Keď sa v osade upratuje.

1Spišská Nová Ves sa zapíše do historických záznamov nielen krásnym hradom a niekoľkými kostolmi, ale asi aj prvým upratovaním v cigánskej osade na Slovensku, ktoré si zorganizovali sami jej obyvatelia. Osada Vilčurňa sa ani nie tak dávno „preslávila“ počas epidémie žltačky, ktorá sa šírila cigánskymi osadami na východe Slovenska, a po ktorej skončilo v nemocnici 24 detí z tejto osady. Alebo keď ich odpojili od vody, lebo dlžili mestským vodárňam niekoľko miliónov korún.

Aj preto sa mi zdá takáto cigánska pracovná aktivita minimálne nezvyčajná. Avšak musím povedať aspoň za seba, že ma táto prvá lastovička potešila.

Upratovanie na tomto sídlisku totiž stojí ročne mestskú kasu Spišskej Novej Vsi niekoľko tisíc eur ročne. Upratovanie na mestské trovy sa robí 2x do roka a jedno takéto upratovanie vyjde mestskú kasu na cca 3000 €. Odpadky sa nachádzajú priamo pod ich oknami v obrovských kopách, v ktorých sa hrajú nielen ich deti, ale aj rôzne zvieratká.

2Zapáchajúce tony odpadkov už začali vadiť samotným obyvateľom osady. Ako sa však ukázalo, robenie neporiadku, vyhadzovanie odpadkov alebo vykonávanie potreby kam príde, je obľúbenou činnosťou len časti obyvateľov. Tak ako aj myšlienka na upratovanie a jeho samotná realizácia zaujali tiež len časť obyvateľov. Bohužiaľ tú menšiu. Našťastie aspoň niektorí sú si vedomí toho, že z tejto kopy sa šíria nielen smrad, ale aj rôzne choroby, či infekcie a rozhodli sa s tým niečo robiť.

Túto aktivitu som nazvala lastovičkou, ale aj prirovnanie k tomuto v podstate malému vtáčiku je neprimerané. V osade žije niekoľko tisíc ľudí, ale ruku k dielu sa rozhodli priložiť iba niekoľkí, v skutočnosti veľmi malá menšina. Preto im to aj potrvá nejaký ten čas. Podľa odhadu asi mesiac.

Viete si predstaviť, že upratujete a zvážate odpadky spod svojho okna mesiac? Aká to teda je veľká kopa si neviem ani predstaviť. A určíte je mi zle, keď si predstavím, že niekto si takúto kopu spraví sám a ešte si v nej spokojne žije. Hrôzostrašná predstava aj pre otrlých.

Ale aj tak som rada, že sa niektorí z nich spamätali. Možno si niekto pomyslí, že sa zástavám cigáňov, ale nie je to tak. Len konštatujem, že sa aspoň niekde trošku pohli ľady. A dúfam, že im to odhodlanie neskončí pri najbližších podporách, keď zase budú peniaze na vysedávanie v krčme.

8 komentárov

 1. No, zasa jedna lastovička nerobí jar, však?! Pret mám akosi oprávnené pochybnosti o nezištnom konaní týchto neprispôsobivých a večne prospechársky ladených “občanov”! Čosi za tým bude…. buď dotácie, alebo nejaký prísľub zo strany mesta…. Hmmmm

 2. no booze jeden den v roku pracuju a hned sa s tym musia pochvalit aj v telke a vsetci poserme sa,takychto akcii Z uz bolo kolko? a vzdy to skoncilo……aj keby mali socialku 2000E mesacne furt budu zit ako potkany

 3. presne aj ja sa obavam, ze im to dlho nevydrzi …. ak im za to niekto nieco slubi …. minimalne preto, ze ak sa aj medzi takou velikou tlupou naslo niekolko takych, ktroy sa rozhodli nieco spravit … ako dlho im to nadsenie vydrzi? Mna by asi dlho nebavilo dnes odvliect kopu oidpadu a zajtra ju tam mat zase

 4. No, nolenno! Niekolkymi kostolmi: Dva na namesti (katolicky a evanjelický). Dalsi malicky katolicky zastrceny v bocnej ulicke a asi pred dvoma rokmi pribudol (stavba patnastrocia) greckokatolicky. Beriem.
  Ale hrad?? Kdeze je hrad? najbizsi (zhodou okolnosti najvacsi) Spisky je vzdialeny (vzdusnou ciarou) asi 15 km.

 5. chodťe do zadnej časti tela alebo viete čo?! kľudne môžete isť aj do prednej ! A starajte sa sami o seba a nekradnite miliardy čo idú na podporu Rómov , lebo ak by tie peniaze došli tam kam boli určené už by bol každy Rom na Slovensku milionár s vlastným autom a domom a to by ste asi neprežili!
  Žijete v tých kralikárňach v mestách, fičíte na školských obedoch v tých smradlavých jedálňach! Neviete si ani predstaviť ako žiju Romovia ! tak prestante komentovať do čoho sa vôbec nerozumiete!

 6. clovece … ty nam chces nahovorit … ze tie hory odpadkov sme si vymysleli? Ako …. ale nic … co viac dodat

 7. To kto tu píše na ich obranu? Kto má tú odvahu? Aké sociálne dávky? Odkiaľ na nich berú nárok? To dokedy biely na nich robiť budú? Už teraz sa vozia ,,soc.prípady,, na lepších autách, ako pracujúci. Ale tomu príde koniec…………..

 8. Bohuzial,vsade inde sa smeti veselo vysypavaju dalej,staci si pozriet,ako ziju v Hlohovci nasi diskriminovani,utlacani a nespravodlivo osocovani spoluobcania,produkujuci smeti a deti.Skuste vy vysypavat odpadky pod okna,hned mate na krku obvinenie z nepovolenej skladky,zo vseobecneho ohrozenia z moznej nakazy,pokuta za odpratanie,pokuta za nepovolene skladovanie odpadu,potahovacky na sudoch a policii.Oni su vynimka,zakon v ich pripade neplati.Tento stav je neunosny,zakon ma platit bud pre vsetkych,alebo pre nikoho.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: