Prejav Hlavu hore, ktorý zaznel 14. marca v Bratislave

Čím národ nižšie stojí, čím hlbšie v živote telesnom je ponorený, tým menej vážnosti má sám k sebe a tým ľahšie si dá so sebou zahrávať a svoje si odnímať, ako i jednotlivý človek v bahne telesného života zaviaznutý je bez vážnosti k sebe samému a ľahko sa … za úžitok telesný nielen s telom, ale aj s dušou zapredá.”

Priatelia, sestry a bratia, Slováci,

svoj prejav som si dovolila začať slovami jedného z najväčších Slovákov Ľudovíta Štúra. Slovami, ktoré sú dnes tak isto aktuálne ako boli v čase, keď ich písal. A vysoko aktuálne sa stávajú práve dnes. V deň, keď si pripomíname vznik prvého samostatného štátu Slovákov. O význame tohto štátu sa vedú a aj budú ešte dlho viesť vyčerpávajúce debaty medzi jeho zástancami a odporcami. Mali by sme si však uvedomiť, že sa nemáme za čo hanbiť. Slovenský národ prvý krát získal svoje sebaurčenie a boli postavené základy, na ktorých bol bodovaná aj dnešná Slovenská republika.

Miesto teoretických debát a hádok sa radšej zamyslime nad životom, ktorý je dnes okolo nás.

Žijeme v morálnom bahne, a stále hlbšie sa do neho ponárame. V našom vlastnom štáte musíme každé rozhodnutie konzultovať s Európskou úniou, musíme sa doslovne podkladať zahraničným investorom, aby u nás ostali a dali ľuďom prácu a pomaly sa začíname báť aj dôstojne žiť. Šikanujú nás úradníci, neprispôsobiví spoluobčania, zamestnávatelia. Život väčšiny Slovákov sa začína podobať životu v klietke. A aj to nie zlatej. Tak ako vták v nej zavretý opakujeme len frázy, ktoré nás naučili a sú nám dovolené povedať, robíme len to, čo sa od nás vyžaduje.Páči sa Vám táto klietka?

Slovenský národ má vraj lokajskú povahu. Nie je priebojný a vždy bude poslušne robiť to, čo od neho chce vrchnosť. Nevieme žiť dôstojne.

Myslíte si, že je tomu naozaj tak? Že naozaj sme len poslušné stádo, ktoré sa nechá večne šikanovať?

Ja si myslím, že nie. Že právo na dôstojný život máme a aj si ho dokážeme obhájiť tak, ako každý iný národ. Máme právo chcieť dôstojný život pre ľudí, čo si ho zaslúžia. Majú na to právo mladí ľudia, ľudia v produktívnom veku a aj dôchodcovia. Všetci.

Bohužiaľ nie všetci si to uvedomujú. Alebo sa skôr bojíme prihlásiť k svojim právam?

Mladí ľudia odchádzajú hromadne do zahraničia. Treba však povedať, že mnohí nedobrovoľne a jediným dôvodom ich odchodu je nemožnosť nájsť si na Slovensku vhodnú prácu. Odchádzajú vzdelaní aj manuálne pracujúci ľudia. A aj keď je teraz výhodné vyhovárať sa na krízu, nie je to až tak pravda. Je to dlhodobý jav, ktorý sa teraz len vykryštalizoval. Ako to, že u nás pracuje kvantum cudzincov a náš človek, keď chce pracovať, nemá kde?

Myslite si, že je to v poriadku?

Slováci starnú. Kompetentní však namiesto riešenia ako omladiť Slovensko špekulujú nad tým, že žijeme dlhšie, lebo máme výbornú zdravotnú starostlivosť. Takže asi by bolo vhodné prestať dôchodcov liečiť, nech pomrú a Slovensko bude mladšie. A asi aj znížiť dôchodky, keď nepomrú na choroby, tak nech umrú od hladu. Aj tak z nich už mnohí žijú na hranici biedy bez ohľadu na to, koľko tomuto štátu a národu odviedli daní a zdravia.

Je toto normálne? Toto je vďaka za ich život a prácu?

Nemali by sa konečne spustiť naozaj sociálne programy, ktoré by umožnili mladým ľuďom zakladať si rodiny? Aby nemuseli viesť neriešiteľnú dilemu medzi hypotékou bez dieťaťa alebo život s dieťaťom pod mostom. Tieto sociálne programy však treba nastaviť tak, aby sa nestali zdrojom príjmu jednej skupiny občanov na úkor druhej. Treba zvýhodniť pracujúcich pred povaľačmi a kriminálnikmi, aby aj títo pochopili, že pracovať a žiť slušným životom je výhodnejšie aj pre neho aj pre spoločnosť.  Sociálne výhody, zdravotná starostlivosť, dôchodok. Všetko by to malo byť podľa zásluh a nie podľa príslušenstva k nejakej skupine

Nemajú mať mladí ľudia právo na rodinu a výchovu detí v dôstojnom prostredí?

Priatelia, pozrite sa okolo seba a skúste sa zamyslieť. Takto sa tu stretávame každý rok a napriek tomu náš národ nie je na tom o nič lepšie. Vstúpme do seba a hľadajme chyby aj v sebe. V svojom prístupe k životu. V určovaní si priorít, lebo o tom je celý život. O správnych a nesprávnych rozhodnutiach.

Skúsme sa vždy rozhodovať správne, kam investujeme svoj čas energiu a v neposlednom rade aj financie. Či podporíme obchodníka s alkoholom, či predavača oblečenia alebo niekoho, kto našu pomoc naozaj potrebuje alebo ju zužitkuje pre prospech národa.

Lebo ako povedal náš prvý slovenský prezident Doktor Tiso „My sa môžeme pominúť, a my sa pominieme rad – radom, ale zostane za nami, lebo zostať musí národ. ”

24 komentárov

 1. VERNÍ SEBE, SVORNE NAPRED!

 2. Bol to dobry prejav, pacil sa mi.

 3. najlepšia bola tá staršia pani a jej prejav :-),ale nie tá čo mala kožuch jak z Halíča zpred 100 rokov 😀 a aj by som jej povedal kto drží kšefty s kožuchmi odjakživa,ale bola nejaká agresívna pani doktorka 😀

 4. dakujeme
  hej ta pani bola dobra suhlasim … a ta s tym kozuchom .. inak ja som si myslela povodne ze ona tam zacne nadavat nam 🙂 bola taka popletena 🙂

 5. Na demonstraci jsem nebyl, jistě byla vydařená. I zde uvedený projev je velmi dobrý. Pokud se týká kožichů, tak nevidím žádný problém. Árijští lidé byly VŽDY vládci a nositeli kultury a civilizace (přišla změna, ale to zde nehodlám rozebírat…). Nevidím problém v nošení kožichů, koženého zboží, pojídání masa apod. Pokud bude vše v rukách Árijců, tak to bude střídmé a jednotlivé živočišné druhy ani přírodu jako takovou to nepoškodí. Přiznávám, že je dnes situace poněkud jiná, ale to snad netřeba vyčítat nějaké paní, která vystoupila s dobře míněným projevem.

 6. no ja som čakal že ju skolí infarkt ako sa jeduje a nakoniec nevie poriadne čítať 😀 bohvie kto čo bola odkial

  radane-obchod s kožušinami je odjakživa v židovských rukách a dosť si na tom biznise zakladajú,to že kožušiny a kože mali velký význam vo funkčnom obliekaní kedysi aj dnes je bezdebaty,no toto je len vec uspokojovania ega bohatých kuriev a niečo ako prejav spoločenského postavenia(neplatí pre rusov a -40C zimy),takže podla mňa je chov a zabíjanie zvierat pre módu a spoločenský rebríček pekné svinstvo,pochybujem že tie staré ochechule to majú kôli zime,mäso jem kožené topánky tiež mám ,ale hento fakt že neznesem

 7. Prisla povodne za mnou, ci moze vystupit 🙂 v jednej ruke kabelku, v druhej hrdo zastavu nad hlavou… 🙂 No ale co uz ja s tym, tak som ju nasmeroval na usporiadatela. Tak mi strcila do jednej ruky kabelku, do druhej zastavu a uz ich brala utokom… 😀
  Nasi zostali taki prekvapeni, ze ju nechali. A nakoniec nehovorila az tak zle.

 8. jak bába posedlá uklízecím běsem 😀

 9. Mlad(ý) ľudia odchádzajú hromadne do zahraničia. Treba však povedať, že mnoh(ý) nedobrovoľne a jediným dôvodom ich odchodu je nemožnosť nájsť si na Slovensku vhodnú prácu. Odchádzajú vzdelan(ý) aj manuálne pracujúci ľudia.

  Veľmi dobrý prejav, ale národné blogy sú tým posledným miestom na internete, kde by sa mali vyskytovať takéto chyby.

 10. Co vam vadilo na prejave tej pani v kozuchu? Mne sa jej prejav pacil, v com vidite problem?

 11. prejav bol ok,akurat sa nemusela chovať ako keby to tam oslobodila

 12. Ved ona to tam aj oslobodila.
  Budte radi, ze tam aj taky ludia boli. Pretoze tie decka v ciernom obleceni nie su pre rezim nebezpecne.
  Rezim sa trasie, ze do ulic vyjdu prave taky ludia ako bola ta pani v kozuchu.
  Preto aj vsetky televizie vysielali zabery, kde boli deti so zahalenom tvarou. Taki ludia su pre siroku verejnost nedoveryhodni.
  Ak by som Vam mladym mal poradit, nechajte to smiesne cierne oblecenie, vysoke boty a pod. doma. Degraduje to cele hnutie. Oblecte sa normalne, dostojne.

 13. pro tomas: NAPROSTÝ SOUHLAS. Demonstrace jsem se nezúčastnil, ale právě teď jsem sledoval projev té paní v kožichu na webu SP. Byl jistě nesmírně emotivní (také v něm své sehrála její nervozita, snad i tréma), ale VYNIKAJÍCÍ a hlavně PRAVDIVÝ. Diskuse o tom, kdo kšeftuje s kožichy (mr. bastard) jsou o ničem. Lidé jako ta paní jsou tím co potřebuje nacionální hnutí (nejen) na Slovensku. Motorem nacionálního hnutí (pokud se chce prosadit a ZVÍTĚZIT) nemohou být potetovaní náctiletí kluci v bomberech, ale obyčejní lidé – odpusťme jim jejich emoce, nervozitu a jiné nedostatky. Jsou to normální lidé, kteří už nechtějí snášet nejrůznější svinstva!

 14. tomas mozem s tebou len suhlasit …. clovek si tam pripadal ako na modnej prehliadke jednej znacky … a zrovna tu by ludia vdaka jej povesti mali nechat doma … a to nevarvim o vysokych botach, v nich gatiach a samozrejme bielych snurkach ci bielych trakoch … toto urcite nie je image na takuto akciu a uz vobec nie na cintorin
  ale rozpravame o tom kazdy rok, kazdy rok s tym vsetci suhlasia a vzdy dalsi rok je tychto “agro”typov kopec

 15. Zeny boli okuzlujuce,
  aj to mlade dievca, aj dve starsie damy. Zeny vbudzuju respekt.
  Bravo damy, klobuk dole !!!

 16. súhlasim niekto to musi začať 🙂 ,keď prestanú represie zo strán systému a antify upustí sa od čierneho oblečenia kapúc a okuliarov(holt niekomu záznam na 10 kamier a 5 foťákov naraz moc dobre nerobí),na druhú stranu niekoho zoberú násilím a válajú po zemi za pozdrav Na stáž! a niekto má docela hustý prejav a nič sa mu nestane? a nejde o pohlavie alebo oblečenie, zákony hovoria jasne,pani by som az tak neospevoval prečo mlčala 50 rokov a zrazu toto,to mala nejaký moc velký pohár trpezlivosti,je docela jedno čo má kto oblečené dôležitejšie je ako sa chová a čo má v hlave a s tým Eichmanom to zabila uplne ,ešte mala vytiahnuť IBM a chemtrains a sme doma

 17. ešte jedna vec,opozícia už vie že silou myslenie nezmenia,ostatne zaznelo to aj v jednom prejave,takže logicky bude skúšať inú taktiku ako uspieť,dejiny o podobných aférach hovoria jasne,nasadení ludia,platení informatéri,provokatéri,manipulátori ,aj to je spôsob boja a netreba na to zabúdať ,trocha skepsy nikoho nezabije 🙂 a snaha prinesie časom iba ovocie

 18. prejav bol vskutku dobrý , vlastne vsetky boli dobre tato stranka je zamerana pre mladez a pre rodiny s detmi a ma aj take prispevky aj v boji proti alkoholu fajceniu a tiez ze hnutie skinheads nam neprinieslo nic ale tu cigaretku pocas prihovorov pri Tisovom hrobe aj ked ste stali vzadu ste si odpustit mohli cakam ci tu odpise nieco pradstavitelka hlavu hore 🙂

 19. mohli priznavam … ale napriklad ja osobne som uz bola velmi unavena … uz nie som najmladsia 🙂 a nefajciarovy to asi tak nepride ale mne bola ta cigareta ako taka vzpruha

 20. bojovat proti ludom zavislich od drog a alkoholu no neubranit sa nutkaniu zapalit si na pietnej akci , och vy tu revoluciu niekam dotiahnete 😀 aj s vasim pravopisom,

 21. myslím si, že tá cigareta tam v úzadí nikomu nevadila, skôr si myslím, že by sa mali nad sebou zamyslieť novinárske hyeny a páni utajení s kamerami, ktorí sa neštítili skákať po cudzích hroboch….nech ma teda odsúdia za cigaretu, no myslím si, že som tým nikoho nezneúctila

 22. ale aby to nevyznelo tak detsky, že “nielen ja, ale aj oni” , hlboko sa ospravedlňujem, nabudúce si to odpustím a cigu si dám až doma…..

 23. inak a ked pises o tych hroboch … bouzial aj mnohy ucastnici spomienky tzv. “nasi ludia” tak dupasili po hroboch … minuli rok sme tam robili policajtky ale tento rok sa nam nechcelo … zastrelte nas 🙂 …. ale kazdy by si mal uvedomit urcite veci ….

 24. neviem aky mate vek. Ja uz nie som najmladsi. Mam 35 rokov. Som ucitel na strednej skole, ucim uctovnictvo, mam aj firmicku a podnikam v oblasti uctovnictva.
  Musim Vam povedat, ze som nesmierne hrdy, ze existuju na Slovensku mladi ludia ako vy. To ci niekto fajcil alebo nefajcil na cintorine, to nie je az tak dolezite.
  Nepoznal som doteraz Pospolitost a podobne hnutia, na namestie ma dohnala televizia a tie ich hrozne klamstva a jedovate slobodomurarske pluvance na Jozefa Tisu, ktory mimochodom za cely svoj zivot nepodpisal jeden jediny rozsudok smrti.
  Hodzovo namestie mi v tu nedelu pripadalo, ako taky ostrov zivota a optimizmu v mori nihilizmu, beznadeje a smrti, ktory nas obklopuje. Dokonca som na namesti stretol studenta nasej skoly, co ma velmi potesilo.
  Tomáš Ondrovič, Holíč

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: