Kto nepracuje, ten nech je, koľko sa mu páči!

poziar-r134_resV Lendaku včera zhorel statok. Možno si poviete, nič zaujímavé, ale pre mňa áno. Tento statok, ktorý bol zdrojom obživy celej jednej rodiny zhorel do tla. Zhoreli budovy, zhoreli zvieratá a aj hospodárske mechanizmy. Požiar poškodil aj blízky obytný dom. Obrovská finančná a aj morálna strata. Rodina zo slzami v očiach sledovala zhorené stavby a zvieratá, ktoré nakladali na autá a odvážali do kafilérie. Ale aj napriek tomu farmár, hlava rodiny nevešal hlavu a nežiadal štátnu pomoc, bolo mu jasné, že budú musieť začínať zase od začiatku a zaťať zuby.

Pred nedávnom sa niečo podobné stalo v Trnave. A deje sa viac- menej pravidelne po celom Slovensku. Ako som napísala, situácia podobná, ale predsa veľmi rozdielna. Vyhorela cigánska bytovka. Podľa zistení sa tak stalo kvôli elektrickému skratu, samozrejme z elektriky, ktorá bola napojená načierno. Hneď sa zlietol každý, čo len trochu kompetentný a cigáni dostali stany, na začiatok. Človek by si povedal fajn, veď predsa len na ulici nemohli ostať. Avšak, je otázka, až kam má takáto pomoc zájsť. A či má každý takúto pomoc dostať.

Poďme sa na tieto dva prípady pozrieť bližšie.

Rodina v Lendaku pracovala poctivo a tvrdo celý život. Platia dane, sú slušní občania. Zhorel im ich jediný zdroj obživy. Dokonca je dosť pravdepodobné, že im majetok podpálil niekto cudzí. Dnes sú bez peňazí, v podstate bez práce a čaká ich len ďalšia drina a skromnosť. Nik im nedá zo štátnej kasy nič a ničím im nepomôže, nepostará sa, aby im uľahčil život a znížil stratu.

Na druhej strane tu máme cigáňov, ktorí nikdy tomuto štátu nič nedali. Ak nerátame množstvo hladných krkov, ktoré živý každý z nás. Žili bez toho, aby platili akékoľvek nájomné za bývanie v štátnej budove. Kradli elektriku, určite neplatili za vyvážanie smetí a nič z tých bežných poplatkov, ktoré poznáme všetci. Napriek tomu dostali starostlivosť, stany, jedlo. A oni? Málilo sa im, nepáčilo. Žiadna vďaka, skromnosť ani pokora. Nadávali svorne na mesto, lebo im dala len stany a nie baráky, ako si to oni predstavujú. Kecy o tom ako majú spať na zemi, že tam bude nejaký hmyz a neporiadok a ako oni k tomu prídu, každý z nás prešiel už len s bezmocným úsmevom.

Tak si teraz zrekapitulujme systém štátnej pomoci u nás.

Ak si poctivo pracujúci človek, od štátu nič neberieš, ale len dávaš, sám sa živíš tvrdou prácou, vytvoril si pracovné miesto pre seba a svoju rodinu, platíš dane, si jedným slovom slušný občan a dostaneš sa do krízy, životnej katastrofy a nešťastia, nemáš nárok na žiadnu pomoc od štátu. Presne v znení porekadla, pomôž si človeče, aj pán Boh ti pomôže.

Ak celý život nič nerobíte len čakáte, kedy niečo dostanete, neplatíte, kradnete, žijete na úkor ostatných, vtedy sa o vás štát pri najmenšom náznaku nešťastia postará. Stačí len natiahnuť ruku.

A výsledok toho všetkého?

Niečo je prehnité v štáte Slovenskom. A aj vy si kladiete jedinú otázku, načo pracujeme, chodíme do školy a platíme dane?

3 komentáre

 1. No neverím, zrazu som pre teba slušný občan.
  Nie nie moja zlatá, som stále ten istý feťák, ignorant, a človek bez štipky hrdosti.
  Okrem toho ten problém čo tu akože opisuješ vytvorila tvoja milovaná biela rasa a nie žiadni rómovia. Asi by bolo treba niečo riešiť s tou bielou rasou, keď vytvára takéto problémy. A keď chcete proti tomu protestovať, ešte vás bieli chlapci aj vymlátia.
  Vašim problémom sú belosi.

 2. presne tak mas pravdu ze problem je hlavne v povodnom obyvatelstve, pretoze je manipulovane, zivi si hada na prsiach a same si trha od huby aby zivil rakovinu, ktora sa zazrala tak hlboko ze uz si pomaly zaciname zvykat na to ako nas pohlti a udusi

 3. No tak ja až taký kritický nie som. Je to iba čiastočne pravda, na ľudí ide v kuse kopec manipulácie, že kto je feťák, ignorant a ako máme byť hrdí a neviem čo všetko. V skutočnosti ale ľudia manipulovaní nie sú a nie sú ani tupými ovcami. Beriem výhradu, že s tými bez názoru sa nestretávam, lebo môj okruh je úplne iný a časť môže byť skutočne zmanipulovaná. Ale potom to vždy tak bolo. Niektorí ľudia sa radi vezú, je to pohodlnejšie a úplne každý sa v niečom radšej vezie. Ale o tom je predsa spoločenstvo, spoločnosť.
  A volá sa to aj prispôsobivosť. A tam nie je čo riešiť. Nestotožňuj to ale s tým, že títo ľudia nemajú názor, sú manipulovaní. To je problém a nepochopenie objavujúce sa v každej názorovo mimostrednej skupine a je úplne klamlivý. Z toho vyplýva že naopak obmedzená je z tohto náhľadu práve tá skupina.
  Neprispôsobivých teraba riešiť. To je ďalšia
  schéma na rebelov, protestujúcich, asociálov atď.
  A práve títo sú vhodnou pôdou na manipuláciu.
  Chce mať vás niekto na námestí? Dnes už nič jednoduchšie – policajti zmlátia nejakého ,,vodcu” alebo ho zabásnu a majú vás na námestí. Toto predsa každý vie. Využijú si vás samozrejme aj ako cvičných pajácov. Keby sa niečo udialo zmanipulujú si to do polohy národ si vybojoval slobodu napr podobna ako v 89 a nad tým sa asi aj ty trpko zasmeješ.
  Vaša manipulácia ale zvnútra vašich radov a to je predsa len trošku rozdiel.
  Inak neboj sa tvoj príspevok som pochopil i nepochopil, lebo pochopenie preň určite nemám a pochopenie teba samotného žiaľ áno.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: