Pán učiteľ, tras sa.

Pán učiteľ.

To bolo niečo, čo malo voľakedy svoju váhu. V časoch, keď jedinými vzdelanými ľuďmi, ochotnými zadarmo a nezištne pomáhať boli učiteľ a kňaz. Učitelia boli zväčša chudobní a jediné, čo mali, bola úcta okolia. Pre obyčajných ľudí to bol niekto nedotknuteľný a veľmi vážený. Povolanie učiteľa bolo a dodnes je ťažké. Avšak jediné, čo im ostalo z ich postavenia, je tá chudoba a mizerné platy. Úcta, ktorú voľakedy mali, sa už dávno vytratila a dnes sa ich povolanie stalo jedným z najrizikovejších.

Škola je komunita a ako každá, aj táto má určité pravidlá, ktoré sa v nej musia dodržiavať. Oproti dobám nedávnym majú deti oveľa väčšiu voľnosť a neexistujú ani fyzické tresty. Naozaj neexistujú? Existujú a v poslednej dobe je ich stále viac. Karta sa však obrátila. Zatiaľ čo voľakedy bola neodmysliteľnou výchovnou školskou pomôckou rákoska alebo neskôr dlhé pravítko, dnes postačia aj päste. Nie však ako výchovná pomôcka na žiakov, ale na „neposlušných“ učiteľov. Učiteľov, ktorí by radi niečo deti naučili a vychovali z nich hodnotných ľudí.

Stále sa hovorí, že niet na školstvo peniaze, niet financií na výchovu mladých ľudí. To je však chyba a asi nik z nás sa nechce dožiť doby, keď by sa museli, podobne ako v Amerike, platiť strážne služby a inštalovať do škôl detektory kovov. Školy sa tým zmenia na malé väzenia a určite by sa to nikomu nepáčilo. Väčšina škôl si to aj tak nemôže dovoliť, keďže sa potýkajú s obrovskými finančnými problémami a riaditelia škôl sú radi, keď vymyslia z čoho zakúpiť školské pomôcky.

Aj napriek tomu je možné, že sa touto otázkou budú musieť začať zaoberať. Nie však z roztopaše alebo preto, že by sa zvýšili štátne dotácie do školstva, ale kvôli ochrane vlastného zdravia a života. Útoky na učiteľov sa v poslednej dobe stávajú akýmsi národným športom.

Spišské Vlachy  2010– učiteľka napadnutá niekoľkými cigáňmi, lebo si dovolila od seba odtrhnúť dve cigánčatá, ktoré sa mlátili v škole a dohováranie nepomohlo.

Luník IX 2010– učiteľka napadnutá žiačkou a jej matkou, lebo si dovolila dievča upozorniť, že sa skončila prestávka a má ísť do triedy.

Zvolen 2009 – učiteľka napadnutá na ulici 16- ročným „mladíkom“, lebo vraj nejaká učiteľka na dcéru jeho tety kričala, aby nebehala po chodbe, nejaká, nie táto, a prečo ju zbil tak, že skončila na PN? „Na príučku, nech si nejaká taká učiteľka už viac nedovoľuje.“

Horehronie 2009 – učiteľka priamo pred žiakmi vulgárne napadnutá matkou notorického záškoláka, potrebovala počet vymeškaných hodín svojho syna pre sociálku, keď táto napísala pravdivý údaj a odmietla sfalšovať doklad, žena ju napadla so slovami, že kvôli nej prídu o sociálku, to že syn do školy nechodí vôbec nebolo dôležité

Bratislava 2009 – niekoľko žiačok došlo v deň odovzdávania vysvedčení do školy úplne opitých a triedna učiteľka im musela prepísať vysvedčenia a znížiť im známku zo správania, za pár dní si ju vyhľadalo niekoľko otcov a ručne jej vysvetlili, že toto sa nerobí

Senec 2009 – učiteľka, ktorá mala dozor vyzvala žiačku, aby opustila počas prestávky triedu a šla na školský dvor, táto to odmietla a zavolala otca. Ten došiel do školy a slovne aj fyzicky napadol učiteľku, výsledok tejto jeho návštevy ,3,5 mesiaca PN. Dohra: Polícia síce agresívneho muža obvinila z výtržníctva a rodičia preložili dieťa na inú školu, no zároveň na učiteľku slovenčiny podali trestné oznámenie.

Aj vy ste si po tomto všetkom spomenuli na film Obecna škola? Toto je však bohužiaľ realita a je to len niekoľko prípadov, tých ktoré sa dostali na verejnosť. Je to len vrchol pyramídy. Slovné napadnutia, facky, bitka či premyslená vražda. To všetko sa deje na našich školách. Páchateľmi sú žiaci a ich rodičia, učitelia obeťami. O fyzických útokoch na učiteľov sa na verejnosti veľa nehovorí. Aj pre školy sú veľmi citlivou témou, incidenty sa snažia skôr ututlávať, aby neutrpela ich povesť.

Pre útoky žiakov na učiteľov nemajú policajné štatistiky špeciálnu kolónku, hoci agresivita školákov v posledných rokoch stúpa. Ministerstvo školstva preto navrhlo, aby boli učitelia verejnými činiteľmi. Vláda už návrh schválila a k prvému septembru 2009 sa predpokladalo, že zákon bude platiť a žiaci, študenti alebo rodičia by sa mohli dostať za útok na učiteľa aj do väzenia. Ak prejde aj parlamentom. Máme máj 2010 a nič sa nezmenilo. Prečo? To neviem. Asi majú naši poslanci vážnejšie starosti. Ako, kde a čo ešte vytunelovať, kde vymyslieť aké neprehľadné tendre, ale hlavne ako robiť všetko tak, aby to končilo ich osobným prospechom a plnými vreckami.

Zámerne som neuviedla len prípady, kedy učiteľov napadli cigáni. Toto totiž nie je len ich dominanta. Deje sa to tak zo strany chudobných cigáňov, ako aj zo strany zbohatlíkov a rôznych podnikateľov, ktorí si myslia, že výchova dieťaťa sa končí pri tučnom vreckovom. Aj jedni aj druhí by vlastne mali byť učiteľom vďační, lebo títo suplujú aj ich zanedbanú výchovu.

Aké poučenie si z tohto všetkého odnesú potom deti? Jedine také, že negácia akejkoľvek autority je možná, ak sa za ňu postavia rodičia, ak majú silné päste, veľa peňazí a drzosti. Priznám sa, že nie som vôbec nadšená z toho, že by tu mala po nás nastúpiť takto „vychovaná“ generácia.

A čo pedagógovia? Opäť sa utvrdia v tom, čo už dávno vedia, že ich postavenie nie je adekvátne tomu, čo robia. Budú ešte neistejší, ich pocit bezvýznamnosti budú umocňovať žiaci a rodičia, ktorí na nich hulákajú na ulici a častujú ich vulgárnymi výrazmi.

8 komentárov

 1. Moj nazor

  Ucitelia by mali byt verejny cinitelia, a mali by sa povolit telesne tresty na skolach.
  Inak sa to nevyriesi.

  LS Nase Slovensko ma v programe ochranu ucitelov (bod c. 12), preto maju moj hlas:

 2. S tymi trestami vazne nic nevyriesis, tu ide o problem stareho systemu vyucby, ktory sa od Rakuska – Uhorska v podstate nezmenil.

 3. Kobok: tak co sa tyka nasilia nemyslim, ze je to chyba systemu vyucby …. aj ja som chodila do skoly a za mojich cias si nieco taketo predstavit neviem … a vacsina si to nevie predstavit ani dnes … ja si skor myslim, ze to je choroba celej spolocnosti … zla vychova aleb skor ziadna co sa tyka deti a arogancia rodicov, hlavne tych rychlo zbohatnutych …. ale je pravda aj to, ze telesne tresty nic nevyriesia …

 4. oni ani tí učitelia nie sú svätí…… ale vlastne čosa dá čakať za to ohodnotenie

 5. svaty nesvaty …. vzdy boli konflikty student versus ucitel … ale to co sa deje teraz uz hranici s kadecim … to nema nic do cinenia s tym, ci ucitel uci kvalitne alebo nie

 6. Som mamičkou 5- ročnej dcérky, čo znamená, že nemám priamu skúsenosť so školským prostredím. Zato som rozčarovaná už aj z toho predškolského. Neviem stráviť a pochopiť, koľko nevraživosti, arogancie a zákernosti sa skrýva

 7. Asi by sme my rodičia mali začať sebareflexiou – stačí, keď pred deťmi nebudeme podrývať autoritu učiteľa, pokiaľ naše dieťa príde domov s nelichotivým hodnotením….Hoci na druhej strane, mám osobnú skúsenosť s tým, ako sa náklonnosť učiteľa voči deťom mení obsahom peňaženky rodičov… A to je smutné, že od útleho veku ukazujeme deťom, čo všetko je možné si zadovážiť za peniaze – je to skrátka “výdobitok” našej konzumnej spoločnosti. Peniaze vládnu svetom! Sú morálne hodnoty, ktoré sa dnes už vážne nenosia…

 8. ešte pred 3 rokmi som bol žiakom teda študentom a dúfam že môj názor nieje skreslený ale ako bolo povedané nie všetci učitelia sú v tom nevinne samozrejme pri príkladoch uvedených v článku sa nieje o čom baviť. Ale sú učitelia s ktorýmy sa proste nedalo normálne rozprávať lebo vlastný názor žiaka bol vždy hlúposť a veci musia byt ako on povedal a vy u mňa neprejdete a hotovo a tak a ale to sú tiež len ojedinele prípady proste boli sme len banda blbcov a ten čo nevedl dostal za 5 z odpovede a 5 za prípravu a ten čo vedel dostal len jednu známku a to je naozaj na dohovor netvrdím určite treba z učiteľov spraviť verených činiteľov len sa bojím aby tý čo si na žiakoch liečia svoje komplexi toto postavenie nezneužívali A bitka od učiteľa no neviem skôr ich nechať po škole s telocvikárom keď majú veľa energie

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: