Český občan (platné aj na Slovensku) sa pýta ako neplatiť za štátne služby, ktoré nepotrebujeme.

Vážený státe, pane Klausi, pane Nečasi, pane Kalousku, pane Johne, pane Sobotko a soudruhu Filipe,

rád bych věděl, kam mám zajít, abych se mohl úplně odhlásit ze státního penzijního systému.
Mám na mysli podepsání nějakého prohlášení (reversu), že až budu starý, nebudu od státu požadovat žádný důchod a na oplátku teď nebudu na tento systém muset platit.
Rozhodl jsem se totiž, že bude jistější, když si sám budu spořit ve fondech, založím si akciové portfolio a koupím si na hypotéku nějakou nemovitost, kterou pak v důchodu buď prodám, nebo pronajmu.

Mám totiž obavu, že jinak teď budu platit vysoké daně a až mi bude 65, stát řekne:”Sorry,nejsou peníze na důchody – můžou za to předchozí vlády, to my ne. Jo a vy jste si vedle toho spořil do státem podporovaných penzijních fondů? Sorry, ale inflace produkovaná minulým vedením ČNB tyto úspory znehodnotila, nehledě k tomu, že vám ty úspory zdaníme sedmdesáti procenty,aby bylo na důchody pro ty, kteří si nespořili. Jak by k tomu ti chudáci přišli,že.?“

Zároveň bych chtěl úplně přestat platit sociální pojištění, protože si myslím,že v mém oboru je riziko nezaměstnanosti relativně malé.
Platit si toto pojištění má smysl přeci pouze pro ty, kteří mají reálný důvod se nezaměstnanosti obávat, ne? Kdyby mi patřila Petřínská rozhledna, asi bych si ji také nepojišťoval proti povodni…
Anebo bych se možná i proti nezaměstnanosti pojistil, ale rád bych si sjednal individuální podmínky v nějaké komerční pojišťovně, protože mám pocit, že rozumnější (pro obě strany) je odvíjet výši pojistného od míry rizika a ne od výše příjmů.

Také bych se rád zdravotně pojistil u nějaké komerční pojišťovny, opět podle míry mé zdravotní rizikovosti (sportuji, nekouřím, nepiji, nedýchám uhelný prach v dole, nebrousím sklo, nepracuji s trhavinami) a ne podle výše mého příjmu.

Také bych někde rád podepsal papír, že na smrt mé matky přísahám, že v životě nepoužiji služeb Českých drah, aby mi mohla být refundována část daní, která do ČD teče.

Také si myslím, že už stát za mé základní a střední vzdělání dostal ode mne daní dost. Zas tak dobré ty školy nebyly! Vysokou školu svých dětí platím sám,takžena školství bych již platit rád přestal.
Nepřijde mi zrovna moc rozumné anispravedlivé platit školu dětem sám a ještě ji platit někomu jinému, jenomproto,že se u nás stát neobtěžoval zřídit studijní obor, který zrovna moje dětipotřebují studovat.
Na druhou stranu stát umožnil obrovské skupině lidívystudovat střední i vysoké školy a absolventi těchto škol ve vystudovaném oboru vůbec nenastoupili. Často zastávají pozice ve funkcích, kdy je jejich vzdělání nadhodnocené anebo zcela mimo obor.

Také by mne zajímalo, jak se vyreklamovat z pravomoci Ministerstva pro místní rozvoj. Přijde mi totiž poněkud nespravedlivé, že sousední státní činžák,kde žijí vyvolení v údajně “sociálních bytech”, za poloviční náklady, než jaké platíme my přes ulici v družstevním domě, je nákladně rekonstruován také z mých daní.
Když si budeme chtít opravit náš družstevní dům, budeme si to muset zaplatit ze svého, ale ty daně, které platíme i na rekonstrukci sousedního státního domu, nám už nikdo nevrátí.
Přitom v tom státním domě zcela jistě nebydlí sociálně potřební občané, nejhorší auto, co před ním parkuje je Octavia.

Také bych se chtěl zeptat, kde se na naší radnici odhlásit od služeb městské policie. Ona totiž naši čtvrť navštíví jen občas a to výhradně z důvodu montáže botiček na auta, která opět díky městskému rozhodnutí nemají kde jinde parkovat.

Bohužel již tato městská policie nijak nebrání pravidelnému vykrádáni aut či sklepů, vandalismu a rušení nočního klidu.
Když jsem na toto městské policisty upozornil, doporučili mi, abychom si zřídili “domobranu” po vzoru některých sídlišť v jiných městech, nebo abychom si najali hlídače (ta drzost!).

To druhé bych velice rád udělal – spočetl jsem si, že kdyby se náš blok pěti domů složil na nočního hlídače, vyšlo by to na cca 200,-Kč na jednu domácnost.
Věřím, že do té doby by krádeže ustaly. Jen nevím, jak odhlásit a neplatit služby městské policie,kterou bychom pak nepotřebovali.

Zároveň již dlouho zjišťuji, kde je možné se odhlásit od služeb Policie ČR,která se mi již delší dobu jeví jako zcela zbytečná.
Podle informací z internetu, tisku a všech televizí usuzuji, že 30% všech vyšetřovaných případů souvisí s případy, které zavinili a nebo spoluspáchali přímo policisté,dalších30% zavinili naši politici, rodinní příslušníci politiků a přátelé našich politiků (zde policisté nic nevyšetřují a pokud náhodou i vyšetří, tak vefinále odloží) a dalších 40 % trestních činů spáchali recidivisté a barevné menšiny.                                                                                                                                                                  

Pokud z této skupiny je náhodou něco vyšetřeno, u soudu jsou recidivisté potrestáni jen minimálními tresty (nelze je zavřít, protože věznice již nyní jsou přeplněné) a Rómové jsou většinou propuštěni bez trestu.
Proto bych se chtěl zeptat, vzhledem k tomu, že prý žijeme ve svobodném státě, na jaký úřad mám zajít, abych si mohl zaškrtat, které služby od státu chci a které ne. Je přeci nesmysl platit něco, co nepoptávám, ne?

Myslím, že bych s chutí odhlásil i služby Statistického úřadu, Výzkumného ústavu pedagogického, Školských úřadů, Ústavu státu a práva, Úřadu pro státní informační systém, Energetického regulačního úřadu, Telekomunikačního úřadu, Národního bezpečnostního úřadu, Grantové agentury, Úřadu pro ochranu osobních údajů, 73 Úřadů pro zastupování státu ve věcech majetkových a několika desítek dalších.

Také by bylo dobré, kdyby bylo možné nějak určit cenu jednotlivých služeb,které nám stát poskytuje.
Když si totiž jdu koupit housku za 5,-Kč, jasně tím demonstruji, že ta houska pro mne má větší cenu, než mých 5,-Kč, resp. že houska je pro mne to nejlepší, co si za těch 5,-Kč mohu koupit. Také koupí té konkrétní housky demonstruji, že právě tato houska od tohoto konkrétního pekaře je to,co preferuji. Každý den tak vlastně svými peněženkami hlasujeme, co je pro nás důležitější a vhodnější.

Se státními službami to tak není. Neznáme jejich cenu. Nevíme, zdali by je konkurence nenabídla levněji a kvalitněji.
A hlavně nemáme možnost se rozhodnout, zdali o ty služby za daných podmínek stojíme.

Povinnosti platit na státní školství nás to nezbaví. Obdobně musím platit za možnost příjmu ČTV a ČRo, i když je vůbec nesleduji, ze svých daní přispívám na Telekomunikační úřad, který podporuje navyšování cen Telefonicou O2, nebo si platím např. Energetický regulační úřad, který odsouhlasil další zdražování elektrického proudu, takže ČEZ má zcela astronomické zisky, takže raději nakupuje elektrárny v Rumunsku či Bulharsku, tak aby nemusel zlevnit elektrický proud v Česku.

A tak je to se všemi státními službami – buď si jejich poskytování stát monopolizuje úplně, takže vůbec nemáme volbu, nebo na výběr máme, ale přesto pak musíme platit i tu státní službu, kterou jsme ale nahradili placenou službou od konkurence.

Například nechápu, proč v každém bývalém okresním městě musí být OSSZ, VZP a další zdravotní pojišťovny se svým aparátem pro výběr a kontrolu pojistného, když se výpočet pro odvod pojistného provádí u zaměstnavatele ze stejného mzdového základu. Vybrané peníze jsou z příjmových účtů (OSSZ a ZP) stejně převedeny do jednoho měšce, ze kterého se provádějí následné výplaty do sociálních a zdravotních položek.

Dále bych chtěl být seznámen s cikánem, kterého živím ze svých daní a dalších plateb.
Zcela zločinecký se mi zdá systém, kdy si musíme vydržovat armádu půlmilionu nepracujících cikánů, cikánek a jejich dětí, když naopak v ČR musíme zaměstnávat legálně, pololegálně a na černo, více než 400 tisíc cizinců.
Vydržování cikánů nás stojí při velice zjednodušeném výpočtu minimálně 20 miliard ročně.

Bylo by dobré, kdyby antimonopolní úřad přinutil stát vzdát se svých monopolů na sociální pojištění, na emisi peněz, na rozhodování sporů, na zajišťování pořádku, atd.)

Také by ten antimonopolní úřad měl postihnout sám sebe za monopolizaci práva na rozhodování antimonopolních kauz. Problém asi bude v tom, že instituce,které by nás měly i před státem chránit (od Antimonopolního úřadu až po Ústavní soud) jsou vlastně jeho součástí.
A tak bych byl rád, kdyby ste mi poradili, jak mám zajistit svoji svobodu, jak přestat být nevolníkem, jak platit pouze za to, co poptávám, jak sám rozhodovat o svém životě a majetku.

Děkuji, s úctou Váš Občan

11 komentárov

 1. Zaujímavé ! Je zvláštne , že presne tento pohľad na štát bol po celé storočie vlastný anarchistickému a autonómnemu hnutiu , hoci v ňom absentoval rasistický akcent . Dnes sa metódy a ciele niektorých nacionalistických skupín , dajú iba veľmi ťažko odlíšiť od metód a cieľov časti anarchistického hnutia , čo je pre starých veteránov na oboch stranách iste šokujúce , lebo tieto skupiny boli odjakživa v prísnom antagonizme . Hoci sa neprikláňam k žiadnemu extrému , s týmto článkom na 90 percent súhlasím . Dosť bolo štátneho parazitizmu a teroru . Ľudia sami vedia čo potrebujú a chcú , prečo sú nútení platiť za nekvalitné , predražené a pre nich často zbytočné služby štátu ?!

 2. zaujimave,jednoznacne clanok na zamyslenie

 3. Jaro: A aby to bolo ešte zamotanejšie tak doplním, že medzi anarchistami a pankáčmi sa v poslednej dobe stali bestselerom protokoli sionský mudrcov.

 4. SitňaN: Prosim Ta, pozri si slovensku gramatiku, konkretne mnozne cislo slova protokol.

 5. Zajimavy clanek. Byl skutecne poslan nejakemu uradu? 🙂

 6. BC: tak to netusim … ale keby aj asi by to moc nepomohlo … len by ma zaujimala ta odpoved, ktoru su ti povinne urady dat do 30 dni 🙂

 7. /Dále bych chtěl být seznámen s cikánem, kterého živím ze svých daní a dalších plateb. Zcela zločinecký se mi zdá systém, kdy si musíme vydržovat armádu půlmilionu nepracujících cikánů, cikánek a jejich dětí…./

  Ha ha, tak jsme se zasmáli a teď vážně. K předchozímu textu se moc vyjadřovat nebudu, to je spíš dilema jestli jsou lepší úřady nebo soukromé služby zastávájící jejich funkci, osobně si myslím, že “zprivatizováním všeho” se nevyřeší nic. Viz například zdravotní péče v USA – ukázkový příklad. Tady by to dopadlo ještě hůř. Jak napsal jeden génius, jsme mistři v prodeji levného normalizačního šuntu za drahé kapitalistické peníze. Tyto a jiné u nás státní instituce pracují na principu solidarity, což je dnes víceméně sprosté slovo a pán, který napsal článek ho stejně nezná (to že u nás tyto instituce nejsou příliš funkční je jiná kapitola). Ovšem výše uvedený odstavec mě uvedl v pochyby jestli nejde o nějakou recesi. Žvást o socce, kterou živím je mezi pravičáky oblíbený, zde ještě vylepšený o tvrzení, že půl milionu nezaměstnaných je tvořeno parazitujícími cigány!! Bez ohledu na to, co říkají v televizi a Blesku, většina nezaměstnaných si svůj neutěšený stav nevybrala dobrovolně a dokonce kolikrát nejde ani o cigány. Týjo. V době kdy jsem si sama hledala práci a několikrát se mi poštěstilo dostat se na pracovní úřad, jsem zde viděla převážně naši vyvolenou bílou rasu, jen tak na okraj. Asi to stejně taky byly nějaké parazitující socky. Ostatně redukovat celou problematiku na cigány a je výkon hodný chovance Bohnic. Ale svým způsobem to chápu, je jednodušší si říct, že těch půl milionu nezaměstnaných jsou “hnusní” cigáni, namísto těch, kterým se práce odstěhovala například do Rumunska, nebo onemocněli, případně přišli k chudobě jiným způsobem a tím nám kazí iluzi naší skvělé, bohaté a svobodné země. Kdyby někoho přece jenom napadlo, že podobný myšlenkový směr asi nebude úplně to pravé ořechové, doporučuju následující video ww.youtube.com/watch?v=CY47vSevyQM

 8. To Mngwa: to ze jsi nevidela na pracaku cigany bude nejspis tim, ze jich je 98% v invalidnim duchodu, takze jaksi na urad prace nemaj duvod chodit, narozdil od bile luzy ktera od statu nedostane ani korunu a tak si tu praci hledat musi…

 9. To Mngwa: Protože oni už chodí na socku nikoli na pracák. Ale to ty vědět nemůžeš, pač tak daleko jsi asi nedošla – našla sis práci.

 10. Lolek, lol, to se ti povedlo … ” pač tak daleko jsi asi nedošla – našla sis práci” xxDDD

 11. Mngwa: souhlasím s tvým komentářem.
  Bohužel to není recese, oni tomu věří. Jsou to žvásty pravičácké nevzdělané lůzy.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: