Zvýšia nám dane alebo nás čaká blahobyt?

grafika-pociatkove-predpovede_vNaša vláda sa prerátala. Nesedí im predpokladaný hrubý domáci produkt, nesedí im suma vybratá na daniach a nesedí im vlastne nič. Zatiaľ čo príjmy klesli medziročne o 11%, tak výdavky stúpli o 7%. Trochu čudné hospodárenie v čase krízy a uťahovania si opaskov. Deficit celého okruhu verejných financií sa v rozpočte očakával na úrovni 2,1 % HDP, ministerstvo financií však už hovorí o približne 6 % HDP.

A tak sa naši vyvolení rozhodli zase trošku požmýkať občana. Najprv naše poštové schránky zaplnili nie lacné letáky, na ktorých nás pani Tomanová vyzývala k vystúpeniu z druhého piliera poistenia, lebo sa v ňom pre nás neoplatí byť. Išlo hlavne o staršie vekové ročníky občanov. Koľko stáli tieto letáky a celá tá antikampaň? Neviem, ale zadarmo nebola. Tiež zaujímavý spôsob šetrenia, keďže z cca pol milióna občanov, ktorým sa vystúpiť vraj oplatí vystúpilo ani nie 30 000. Aké je skóre tejto kampane v kolónkach: “má dať” a “dal”?

Tento ťah na vyrovnanie štátneho finančného sklzu nevyšiel, a tak naše super ministerstvo financií na čele s hercom, motorkárom (ešte mám v čerstvej pamäti ako viedol eurokampaň v Ružovej záhrade), vymyslelo ďalší geniálny ťah. Zvýšme dane. Nápad hodný ľudí na ich poste. Keby zvýšili dane čo len o 1%, bol by to obrovsky zisk. 1% z platu, jedno percento z každého nákupu, to sú vlastne 2%.

A čo na to náš herec? Ešte pred pár dňami tvrdil, že nič sa určíte zvyšovať nebude a ak by náhodou aj áno, tak sa to dotkne len tých najbohatších Slovákov. Nie som si však istá, či je ich toľko a či im odvody zvýšia dostatočne na to, aby vykryli nešetrné hospodárenie našej vlády. V piatok večer však už vravel inak. Hore pôjdu dane. Okrem rôznych výnimiek, ako napríklad na červenú naftu alebo LPG, pôjde hore daň za lieh. A zvýšia sa odvody aj bohatým ľuďom. Lenže to má jeden háčik. Určite si pod pojmom bohatý človek predstavuje každý z nás niečo iné a minister Počiatek niečo úplne iné. Stačí, aby ste zarábali 1000 € už ste podľa neho boháč a môžete sa tešiť na zvýšenie. Nižšia minimálna mzda ako u nás je už len v Litve, Lotyšsku, Rumunsku a Bulharsku. Vo viac ako polke krajín EU je už aj minimálna mzda oveľa vyššia ako naša priemerná. Takže keď skombinujem tieto informácie s informáciami pána Počiatka, dostávam jedno. U nás je veľa chudákov, pár sa tvári ako stredná vrstva … to t,í čo sú vraj bohatí, a tak im zvýšia odvody, a potom pár ozaj bohatých.

Nás obyčajných chudákov sa to vraj nedotkne. No, to sa mi nechce nejako zdať. Zvýši sa daň na lieh, tým pádom zdražie všetko spojené s jeho výrobou, dopravné a aj jeho cena. A liek to nie je len alkohol, ak si minister myslí, že keď máme na pálenku, máme aj na vyššie dane. Tak isto ako on siahne na plat nejakému podnikateľovi, ten si túto stratu premietne do svojich cien a budeme stále v začarovanom kruhu zdražovania a ožobračovania chudákov.

Ale tých tam z veľkej budovy na Štefanovičovej ulici nezaujíma, že mnoho ľudí už dnes nemá z čoho žiť len vtedy, keď sa nachádzajú v blízkosti televíznej kamery. Podľa odborníkov bude však toto zvyšovanie úplne neefektívne. Všetci zhodne odporúčajú vláde viacej šetriť a menej kradnúť. Inak sa diery v rozpočte zaplátať nepodarí a všetci spoločne sa zrútime na ekonomické a sociálne dno. Minister však prehlásil, že oni už majú pripravené obrovské škrty a po lete nás všetkých prekvapia. Na svoje šťastie sa nevyjadril, či v dobrom alebo v zlom. Len aby sme nezabudli ústa zavrieť od toľkého údivu nad tým, čo nám tento kúzelník po lete predvedie a aký blahobyt nás radových občanov čaká.

Aj keď, nezabúdajme, že sa blíži rok parlamentných volieb a naši politici nám už veľakrát predviedli ako vedia bojovať za naše záujmy v takomto čase.

pociatek humorisa

2 komentáre

  1. takto dopadne kazdy stat ktory si zvoli socialistov
    mozu zato dochodcovia ktory uveria kazdej dristanine ktoru vypustia byvaly komunisti.
    takto dopadne kazda vlada ktora hlasa narodne a socialne citenie
    jebat narodnu hrdost

  2. hlavne, že nám postavia nový futbalový štadión 😀 čo na tom, že niektorí nemajú čo do úst, veď nech si zahrajú futbal…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: