Okradnúť malé dieťa? Žiaden problém pre obyvateľa Čierneho mesta.

Keď som bola malá, mama ma často posielala na malé nákupy. Len tak kúpiť jednu, dve veci. Bolo to pre nás vzájomne prospešné. Od mala som sa učila nakupovať a získavať pocit zodpovednosti, mala som pocit dôležitosti, mama nemusela behať kvôli každej maličkosti do obchodu a čo si budeme nahovárať, bola to perfektná príležitosť ako sa dostať k nejakej korunke, keďže vždy som dostala skoro presne, ale tak, aby ostal malý výdavok a ten som si mohla nechať.

Podobne možno zmýšľala aj mamička malej 13- ročnej Patrície z Rimavskej Soboty. Avšak na skúsenosť svojej dcérky asi tak rýchlo nezabudne ani jedna z nich.

Cestou z obchodného domu ju napadol dospelý cigáň a ukradol jej nákup aj mincu, ktorú držala v ruke. Pod nákupom si však nepredstavujte žiadne jedlo alebo cennosti. Dieťa malo v ruke dva dezodoranty a dvojeurovú mincu. Tento náš spoluobčan sa vôbec neštítil dievčatku násilím vykrútiť ruku a vziať jej nákup aj peniaze. Jednoznačne veľmi lukratívny lup hodný veľkého chlapa a malého dievčatka.

Kto vie koľký jeho lup to už bol, ale tento krát okradol nesprávne dieťa. Patrícia bola natoľko duchaprítomná a mala aj šťastie v nešťastí, že za chvíľku našla policajnú hliadku a tej  po jej presnom opise už len stačilo ísť za autobusom a počkať si, kedy zlodej vystúpi. Nepoznám síce Rimavskú Sobotu, ale to, že vystúpil v časti nazývanej domácimi čierne mesto mi o pôvode zlodeja prezradilo asi toľko ako pohľad na neho.

Malá Patrícia z Rimavskej Soboty prežila možno toto napadnutie bez ujmy. Prejavila sa ako odvážne a vyspelé dieťa s trochou šťastia v živote. Čo keby však jej tú rúčku nielen vykrútil, ale zlomil? Keby dievčatko miesto pohotového oslovenia policajtov dostalo šok? Keby nebola taká pohotová, tak by možno násilníka nikdy nenašli a cigáň by mal zase na vrch nad slušným občanom. A prečo? Pre dva dezodoranty a dve eurá.

Už sme si akosi zvykli, že cigáni napádajú dôchodcov a iných dospelákov, že ich výrastkovia napádajú a šikanujú svojich vrstovníkov, ale to, aby dospelý jedinec napadol malé dieťa sa tak často nevidí. Ale sú ľahkým cieľom a to ich robí veľmi zraniteľnými. A rôzne živly to vedia výborne zneužiť. Pedofili, vrahovia, zlodeji. Asociáli, ktorí kvôli vlastnej zvrátenosti a hlúposti neváhajú koľko krát nalomiť krehkú detskú dušičku a nie raz zničiť malému človiečikovi život. Tresty, ktoré dostanú sú v prípade dospelých páchateľov zväčša žalostne nízke a nevystihujú vážnosť konania páchateľov. O treste pre zväčša cigánskych detských páchateľov ani nevravím. Beztrestne sa potulujú, napádajú, okrádajú a šikanujú celé svoje okolie. A čo z nich vyrastie? Presne také typy ako tento jeden, ktorý napadol malú Paťu.

A kompetentní? Mlčia. Napriek množstvu sľubov sa nič nezmenilo a nič nevyriešilo. Z vagabundov detí sa nám pomaly stávajú dospelí, ktorí nepoznajú poctivú prácu a ani nemajú snahu o slušný život. Máme tu jednu celú generáciu dnešných cca 40-tnikov, ktorí nikdy nepracovali a ani pracovať nebudú. Samozrejme česť výnimkám. A vyrastá nám tu nová generácia zlodejov a násilníkov.

Myslím, že je na čase zmeniť prístup a spôsoby riešenia nie len trestných činov, ale aj celého života tejto komunity, aby nepribúdali deti ako Patrícia. Ďalšie dieťa už nemusí mať toľko šťastia.

3 komentáre

  1. dnes bolo v KE napadnute dalsie dieta…..tento krat ju napadla okradla a dobila 15 rocna jednoruka ciganka … das is hruza :-(((

  2. onedlho ich budeme nazývať na Slovensku večšina ak sa bude pristupovať k ich problematike tým sposobom,ako to robíme dnes.

  3. Chudáci Slováci jste na tom s tímto etnikem stejně jako my Češi,dávno již není pravda že- bez práce nejsou koláče- pro menšinu jsou to frgály a kdo neví co to je ,jsou to Valašské koláče jen o hodně větší a je pravda že za chvíli budeme menšina My ostatní…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: