Zlodejíčkovia, pozor na nich.

deti zlodejiNeviem, či to tak bolo vždy, ale v poslednej dobe mám dojem, ako by nás zaplavovali samí zlodejíčkovia, vreckári či čorkári. Je pre nich mnoho pomenovaní. Kradnú najčastejšie v obchodoch. Okrádajú bez rozdielu predavačky, obchodníkov alebo zákazníkov. Tento druh športu je na „počudovanie“ rozšírený hlavne na východe našej krajiny. A vždy som veľmi
„prekvapená“, keď sa ukáže, že tým zlodejom je cigáň. Aj vy?

Ich vynachádzavosť nemá medze. Od krádeží tovaru priamo z regálov do špeciálne upravených častí odevu, cez drzé krádeže mobilov predavačkám priamo z pultov, až po kabelky a tašky zákazníkov. Najčastejšími aktérmi týchto krádeží sú neplnoleté deti, ktorých rodičia posielajú kradnúť s vedomím, že deti nie sú trestnoprávne zodpovedné.  Nechápem, prečo sa už dávno neprijal nejaký zákon, ktorý by postihoval takéto správanie, a prečo  nenesú zodpovednosť za ich činy rodičia, tak ako je to pri majoritnej väčšine obyvateľov, nechápem už vôbec. Čo bude z detí, ktoré ich vlastní rodičia učia kradnúť? Vidíme to už dnes. Oveľa prešpekulovanejší zlodeji ako generácia pred nimi. Zatiaľ, čo voľakedy vám zlodej strhol kabelku z ramena a snažil sa utiecť, dnes sa všetko odohráva nenápadne a v pokoji, bez toho, aby okradnutý čokoľvek spozoroval skôr ako bude zlodej už v bezpečí. Niekoľko ukážok tejto priam Vysokej školy zlodejskej máme sem- tam možnosť vidieť vďaka priemyselným kamerám, ktoré tento čin zaznamenajú. Avšak aká je úspešnosť riešenia týchto činov? Dovolím si pochybovať, že by to bol nejaký závratný úspech. Ak aj vinníka chytia, je to buď dieťa, alebo je hodnota ukradnutej veci len taká, aby sa stále jednalo len o prečin a nie trestný čin. Čo na tom, že niektoré zlodejské tváričky sú policajtom, či SBS- károm alebo predavačkám v obchodoch už notoricky známe? Zákon je zákon. A či je zlý, alebo dobrý treba ho dodržiavať. Hlavne keď ide o chránenú skupinu obyvateľov.

Mňa však zaráža iná vec. Ako je možné, že ľudia, ktorí ledva dokončia 5 tried na základnej škole, ktorí sú celoživotnými invalidmi, a okolo ktorých chodíme ako okolo tých, ktorým treba pomáhať, sú schopní vymyslieť koľkokrát ozaj komplikovaný a do posledného detailu premyslený plán krádeže? Nebude to skôr tak, že o svojej neschopnosti nás len presviedčajú a my, ako národ súcitný, sme sa o nej presvedčiť nechali a necháme sa vyciciavať? Myslím, že by nebolo od veci prehodnotiť naše zastarané presvedčenie o nevzdelaných, hlúpych a neinteligentných cigáňoch. Vzdelanie nemajú, to súhlasím, ale prečo? Preto, lebo nemajú podmienky alebo preto, lebo sa im do školy chodiť nechce? Možností majú neúrekom, dokonca dostávajú príspevky na školskú dochádzku, o ktorých môžu necigánske rodiny len snívať. V prepočte na bývalú menu, 500 Sk mesačne len za účasť, preplácanie školských pomôcok, obedov, cestovných nákladov…. A aj napriek tomu všetkému zväčša triedy s ich väčšinovým zastúpením zívajú prázdnotou. Jediné čo na nich sem- tam platí je, keď zavrú jedného z rodičov do väzenia, za to, že dieťa do školy nechodí. Ale ani to nezaberie vždy. Minule bol na túto tému rozhovor v jednej cigánskej osade. Úplne ma „dostala“ rodina, kde si dva roky odsedel najprv otec rodiny a teraz sedí pre zmenu matka. Dôvod? Deti do školy stále nechodia. Vraj nechcú.

Ako by takúto situáciu riešil biely pracujúci človek? Každé ráno by svoje dieťa vzal za ruku a hanba- nehanba, bez ohľadu na reptanie svojho potomka, by ho doviedol až do triedy, učiteľom pod oči. Musel by si na to brať dovolenky, prosiť šéfa o posunutie pracovnej doby alebo zháňať pomoc od priateľov, ale riešil by to. A čo robia cigáni, ktorí aj tak, keďže nepracujú, nemajú celé dni čo robiť? Nič. Radšej idú do väzenia. Veď čo, konečne čisto, teplo a pravidelná strava.

A tak sedia doma a spolu so svojimi deťmi vymýšľajú dokonalé plány na zlepšenie svojej finančnej situácie na úkor nás ostatných. Veď čo, pri sedení v škole by si ničili chrbticu. Pri krádežiach na čerstvom vzduchu, majú ustavičný pohyb, precvičujú si svoje mozgové bunky a zlepšujú svoju finančnú situáciu ihneď. Nielen raz mesačne ako my ostatní.

Ešte stále sa vám zdajú hlúpi, neinteligentní a zaostalí?

6 komentárov

 1. Si dobre mimo. Že deti čo nechodia do školy dostávajú nejaké prídavky navyše na pomôcky a dochádzku. 🙂 Skutočnosť je taká, že keď rómske deti nechodia do školy, rodičia na ne nedostanú ani detské prídavky. Konkrétne na L IX majú deti povolené jedno ospravedlnenie od rodiča za školský polrok, ale musí byť odôvodnené. Z vážnych rodinných dôvodov. Každé iné vymeškanie neospravedlnené ošetrujúcim lekárom má za následok siahnutie na peniaze, ktoré diaťaťu podľa zákona patria.
  Ako je to na iných školách? Ja napr napíšem: Prosím o uvoľnenie na utorok z vážnych rodinných dôvod a je to ok. Prípadne zavolám triednej, že ideme tam a tam. Na základke 1-4 sme ani nenosili papieriky na, na poldenné vyšetrenie, iba na týždenné choroby od lekára. Ja konkrétne nesúhlasím s vymeškávaním vyučovania kvôli dovolenke. Dokonca raz sme boli posledný augustový a deti už mali problém adaptovať sa. Posledný týždeň už sa pomaly nabieha na včasnejšie vstávanie, a spanie, kontroluje sa ktorá vyrástla z cvičiek, perá, ceruzky a podobne. Je však už úplne bežné, že týždeň – aj viac chýbajú decká (lacné dovolenky). Rodičia oznámia triednej a hotovo. Že im siahnu na DP? 😀
  Na strednej to už máme ťažšie. Spolužiaci našej najstaršej už rebelujú. Ako prváci boli ešte ako tak, tretiaci už dosť na psychiatriu pre učiteľov. Oficiálne platí: neospravedlné hodiny – 1 hodina = dvojka zo správania. To sa ešte nejak urobí, a to sme fakt najprísnejší gympel na okolí. Inde je 1 – pokarhanie tridnym, potom pokarhanie riaditeľom, až potom znížená zo správania. Rebelanti majú trojky zo správania, podmienečné vylúčenia až vylúčenia, ale že by im nedali DP? 😀
  Jednotný meter či ako to voláte.
  A čorkári? Ako to funguje u nás. Kočka príde do marketu v meste vyberie si čo chce, potom povie chalaniskom, že toto a oni jej to donesú za 1/3 cenu.
  ,,Mechanizmus” na nezachytenie pri východe je naopak od tvrdenia článku nie dômyselný, ale veľmi jednoduchý. Poznám ho z opisu od svojej 18 ročnej dcéry, lebo všetci zapojení do tohto zlodejíčkovania sa s tým netaja ale ešte aj chvália.
  Prešpekulovanejšie sú praktiky na vykrádanie bytov spolužiakov. To tu opisovať nebudem. Hlavný aktér u nás: otec vojak profesionál VŠ, matka MUDr. Chlapec sa oblieka drahšie ako celá moja rodina a kradnúť fakt nemá dôvod.
  O.i. má dvoch ďalších súrodencov, príkladne dobré deti.
  Ono je ľahko kritizovať bez predostrenia konkrétnych riešení. Že mali potrestať rodičov?
  Riešilo sa to dočasným umiestnením chlapca v ústave pre problémové deti. A k čomu to bolo dobré? Naučil sa tam ďalšie fintičky o ktorých dovtedy nemal ani poňatia.
  Všetci tu sami bojujete proti ,,systému” tým priznávate, že najväčší hajzlíci chodia v kravatkách, kryjú ich právnici, takže tie narážky na vzdelanie sú tiež o ničom.
  A podľa tohto článku by ste o tých deťoch nemali vedieť nič, rovnako ako neviete nič o tých skutočne prešpekulovaných zlodejíčkoch. A najlepšie ešte o mafiánoch, o ktorých všetci vieme a aj tak nič nerobíme aj keď ich máme vo ,,vlastných radoch” medzi ,,našimi ľuďmi”.
  Mne sa hlúpi, neinteligentní a zaostalí zdajú dnes mladí ľudia oproti predchádzajúcim generáciam. Teda v oveľa väčšej miere. Potvrdzujú mi to pedagógovia na stredných školách, že úroveň znalostí študentov veľmi klesá. Zaujímavé je, že na druhej strane sú zas medzi nimi veľmi šikovné, nadané a nadpriemerne inteligentné deti. Proste už nie je nič ako autoritársko-socialistické ,,nevystrkuj hlavu, nech nevytŕčaš z davu, armáda potrebuje rovné šíky, nebudeme sa maznať s nikým” – platí pre socík v podaní komančov aj náckov.
  S tým väzením nemáš pravdu. Nepoznáš cigánov a nič o nich nevieš, takže nevedome plácaš 2 na 3.
  Keby išiel róm do väzenia len tak, že teplo a strava, to sa nepočíta. Je trošku podobné ako s náckami, keď chceš vysvetlím.

 2. anonym: necitala som to cele nechce sa mi, budem uprimna .. ale ak je tu niekto mimo tak si to len ty, nepiseme, ze dostavaju na deti co nechodia, ale na deti co chodia … ktory bieli rodic dostane 500 sk na staru menu len za to, ze jeho dieta chodi do skoly?

 3. joj tak keď si nečítala, tak sa nečuduj že sa pýtaš od veci na niečo čo som nepovedal

 4. ta sa nauc normalne prispievat komenty ,alebo si sprav svoj blog ty baran kto ma ty tvoje zvratky citat cele a to sa tu zhodneme asi vsetci na tom,jasny prejav neonacifasizmonacizmujedenianovorodencov,ja precitam aj dlhy koment ale u tvojich koncim po 4 vete

 5. Ok par telefonatikov a výsledok:
  – na rómske deti okrem detských prídavkov nič nedostávajú za to že chodia do školy, keby sa chcelo čítať tak čítaj vyššie
  – podľa čoho, akého výnosu, zákona alebo čoho sa rozhoduje že rómske deti áno a biele nie?
  Nemáme žiadne rasistické zákony a aj tie zaobalenejšie nie sú také ako v Čechách. V Čechách to tiež nie sú rasitické, len sú tak postavené, že na ne rómske rodiny doplácajú a výsledok je taký, že Čechy sú na 1. mieste v % počte detí v deckých domovoch.
  Podľa tohto by napr. skončilo v detskom domove aj dieťa z ,,vašej” rodiny ktorej teraz robíte zbierku. Takže to klasické rasové hľadisko naozaj nie je.
  – peniaze ktoré sa dávajú žiakom a študentom chodiacim do školy:
  a. sociálne štipendiá
  b. prospechové štipendiá
  Ostanem tiež v starej mene. Max. štipendium sociálne je tesne nad 5000/mesiac. Dostane ho študent v najkritickejšej situácii pričom nieje ovplyvnené ďalšími sociálnymi dávkami. T.j. napr. detskými prídavkami atd. Nejedná sa pritom len o nulový príjem, iba ke)d prekročí konkrétnu hranicu. Chacha, keby som teraz na tom postavil svoju propagandistickú bezzubosť, že ja cigán musím vyrábať bielemu študentovi VŠ 5000/mesiac len za to, že chodí do školy, navyše mu to ešte môžem aj doplatiť na tzv. prospechovom štipendiu pre sociálne slabých študentov, detckých prídavkoch pre jeho deti a materskej dovolenke pre jeho ,,neuvedomelú” ženu, a že ja som mu predsa nekázal mať deti atd. 🙂 Dobré psycho.
  Len ma tak napadá, že tento človek tak dostáva kolo 7/ mesiac (keby som bol vymletý ešte by som pridal že z mojich daní 😀 ako to napr tu čitam) a to je svojprávny a o svojej situácii sa dobrovoľne rozhodol. Aby nedošlo k omylu: Ja mu to prajem.
  Soc. štipko má každá fakulta iné. Napr. fakulta kde som pôsobil ako externista dáva 10% najlepších študentov 12000 na rok (1000/mesiac).
  Ahojte milí študentíkovia a daňoví poplatníci s pozdravom JEDEN METER PRE VŠETKÝCH, PROTI KAPITALIZMU, ZA SOCIÁLNE ISTOTY, PROTI (TOMUTO VOČI BIELYM ANTISOCIÁLNEMU) SYSTÉMU, ZA OBMEDZENIE SOCIÁLNYCH VÝHOD PRE ČIERNYCH.

 6. To je drzost ze niekto necita niekoho cely nazor.No my tie vase mame ze :).

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: