za úplnú slobodu niečo iné. Podľa mňa sú určité témy, ktoré by sa z tejto absolútnej slobody mali vyňať. Nemali by to byt však témy politické, alebo sociálne. Mám na mysli skôr témy morálne.

Mohla by si to trocha viac rozviesť? Mám na mysli slobodu slova, uveď aspoň jeden príklad toho, o čom by sa nemalo debatovať.

Ono ani nejde o to, či by sa o niečom nemalo debatovať, ale o to akým spôsobom. Napríklad urážanie ľudí kvôli vzdelaniu, sociálnym pomerom z akých pochádzajú, kvôli zdravotnému stavu…. Sú to skôr také morálne témy. Každý z nás by mal vedieť kde je tá pomyselná hranica a kedy sa debatovanie mení na urážanie. Určite by sa však nemalo brániť ľuďom slobodne sa vyjadrovať na politické témy, vyjadrovať sa k spôsobu nakladania s verejnými financiami alebo kritizovať systém, ktorý nevyhovuje každému taký, ako je momentálne nastavený. Pre tieto prípady dnes platí dvojitý meter a vlastne aj preto tak často voláme po slobode slova. Ľudia musia mať právo vyjadrovať sa k veciam a situáciám, v ktorých žijú a ktoré sa ich dotýkajú.

Ďalšou zaujímavou témou je šovinizmus. Mnoho národne orientovaných ľudí nechápe rozdiel medzi nacionalizmom a šovinizmom. Prečo podľa teba nie je nijaká reakcia na Jána Slotu, keď osočuje Maďarov (keď si odmyslím, že sa o ňom vyjadrujú ako o alkoholickom hulvátovi), čo samo o sebe napĺňa skutkovú podstatu trestného činu hanobenia rasy, národa a politického presvedčenia?

Myslím, že Slotu už nik neberie vážne a ani sa nejako jeho rečami nezaoberá aj keď máš samozrejme pravdu v tom, čo vravíš. Podľa mňa to väčšina ľudí berie asi ako „našu“ odpoveď na maďarskú „agresiu“. Taký Maďarsko – slovenský slovno národnostný ping pong. Čo sa týka šovinizmu ako takého je to dosť ťažké. Nebudem klamať aj ja osobne s tým mám sem tam problém. Ako naposledy keď Maďari vypískali našu hymnu na MS v hokeji. Myslím, že je to však dlhodobý problém, ktorý nebude len tak jednoduché vyriešiť. To, že mám rada svoju krajinu neznamená, že nenávidím ostatné národy. Avšak aj tie národy musia pochopiť to isté. Čo sa týka ľudí, ktorí žijú v našej krajine a odmietajú sa naučiť napríklad štátny jazyk, to je už úplne iná kapitola.

Antifa zvykne všetky národovecké spolky generalizovať ako neonacistov. Ako to ty  vnímaš?

Ako snahu pošpiniť všetko čo robíme a vzbudzovať vo „všeobecnej“ verejnosti nenávisť voči nám a už vopred ľuďom nahovoriť, že všetko čo sme spravili je zle. Pretože ten „obyčajný“ človek ten rozdiel nespozná, kým mu ho nevysvetlime. Mám to overené na vlastnej koži, uvediem príklad s mojou vekovo staršou kolegyňou. Bavíme sa na tieto témy denne a vidím, že v mnohom sa jej otvorili oči a pochopila, že to čo robíme a chceme nie je vždy to najhoršie. V mnohom so mnou nesúhlasí ale na mnoho vecí zmenila názor.

Čo si myslíš, prečo sa bezpečnostné zložky týmto spolkom nezaoberajú, keďže niektoré ich násilné akcie sú bezpochyby spoločensky nebezpečnejšie, ako nejaké pochody, či demonštrácie? Zároveň hlásajú triednu nenávisť, ktorá je rovná rasovej, náboženskej, či národnostnej nenávisti, napriek tomu nikto zodpovedný nekoná.

Ja by som to pomenovala pár slovami. Peniaze a snaha cudzích „mocností“ nedovoliť ľuďom pochopiť, kde je pravda. Ja týchto aktivistov považujem vlastne za zaslepené obete systému. Ich ne tých radových. Ich činnosť je momentálne pre systém podporná v boji proti opozičným názorom a preto si viac menej robia čo chcú a nik ich neprenasleduje. Podľa mňa je teraz úplne vhodná doba na ukázanie ľuďom kto je tu „škodná“ a toho sa systém boji. V tejto dobe, dobe krízy, keď ľudia začínajú strácať sociálne istoty sú oveľa náchylnejší zaujímať sa o život okolo seba a o to, kto vlastne môže za to, že ich životný štandard sa znižuje. A to systém nemôže dopustiť. Robia za systém špinavú prácu a propagandu, ktorú si systém nemôže oficiálne dovoliť prezentovať. Zatiaľ. A je len na nás všetkých, aby sa to zmenilo. Musíme svojim správaním a vystupovaním jednoznačne ukázať, že nie sme to najhoršie na planéte a pomôcť otvoriť oči všetkým ľuďom. To sa nám však nepodarí, pokiaľ sa budeme potĺkať v alkoholickom opojení ulicami a mlátiť každého hlava-nehlava, alebo šíriť okolo seba vlny strachu a nenávisti.

Čo je podľa teba hlavným dôvodom apatie verejnosti, ktorá ako hlúpe ovce prijíma dohady za fakty, lži za pravdu a apaticky vníma politické dianie na Slovensku? Aktívne sú iba honorované spolky (väčšinou zo zahraničia, ktoré „kopú“ za svojho chlebodarcu), aktivita zadarmo je prakticky neznáma, referendum, ako jediný dostupný prostriedok prejaviť vôľu ľudu je prakticky nevyužívaný.

Myslím, že s časti som sa k tejto téme vyjadrila už pred chvíľkou. Ale hlavný dôvod apatie Slovákov vidím v našom „ dedičstve“. Celé stáročia sme nemali vlastné uvedomenie, bolo v nás systematicky potláčané a mám dojem, ako by to mnohý z nás mali v sebe ako nejaké očkovanie. A každý pokus a otvorenie očí je v nás stále systematicky potláčané. Názor ľudí tu vlastne nikoho nezaujíma. Lebo čo ak by sa ukázalo, že ten názor je iný ako ten, čo sa oficiálne propaguje? Pekným príkladom sú neprispôsobiví cigáni. Nepoznám človeka, a teraz vravím o ľuďoch pracujúcich, s rodinami rodiny, vo veku nad 25, ktorý by ich mal rád, neliezlo mu na nervy, ako a s čoho žijú. Ten vtip o tom, že 3 najhoršie slová od cigáňa sú ” dobrý deň sused”, vraví sám za seba. Ale realita? Nadáva sa pri stoloch v krčme, rozhovoroch v práci alebo pri večerných správach, nik nemá odvahu povedať to nahlas. A potom vyjde nejaký prieskum, kde sa dozvieme, že cigáňa by za suseda nechcelo len 20% obyvateľov, alebo podobná divná cifra. Kde sa tí ľudia, čo tam odpovedali nachádzajú?

Novela Trestného zákona, ktorá nadobudne účinok v júni 2009 stanovuje prísne tresty za extrémizmus, trestá dokonca držanie extrémistických materiálov, pričom nedefinuje samotný pojem extrémizmu. Nebojíš sa, že toto môže byť koniec spolkov ako je aj napríklad Hlavu Hore, ktoré síce nemusia byť extrémistické, ale v prípade demokracie sovietskeho typu, ktorá je na Slovensku, môžu byť za extrémistické označené. Veď aj podpora tradičnej rodiny koniec – koncov môže byť označená za extrémistickú, pretože nerešpektuje gayov, či lesbičky…

Myslím, že je to veľmi individuálne. Ale je dosť pravdepodobné, že všetci budeme v svojej činnosti oveľa opatrnejší. Skôr sa obavám toho, že ak aj sa nám podarilo v ľuďoch vybudovať určité povedomie, tak teraz „cuknú“ a naša práca sa bude musieť začať uberať inakším smerom. Tak isto si musíme spraviť poriadky vo vlastných radoch a aj zvýšiť osvetu medzi našimi vlastnými ľuďmi. Je načase prestať s umiestňovaním fotiek na verejné servery, alebo písania rôznych informácii len tak kam príde. Myslím, že v tejto činnosti by sa mali spojiť všetky organizácie a spoločne rozbehnúť osvetu. V podstate, aj keď to možno vyznie sebecky, je to hlavne v našom záujme, nakoľko aj naposledy sme sa presvedčili, prípad v Nitre, že najohrozenejší sú aktívni ľudia a môže nás úplne zbytočne ohroziť hlúposť neuvedomelého jedinca. Čo sa týka samotného zákona je podľa mňa veľmi nešťastný a svedčí o strachu systému. Avšak je nebezpečný pre všetkých ľudí. Stačí, aby ste si v krčme zanadávali napríklad na cigáňov, počuje vás niekto, kto vás nemá rád, udá vás a ste extrémista. Veľmi zjednodušene povedané. A bude vlastne len na sudcovi, či je váš čin extrémistický. Vraciame sa pomaly ale isto do čias, keď sa ľudia báli samostatne aj rozmýšľať, nieto rozprávať.

Na záver by som sa spýtal, čo môžeme od Hlavu Hore čakať v blízkej budúcnosti?

No chceme sa zúčastniť pochodu proti kapitalizmu v Košiciach (pochod už prebehol – pozn. Vasil Opatrný), nakoľko sme veľmi rady, že aj v tomto kúte nášho Slovenska sa začína niečo diať, potom máme deň detí, kedy zase zašleme darčeky „naším“ deťúrencom, potom deň otcov a tak. Koncom leta pripravujeme 2. Ročník futbalu pre budúcnosť, o putovný pohár Hlavu hore.

Ďakujem za rozhovor.

Za POZNANIE sa zhováral Vasil Opatrný.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: