Ja som rasista, ty si rasista. Bol rasista aj Josef Lada?

ladaJosef Lada bol český maliar, kresliar, ilustrátor a spisovateľ. Tvoril najmä pre deti a pri ilustráciách sa zameral na štylizovaný obraz českej dediny s humorne parodickým akcentom. Ilustroval Haškovho Švejka. Spolu s Čapkom, Nezvalom a Vančurom je jedným zo zakladateľov tzv. Modernej rozprávky v českej literatúre a za svoje dielo získal v roku 1947 titul národný umelec. Veľmi známe sú aj jeho kresby Českej krajiny, ktoré poznáme hlavne z vianočných a veľkonočných pohľadníc. Bol to človek, ktorý svoju tvorbu zasvätil hlavne deťom a celé jeho dielo je spojené s láskou k vlasti.

Avšak v dnešnej dobe honu na rasistické čarodejnice by sa mu asi tak skvele netvorilo a svet by bol ochudobnený o mnoho diel.

Prečo?

Prinášame úryvok z jednej z jeho najznámejších kníh Kocour Mikeš. Je to rozprávková knižka o hovoriacom kocúrovi Mikešovi a jeho neuveriteľných príhodách, ktoré prežil sám alebo so svojimi kamarátmi, prasiatkom Pašíkom a capkom Bobešom.

Je zaujímavé, že v dobách minulých a aj bližších bolo úplne v poriadku napísať alebo otvorene povedať pravdu. Pravdu, ktorá sa od tej doby skoro vôbec nezmenila. Zmenilo sa len nakladanie s ňou a s ľuďmi, ktorí ju hovoria.

Byl Lada_rasista

2 komentáre

  1. poviem len jedno: Deťom nesmieme pri výchove klamať!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: