Bociany sa vrátili a budovy zmizli. Len cigáni po starom.

Tak a máme tu jar. Neklamným znakom sú aj bociany, ktoré sa na Slovensko vracajú každý rok okolo Jozefa. Je to úkaz milý a každého pohľad na plné bocianie hniezdo poteší, ale nie je to nič záhadné alebo mysteriózne.

Také zmiznutie pílyy však už za záhadou je. A nemyslím tým pílku do ruky, ale pílu ako prevádzku. Čiže niekoľko hospodárskych budov plných strojov a zariadenia. A keďže na Slovensku už dlho nebolo vidieť žiadne UFO a ani blízke stretnutia tretieho druhu neboli hlásené, je toto zmiznutie úplnou záhadou. Teda len by bolo, keby …. Keby nešlo o pílu s nevysporiadaným vlastníctvom a hlavne keby v jej blízkosti nebola cigánska osada.

A tu naša záhada prestáva byť záhadou a stáva sa úplne bežným javom na Slovensku aj keď tento krát v dosť extrémnych rozmeroch. Cigáni, ktorí sa inak štítia akejkoľvek práce zrazu neváhali a zmenili sa na demolačnú čatu. Pre tých, čo ma chcú obviniť, že hádžem všetkých do jedného vreca, tak nie, nehádžem. Vravím o tých, ktorí tam chodili kradnúť celé mesiace a to znamená, že nikde nepracujú, lebo by na to inak nemali čas.

A demolačná čata sa naozaj činila. Nezmizlo len zariadenie kancelárií alebo káble ako bežne ,ale tu sa prehnala vyslovene čistiaca čata. Dnes už na pozemku nestojí žiadna budova. Ostali len základy a vykopaný kanál, ktorý si vykopali, aby sa dostali ku káblom v zemi. Všetky budovy sú rozobrané do poslednej tehličky a väčšina z nich sa úplným zázrakom sa ocitla v blízkej cigánskej osade, kde sa začalo vo veľkom s rekultiváciou chatrčí. A na prestavbu, čuduj sa svete, sa používajú staré tehly.

A tak píla v Medzeve, ktorá prežila aj 2. svetovú vojnu, neprežila nájazd hordy osadníkov.

Nevysporiadaný majetok a vlastník, ktorý nejaví záujem, im hrajú do kariet. Kde nie je žalobca, nie sú ani vinníci ,a tak si môžu bačovať ako a koľko chcú. Konečne. Ale to nie je to najzaujímavejšie na tom všetkom.

Zaujímavé je, s akou vervou sa do práce pustili. Všetci, čo sme už niekedy preložili fyzicky krížom slamu a predpokladám, že všetci, čo toto čítate, vieme, že zdemolovať budovy na základy asi bude dosť namáhavé. A žiaden naozaj chorý  invalidný dôchodca by ju nezvládol. A oni predsa vo veľkej väčšine invalidmi sú. A dokonca to spravili ručne, bez akýchkoľvek strojov bežne požívaných pri demolácii. Asi by bolo načase, keby ich práceschopnosť preverili kompetentné úrady. A pokiaľ sú schopní pracovať, odňať im  všetky  štátne podpory a vymáhať od nich neoprávnene  poberané peniaze. Ak len neveríme na zázračné uzdravenie. Viem, že im nie je čo vziať, ale aspoň by ich to donútilo pracovať. Aj keď by mali vykonávať len aktivačné práce, ktorých sa istotne pre zdravých fyzicky schopných chlapov nájde dosť. Len ich treba vytvoriť. Ale vytvoril by sa u nich pracovný návyk a to je to, čo najviac potrebujú.

Raz som čítala, že vytvorenie takýchto miest by bolo dosť finančne náročné. No neviem, nejako sa mi to nechce zdať. Samozrejme, že by boli nejaké počiatočné náklady ale určite by ich vykompenzovala odvedená práca. Mne tak na rýchlo napadlo, napríklad práca pri prehlbovaní potokov v miestach, kde bývajú záplavy. Zväčša si dediny nevedia pomôcť, lebo nemajú peniaze na zaplatenie drahej firmy, ktorá by im to spravila. Tak prečo to nedať robiť presne takýmto pracantom? Kúpiť pár lopát a dať vypracovať projekt na takúto prácu nemôže byť také drahé a možno by sa dalo získať peniaze alebo rovno pomoc z nejakej nadácie alebo grantu.  A zamestnanci by boli de facto zadarmo, pretože peniaze berú, či pracujú alebo nie. Ja viem, bolo by to fyzicky veľmi namáhavé, pretože bežne takúto prácu robia rôzne stroje, ale ako sme sa aj tento krát presvedčili, oni sa fyzicky ťažkej práce neboja.

8 komentárov

 1. by ma zaujimal nazor lavicakov a squaterov na tuto kauzu,kedze ich vyhanaju z obsadenych domov biju policajti, tahaju po sudoch a pritom nesposobili ziadnu hmotnu skodu squatingom,
  naproti tomu cigani proste ukradnu cely dom aj so zakladmi, nehladia na majitela,kulturnu,historicku alebo hmotnu hodnotu a nic sa nestane?
  nepride to bielym squaterom ako diskriminacia na zaklade rasy?

 2. heh bastard dobry postreh 🙂

 3. V Holíči je presne taka ista píla, ktoru zlikvidovali cigáni. Nezostal tam kamen na kameni.
  Teraz sa tam schadzaju fetoši a fetujú tam.

 4. Mali by ich pustit aj na cistiace prace do Cernobylu 🙂

 5. trosku mimo temu OZ chazary proti rasizmu(ĽPR) vydali manual co je a co nieje rasisticke na internete odporucam precitat

  http://www.rasizmus.sk/2010/03/21/oz-ludia-proti-rasizmu-vydava-k-medzinarodnemu-dnu-za-odstranenie-rasovej-diskriminacie-publikaciu-%E2%80%9Efacebook-1939%E2%80%9C/

 6. cez odkaz mi to neslo ale ak si date http://www.rasizmus.sk je to hned druhy clanok … stigma žltej hviezdy“ .. to je dobre a este lepsie je “preferovanie nekvalifikovaných uchádzačov o zamestnanie z radov Nerómov pred profesijne kvalifikovaným Rómom” heh to z kvalifikovany rom uz samo o sbe je sranda … nevravim, ze vsetci su degesi co nemaju ake take vzdelanie ale kolky z nich maju aspon vyucny list??? a nepracuju?? .. ci nerozumiem pojmu kvalifikacia? .. no ale som si tych 15 stran precitala … akoze vacsiu debilinu som este necitala .. a to som mierna … co sme sa dozvedeli? ze v podstate to co denno denne zaziva kopec ludi, na co sa ludia zijuci hlavne pri osadach sa vlastne nedeje, lebo legislativa (je tam plno citatov zakonov) to nedovoluje … nechcem byt ze zla ale pani pravnicka Bihariova asi nikdy v zivote v osade a jej tesnej blizkosti nebola … a hlavne nezila … ja ybt na mieste ludi, co su denno denne terorizovany ciganskymi najazdnikmi ju udam za nactiutrhanie … lebo de facto z nich vsetkych spravila klamarov, rasistov a zlocincov … co vlastne za ucelom .. neviem akym … chcu len poskodit mierumilovnym slusnym “romskym” spoluobcanom

 7. Cavte hlavu hore, tu je jedno pekne video od vasich kolegov zo zahranicia ktori zrejme inspirovali aj vasich spriatelenych autonomnych nacionalistov ktori si podla nich urobili aj svoje vlastne propagacne video.

 8. Zaujímavé získavanie stavebného materiálu a kovov do zberu,proste cigánska mentalita.Načo pracovať a vec si kúpiť,keď sa dá ukradnúť.V takýchto prípadoch sú mimovládky ticho.Ozvú sa len ked sa nieco stane tým ich chráneným zvieratám.Bielych ľudí sa však nezastanú.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: