Myjavské kopanice

mapa myjavskych kopanicJe tu leto, a tak sme sa aj my dali zlákať na dovolenku. A keďže sme faninky dovolenkovania na Slovensku a rady navštevujeme miesta, ktoré nepoznáme, vybrali sme sa tento rok spolu s niekoľkými našimi priateľmi na myjavské kopanice.

Myjavské kopanice sú krásny a malebný kraj v prostredí Malých Karpát. V kopcoch sa nachádzajú malé osady, kde už dnes trvalo žije veľmi málo ľudí. Osady, ktoré sa skladajú zväčša len z pár domov, sú dnes premenené na chatové osady, kde ľudia chodia na víkendy a myjavske kopanicedovolenky oddychovať tak, ako aj my. Ticho, kľud a krásna príroda sú hlavnou devízou tohto kraja. Nie však jedinou. Nachádza sa tu mohyla M. R. Štefánika, jeho múzeum, niekoľko hradných zrúcanín, vodných nádrži a konských fariem. Je tu veľmi dobrá možnosť cykloturistiky, či už horskej alebo aj cestnej.

Aj my sme sa vybrali do jednej z takýchto osád, a ak si chcete užiť zaslúžený kľud, môžeme len odporúčať. Tak isto ako aj výlet do prírody, ktorý sme si spestrili hľadaním hríbov a tamojšie lesy nás nesklamali.

Medzi miesta, ktoré musíte určite navštíviť patria:

cesta na mohyluMohyla M.R. Štefánika na vrchu Bradla, dominujúceho krajine svojou nadmorskou výškou 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami. Mohyla bola postavená v rokoch 1924 – 1926 na počesť jedného z najvýznamnejších Slovákov.

cachticky hradČachtický hrad: vypína sa nad obcou Čachtice, neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Postavený bol v prvej polovici 13. storočia, v 15. storočí bola stavba rozšírená. Hrad smutne preslávila Krvavá grófka Alžbeta Báthoryová, ktorá tu žila na prelome 16. a 17. storočia. V roku 1708 bol hrad vypálený vojskami Františka Rákócziho. Odvtedy pustol a dnes je zrúcaninou, ktorá však dýcha históriou a poskytuje nádherný výhľad.

Branc_hradHrad Branč: Pohraničný hrad strážil cesty cez Karpaty na Moravu. Nachádza sa v Myjavskej pahorkatine na homoľovom kopci vo výške 475 nad morom, priamo nad obcou Podzámok. vznikol v 2. polovici 13. storočia, prvý raz sa spomína v roku 1317. Roku 1332 patril Jánovi Luxemburskému. K hradu patrilo 12 obcí. R. 1672 tu mučili účastníkov vzbury z Turej Lúky a Senice. 1674-75 tu väznili protestantských kňazov odsúdených na galeje. Koncom 17. storočia vyhorel, od 18. storočia už nebol obývaný a spustol. Dnes sú zrúcaniny v dobrom zakonzervovanom stave.

dubnikVodná nádrž Dubník: Nachádza sa cca 2km od mesta Stará Turá. V strede jej dominuje romantický ostrovček, na ktorý nie je problém doplávať alebo sa doplaviť na loďke. Nachádzajú sa tu dve nádrže – Dubník I a Dubník II – pričom sa používa i označenie nový a starý Dubník. Starý Dubník je položený nižšie a je tu viacero možností zábavy a športov. Nový Dubník je položený vyššie a je tu i oveľa väčší kľud a určite i čistejšia voda.

Viacej fotiek:

01_Dubnik2628333743

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: