Zahraničný turisti v Letanovciach alebo ako to vidí náhodný okoloidúci

Ukážem na príklade, prečo je v predchádzajúcom článku popísaný postoj oficiálnych zahraničných reprezentantov pokrytecký. Keď som hľadal obrázok na osvieženie tohoto príspevku, natrafil som na stránku akýchsi nemeckých turistov, ktorí sa vybrali do Slovenského raja. A tam náhodou zablúdili do cigánskej osady pri Letanovciach. To, s čím sa stretli, ich ohromilo až tak, že sa rozhodli o svoje zážitky podeliť aj s inými čitateľmi. Dobrodružstvu v Slovenskom raji venovali jednu stranu, na ktorej zverejnili osem fotografií osady a napísali prostý komentár. Keďže sa snažili tento jav aj vysvetliť, prišli k celkom prirodzeným záverom. Kto vie nemecky, nech si tú stranu prečíta. Pre tých, čo nemecky nevedia, prikladám môj vlastný preklad.

Na konci sveta … ! – Cigáni v Slovenskom raji

 

Nemysleli sme skutočne na nič zlé, keď sme sa jedného pekného slnečného dňa vybrali na túru krížom cez Slovenský raj.

Najprv sme chceli odstaviť auto na odbočke jednej zákruty, krátko za obcou Letanovce, ale keď sme zbadali, do akej krajiny sme sa dostali, radšej sme sa rýchlo vrátili späť a auto sme nechali pod ochranou obce. Dostali sme sa totiž na okraj cigánskej dediny (Rómska Osada) a tá veru nevyzerala zvlášť dôveryhodne. Boli sme všetci riadne šokovaní tým, že uprostred Európy, v roku 2000, popri všetkej špičkovej technike, jestvuje ešte tak veľa biedy a primitívnej existencie. Domy, či skôr chatrče, vyzerali ako z bedárskych štvrtí Brazílie. O elektrickom prúde zo zásuvky, alebo o tečúcej vode nebudem radšej hovoriť. Videl som muža so starou autobatériou a domnievam sa, že to bola jeho “elektráreň”. Na začiatku a konci dediny stála páková pumpa, ktorá predstavovala zdroj vody. Deti i dospelí pobehovali v roztrhaných a špinavých šatách a naozaj vyzerali, akoby celé dni nevideli vodu na umývanie. Ale príliš hladní nemohli byť, pretože keď deti začali žobrať, nechceli žiadne jedlo, pýtali si od nás iba peniaze a cigarety. Malí tuláci vedeli už presne v ktorom vrecku nám cengali mince a že pravouhlé obrysy na našich nohaviciach nepredstavovali rádio, ale cigarety. A tak deti bežali vedľa nás najmenej kilometer a pokrikovali “Cigarety, cigarety, cigarety … koruny, koruny, koruny … !” Jedlo nechcel nikto.

Keď zistili, že od nás nič nedostanú, otočili sa a vyzerali ďalších turistov, ktorí do ich územia omylom zablúdili. Detí mi bolo síce ľúto, ale ak by sme im niečo dali, sprevádzali by nás určite celou cestou.

Ináč boli Cigáni celkom neškodní a priateľskí. Ukázali nám dokonca správnu cestu k rieke Hornád, kam smerovala naša túra. Neradil by som napriek tomu nikomu odstaviť auto v blízkosti ich dediny. Jestvuje totiž vždy nebezpečie, že človek by sa mohol vrátiť k autu bez kolies. Bolo to nakoniec správne rozhodnutie, nechať auto v Letanovciach, povedal nám hostinský z tejto oblasti. Odrádzal nás tiež od cesty cez osadu a radil nám, aby sme ju radšej obišli.

Rozprával nám tiež o problémoch s Rómami. Nechcú sa integrovať do spoločnosti, vyhýbajú sa pravidelnej práci, živobytie si obstarávajú väčšinou krádežami a žobraním. Dostávajú síce od štátu malú finančnú podporu, ale väčšinu týchto peňazí minú na cigarety a alkohol. Je známe, že v noci kradnú na poliach zemiaky, ktoré nasledujúci deň predávajú na trhu za zlomok ich hodnoty. A ja sa domnievam, že je to len jeden príklad z mnohých. Z týchto dôvodov ani neprekvapuje, že ľudia o Cigánoch nijak zvlášť dobre nehovoria.

Nemali sme však žiaden dôvod sťažovať sa na nie celkom usadlých obyvateľov Slovenska. Nemali sme s nimi absolútne žiadne incidenty a na žobranie detí si musí človek jednoducho zvyknúť.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: