Bambusové ponožky a iné letné brigády

Keďže som za svoj mladý vek podľa mňa prechodila hodné množstvo brigád, rozhodla som sa napísať takú maličkú recenziu na ponuku, ktorá je tu pre bežného obyčajného študenta (ako som ja). Bežný obyčajný študent nemá nikoho vo vláde ani na vysokých ministerských miestach (ako to mal ten chlapec, ktorý na hodinu poberal, teraz neviem či tisíc alebo koľko korún), jeho rodičia nie sú takí bohatí, že celé leto môžu chodiť po kúpaliskách a festivaloch a tak ďalej a samozrejme má nejakých kamarátov, s ktorými si chce leto trošku užiť a nie šetrne ho presedieť pri televízore alebo compe.

Bambusové ponožky

Túto brigádu som vďakabohu neabsolvovala, avšak absolvovala som pohovor, ktorý je podľa mňa úplne postačujúci na to, aby som zistila, že pre mňa táto brigáda nie je. Pri tejto brigáde treba mať hlavne dar výrečnosti. Musím predsa predať úplne cudziemu človeku výrobok, ktorý on sám nechce a nepotrebuje, ale kúpi si ho preto, lebo ja som ho presvedčila o tom, že je super, nemôže bez neho žiť a je predsa ÚPLNE ZADARMO (platí IBA poštovné okolo troch eur)! Pre tých, ktorí naučia psa mňaukať a podobne, je to najlepšia brigáda na svete. Mňa však odradilo hneď niekoľko vecí.
1. O výrobkoch už počulo takmer celé Slovensko a väčšina hneď ako im poviem, vo co gou, tak samozrejme zložia telefón.
2. V tejto firme (možno v iných je to inak) mi povedali, že som závislá od toho, koľko predám výrobkov.
3. Sú ľudia, ktorí by mi dokázali cez telefón tak odporne vynadať, že by som sa asi rozplakala 😦 (teda ja nie, ale mnohí určite)

Pásavec alias pokladník/čka

Túto brigádu som absolvovala hneď v niekoľkých reťazcoch (nebudem menovať kvôli reklame :-)). Táto brigáda je vhodná pre tých ľudí, ktorí sa dokážu prepnúť na tzv. núdzový režim. To znamená, že príde do práce s veľkým zmyslom pre ignoráciu a robí ako stroj. Inak hrozí, že človeku tak trošku prepne a pípa mu v hlave aj v pracovnom voľne či v noci, prípadne sa mu o tom sníva. Samozrejme treba akú – takú pamäť na nejaké tie kódy pečiva a schopnosť rozoznávať tovar od tovaru, t.j. jablko nie je hruška a rožok nie je žemľa. Táto robota má taktiež niekoľko nevýhod a to:
1. Po niekoľkých hodinách sa už neviem rozhodnúť, či mám radšej stáť alebo sedieť a či ma bolí chrbtica alebo ruky od neustáleho podávania vecí cez skener.
2. Nízke platové ohodnotenie. Teda možno podľa niekoho akurát, podľa mňa nízke.
3. Niekedy sa stane, že sa pomýlim. Som predsa človek. Avšak niektorí zákazníci to strašne ťažko nesú a zvyknú si svoju nespokojnosť vyvršovať na pásavcoch.
4. Hmotná zodpovednosť. Ak náhodou omylom zle vydám, môžem robiť aj niekoľko dní zadarmo.

Čašník/čka

Táto brigáda sa pre mňa stala celkom obľúbenou, avšak pre iných môže byť dosť náročnou. Kto rád pracuje v kolektíve, iste bude spokojný, naviac platové ohodnotenie býva lepšie (samozrejme vďaka tringeltom, nie vďaka platu). Človek sa sem – tam aj zasmeje či porozpráva s niekým novým. Brigáda vhodná najmä pre toho, kto má dobré nohy ( ja sa teda mnohokrát riadne nabehám), odnesie plnú tácku pohárov a nerozbije ju pritom, dokáže pri svojej práci uvažovať (keď si niekto objednáva vyprážaný syr s hranolkami, spýtam sa ho na tatarskú omáčku, pretože je možné, že na to zabudol a ja sa nechcem prebehnúť). Samozrejme toto povolanie má aj svoje nevýhody.
1. Chlípni starí aj mladí muži ( väčšinou platí u žien, avšak nie je pravidlom, že len u žien :))
2. Ak sa náhodou stane malé faux pas, musím sa ospravedlniť, poklonkovať sa (služobníček malilinký) a snažiť sa, aby to čo najmenej ostatných zákazníkov videlo.
3. Uchodené nohy a kŕčové žily. Samozrejme kŕčové žily u starších, pri dlhšom vykonávaní povolania. No aj tie unavené nohy vedia byť otravné.
4. Niekedy nemám čas sa najesť ani napiť. Vynikajúca diéta pre ľudí s nadváhou. (to je možno aj plus)
5. Ak som nefajčiar, musím rátať s tým, že v mnohých prevádzkach sa fajčí a budem musieť umývať popolníky a podobne.

Takzvané administratívne práce

Túto brigádu vyhľadáva najväčšia časť študentov. Pretože pokladňa, operátor ani čašník im nevoňajú. Zdá sa im to najvhodnejšie, lebo si to predstavujú ako celé dni sedenia a klepania do compu, sem – tam si odskočím na svoju obľúbenú sociálnu sieť, pokecám s kamošmi, vypijem kávičku, skočím na obedík a o štvrtej som doma a idem von s kamošmi. Toto je brigáda, ku ktorej sa dostanete jedine po známosti alebo náhodou. Skutočné administratívne práce vyzerajú asi tak, že dostanem kopu kopu práce od všetkých zamestnancov, ktorí si myslia, že so prišla pre to, aby oni mohli oddychovať a tešia sa, že pod nimi je konečne niekto okrem upratovačky. Robím dievča pre všetko, lietam ako splašená hus a ak si nájdem čas na kávu medzi spracovaním článkov a pripravovaním pošty, tak som kúzelník. Táto robota je pre tých, ktorí sa rýchlo učia a vedia si veci zľahčovať. Po nejakom čase sa dá už aj fungovať ako tá vysnívaná brigáda, ak človek nájde cestu ako. Akurát to nesmie nikto spozorovať, pretože kto má moc času, má málo roboty. Tak teda poďme k nevýhodám.
1. Pevný pracovný čas. Neexistuje, aby som sa v strede týždňa rozhodla, že však kamaráti sa dnes idú kúpať a ja chcem ísť tiež.
2. Prístup nadriadených je väčšinou hrozný. Ako som už spomenula, dievča pre všetko. Toto, hento, oné urob a tam ešte niekto niečo chcel a ešte sa musíš naučiť ako spraviť toto.
3. Ak robím takého administratívneho pracovníka sama v nejakej tej firme, je to celodenná otrava, lebo sa ani nemám s kým pobaviť.
4. Viac roboty za tú istú cenu. Celé mesiace sa na mňa nabaľuje viac a viac roboty, lebo však sa tak rýchlo učím, ale taxa ostáva nezmenená.

Toľko teda k najponúkanejším a najobľúbenejším brigádam. Máte aj vy skúsenosti s nejakou brigádou? Budeme rady ak sa podelíte o svoje skúsenosti.

5 komentárov

  1. Stavebné a demolačné práce , pomoc u remeselníkov , vlastná drobná remeselná činnosť , vykladanie kamiónov , práca v skladoch … Skúsil som toho veľa a vidím , že robiť pre mamutiu nadnárodnú firmu či nejakú veľkú firmu je pod ľudskú dôstojnosť , lebo tu si iba anonymný robot a číslo . Radšej na čierno pomôžem drobnému remeselníkovi v stolárskej dielni , pomôžem známemu na stavbe , alebo narobím vlastné umelecké výrobky a tie potom predám na jarmoku . Nezdanenú prácu neodsudzujem , lebo tento zlodejský štát živím pri každom nákupe 19 percentnou DPH , čo je viac než dosť … Treba si pomáhať navzájom a nie drhnúť na prosperitu megakorporácií … takže žiaden pásavec , ani nič podobné . Človek má mať z práce radosť , veď tá zaberá veľa jeho času a nie iba prácu pretrpieť so zaťatými zubami , kvôli pár eurám …

  2. ja brigadujem na poste. triedim baliky, nakladam/vykladam vlaky, auta, kamiony a moja praca je dost dobre ohodnotena..zarabam viac ako zamestnanci normalni (kedze im strhaju vsetko mozne z vyplaty) a viac ako keby som robil na stavbe, co si myslim, ze je omnoho tazsia robota prazit sa na slnku :/ so mnou tam pracuje vela ludi ako som ja, takze da sa s hocikym pokecat a cas rychlo ubehne. suhlasim s jarom – clovek ma mat z prace radost, len bez ludi tazko najst v praci radost. dolezite je vidiet zmysel prace. ak niekomu moja praca pomoze, tak super! 🙂 samozrejme aj taki robotnik na poste moze vymenovat nejake tie minusy, ale vcelku ako brigadnik som spokojny…

  3. inak dost realisticky opisane charaktery modernych brigad 😉

  4. ja som najradsej brigadoval pre Vietnamcov na mileticke Skor ako na nich zacnetete nadavat chcem len povedat ze som mal vzdi cas na cigu ked som sa nahodou opil s kolegom odvedla tak som sa prespal na krabicah pod pultom a tak ked mi nevisli penaze tak mi pozicali ked som ostal chori alebo sa mi pokazilo auto tak som dostal na lieky alebo na opravu a samozrejme nejaky ten darcek ked sa mi nejae tricko,rifle alebo tenisky zapacily. A robil som u viacerich nie len u jedneho a doteraz ked dojdem tak sa zdravime aesta sa mi nestalo ze bi som platil to co maju na cenovkach vzdy som dostal dobru cenu lebo ja tie nakupne poznam

  5. morty …. ja osobne nadavat urcite nebudem a som rada, ze si anpisal svoju skusenost … vacsina z ans aj tak nerobi pre slovaka takze je to uplne jedno ci cinan ci talian ci kto, musim povedat, ze som velmi prekvapena z toho co si napisal, ale je to asi tym, ze oni maju byznis ako rodinny podnik a aj zamestnanca beru ako sucast rodiny, skor je mi smutno, ze u nas sa nepodporuje vznik presne takychto rodinnych podnikov miesto davania danovych ulav a inych vyhod kadejakym cudzincom

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: