Keď sa už ani mŕtvych neboja

Sem – tam sa správami  mihne informácia o vykrádaní cintorínov a vždy sa mi nad tým pozastaví rozum. Čo to musí byť za človeka, ktorý si ako zdroj obživy vyberie okrádanie mŕtvych? Kytice, kahance, kríže. Všetko, čo by sa mohlo dať speňažiť.

Mŕtvym sa vždy v každej dobe aj kultúre vzdávala úcta. Táto pramenila často z predstáv  o osude človeka po smrti, žiaľu a smútku za mŕtvym ako aj strach zo smrti a možného návratu mŕtveho. Základom však vždy bolo preukázanie úcty človeku a jeho životu.

Osobitnou skupinou sú mŕtve deti.  Na ich hroby sa zvyknú klásť sošky anjelikov, ktorí sú  znázorňovaní ako malé bacuľaté detičky. Pri pohľade na náhrobný kameň, kde sa dátum narodenia a dátum smrti zhodujú alebo je medzi nimi len minimálny rozdiel, stisne hrdlo asi aj tým najväčším hrdinom. Predstava mŕtveho človiečika, ktorý si na tomto svete pobudol veľmi málo alebo vôbec,  je viac ako dojemná.

Nie však pre každého.  Policajtom v Hlohovci sa však podarilo nájsť zlodejov, ktorých bezcitnosť už prekročila všetky morálne hranice. Tieto tvory, ktoré si nielenže nevážia živých, ale sa neboja ani mŕtvych, sa neštítili a vykradli aj niekoľko detských hrobov. Ukradli  sošky anjelikov, ktorí majú symbolicky sprevádzať mŕtve deti na druhú stranu.

Priznám sa, neviem si predstaviť pocity rodiča, ktorý príde na hrob svojho mŕtveho dieťaťa a zistí, že jediné, čo to dieťa „dostalo“, malý anjelik, je preč. Že niekto sa dokázal ulakomiť na tento symbol ich smútku, straty a nešťastia.

Deti sú to najcennejšie, čo človek môže mať. Nenahradia to žiadne peniaze a ani majetky. Človeku, ktorý prežije stratu toho najcennejšieho sa žije na svete dosť ťažko aj bez takýchto tvorov, ktorých je mi človekom nazvať ťažko.

Hanobenie mŕtvych je trestný čin, za ktorý si môže bezcitný tvor posedieť niekoľko rokov vo väzení. Avšak toto je skôr o morálnom bahne, v ktorom žijeme, a ktoré dovolí ľuďom páchať takéto činy.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: