Aj Kocúrkovo sa môže len pozerať na naše školstvo

To, že na Slovensku sa dejú veci, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani obyvatelia slávneho Kocúrkova sme si už nejako zvykli.  To čo sa však momentálne odohráva v našom školstve by už asi aj Kocúrkovčanov dostalo.

Klasicky, ako skoro každý rok, aj tento prvý september učitelia musia zabudnúť na spôsob učenia a učebnice z minulého roka a naskočiť na znovu zreformovaného školského osla.

Nové učebnice, nové vedomosti. Aj keď budem úprimná, ja osobne si neviem predstaviť čo také prevratné už môžu zmeniť v učebniciach prvých ročníkov základnej školy. „A“ sa bude stále písať rovnako, 2 + 2 bude vždy 4 a ani príroda sa nemení podľa potrieb úradníkov z ministerstva.

Ale tak čo už. Niekto niečo vymyslel, vykázal si činnosť, zobral dobrý plat, prázdniny skončili, a tak sa môže začať učiť. Naivná predstava.

Učiť sa síce môže, ale nie je z čoho. Kompetentný nejako zabudli domyslieť, že deti učebnice potrebujú a bez nich to pôjde veľmi ťažko. Malé deti si nedokážu písať poznámky počas prednášky ako vysokoškoláci a knižky používajú aj v škole aj doma. A tu máme prvý kocúrkovský paradox. Dnes v správach uviedla hovorkyňa ministerstva školstva, že učebnice pôjdu do tlače v najbližších dňoch. Žeby kompetentní zabudli, že školský rok začína 2. septembra, teda deň po štátnom sviatku Dňa ústavy? Asi áno, predsa len oni chodia do práce denne a prestali asi vnímať koniec prázdnin a začiatok školského roka. Inak by sa nemohlo stať, aby sa učebnice dali do tlače cca mesiac po začiatku školského roka.

Ale našťastie tu máme učiteľov.

Mne osobne učitelia pripadajú ako kombinácia MacGyvera a Chucka Norrisa. Vždy si vedia poradiť, vždy vedia všetko vyriešiť a aj keď im stále ich šéfovia málo platia a hádžu pravidelne polená pod nohy a decká ich vlastne skoro vždy neznášajú.  Oni sa však nikdy nevzdávajú. A tak si poradili aj teraz. Nie sú učebnice? Nevadí! Máme predsa kopírky. A tak poctivo kopírujú celé učebnice. Samozrejme obojstranne, aby šetrili financie a aj životné prostredie. A samozrejme vo svojom voľnom čase. Skúste si predstaviť, že máte v triede 25 detí, v zborovni najjednoduchšiu  kopírku a jednu samozrejme viazanú knihu. To chce naozaj veľmi veľké odhodlania.

Darmo sa však naši hrdinovia snažia, darmo miesto nejakej tej hodiny s vlastnou rodinou trávia tento čas prekladaním papiera a nekonečným stláčaním tlačítka copy ( alebo nejaké podobné). Tým, že rozmnožujú nejakú publikáciu pre inú ako vlastnú potrebu vlastne porušujú autorský zákon.  A tu dochádza k patovej situácií, ktorá by už zaskočila aj Kocúrkovo. Ako učiť deti a pritom neporušovať zákon? Na prvý pohľad neriešiteľná situácia.

Ale len pre nás laikov. Dobre platení ministerskí úradníci došli s prevratným nápadom. Nech učitelia učia zo starých učebníc. Geniálne, lacné a hlavne v medziach zákona. Tomu, čo to vymyslel by som dala minimálne jednu Nobelovku.

Ale keďže ja som rypák predsa len mi to vŕta v hlave. Načo sa teda tlačia nové učebnice, keď podľa všetkého sú aj tie doterajšie dobré? Nedalo by sa tie peniaze využiť v školstve nejako inak?

Jedna odpoveď

  1. super clanok!
    fakt nechapem, ako sa mozu dnesne deti ucit. sam som stravil zakladnu skolu v ucebniciach. prisiel som na strednu a nemame knihy, bud su stare a neaktualizvane alebo su nove a nie su take ake treba na vyucbu. ak aj su, tak je ich malo. jeden velky cirkus!
    mladsie rocniky su vraj zreformovane a preto sa ucia jedni tak, druhi inak a treti este inak, hlavne, ze kompetentni maju prachy za nejake aktivity. a je to vysledok 17.11.89!
    tiez ocenujem ucitelov, ze sa este vobec najdu aj ochotni, ktori nerobia pre peniaze, ale vidia vo vychove buducich generacii nieco. mohli by to vidiet aj ti tam hore… poslal by som takeho ministra na BA Na pantoch a nech davaju pisomky ziakom, ktori vytahuju na nich noz a boxera… alebo nech pridu k nam na bilingualny gympel, ucia hordy uciva, kopiruju nielen anglicke, ale aj slovenske ucebnice, davaju nam haldy papiera, ktore si ako studenti niektori “velmi vazime”. a to vsetko za plat spoza nechtu…

    nech si to vyskusaju pani reformatori!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: