Ďalšia cigánska matka napadla učiteľku.

To, že byť učiteľom sa stáva pomaly, ale isto pre zdravie rizikovým povolaním, sme už pár krát rozoberali. Bolo tu „obdobie“, keď sa útoky na učiteľov diali viac- menej pravidelne. Potom prišli prázdniny a všetci učitelia, hlavne tí pracujúci v školách s vysokým počtom cigánskych žiakov, si vydýchli. Ale prázdniny sú už dávno preč a bola len otázka času kedy sa to znova začne. A aj sa začalo. V Zborove na východe Slovenska.

Zopakoval sa klasicky scenár. Dievča na hodine vyrušovalo, hralo sa s mobilom. Na upozornenie učiteľky nereagovala, a tak jej táto mobil vzala a odovzdala ho triednej učiteľke. Dcérenka sa rozbehla s plačom domov, vysťažovala maminke a tá mysliac na dobro svojho dieťaťa šla do školy, vynadala učiteľke a aby toho nebolo málo, dôrazne tak svoje slová potvrdila aj fackou.

Toľko v skratke. Poďme sa však pozrieť bližšie čo sa stalo.

Miesto: Škola plná neprispôsobivých, drzých a arogantných žiakov z cigánskych rodín. Slovné útoky na učiteľov sú tu na dennom poriadku a už niekoľko krát musela zasahovať polícia.

Aktéri: Mladá učiteľka dejepisu , ktorá nastúpila do školy len pred dvoma mesiacmi. Určite žije v peknom šoku z dennej reality na tejto škole. A kto vie, koľko útokov od žiakov už preglgla. Arogantná mladistvá cigánka, ktorá na niekoľko upozornení učiteľky, že si nepraje, aby ju natáčala na telefón a aby nevyrušovala. A v neposlednom rade „milujúca“ matka, odhodlaná brániť svoje dieťa koľko bude treba a ako bude treba.

Dej: po tom, ako bola slušná žiačka okradnutá hnusnou učiteľkou o mobil sa dievčatko po príchode domov posťažovalo mamičke. Bolo uplakané a dokonca jej vraj bolo zle, lebo má problémy so srdcom a taká nespravodlivosť, aká sa jej stala jej veľmi priťažila. (Ja si len dovolím podotknúť, že ak jej na srdce priťažilo zobratie mobilu od učiteľky, tak ako bude prežívať naozajstné životné starosti? Či toto je presne to známe: čo cigáň, to invalid?) To táto milujúca matka nemohla predsa nechať tak, veď išlo o jej milované dieťa, a tak išla do školy. Ale keďže tá hnusná učiteľka nebola ochotná mobil vrátiť a určite si trúfla povedať aj pár hanlivých slov na jej poslušné dieťa, bolo treba dať drzej učiteľke príručku. A tak dostala facku, pri ktorej jej dioptrické okuliare odleteli asi 2 metre. Nech si uvedomí, kto je tu pánom. A tu sa naša rozprávka končí.

Presne pri vete: treba si uvedomiť, kto je tu pánom. Pretože v miestach s vysokou koncentráciou cigáňov sú pánmi presne oni. Cigáni, ktorí žijú za našu prácu, dostávajú špeciálne príplatky na deti a rôzne príplatky na ich školskú dochádzku. A tieto deti nielen že chodia do školy a my im platíme za to, že sa im tam uráči prísť, ale platíme im školské pomôcky, cestovné lístky, obedy, desiaty. Tieto deti s vďačnosťou vlastnou ich etniku za toto všetko napádajú učiteľov a aj spolužiakov. A cigánske matky ako správne ochrankyne svojich mláďat neváhajú zaútočiť, keď cítia ohrozenie. Tak ako to bolo aj teraz.

Ja osobne si myslím, že mobily do školy nepatria vôbec. Teda na vyučovanie. Nielen že nerobia dobrú krv medzi deťmi vzhľadom k veľkým sociálnym rozdielom v spoločnosti, ale sú aj dosť dobrým lákadlom pre šikanovanie a okrádanie. Ale keď už bez mobilu deti nevedia žiť, rodičia ich chcú mať pod kontrolou a podobne, mali by rodičia svojim ratolestiam vysvetliť, že tak ako nesedíme so zapnutým mobilom v kine, tak si ho vypneme aj na vyučovaní. Hrať sa s mobilom, nedaj boh priamo telefonovať na vyučovaní, a tým myslím všetky stupne škôl, ja osobne považujem za ignorovanie prednášajúceho a zámerné vyrušovanie ostatných spolužiakov, ktorí majú záujem aj sa niečo naučiť. Možno aj preto, lebo nie sú z cigánskej rodiny, nikto, ani štát im nedá nič zadarmo a tak ich rodičia motivujú vreckovým za dobré známky a podobne.

Tak isto si myslím, že každý normálny rodič, by po takomto čine svojho dieťaťa mal vyhrešiť a napomenúť svojho potomka a nie sa vyvršovať na učiteľke. Tá naozaj neurobila nič zlé.

Táto situácia však odkrýva oveľa väčší problém nášho školstva. Učiteľský zbor je prestarnutý, vyučovacie metódy a postupy zastarané. Niet sa však čomu študovať. Pri výške učiteľských platov a správaniu týchto žiakov to musí byť naozaj pevné odhodlanie robiť učiteľa. A hlavne v takom kraji, kde sa človek musí báť minimálne o svoje zdravie, ak nie aj majetok. V miestach, kde sú na dennom programe urážky od žiakov a aj ich rodičov. Myslím, že je nemysliteľné aby dieťa beztrestne napádalo dospelého človeka, učiteľa, ktorý by mal predsa byť pre žiakov prirodzenou autoritou. Ako sa má však naučiť vnímať a uznávať autority, keď mu jeho rodičia dávajú takýto príklad?

 

9 komentárov

 1. zbrojný pas pre učiteľov a status verejného činiteľa a kľudne aj z mojich daní

 2. Skončí to ako v USA v “integrovaných” a rasovo zmiešaných školách s prevahou určitého etnika,tam majú učitelia platy o dosť vyššie(nezodpovedajúce úrovni danej školy do ktorej systém v rámci politickej korektnosti pumpuje nadmerné financie,ktoré nezodpovedajú výsledku…),no aj tak sa tam veľa učiteľov(rozumieme cvičiteľov divej zvere)nehrnie.Naproti tomu v štátoch Ohio,Texas,…..kde je zloženie študentov rasovo homogénne sú platy nižšie,ale zas sa učitelia dožijú dôchodku s nepodlomeným duševným aj fyzickým zdravím(platí pre štátne školy,súkromné sú kapitola sama o sebe).Tak to dopadne keď sa chce vzdelávať to čo je nevzdelatelné.Určitým riešením by možno bolo dať cigáňom čisto cigánskych učiteľov,tento model sa ešte neskúšal,ale kapacity by im nestačili asi ani na prvý stupeň…..odpadli by tak tie keci o “rasizme”v školstve.

 3. V prvom rade chválim článok ako aj autora.
  A v druhom rade – ked to človek sleduje kam to až smeruje je to až na zaplakanie.
  Ak dostanú učiteľia status verejného činiteľa tak som si nie až tak istí, či to prinesie želané ovocie možno skôr naopak.
  Uvedomujem si, že treba rázne zakročiť voči výrastkom a čím skôr tým lepšie.
  Nerozumiem, kde a v čom nastal zlom v tejto neblahej situácii.
  Pred 20 rokmi som chodil na ZS a vtedi sme aj trstenicou dostali aj za uši boli vyťahaný a nikto nielen zo žiakov nemal s tím problém a doslova sa neodvážil ani rodičom povedať že dostal od súdružky učiteľky.

 4. Všetko smeruje k tomu,že cigáni nám pomaly ale isto začínaju prerastat cez hlavu.A nie su to len utoky na učitelov,či na biele deti ale ako vieme radi sa puštaju aj do policajtov,čo už je naozaj sila.V Amerike žiju Indiáni v rezerváciách a to je aká demokracia!Prečo by to nemalo fungovat aj u nás?

 5. Ivane hrozny……..ty musis mit silu………protoze ty tvi komentare ……..nic moc………nemnel ses jmenovat picpulinka…toti bude sluset vyc .udelej neco pro tvoje kamose…………uz nepis picinko nebo site nekdostvich splete s cigankou……..a opichate ………….au auto bude bolet

 6. TU REZERVACIU BY MOHLI VYTVORIT V BRATISLAVE .BOLA BY SRANDA

 7. no za tu rezervaciu rozhodne som ale nie na slovensku a uz vôbec nie v Bratislave radšej v Košiciach lebo nebude treba treba toľko sťahovať viac cigánov je na východe a košičania sa po práci nevrátia domou a ostanú tu a je presťahované. Problém je v tom že idiáni žijú v rezerváciach dobrovolne a stát sa nemusi starat a to by u nás nepreslo lebo cigani by musely najprv vypestovat, vypálit a az potom vypit a to by bolo vela roboty

 8. Náhodou som zistil,že deti v 5.ročníku základných škol sa na hodinách hudobnej výchovy učia cigánske pesničky!Tak to už je sila,aby sa slovenské deti učili kulturu tohto ludského odpadu!

 9. ad roman:Pozdravuj si svojich cigánskych kamošov a dávaj si pozor,aby ta neoprcali oni!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: