A ešte jedno poohliadnutie za cigánskym problémom

phpPCGI5pAni po pokuse niečo zmeniť v Šarišských Michaľanoch sa život v tejto časti východného Slovenska nezastavil. Už na druhý deň ráno sa v obci Jasov stala vražda. Obeťou bola 71–ročná dôchodkyňa, vdova. Niekto ju dobodal viacerými ranami, veci vo vnútri boli porozhadzované. V takomto stave ju našla jej dcéra, susedia majú strach.

Keď obsadili okolie chatrčí kriminalisti, k davu prehovoril šéf úradu justičnej a kriminálnej polície a zástupca košického policajného krajského riaditeľa Rudolf Pilarčík. “Ukážte celému Slovensku, že nie ste všetci rovnakí a spolupracujte s políciou. Zabránite šírenie protirómskych nálad v obci. Nepodozrievame nikoho, mohol to spraviť aj Neróm. Povedzte nám, kto to urobil. Takéto vraždy sa nám darí objasňovať v krátkom čase,” prekrikoval Rómov.

Po asi pol hodine polícia odviezla štyroch mladíkov, všetko mladších ako osemnásť rokov. Chlapci nemali putá, zrejme boli predvedení, aby podali vysvetlenie alebo aby sa zistila ich totožnosť. Niektorí si však zo sebou niesli v taške topánky, iným obuv, ktorú mali na nohách, odfotografoval policajný technik. V dome zavraždenej alebo jeho okolí kriminalisti zrejme našli odtlačky podrážok.

Riešenie celej situácie samozrejme prenecháme kompetentným, avšak nejeden z nás určite tuší, že takéto činy sú blízke práve našim spoluobčanom, Rómom. Dôležitejšia však je otázka, prečo sa tejto reportáži naše médiá akosi vyhli? Keby nebodaj toho rána utrpel nejaké zranenie Róm, som si istá, že okolo vinníka by sa takto po špičkách nechodilo. Bolo by od začiatku jasné, že páchateľom je skín, národovec, nacionalista, extrémista, prívrženec Slovenskej pospolitosti a možno aj sám Marián K. . Pritom práve títo, dovolím si povedať, že ako jediní, sa snažia poukázať na tieto problémy bez servítok. Snažia ukázať mocipánom, že situácia v tejto časti Slovenska je žalostná a zaslúži si viac pozornosti, ako sa jej dostáva.

Ľudia majú strach o holý život a nemajú sa kam obrátiť. Takéto prípady sa možno dejú každý deň a nedostanú sa do uší nám, pretože ich nevysiela televízia a nepíšu sa o nich veľké články v novinách.

Kedy sa začnú venovať páni v kreslách aj týmto prípadom? Kedy začnú médiá poukazovať na skutočné problémy a skutočných vinníkov? To je asi vo hviezdach. Dokedy sa chceme nečinne prizerať na túto kriminalitu ? Ako dlho sa necháme kŕmiť mediálnymi dezinformáciami? Myslím si, že naša vláda sa týmto problémom zámerne vyhýba. Keď sa slušní ľudia snažili na tieto problémy poukázať, boli zrazení tzv. ochrancami zákona. Avšak koho skutočne tento zákon ochraňuje? Ak nemá chrániť slušných pracujúcich občanov, koho teda? Prinúťme vládu pozrieť sa ďalej ako siaha koryto, z ktorého sa niekoľko rokov napájajú!

Nenechajme sa umlčať, zdvihnime hlavy, prestaňme sa báť a začnime konať, inak nás môže postihnúť to, čo postihlo dôchodkyňu v Jasove, 52-ročnú majiteľku večierky v Šarišských Michaľanoch a mnoho iných ľudí…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: