Mravná bieda je príčina, hospodársky úpadok je následok.

Pred nedávnom som čítala výrok Tomáša Baťu, ktorý povedal v jednom rozhovore počas veľkej hospodárskej krízy v roku 1932.

“Prelom hospodárskej krízy? Neverím na žiadne prelomy samé od seba. To, čomu sme zvykli hovoriť hospodárska kríza, je iný názov pre mravnú biedu. Mravná bieda je totiž príčina, hospodársky úpadok je následok.

V našej krajine je mnoho ľudí, ktorí sa domnievajú, že hospodársky úpadok možno sanovať peniazmi. Hrozím sa dôsledku tohto omylu.

V postavení, v ktorom sa nachádzame, nepotrebujeme žiadne geniálne obraty a kombinácie. Potrebujeme mravné stanoviská k ľuďom, k práci a verejnému majetku. Nepodporovať bankrotárov, nerobiť dlhy, nevyhadzovať hodnoty za nič, nevydierať pracujúcich, robiť to, čo nás pozdvihlo z povojnovej biedy, pracovať a šetriť a urobiť prácu a šetrnosť výnosnejšími, žiadúcejšími a čestnejšími než leňošenie a mrhanie.

Máte pravdu, treba prekonať krízu dôvery. Technickými zásahmi, finančnými a úverovými ju však prekonať nemožno, dôvera je vec osobná a dôveru možno obnoviť len mravným hľadiskom a osobným príkladom.“

Podľa mňa, je tento výrok veľmi aktuálny aj dnes. Stačí sa trochu poobzerať okolo seba a prídeme na to, že náš svet žije naozaj v mravnej biede. Honba za peniazmi a majetkami sa pre nás stala modlou. Mnohí z nás sa zabudli tešiť z maličkostí. Väčšina detí sa viac poteší novej a hlavne drahej zbytočnosti ako dňu strávenému z rodičmi. Rodičia si lásku svojich detí kupujú, namiesto toho aby svoje deti viedli k slušnosti a vštepovali im morálne hodnoty.

Rodina je dnes v mnohých prípadoch už len slovo alebo zhluk ľudí pri delení si dedičstva.

Zamyslime sa nad tým, čo povedal tento človek pred 78 rokmi a pokúsme sa žiť lepšie.

Buďme ľudia!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: